Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Królik baran francuski

Baran francuski

ArkadiuszKulesza, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Spis treści

Króliki wybierane są często na pierwsze zwierzęta domowe. Ich urok, towarzyski charakter i mało kłopotliwe utrzymanie są czynnikami, które są kluczowe, podczas zakupu zajęczaków. Rzecz w tym, że zwykle dotyczy to królików miniaturowych, z kolei duże króliki, jak baran francuski mają zdecydowanie odmienne potrzeby i nie należy mierzyć ich tą samą miarą, co mniejszych kuzynów. Dlatego przed zakupem tak dużego zajęczaka należy sprawdzić, jakie są jego wymagania i dobrze rozważyć, czy masz możliwości, by je zaspokoić. W tym artykule zebrałem w jednym miejscu informacje o wyglądzie, żywieniu, opiece oraz hodowli tytułowych królików. Jeżeli jesteś już posiadaczem barana francuskiego, zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Skąd pochodzi baran francuski?

Pierwsze barany francuskie zostały wyhodowane we Francji ok. 1863 roku w wyniku skrzyżowania baranów angielskich z olbrzymami flandryjskimi i dużymi królikami normandzkimi.

Jak wygląda królik baran francuski?

Barany francuskie to duże króliki garbonose z wiszącymi uszami, chociaż trzeba podkreślić, że ich uszy nie są tak długie, jak u baranów angielskich, a ich głowa jest mniej garbonosa.

Głowa barana francuskiego jest sporych rozmiarów, na jej szczycie usytuowane są uszy, które osiągają długość od 40 do 45 cm. Powinny one zwisać pionowo i przylegać do policzków. Oczy są osadzone niezbyt głęboko, a ich kolor jest brązowy – podobnie, jak pazurków. Głowa barana musi mieć koronę (kształt pomiędzy uszami) i jest osadzona na krótkiej szyi. U samic wraz z wiekiem mogą rozwinąć się pod szyją wole, które mogą tworzyć nawet trzy fałdy.

Ciało tych królików jest zwarte i przyjmuje kształt walca. Grzbiet jest bardziej wyrównany i nie tworzy wysoko wygiętego łuku, jak u baranów angielskich. Pierś jest szeroka.

Kończyny tylne są dłuższe i większe niż przednie. Zad barana jest silnie umięśniony, wieńczy go prosty i przylegający do ciała ogon.

Waga dwuletnich baranów francuskich zwykle nie przekracza 5-7 kg.

W jakich odmianach barwnych występują barany francuskie?

Odmian barwnych barana francuskiego jest wiele, do najpopularniejszych należy niebieski o jednolitym ciemnoniebieskim futerku, biały i hawana z równomierną czekoladową okrywą. Włos baranów na grzbiecie nie może być krótszy niż 3,5 cm, jest sprężysty i gęsty.

Poza tym barany francuskie występują w umaszczeniu białym, żelazistym, czarnym, madagaskarowym, szynszylowatym, żółtym i srokatym.

Sprawdź karmę dla swojego królika

Reklama

Pełnoporcjowa karma sucha dla dorosłego królika

Ile kosztuje królik baran francuski?

Cena barana francuskiego z hodowli waha się od 100 do 300 zł. Króliki z rodowodem kosztują w górnej granicy podanych cen. Osobniki o nietypowym umaszczeniu, jak baran madagaskarowy mogą być jeszcze droższe i kosztować ok. 400 zł.  

Co je baran francuski?

Dieta barana francuskiego powinna się składać ze zbilansowanego pokarmu bazującego na sianie. Siano to absolutna podstawa, której nie należy królikowi ograniczać. Siano pomaga ścierać zęby, może pełnić rolę ściółki oraz schronienia.

Poza siankiem należy dostarczyć królikowi świeżą zielonkę w tym także warzywa i owoce. Podawany pokarm warto uzupełnić granulatem witaminowym przeznaczonym dla królików, który kupisz w sklepie zoologicznym. Wartościowy granulat zawiera 20% błonnika, 3% tłuszczu i 15% białka.

Średni czas żerowania barana francuskiego to od 5 do 10 minut przy pobieraniu pokarmu co 15-20 minut. Dorosły baran powinien wypijać do 400 ml wody na dobę, do której zawsze musi mieć stały dostęp.

Nowy wprowadzaj stopniowo, by nie doprowadzić do biegunki u zwierzęcia. Owoce powinny stanowić jedynie sporadycznie podawany przysmak lub formę nagrody.

baran francuski srokacz

ArkadiuszKulesza, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak opiekować się królikiem?  

