Reklama

Pirenejski pies górski – cena, hodowla

Facebook
Twitter
Pirenejski pies górski to rasa psów wyhodowana do pilnowania stad owiec i kóz.

Pirenejski pies górski to rasa psów wyhodowana do pilnowania stad owiec i kóz. Mimo zmian cech charakteru pies górski po dziś dzień pozostaje rasą niezależną.

Spis treści - kliknij

Pirenejski pies górski – historia rasy

Pirenejski pies górski to rasa psów, której przodkowie zamieszkiwali w Pirenejach między 2000 a 1000 r. p.n.e. We Francji rasa ta nasi nazwę pirenejski pies górski, natomiast w Hiszpanii – mastif pirenejski. Psy te w czasach średniowiecza służyły do obrony zamków, o czym wspominał w XIV w. Gaston Phoebus. Dzięki swoim walorom pies pirenejski zyskał uznanie w oczach arystokracji. Ludwik XIV w 1675 roku tytułował pirenejskiego psa górskiego, jako Królewski Pies Francji. Jego sława zaprowadziła rasę do Stanów Zjednoczonych, gdzie pirenejski pies górski dotarł z markizem de La Fayette. Psa tej rasy miała również Królowa Wiktoria, a w 1885 roku zarejestrowano pierwszego psa w brytyjskim Kennel Clubie.

Pierwszy opis rasy został sporządzony w 1897 roku. W 1907 roku powstał klub miłośników pirenejskich psów górskich w Lourdes. Pies pirenejski został wpisany na listę ras FCI 2 lipca 1959 roku.

Pirenejski pies górski w Polsce

Pirenejski pies górski nie jest w Polsce popularną rasą. Pierwsze psy trafiły do Polski w latach 90. XX wieku, a obecnie istnieje kilka hodowli zajmujących się reprodukcją rej rasy psów.

Jak wygląda pirenejski pies górski

Pirenejski pies górski to rasa pokaźnych gabarytów, mocno zbudowana. Głowa psa pirenejskiego nie jest zbyt duża w porównaniu do wielkości ciała; kufa jest nieco krótsza od czaszki; nos zawsze czarny; oczy małe, migdałowatego kształtu; uszy osadzone wysoko, trójkątne. Tułów psa pirenejskiego jest nieco dłuższy niż wysokość w kłębie; klatka piersiowa niezbyt głęboka; ogon sięga do stawu skokowego i jest w kształcie pióropusza.

Pirenejski pies górski – charakterystyka

Wysokość w kłębie pirenejskiego psa górskiego

Pies: 70-80 cm

Suka: 65-75 cm

Pirenejski pies górski – waga

Pies: 55-65 kg

Suka: 50-60 kg

Szata pirenejskiego psa górskiego

Sierść psa pirenejskiego jest obfita, długa, przylegająca do ciała, miejscami falista, a podszerstek bardzo gęsty.

Umaszczenie psa pirenejskiego jest białe albo białe z szarymi łatami.

Kategoria wielkości: pirenejski pies górski to olbrzymia rasa psów

Ile żyje pirenejski pies górski

Pies pirenejski żyje średnio od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pirenejski pies górski – charakter

Pirenejski pies górski to rasa psów wyhodowana do pilnowania stad owiec i kóz. To bardzo inteligentne psy, samodzielne i niezależne. Mimo zmian cech charakteru pies górski po dziś dzień pozostaje rasą niezależną. Mimo iż jest to rasa typowo użytkowa psy te nadają się do życia, jako towarzyszące rodzinie. Pirenejski pies górski potrafi być przyjazny i łagodny, ale wyłącznie dla swoich opiekunów. Jest to spokojna rasa psów.

Mimo wszystko pies pirenejski nie jest zbyt posłuszny, może mieć skłonność do ucieczek za to doskonale sprawdzi się w roli stróża na dużym terenie.

Pirenejski pies górski nie nadaje się zupełnie do życia w mieszkaniu czy małym domu, może mieć problemy z tolerowanie psów innych rasów czy kotów. Pies ten powinien pracować, a nie służyć do towarzystwa, mieszkając przy domu.

Pirenejski pies górski to rasa psów wyhodowana do pilnowania stad owiec i kóz.

Pirenejski pies górski – zdrowie

Pies pirenejski to bardzo zdrowa rasa. Ze względu na swoje rozmiary pirenejski pies górski może cierpieć na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych. Psy ras olbrzymich mają również tendencje do zapadania na skręt żołądka. Innymi chorobami, które mogą wystąpić u tej rasy są: polineuropatia z porażeniem krtani oraz syndrom Wobblera.

Pirenejski pies górski – żywienie

Psy ras olbrzymich powinny być pod szczególną kontrolą żywieniową w czasie pierwszych dwóch lat życia, kiedy ich wzrost jest bardzo intensywny. Zbyt wysoko kaloryczna dieta może doprowadzić do przyspieszonego wzrostu, a to może skutkować np. dysplazją stawów biodrowych. Ze względu na swoje rozmiary najbardziej optymalnym sposób żywienia w przypadku tych psów to dieta BARF. Komercyjna sucha i mokra karma dla psów może być bardzo kosztowna.

Pirenejski pies górski – pielęgnacja

Sierść pirenejskiego psa górskiego jest samoczyszcząca, jeżeli nie jest to pies wystawowy, to nie ma potrzeby, by ją czyścić. Mimo, iż jest to rasa psów pracujących, to mimo wszystko należy przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzić stan uszu, oczu i zębów.

Pirenejski pies górski – szkolenie

Pies pirenejski to rasa, które nie jest podatna na szkolenie. Psy te doskonale wiedzą, co do nich należy, spędzając czas ze stadem nie potrzebują wskazówek opiekuna, to one są opiekunami dla innych zwierząt.

Zalety i wady pirenejskiego psa górskiego

Zalety rasy pirenejski pies górski

  • Pies pirenejski doskonale nadaje się na stróża dużych terenów
  • Jest to bardzo zdrowa rasa psów
  • Pirenejski pies górski nie wymaga pielęgnacji

 

Wady rasy pirenejski pies górski

  • Pies pirenejski nie jest podatny na szkolenie

Pirenejski pies górski – ciekawostki

  • Pirenejski pies górski zasłynął między innymi dzięki ekranizacji powieści „Bella i Sebastian”
  • Pies pirenejski rodzi się z szarymi i rudymi łatami na głowie, które z wiekiem stają jaśniejsze.
Cena pirenejskiego psa górskiego z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Photo by Bruce Williamson on Unsplash

Pirenejski pies górski hodowla

Decydując się na zakup psa pirenejskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pirenejski pies górski cena

Cena pirenejskiego psa górskiego z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Imię dla pirenejskiego psa górskiego

Ciekawe imię dla psa: Bary, Berni, Gerald

Ciekawe imię dla suczki: Bella, Akira, Bona

Dla kogo pirenejski pies górski będzie idealny

Pirenejski pies górski to rasa psów wyhodowana do pracy przy stadach kóz i owiec i w tej roli pies ten  będzie sprawdzał się najlepiej.

Klasyfikacja FCI rasy pirenejski pies górski

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2: molosy typu górskiego

Numer wzorca: 137

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Pirenejski pies górski – cena, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Pirenejski pies górski – cena, hodowla | Zoonews.pl
Description
Pirenejski pies górski to rasa psów wyhodowana do pilnowania stad owiec i kóz. Mimo zmian cech charakteru pies górski po dziś dzień pozostaje rasą niezależną.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 897

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x