Reklama

Biegunka u psa | CO ZROBIĆ | Jakie są jej przyczyny

Facebook
Twitter
Biegunka u psa

pixabay.com/images/id-5572423/

Biegunka u psa to symptom wielu różnych chorób od niegroźnego zatrucia po choroby nowotworowe. Rozwolnienie u psa można jednak zatrzymać. Jak to zrobić?

Spis treści - kliknij strzałkę

Biegunka u psa – czym jest

Biegunka u psa to nadmiarowe wydalanie kału ze zwiększoną częstotliwością oraz ze zwiększoną zawartością wody.

Biegunka u psa może przebiegać w dwóch postaciach:

 • Ostra biegunka u psa
 • Przewlekła biegunka u psa

Ostra biegunka u psa

Biegunka u psa o przebiegu ostrym pojawia się bardzo szybko, jednak może trwać nawet do 14 dni, po czym zwykle ulega samoograniczeniu. Ostrej biegunce mogą towarzyszyć inne objawy, wynikające  np. z odwodnienia.

Przewlekła biegunka u psa

Biegunka u psa, która trwa dłużej niż 14 dni, przebiega łagodnie, z przerwami i nawrotami może być biegunką przewlekłą, trwającą do 4 tygodni. Przewlekła biegunka u psa zawsze wymaga pogłębionej diagnostyki weterynaryjnej.

Twój pies ma wrażliwy układ pokarmowy i biegunki?

Reklama

Przewlekła biegunka u psa – leczenie

Diagnoza przyczyny przewlekłej biegunki u psa nie jest prosta. Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu palpacyjnym psa może zlecić:

 • Badanie kału na obecność pasożytów
 • Badanie kału na obecność przeciwciał np. parwowiroza
 • USG jamy brzusznej
 • RTG jamy brzusznej
 • Morfologię i badanie moczu

 

Dalszej postępowanie uzależnione jest od wyników i zaobserwowanych objawów.

Rozwolnienie u psa – objawy

Poza widocznymi objawami rozluźnionego stolca pies z biegunką może mieć:

 • Apatię
 • Gorączkę
 • Spowolnienie bądź ogólną niechęć do poruszania się
 • Wymioty
 • Przelewanie w brzuchu
 • Twardy i bolesny brzuch

 

Objawy te mogą wynikać z wielu różnych przyczyn, a diagnozę powinien zawsze stawiać lekarz weterynarii.

Biegunka u psa – kiedy udać się do lekarza?

Ostra biegunka u psa która trwa dłużej niż 2 doby i towarzyszą jej takie objawy, jak gorączka, apatia, niechęć do poruszania się, to znak, że nie jest to problem, z którym organizm psa może poradzić sobie samodzielnie bez problemu. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się z psem na wizytę do lekarza weterynarii.

Biegunka u psa – przyczyny

Biegunka u psa to jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarza weterynarii. Przyczyny rozwolnienia u psa mogą być bardzo różne. Katalog problemów, które mogą wywoływać biegunki u psów jest naprawdę bardzo szeroki i zawiera m.in.:

 • Biegunkę u psa spowodowaną zatruciem pokarmowym
 • Niedrożność przewodu pokarmowego, która prowadzi do rozwolnienia u psa
 • Wzdęcia
 • Parwowirozę, której jednym z objawów jest właśnie biegunka u psa
 • Wgłobienie jelit
 • Zespół jelita drażliwego
 • Zapalenie trzustki
 • Pasożyty
 • Silny stres
 • Szczepienia
 • Zmianę karmy
 • Alergie pokarmowe
 • Udar cieplny u psa

 

Innymi chorobami, którym może towarzyszyć biegunka są również schorzenia nerek, niedoczynność kory nadnerczy, a nawet ropomacicze.

Wiele z tych chorób wywołuje inny przebieg biegunki, dlatego warto wiedzieć czym może być spowodowana np. biegunka u psa ze śluzem.

Biegunka u psa ze śluzem

Biegunka śluzowa u psa pojawia się zwykle w wyniku chorób zapalnych jelit. Biegunka z obecnością śluzu w kale może pojawić się w wyniku zapalenia jelita grubego. Pies może wydalać częściej, ale w mniejszych ilościach, a ostatnia część kału może być niekiedy pokryta jasnoczerwonymi pasmami.

