Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PIES FARAONA – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Pies faraona to rasa psów w typie pierwotnego charta ze stojącymi uszami. Psy te pochodzą z Malty, gdzie trafiły najprawdopodobniej z Fenicjanami.
By kallerna – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7255421

Zastanawiasz się, czy Pies Faraona to rasa dla Ciebie. Albo może po prostu jesteś ciekaw, co sprawia, że ten pies jest tak wyjątkowy. Tym artykułem rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Zaczniemy od historii rasy, która sięga starożytnego Egiptu, a potem przejdziemy do praktycznych rzeczy. Jakie są koszty jego zakupu? Jak wygląda hodowla? Czy ten pies będzie pasował do Twojego stylu życia? Odpowiemy na te i wiele innych pytań, żebyś mógł z pełną świadomością zdecydować, czy Pies Faraona to twój przyszły czworonożny kompan.

Jeśli myślisz o adopcji, hodowli czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej rasie, mamy tu wszystko, co musisz wiedzieć, a nawet więcej!

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o psie faraona

🌅 Kraj pochodzenia

Malta, patronat Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

248

➡ Waga

20-25 kg

❤ Długość życia

11 – 13 lat

💢 Charakter

Pies faraona to bystry, czuły i przyjacielski kompan najróżniejszych zabaw.

Pochodzenie i historia psa faraona

Pies faraona to rasa psów w typie pierwotnego charta ze stojącymi uszami. Psy te pochodzą z Malty, gdzie trafiły najprawdopodobniej z Fenicjanami. Psy faraona były wykorzystywane do polowania na króliki, stąd ich oryginalna maltańska nazwa Kelb tal-Fenek, czyli pies na króliki. Psy faraona brały jednak udział w polowania nie tylko na króliki, a również na ptactwo czy do służyły  do pilnowania stad kóz i owiec.

Rozwój popularności rasy

Kelb tal-Fenek pojawiły się w Niemczech w latach 20. XX wieku, gdzie zarejestrowano je pod nazwą pies faraona. W latach 30. XX wieku rasa trafiła do Wielkiej Brytanii, jednak początkowo psy te nie zyskały uznaniu w wśród hodowców. Psy faraona dostały jednak swoją drugą szansę, za sprawą majora Blocka, która wraz ze swoją żoną przywiózł do Wielkiej Brytanii Kelb tal-Fenek z Malty, propagując rasę wśród swoich znajomych.

Już w 1968 roku powstał angielski klub rasy pies faraona. Jeszcze w 1963 roku powstał niemiecki wzorzec rasy, jednak był na tyle niedoskonały, że w 1974 roku Brytyjczycy stworzyli własny, w którym pozostawili maltańską nazwę rasy: Kelb tal-Fenek. W 1977 roku FCI dokonało rewizji wzorca, przyjmują brytyjski opis, jednak pozostawiając niemiecką nazwę rasy: pies faraona. FCI oficjalnie uznało rasę 9 sierpnia 1963 roku.

Kelb tal-Fenek stał się narodową rasą Malty w 1974 roku. W latach 70. XX wieku psy faraona trafiły do Stanów Zjednoczonych, rasa zyskała również popularność w Skandynawii.

Nazwa rasy

Nazwa pies faraona otrzymał z powodu silnego podobieństwo do egipskich chartów tesem, których wizerunki pochodzą z 3500 r. p.n.e.

Pies faraona w Polsce

Psy faraona pojawiły się w Polsce w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Do dzisiaj rasa ta jest jednak mało popularna w naszym kraju.

Jak wygląda pies faraona?

Pies faraona to rasa średniej wielkości o szlachetnej postawie i harmonijnie zbudowanej sylwetce, która wpisuje się w prostokąt. Czaszka psa jest długa, sucha i dobrze rzeźbiona. Kufa rasy jest nieco dłuższa od czaszki, a głowa oglądana z boku ma kształt tępego klina. Stop psa jest nieznacznie zaznaczony. Nos psa jest dopasowany do koloru szaty, a więc musi być cielistej barwy. Owalne oczy psa faraona mają bursztynowy kolor, który pasuje do koloru okrywy. Duże uszy kelb tal-feneka są osadzone średnio wysoko, noszone na sztorc. Szyja psa faraona jest długa i sucha. Tułów psa ma niemal prostą linię i kończy się lekko opadającym zadem. Zad psa wieńczy biczowaty ogon. Gibkie ciało psa noszone jest przez równoległe kończyny z mocnymi łapami.