Baran francuski powinien osiągnąć docelową wagę w 7-8. miesiącu życia. Maluch królika baranka od 4. miesiąca życia powinien przybierać na wadze po 0,5 kg w każdym kolejnym miesiącu. Minimalna waga barana, który jest dojrzałym osobnikiem to 5 kg, lżejsze osobniki są niezgodne ze wzorcem rasy.

Dobrostan barana francuskiego zależy od jakości pożywienia, warunków bytowych, na które jest bardzo wrażliwy i opieki weterynaryjnej.

Woliera dla barana powinna mieć pełną podłogę, by królik nie uszkodził sobie stawów. Nie wolno dopuszczać do zawilgocenia ściółki, gdyż może to prowadzić do powstawania na skokach bolesnych odgniotów.

Króliki to zwierzęta podatne na stres, dlatego potrzebują ciszy i spokoju – ze strachu mogą panicznie biegać po klatce lub tupać tylną nogą w podłoże. Tupanie jest objawem zaniepokojenia na nagłe zdarzenie, które wcześniej nie miało miejsca, np. zaskakujący dźwięk. Tupanie to sygnał ostrzegawczy lub odstraszający, który udziela się innym barankom, jeśli w kojcu mieszka ich więcej.

Baran to królik duży i wymaga odpowiedniej przestrzeni do życia. Klatka to zdecydowanie za mało. Królik tych rozmiarów powinien przebywać poza klatką minimum 5-6 godzin dziennie. Najlepiej, by królik miał do dyspozycji wybieg w ogrodzie, gdzie mógłby przebywać wiosną i latem. Z kolei w miesiącach jesienno-zimowych powinien mieć do dyspozycji całą powierzchnie mieszkania lub domu.  

Wybieg zewnętrzny powinien być zabezpieczony moskitierą, chroniącą zajęczaka przed owadami i drapieżnikami. Wyjścia na spacery w szelkach i na smyczy również wchodzą w grę, ale trzeba pamiętać o profilaktyce przeciwpasożytniczej i szczepieniach przeciwko chorobom wirusowym.

Króliki starają się oddawać kał i mocz w tym samy miejscu, dlatego w klatce i na wybiegu nie może zabraknąć kuwety. Najlepiej umieścić ją w rogu, w najdalszym miejscu od paśnika.

Sprawdź karmę dla swojego królika

Reklama

Pełnoporcjowa karma sucha dla dorosłego królika

Hodowla barana francuskiego

Samica barana francuskiego osiąga dojrzałość płciową w wieku 6-7. miesięcy, samce natomiast miesiąc później, czyli między 7-8. miesiącem. Ciąża trawa 32 dni, a mioty są dość liczne. Samiczka może wydać na świat nawet 12 młodych. Średnio miot liczy od 5 do 10.  królików.

Młode baranki francuskie przez najbliższe kilka tygodni od narodzin mają stojące uszy. Nie wolno dopuszczać do rozrodu zwierząt młodszych niż roczne, gdyż mogą pojawić się problemy z żywotnością miotu i zdrowiem niedojrzałej matki.

Baran francuski jest bardzo wrażliwy na wahania temperatury, zalecana jest stała temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się królik, tj. około 16-18 st. C. Matka wraz z młodymi powinna mieć zapewnioną temperaturę między 18 a 20 st. C.

Odsadzenie od matki może nastąpić po 35 dniach. Młode pobierają mleko do 16-18 dni, potem ich dietę należy rozszerzyć o pokarm stały.

FAQs

Ile żyje baran francuski?

Baran francuski, to całkiem długowieczny zwierzak, który żyje od 5 do 8 lat.

Czy baran francuski może żyć sam?

Króliki to zwierzęta stadne, które najlepiej czują się w swoim towarzystwie, dlatego warto przygarnąć od razu dwa króliki barana francuskiego, sterylizacja lub wybór dwóch samic będzie jak najbardziej pożądanym zestawieniem.

Źródło

https://krole.pl/39-francuski-baran.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o królikach

Summary
Królik baran francuski – co je, ile żyje, ile kosztuje?
Article Name
Królik baran francuski – co je, ile żyje, ile kosztuje?
Description
Baran francuski to popularny duży królik często mylony z baranem angielskim. Jeśli planujesz zakup tak dużego królika, to koniecznie przeczytaj mój artykuł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x