Wśród przewlekłych stanów zapalnych jelita grubego z obecnością śluzu w kale wskazać można jeszcze zespół jelita drażliwego. Podczas epizodów tej choroby u psów obserwuje się: występowanie śluzu w kale, świeżej krwi, przelewanie w brzuchu u psa, parcia na kał, a także nudności.

Biegunka u psa z krwią

Krwista biegunka u psa może być spowodowana m.in. parwowirozą – krwotocznym zapaleniem żołądka i jelit, która nieleczona prowadzi zwykle do śmierci psa. Krew w stolcu u psa może pojawić się również w wyniku problemów z jelitem cienkim, jelitem grubym, a także, gdy pies zje ostry przedmiot. Krwisty kał może występować również u zwierząt z nowotworami przewodu pokarmowego.

Każdy stolec z obecnością krwi wymaga natychmiastowej konsultacji psa u lekarza weterynarii. 

Wodnista biegunka u psa

Wodnisty stolec u psa, o plackowatym wyglądzie, to zwykle objaw problemów z jelitem cienkim. W kale widać wtedy wyraźnie niestrawione resztki pokarmu. Odchody psa mogą również przyjmować smolisty kolor, co jest oznaką obecności przetrawionej krwi.

Żółta biegunka u psa

Żółty kolor biegunki u psa może świadczyć między innymi o problemach z wątrobą bądź zablokowaniem ujścia woreczka żółciowego.

Biegunka u psa a jego żywienie

Zmiana karmy u psa może być również przyczyną biegunki. Właściciele psów często chcą zmienić karmę psu, by pozwolić mu zasmakować czegoś nowego. Niestety niewłaściwa zmiana karmy, przeprowadzona zbyt szybko, może doprowadzić do rozwolnienia u psa.

Po pierwsze, należy się upewnić, czy karma nie zawiera alergenów. Pies może zareagować alergią pokarmową na składniki karmy, które doprowadzą do alergii pokarmowej.

Po drugie, karmę należy zmieniać stopniowo. Zasada zmieniania karmy jest następująca:

Przez pierwsze 2-3 dni mieszaj 75% starej karmy z 25% nowej karmy. Przez kolejne 2-3 dni mieszaj obie karmy w proporcjach 50/50. W ostatnim etapie nowe pożywienie zajmuje 75% podawanej porcji żywieniowej. Po upływie kolejnych 2-3 dni możesz już całkowicie zrezygnować ze starej karmy.

Po trzecie, warto upewnić się czy nowa karma ma odpowiednią strawność. Strawność karmy odpowiada za wchłanianie składników odżywczych. Karmy mało strawne lub niestrawne mogą prowadzić do fermentacji w przewodzie pokarmowym, co może prowadzić do wzdęć u psa, luźnego stolca, a nawet biegunek.

Karma strawna to taka, która zapewnia oddawanie mniejszych stolców, dobrze uformowanych, bez śluzu i krwi.

Biegunka u psa po szczepieniu

Biegunka u psa, który był szczepiony może wystąpić w wyniku odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Biegunka u psa po odrobaczaniu

Biegunka u psa po tabletce na odrobaczenie bądź po innym środku odrobaczającym może być oznaką, że pies miał faktycznie robaki, a kuracja przebiegła prawidłowo. Biegunka po odrobaczaniu u psa pojawia się na skutek uwolnienia toksyn przez robaki, które uległy masowej śmierci.

Biegunka u psa co podać

Jeżeli twoja apteczka dla psa świeci pustkami, a pies ma luźny stolec możesz zastosować ludzkie leki na biegunkę u psa. Pamiętaj jednak, że prawidłową dawkę należy skonsultować przynajmniej telefonicznie z technikiem bądź lekarzem weterynarii.

Loperamid dla psa

Leki zawierające loperamid – chlorowodorek loperamidu można podawać psu w dawce 0,04-0,2 mg na kilogram masy ciała co 8-12 godzin. Przeciwwskazaniem do podawania jest bakteryjne zapalenie jelit, niedrożność jelit, nie można go również podawać szczeniętom.

Nifuroksazyd dla psa

Nifuroksazyd można podawać alternatywnie do loperamidu w dawce ok. 200 mg dla średniej wielkości psa (ok. 15 kg) dwa razy dziennie.

