Reklama

Pies faraona – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Pies faraona to rasa psów w typie pierwotnego charta ze stojącymi uszami. Psy te pochodzą z Malty, gdzie trafiły najprawdopodobniej z Fenicjanami.
By kallerna – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7255421

Pies faraona to myśliwska rasa psów, która obecnie coraz częściej pełni rolę psa domowego do towarzystwa. Psy te na widok swojego opiekuna potrafią się rumienić.

Spis treści - kliknij

Pies faraona – historia rasy

Pies faraona to rasa psów w typie pierwotnego charta ze stojącymi uszami. Psy te pochodzą z Malty, gdzie trafiły najprawdopodobniej z Fenicjanami. Psy faraona były wykorzystywane do polowania na króliki, stąd ich oryginalna maltańska nazwa Kelb tal-Fenek, czyli pies na króliki. Psy faraona brały jednak udział w polowania nie tylko na króliki, a również na ptactwo czy do pilnowania stad kóz i owiec.

Kelb tal-Fenek pojawiły się w Niemczech w latach 20. XX wieku, gdzie zarejestrowano je pod nazwą pies faraona. W latach 30. XX wieku rasa trafiła do Wielkiej Brytanii, jednak początkowo psy te nie zyskały uznaniu w wśród hodowców.

Psy faraona dostały jednak swoją drugą szansę, za sprawą majora Blocka, która wraz ze swoją żoną przywiózł do Wielkiej Brytanii Kelb tal-Fenek z Malty, propagując rasę wśród swoich znajomych.

Już w 1968 roku powstał angielski klub rasy pies faraona. Jeszcze w 1963 roku powstał niemiecki wzorzec rasy, jednak był na tyle niedoskonały, że w 1974 roku Brytyjczycy stworzyli własny, w którym pozostawili maltańską nazwę rasy: Kelb tal-Fenek. W 1977 roku FCI dokonało rewizji wzorca, przyjmują brytyjski opis, jednak pozostawiając niemiecką nazwę rasy: pies faraona.

Kelb tal-Fenek stał się narodową rasą Malty w 1974 roku. W latach 70. XX wieku psy faraona trafiły do Stanów Zjednoczonych, rasa zyskała również popularność w Skandynawii.

Nazwa pies faraona pochodzi od silnego podobieństwa do egipskich chartów tesem, których wizerunki pochodzą z 3500 r. p.n.e.

Pies faraona w Polsce

Psy faraona pojawiły się w Polsce w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Do dzisiaj rasa ta jest jednak mało popularna w naszym kraju.

Jak wygląda pies faraona?

Pies faraona to rasa średniej wielkości o szlachetnej postawie i harmonijnie zbudowanej sylwetce, która wpisuje się w prostokąt. Czaszka psa jest długa, sucha i dobrze rzeźbiona; kufa jest nieco dłuższa od czaszki, a głowa widziana z boku ma kształt tępego klina. Nos psa jest dopasowany do koloru szaty. Oczy psa faraona mają bursztynowy kolor, owalny kształt, są osadzone umiarkowanie głęboko. Uszy są osadzone średnio wysoko, noszone prosto. Szyja jest długa i sucha. Tułów ma niemal prostą linię; klatka piersiowa jest głęboka; zad lekko opadający; ogon osadzony średnio wysoko, zwężający się. Kończyny proste.

Pies faraona – charakterystyka rasy

Wysokość psa faraona w kłębie

Pies: 56-63 cm

Suka: 53-61 cm

Pies faraona – waga

Pies, jak i suka: 20-25 kg

Szata psa faraona

Pies faraona ma krótki i lśniący włos, przylegający od delikatnego do nieco szorstkiego.

Umaszczenie Kelb tal-Fenek powinno być podpalane bądź soczyście podpalane z dopuszczalnymi znaczeniami, w sposób następujący: biały koniuszek ogona – bardzo pożądany. Biel na klatce piersiowej (tzw. gwiazda). Biel na palcach. Wąska biała strzałka w środkowej linii twarzoczaszki – dopuszczalna.

Nakrapianie lub biel gdzie indziej jest niepożądane.

Kategoria wielkości psa faraona

Pies faraona to rasa psów średniej wielkości.

Ile żyje pies faraona?

Pies faraona żyje zwykle od 11 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pies faraona – charakter

Pies faraona, zgodnie ze wzorcem rasy powinien być czujny, inteligentny, przyjacielski, czuły i skory do zabawa.

U początków swojego istnienia pies faraona wykorzystywany był wyłącznie do pracy na polowaniach, stąd nadal posiada instynkt łowiecki. Obecnie coraz częściej jest to pies do towarzystwa, który potrafi być czuły i silnie przywiązać się do swojej ludzkiej rodziny.

Pies faraona uwielbia zabawy, jest to pies stworzony do biegania, dlatego w codziennej opiece rasie tych psów nie można odmawiać aktywności ruchowych, najlepiej realizowanych w trakcie uprawiania psich sportów: jogging, flyball czy coursing.

Pies faraona to inteligentna rasa psów, jednak niezależna, dlatego psy te powinny być pod opieką doświadczonego przewodnika.

W przypadku braku stymulacji fizycznej oraz umysłowej pies faraona może zacząć niszczyć przedmioty w domu, pod nieobecność opiekuna, a na spacerach wykazywać większą skłonność do ucieczek.

