Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jaka kuweta dla królika? Którą wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Facebook
Twitter
Jaka kuweta dla królika?

Free Stock photos by Vecteezy

Króliki to zwierzęta czyste, które swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu, poza norą i gniazdem. Takie nawyki warto wykorzystać w hodowli domowej.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kuweta dla królika – lokalizacja i wielkość

Kuweta dla królika powinna mieścić się w narożniku klatki. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, najlepiej poobserwować zwierzę i ustawić ją w miejscu, w którym rzeczywiście królik się załatwia. Kuweta dla królika jest innowacją w przestrzeni klatki, ale zwierzę bardzo szybko się do niej przyzwyczaja. Przygotowana „toaleta” posłuży nie tylko do oddawania moczu, ale najprawdopodobniej także kału. Jej wielkość nie pozostaje bez znaczenia.

Kuweta dla królika powinna być dopasowana wielkością do zwierzęcia w taki sposób, aby królik mógł się w niej zmieścić, wyciągając łapy. Wyrobienie nawyku korzystania z kuwety przez króliki znacznie ułatwia porządkowanie i czyszczenie klatki, ale również pozwala opiekunom kontrolować stan kału i częstość mikcji. Higiena i zdrowie zwierzęcia to podstawa także w doborze kuwety dla królika.

Kuweta dla królika, jaka powinna być?

Kuweta dla królika powinna być niskim pojemnikiem, do którego zwierzę będzie miało swobodny dostęp. Toaleta musi być wyłożonym granulatem o dobrej absorbcji wilgoci i siankiem. Plastikowa kuweta dla królika może ucierpieć, gdyż króliki lubią grzebać w wyściółce toalety. Dobrym sposobem, aby toaleta przetrwała dłużej, jest położenie na jej dnie płytki bitumicznej. Płytka nie tylko uchroni toaletę przed zniszczeniem, ale wspomoże królika w regulacji rosnących pazurów. Poza tym płytka dociąży lekką kuwetę dla królika i stanie się w ten sposób bezpieczniejsza, nie będzie się przesuwać nawet przy bardzo aktywnym króliku.

Swobodnie biegający królik po domu również powinien mieć dostęp do kuwety. W takim przypadku warto wykorzystać większe kuwety dla kotów z dodatkową nakładką nasadzaną na brzeg pojemnika. Dzięki osłonce wypełnienie kuwety dla królika nie będzie wydostawać się poza nią w trakcie kopania. Pamiętać trzeba, że pomimo dodatkowej kuwety stojącej na wybiegu, klatka musi pozostać otwarta.

Kuweta dla królika – rodzaje

Rynek akcesoriów dla królików oferuje właścicielom praktyczne rozwiązania także w kwestii króliczych toalet.

Najpopularniejszą i najtańszą opcją jest pudełkowa kuweta dla królika. Taka kuweta to plastikowy, prostokątny lub narożny pojemnik. Narożne kuwety dla królików mają dodatkowe atuty:

  • zajmują mało miejsca,
  • podwyższone ścianki przylegające do narożnika klatki, osłaniając przestrzeń zewnętrzną przed wyrzucaniem wyściółki,
  • są mocowane bezpośrednio do klatki, dzięki czemu nie przemieszczają się po króliczym lokum.

 

Kuweta dla królika może być w pełni zadaszona z wahadłowymi drzwiczkami wejściowymi. Niestety nie każdy królik zaakceptuje takie rozwiązanie, gdyż może się w niej czuć, jak w klatce bez wyjścia. W takiej kuwecie zwierzak nie może obserwować otoczenia, z tego względu stale czuje się zagrożony. Kuwety te występują w wersji narożnej i mają otwory wentylacyjne na „suficie” pojemnika. Nie jest to rozwiązanie komfortowe dla żadnego zwierzęcia, które ma zachowane naturalne instynkty obronne mimo udomowienia.

Kolejną możliwością są przesiewowe kuwety dla królików. Kuweta przesiewowa jest wykonana z metalu lub plastiku z osiatkowaniem, które przepuszcza mocz i kał do osobnego pojemnika. Plusem takiej kuwety dla królika jest higiena, gdyż futro i łapy zwierzaka zachowują czystość.

kuweta dla królika

Kuweta dla królika – wyściółka

Jaką kuwetę dla królika wybrać to już wiadomo, ale pozostaje pytanie o podłoże. Jaka wyściółka jest najlepsza? Czego unikać? Sklepy zoologiczne oferują właścicielom królików dobrze absorbujące wilgoć wyściółki:

  • Wyściółkę celulozową – nie klei się do futra i łapek oraz dodatkowo ogranicza zapach, nie pyli, jest biodegradowalna
  • Żwirek kukurydziany (granulat) – nie klei się do futra i łap, jest bezpyłowy, biodegradowalny, zbrylony jest łatwy w odseparowaniu od czystego żwirku
  • Drewniany (pellet) – nie klei się do futra i łap, jest biodegradowalny, bezpyłowy
  • Trociny osikowe – kleją się do futra i łapek, są łatwo nośne, drobne
  • Trociny cedrowe lub sosnowe – kleją się do futra i łap i dodatkowo drażnią układ oddechowy, gdyż zawierają naturalne olejki eteryczne i są łatwo nośne, drobne

 

Opiekunowie królików dość często decydują się na rozdrobniony papier, który niestety nie dość, że klei się do łap, wymaga częstej wymiany i jest ryzykownym rozwiązaniem, gdyż króliki mogą go połykać. Farba drukarska to dodatkowe zagrożenie zatruciem.

Żwirek dla kotów nie jest polecany królikom, gdyż może być zjadany, co grozi zaczopowaniem przewodu pokarmowego i wydalniczego. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie atestowanych produktów przeznaczonych dla królików. Opiekun królika ma wtedy gwarancję, że kupione podłoże jest bez dodatku klejów, lakierów czy olei stosowanych w przemyśle meblarskim. Atestowane produkty są pozbawione drzazg, kurzu, pyłu, pleśni i drobnoustrojów.

Redakcja

Bibliografia

M. J. Gorazdowski, Mój króliczek miniaturowy, Egros, Warszawa 2021.

M. Wegler, Króliki miniaturowe, Wyd. Wiedza i Życie, Warszawa 2005.

Poznaj inne artykuły o królikach

Summary
Jaka kuweta dla królika? Którą wybrać? Na co zwrócić uwagę? | Zoonews.pl
Article Name
Jaka kuweta dla królika? Którą wybrać? Na co zwrócić uwagę? | Zoonews.pl
Description
Króliki to zwierzęta czyste, które swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu, poza norą i gniazdem. Takie nawyki warto wykorzystać w hodowli domowej.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x