Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Popcorning u królika

Facebook
Twitter
Popcorning królika

pixabay.com/images/id-1422882/

Popcorning to zachowanie charakterystyczne dla królików i świnek morskich. Jest ono jednym z najciekawszych ekspresyjnych zachowań zwierząt domowych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Co to jest popcorning u królika?

Popcorning to zachowanie polegające na radosnym podskakiwaniu, charakterystycznym dla królików oraz świnek morskich. W przypadku świnek jest to właśnie popcorning, a w przypadku królików zachowanie to nazywane jest binkyingiem. Określenie popcorning stosowane jest wymiennie u królików.

Co to jest binkying u królików?

Binkying to zachowanie polegające na nagłych wyskokach w powietrze i szybkim potrząsaniu ciałem w powietrzu, czasem towarzyszą temu szybkie zwroty, obroty wokół własnej osi królika i wyrzuty nóg. Króliki mogą popcornować, także stojąc lub leżąc. Binkying królików jest odpowiednikiem popcorningu u świnek morskich.

Króliki podczas zabawy są skłonne do tego typu zachowania, tylko wtedy, gdy czują się bezpiecznie. Popcorning królików polega głównie na tym, że zwierzak miota się w zabawie, skacze i trzęsie całym ciałem w powietrzu, jak i na gruncie. Po wyskoku królik kontynuuje bieganie, powtarzając ten radosny rytuał. Większość królików domowych kręci bączki w środku biegu. Zachowania tego nie można nauczyć królika, występuje ono naturalnie, a jego fundamentem zawsze będzie poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego króliki popcornują?

Zachowania królików są dość złożone. Króliki zwykle wykazują zachowanie popcorningu jako oznakę dużej radości czy podekscytowania. Zachowanie to można najczęściej zauważyć podczas dobrej zabawy, odkrywania, czy ciekawej wędrówki po domu. Czasami króliki popcornują bez wyraźnego powodu. Opiekun nie powinien się temu dziwić, popcorning u królików jest naturalnym i normalnym zachowaniem.

Popcorning jako strategia obronna królików

Popcorning u królika może również oznaczać, że królik jest zestresowany lub przestraszony. Króliki w naturalnym środowisku stosują popcorning do zmylenia drapieżników. Popcornowanie jest zatem mechanizmem obronnym, umożliwiającym ucieczkę i zapobiega złapaniu przez naturalnych wrogów. Króliki często wykazują takie zachowanie, jeśli czują się zagrożone, wtedy bieg królika jest zygzakowy, co skutecznie utrudnienia drapieżnikowi szybsze pochwycenie ofiary.

Jak rozróżnić popcorning u królika ze strachu od popcorningu z radości?

Przede wszystkim należy nauczyć się rozróżniać te dwie skrajne emocje królików. Najprostszą metodą jest sprawdzenie tego w zabawie, jeśli króliki nie podchodzą do ciebie, a uciekają i chowają się, oznacza to, że popcorning u królika przejawia się ze strachu. Królik myśli, że jesteś ścigającym go drapieżnikiem. W takiej sytuacji najlepiej jest się wycofać i pozwolić biegać królikom samodzielnie w bezpiecznym otoczeniu na przygotowanym wybiegu. Króliki na wybiegu muszą mieć swobodny dostęp do klatki lub kryjówki, aby mogły się w niej ukryć, jeśli tylko będą tego potrzebowały. Radosne popcornowanie będzie się ujawniać o wiele częściej, gdy królik nie będzie żył w pojedynkę. Nawet najbardziej oddany opiekun nie zastąpi zwierzęciu towarzysza własnego gatunku.

Popcorning u małych królików

Małe króliki tak samo, jak dorosłe osobniki mogą popcornować, podczas codziennych szaleństw. Jedyną różnicą pomiędzy dorosłymi a małymi królikami jest wysokość skoków. U małych królików skoki są niższe, ale skłonność do popcorningu jest większa. Maluchy są zwykle bardziej pobudliwe niż dorosłe króliki, jednak trzeba pamiętać, że młode mogą popcornować tak samo, jak dorosłe z radości lub przerażenia. Niektóre króliki mogą skakać na wysokość 120 cm! Trzeba więc zachować ostrożność, ponieważ niekontrolowany skok może się źle skończyć dla królika.

Redakcja

Poznaj rasy królików

Summary
 Popcorning u królika | Zoonews.pl
Article Name
Popcorning u królika | Zoonews.pl
Description
Popcorning to zachowanie charakterystyczne dla królików i świnek morskich. Jest ono jednym z najciekawszych ekspresyjnych zachowań zwierząt domowych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x