No-spa dla psa

No-spa działa rozkurczowo na mięśnie brzucha, co może przynieść psu ulgę. Dawka, jaką można podać psu to 2 mg / kg masy ciała psa. Tabletka jest bardzo gorzka, dlatego nie należy jej rozkruszać.

Smecta dla psa

Smecta również działa przeciwbiegunkowo. Bezpieczna porcja smecty dla psa to 1 saszetka / 15 kg masy ciała psa.

Węgiel dla psa

Węgiel na biegunkę u psa można podawać w celu absorbcji szkodliwych toksyn z przewodu pokarmowego w dawce 1g / kg masy ciała, w przeliczeniu będzie to 1000 mg / kg masy ciała, a więc bardzo dużo. 

Elektrolity dla psa

Pies, który zmaga się z biegunką może bardzo szybko się odwodnić, dlatego dobrze jest podać psu płyn wieloelektrolitowy (PWE) albo płyn Ringera.

Biegunka u psa domowe sposoby

pixabay.com/images/id-7114378/

Biegunka u psa domowe sposoby

Jak zatrzymać biegunkę u psa domowymi sposobami? Poza omówionymi wcześniej lekami na biegunkę, które zwykle znajdują się w domu można spróbować poradzić sobie z problemem psa nieco bardziej naturalnymi sposobami.

Pomocne może okazać się siemię lniane dla psa, które działa na przewód pokarmowy osłonowo. Pies z luźnym stolcem może również być karmiony kleikiem ryżowym na wodzie – pod warunkiem, że wcześniej nie wykazywał reakcji alergicznych na ryż. Pokarmy podawane doustnie należy podawać po zakończonej głodówce, i dodatkowo gdy pies przestał wymiotować (jeśli taki problem występował równolegle z biegunką).

Również kora dębu i kłącze pięciornika mają właściwości ściągające, utrudniając podrażnienia nabłonka układu pokarmowego.

Domowe sposoby mogą okazać się wystarczające na luźny stolec u psa pod warunkiem, że zwierzę jest w dobrej kondycji i nie wykazuje objawów ogólnoustrojowych. W takim przypadku koniecznie należy udać się na wizytę u lekarza weterynarii.

Biegunka u psa – głodówka

Jeżeli masz pewność, że pies ma biegunkę z powodu zatrucia pokarmowego, ponieważ zjadł ostatnio coś, czego zwykle nie jada np. resztki ze stołu, to możesz zastosować głodówkę.

Głodówka psa powinna trwać 24 godziny, by organizm miał czas, by oczyścić się z pokarmu. Podczas głodówki pies powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Po głodówce należy podawać psu lekkostrawne posiłki, które ułatwią powrót do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego psa.

Biegunka u psa – czego bezwzględnie nie podawać psu

Podczas rozwolnienia u psa bezwzględnie nie należy podawać psu do jedzenia produktów mlecznych. Spożywanie mleka / laktozy przez psy z nietolerancją laktozy może być przyczyną biegunki, wymiotów, bólów brzucha, gazów i wzdęć, co tylko pogłębi istniejący już problem.

Biegunka u psa – podsumowanie

Biegunka u psa może być objawem wielu chorób. Częste biegunki u psa, z krótkimi przerwami pomiędzy nimi mogą świadczyć o tym, że pies ma problem z biegunką przewlekłą, co jednoznacznie wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Nawracająca biegunka osłabia organizm psa i może doprowadzić do poważnych powikłań, wynikających np. z odwodnienia organizmu.

 

Redakcja

Bibliografia:

D. Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów, Wyd. Edra Urban&Partner, Wrocław 2021.

N. Maritz, Gdy twój pies choruje, Wyd. RM, Warszawa 2021.

Przeczytaj inne porady o zdrowiu psa i kota

Summary
Biegunka u psa - CO ZROBIĆ - Jakie są jej przyczyny | Zoonews.pl
Article Name
Biegunka u psa - CO ZROBIĆ - Jakie są jej przyczyny | Zoonews.pl
Description
Biegunka u psa to symptom wielu różnych chorób od niegroźnego zatrucia po choroby nowotworowe. Rozwolnienie u psa można jednak zatrzymać. Jak to zrobić?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 4585

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x