Charakterystyka rasy

Wysokość psa faraona w kłębie

Pies: 56-63,5 cm, idealny wzrost 56 cm

Suka: 53-61 cm, idealny wzrost 53 cm

 

Pies faraona – waga

Pies, jak i suka: 20-25 kg

Szata psa faraona

Pies faraona ma krótki i lśniący włos, przylegający od delikatnego do nieco szorstkiego.

Umaszczenie Kelb tal-Fenek powinno być płowe lub soczysto płowe z białymi znaczeniami. Znaczenia powinny znajdować się na koniuszku ogona, klatce piersiowej i na palcach. Wąska biała strzałka na głowie dopuszczalna.

Nakrapianie lub biel gdzie indziej jest niepożądane.

Kategoria wielkości psa faraona

Pies faraona to rasa psów średniej wielkości.

Ile żyje pies faraona?

Pies faraona żyje zwykle od 11 do 13 lat.

Usposobienie i charakter

Pies faraona, zgodnie ze wzorcem rasy powinien być czujny, inteligentny, przyjacielski, czuły i skory do zabawy. W przeszłości pies faraona wykorzystywany był wyłącznie do pracy na polowaniach, stąd nadal posiada silny instynkt łowiecki. To bystry myśliwy. Pies faraona podczas łowów wykazuje się wszystkimi zmysłami. Pies ma dokonały węch i wzrok, a słuch aktywuje się wraz ze zbliżaniem się do zdobyczy. Obecnie coraz częściej jest to pies do towarzystwa, który potrafi być czuły i silnie przywiązać się ze swoją ludzką rodziną.

Pies faraona uwielbia zabawy, zawsze jest do nich pozytywnie nastawiony. To pies stworzony do biegania dzięki silnym i umięśnionym kończynom. W codziennej opiece nad psem nie można odmawiać mu aktywności ruchowych, najlepiej realizowanych w trakcie uprawiania psich sportów: jogging, flyball czy coursing. To pies szybki i silny biega płynnie z dużą swobodą bez wyraźnego wysiłku.

Pies faraona to inteligentna rasa psów o bystrym wyrazie, jednak niezależna, dlatego psy te powinny być pod opieką doświadczonego przewodnika. Rasa ta nie może wykazywać agresji czy lęku, gdyż wtedy stanie się niezdatny do pracy.

W przypadku braku stymulacji fizycznej oraz umysłowej pies faraona może zacząć niszczyć przedmioty w domu, pod nieobecność opiekuna, a na spacerach wykazywać większą skłonność do ucieczek.

Małe mieszkanie nie będzie idealnym lokum dla psa faraona. Chociaż nie jest to wykluczone, pod warunkiem, że opiekun zapewni psu odpowiednią dawkę ruchu na otwartym terenie każdego dnia. Nie jest to rasa idealna na pierwszego psa w domu dla osób bez doświadczenia. Pies faraona może mieć trudności do zaakceptowania innych gatunków zwierząt pod wspólnym dachem. Ze względu na bardzo czuły charakter pies faraona nada się do domu z dziećmi.

Pies faraona, zgodnie ze wzorcem rasy powinien być czujny, inteligentny, przyjacielski, czuły i skory do zabawa.

Zdrowie

Pies faraona to silna i dosyć zdrowa rasa, której przedstawiciele żyją nawet 14 lat. Jest to rasa odporna na upały, jednocześnie źle znosi niskie temperatury. Rzadkością u tych psów jest powszechna u innych ras dysplazja stawów biodrowych.

Najczęściej występujące choroby u psów faraona

  • Pierwotna niedoczynność kory nadnerczy
  • Niedoczynność tarczycy
  • Trombocytopenia
  • Alergie pokarmowe
  • Wrodzona hipoplazja nerwu wzrokowego

Jak karmić psa faraona

Pies faraona może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów oraz gotową karmą mokrą. Jeżeli potrafisz, to możesz przygotowywać psu odpowiednio suplementowaną dietę BARF.