Małe mieszkanie nie będzie idealnym lokum dla psa faraona. Chociaż nie jest to wykluczone, pod warunkiem, że opiekun zapewni psu odpowiednią dawkę ruchu na otwartym terenie każdego dnia. Nie jest to rasa idealna na pierwszego psa w domu dla osób bez doświadczenia. Pies faraona może mieć trudności do zaakceptowania innych gatunków zwierząt pod wspólnym dachem. Ze względu na bardzo czuły charakter pies faraona nada się do domu z dziećmi.

Pies faraona, zgodnie ze wzorcem rasy powinien być czujny, inteligentny, przyjacielski, czuły i skory do zabawa.

Pies faraona – zdrowie

Pies faraona to silna i dosyć zdrowa rasa, której przedstawiciele żyją nawet 13-14 lat. Jest to rasa odporna na upały, jednocześnie źle znosi niskie temperatury. U psów tych może pojawić się skręt żołądka, problemy z alergiami, a jeszcze rzadziej dysplazja stawów biodrowych.

Pies faraona – żywienie

Pies faraona może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów oraz gotową karmą mokrą. Jeżeli potrafisz, to możesz przygotowywać psu odpowiednio suplementowaną dietę BARF.

Ze względu na skłonność do skrętu żołądka pies nie powinien być karmiony dwie godziny przed i po wysiłku.

Pies faraona – pielęgnacja

Pielęgnacja psa faraona nie jest trudna. Krótką sierść wystarczy wyczesać raz na tydzień, a w okresie linienia raz dziennie. Do szczotkowania należy używać szczotki z miękkiego włosia, która usunie martwy włos i powierzchniowy kurz. Sierść należy przed szczotkowaniem spryskać odżywką i wykonywać ruchy z włosem, a nie pod włos, by nie zniszczyć struktury sierści.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i zębów oraz łap.

Pies faraona – szkolenie

Jak w przypadku innych ras psów o wyostrzonym instynkcie łowieckim również pies faraona potrzebuje doświadczonego przewodnika. Szkolenie należy zacząć od starannej socjalizacji, najlepiej już od 4. tygodnia życia. Przed 5. miesiącem życia pies mógłby zostać zapisany do psiego przedszkola, gdzie w kontrolowanych warunkach, również pod okien instruktora nauczyłby się podstaw posłuszeństwa, a także przeszedł dalsze etapy socjalizacji np. z innymi zwierzętami.

Szkolenie psa powinno odbywać się przy wykorzystaniu metod pozytywnych wzmocnień. Dobrym sposobem na trening jest łączenie go z elementami psich sportów. Psy tej rasy mogą brać udział w wyścigach torowych obok chartów.

Zalety i wady psa faraona

Zalety psa faraona

 • Pies faraona to czuła i rodzinna rasa
 • Psy tej rasy lubią zabawy, nadają się do uprawiania psich sportów
 • Kelb tal-Fenek jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady psa faraona

 • Pies faraona ma silny instynkt łowiecki
 • Pies faraona nie nada się dla każdego opiekuna. Z racji tego, że pies ten potrzebuje sporej i codziennej dawki ruchu nie jest to rasa dla domatorów
 • Kelb tal-Fenek potrzebuje doświadczonego przewodnika

Ciekawostki o psach faraona

 • Szkielet psa w typie psa faraona znaleziono w grobowcu Herneith.
 • Psy faraona są bardzo popularne w Skandynawii.
 • Spokrewnione z psem faraona rasy to podenco ibicenco oraz cirneco dell`Etna.
 • Podekscytowany pies faraona rumieni się na uszach i nosie.
 • Pies faraona o imieniu Northgate’s As You Like It wygrał Światową Wystawę w Bratysławie w 2009 roku.
Cena psa faraona z hodowli waha się od 6000 do 8000 zł.
By user:Pleple 2000, corrected by user:Lilly M – Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1651507

Pies faraona hodowla

Kupując psa faraona z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta Kelb tal-Fenek oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pies faraona cena

Cena psa faraona z hodowli waha się od 3500 zł za niewystawowe szczenięta do 7900 zł za szczenięta po championach (np. w hodowla PLATINUM MOON FCI).

Imię dla psa faraona

Ciekawe imię dla psa faraona: Styks, Faraon, Piorun

Ciekawe imię dla suczki psa faraona: Izera, Kleo, Heket

Dla kogo pies faraona będzie idealny?

Pies faraona raczej nie nadaje się do mieszkania w bloku, to rasa bardzo aktywna, która potrzebuje przestrzeni, by wyładować swoją energię. Jest to pies myśliwski, który coraz częściej pełni jednak rolę psa rodzinne do towarzystwa i wychodzi mu to doskonale. Pies faraona potrafi bowiem być bardzo czuły i przywiązuje się do swojej rodziny. Nie jest to jednak pies, który długie godziny może zostawać sam bez opiekuna i bez spacerów.

Klasyfikacja FCI rasy pies faraona

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 6: psy ras pierwotnych

Numer wzorca: 248

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Pies faraona – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pies faraona – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pies faraona to myśliwska rasa psów, która obecnie coraz częściej pełni rolę psa domowego do towarzystwa. Psy te na widok swojego opiekuna potrafią się rumienić.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 905

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x