Ze względu na skłonność do skrętu żołądka pies nie powinien być karmiony dwie godziny przed i po wysiłku.

Pielęgnacja

Pielęgnacja psa faraona nie jest trudna. Krótką sierść wystarczy wyczesać raz na tydzień szczotką włosianą, a w okresie linienia trzeba to robić codziennie. Użycie odżywki raz na siedem dni zregeneruje włos i pozwoli zachować okrywie faraona naturalny lśniący wygląd.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu oraz łap. Pazury nie wymagają u rasy korekty ze względu na wysoką aktywność, ale warto monitorować ich przyrosty i w razie potrzeby właściwie skrócić. Zęby psu myje się codziennie, by uniknąć mineralizacji osadów nazębnych.  Wilcze pazury u psa faraona mogą być usunięte.

Pies faraona – szkolenie

Jak w przypadku innych ras psów o wyostrzonym instynkcie łowieckim również pies faraona potrzebuje doświadczonego przewodnika. Szkolenie należy zacząć od starannej socjalizacji, najlepiej już od 4. tygodnia życia. Przed 5. miesiącem życia pies mógłby zostać zapisany do psiego przedszkola, gdzie w kontrolowanych warunkach, również pod okien instruktora nauczyłby się podstaw posłuszeństwa, a także przeszedł dalsze etapy socjalizacji np. z innymi zwierzętami.

Szkolenie psa powinno odbywać się przy wykorzystaniu metod pozytywnych wzmocnień. Dobrym sposobem na trening jest łączenie go z elementami psich sportów. Psy tej rasy mogą brać udział w wyścigach torowych obok chartów.

Zalety i wady psa faraona

Zalety

  • Pies faraona to czuła i rodzinna rasa
  • Psy tej rasy lubią zabawy, nadają się do uprawiania psich sportów
  • Kelb tal-Fenek jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady

  • Pies faraona ma silny instynkt łowiecki
  • Pies faraona nie nada się dla każdego opiekuna. Z racji tego, że pies ten potrzebuje sporej i codziennej dawki ruchu nie jest to rasa dla domatorów
  • Kelb tal-Fenek potrzebuje doświadczonego przewodnika

Ciekawostki o psach faraona

  • Szkielet psa w typie psa faraona znaleziono w grobowcu Herneith.
  • Psy faraona są bardzo popularne w Skandynawii.
  • Spokrewnione z psem faraona rasy to podenco ibicenco oraz cirneco dell`Etna.
  • Podekscytowany pies faraona rumieni się na uszach i nosie.
  • Pies faraona o imieniu Northgate’s As You Like It wygrał Światową Wystawę w Bratysławie w 2009 roku.
Cena psa faraona z hodowli waha się od 6000 do 8000 zł.
By user:Pleple 2000, corrected by user:Lilly M – Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1651507

Pies faraona hodowla

Kupując psa faraona z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta Kelb tal-Fenek oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pies faraona cena

Cena psa faraona z hodowli waha się od 3500 zł za niewystawowe szczenięta do 7900 zł za szczenięta po championach.

Imię dla psa faraona

Ciekawe imię dla psa faraona: Styks, Faraon, Piorun

Ciekawe imię dla suczki psa faraona: Izera, Kleo, Heket

Dla kogo pies faraona będzie idealny?

Pies faraona raczej nie nadaje się do mieszkania w bloku, to rasa bardzo aktywna, która potrzebuje przestrzeni, by wyładować swoją energię. Jest to pies myśliwski, który coraz częściej pełni jednak rolę psa rodzinne do towarzystwa i wychodzi mu to doskonale. Pies faraona potrafi bowiem być bardzo czuły i przywiązuje się do swojej rodziny. Nie jest to jednak pies, który długie godziny może zostawać sam bez opiekuna i bez spacerów.

Klasyfikacja FCI rasy pies faraona

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 6: psy ras pierwotnych

Numer wzorca: 248

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/248.pdf

fci.be/en/nomenclature/PHARAOH-HOUND-248.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
PIES FARAONA – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
PIES FARAONA – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pies faraona to myśliwska rasa psów, która obecnie coraz częściej pełni rolę psa domowego do towarzystwa. Psy te na widok swojego opiekuna potrafią się rumienić.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x