Reklama

Owczarek pirenejski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek pirenejski to pies użytkowy, który poza ojczyzną nie był powszechnie znany.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Berger-des-Pyrenees_Aurore_0800x0600.jpg

Owczarek pirenejski to pies pasterski, który po dziś dzień doskonale sprawdza się w pracy gospodarskiej. Owczarek pirenejski jest inteligentny, bystry i zawsze gotowy do pracy.

Spis treści - kliknij strzałkę

Owczarek pirenejski – historia rasy

Owczarek pirenejski to pies użytkowy, który poza ojczyzną nie był powszechnie znany. Podczas I wojny światowej owczarki pirenejskie były wykorzystywane w armii francuskiej jako psy łącznikowe i poszukujące rannych. Ofiar wśród psów było sporo, ale udało się rasę owczarków pirenejskich odbudować. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1921 roku, z niewielkimi modyfikacjami, wprowadzonymi w ciągu dwóch lat od publikacji, obowiązuje do dziś. W 1923 roku powstał też kub miłośników ras pochodzących z Pirenejów i to dzięki niemu owczarek zyskał uznanie Francuskiego Związku Kynologicznego.

Owczarek pirenejski w Polsce

Owczarek pirenejski do Polski dotarł późno, bo w latach 90. XX wieku. Psów jest bardzo niewiele, zaledwie około 20 sztuk.

Jak wygląda owczarek pirenejski

Owczarek pirenejski jest smukły, o sportowej sylwetce. Sylwetka owczarków długowłosych wpisana jest w prostokąt. Stop słabo zaznaczony, głowa trójkątna z uszami osadzonymi blisko siebie, które złamane są w 2/3 wysokości. Nos zawsze o barwie czarnej. Oczy czujne w kształcie migdała, barwa brązowa, włos ich nie zakrywa. Ogon owczarka pirenejskiego jest nisko osadzony, średniej długości z piórami. Nogi silne i umięśnione.

Owczarek pirenejski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy owczarek pirenejski

Pies: 40-48 cm

Suka: 38-46 cm

Owczarek pirenejski – waga

Pies/suka: 8-12 kg

Szata owczarka pirenejskiego

Owczarek pirenejski ma sierść długą lub półdługą, gęstą, prostą lub falistą, w strukturze plasuje się między wełną owczy, a kozim włosem. Na zadzie sierść może przyjmować formę zbitych sznurów. Obfitsza na zadzie i udach.

Owczarek pirenejski może występować w umaszczeniu płowym, płowym z czarnymi przesianiami, szarym, arlekin, rzadziej czarnym lub pręgowanym.

Kategoria wielkości owczarka pirenejskiego

Owczarek pirenejski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje owczarek pirenejski?

Owczarek pirenejski żyje od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek pirenejski – charakter

Owczarek pirenejski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być obdarzony silnym instynktem stróżowania i wysoką podatnością na szkolenie. Opiekunowie potwierdzają ten fakt, lecz trzeba być świadomym, iż mimo bystrości umysłu szkolenie energicznego i pobudliwego psa, jakim jest pirenejczyk, nie jest łatwe. Bardzo związuje się z opiekunem, lecz potrafi pracować samodzielnie i nie ma problemów z decyzyjnością. Wobec obcych owczarek pirenejski zachowuje ostrożność. Dzieci w jego otoczeniu zawsze powinny pozostawać pod kontrolą dorosłych, gdyż pies nie będzie cierpliwie znosił nieskoordynowanych ruchów najmłodszych członków rodziny. Owczarek pirenejski będzie żył w zgodzie ze zwierzętami, z którymi dorastał.

Owczarek pirenejski – zdrowie

Owczarki pirenejskie to psy długowieczne i zdrowe, które zachowują młodzieńczy temperament do późnej starości. Jedną z dolegliwości, jaka może się u nich pojawić, jest padaczka, dysplazja stawów i zanik siatkówki. Wadą wrodzoną owczarków pirenejskich jest tzw. przetrwały przewód tętniczy Botalla, powodujący nadciśnienie płucne i przeciążenie serca. Intensywniejsze treningi sportowe zaleca się prowadzić z psem w chwili ukończenia 12. miesiąca życia, by nie obciążyć nadmiernie jeszcze rozwijającego się aparatu ruchu.

Owczarek pirenejski – żywienie

Owczarki pirenejskie nie wybrzydzają przy misce. Pies zadowoli się dobrej jakości kamą gotową bytową lub posiłkami przygotowywanymi w domu. Dietę domową warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który uzupełni pokarm w niezbędne witaminy i minerały. Unikaj serwowania owczarkom pirenejskim karm zbożowych, a w przypadku psów użytkowych i sportowców wspieraj ich stawy odpowiednimi suplementami diety.

Owczarek pirenejski – pielęgnacja

Długi włos owczarka pirenejskiego może przyprawić o zawrót głowy, jednak nie wymaga on skomplikowanych zabiegów higienicznych. Włos wystarczy przeczesać raz w tygodniu, by się nie plątał i nie kołtunił. W okresie sezonowej wymiany sierści należy tę czynność zintensyfikować, by jak najszybciej usunąć martwy włos. Linienie owczarka pirenejskiego nie jest intensywne. Standardem pielęgnacyjnym jest czyszczenie uszy i zębów, kontrola stanu oczu oraz przycinanie pazurów. 

Owczarek pirenejski – szkolenie

Owczarek pirenejski to bystry uczeń, w ekspresowym tempie przyswaja wiedzę. Problemem jest jednak fakt, że przez doskonałą pamięć szybko koduje także niewłaściwe nawyki. Pies nie wybacza błędów opiekuna i jest wrażliwy na wszelkie przejawy złego traktowania. Rasa jest bardzo energiczna i może sprawiać problemy wychowawcze z powodu nudy. Pies wymaga starannej socjalizacji od pierwszych chwil w nowym otoczeniu, po to by nie reagował w przyszłości agresją lub lękiem wobec innych zwierząt, nieznanych sytuacji i ludzi. Wychowanie owczarka pirenejskiego wydłuża się w czasie, gdyż psy te późno dojrzewają, a stabilizacja charakteru wymaga cierpliwości, konsekwencji połączonej z pozytywnymi metodami i przede wszystkim czasu. Owczarki pirenejskie z racji pasterskiej natury mogą wykazywać silną potrzebę zaganiania innych psów. Pirenejczyk wymaga sporej dawki aktywności zarówno intelektualnej, jak i fizycznej. Zaleca się szkolenie z posłuszeństwa.

Zalety i wady rasy owczarek pirenejski

Zalety owczarka pirenejskiego

  • owczarek pirenejski to inteligentny pies, który szybko i z łatwością się uczy
  • owczarek pirenejski to doskonały kandydat do uprawiania psich sportów
  • to pies bardzo czujny, jak przystało na psa pasterskiego, nadaje się na stróża
  • owczarek pirenejski może uprawiać psie sporty (agility, flyball, tracking)
  • owczarki pirenejskie są rasą odporną i wytrzymałą

 

Wady owczarka pirenejskiego

  • owczarek pirenejski jest bardzo energiczny i nie poleca się go przez to na towarzysza bardzo małych dzieci
  • owczarek pirenejski wymaga doświadczonego przewodnika, szkolenie nie jest łatwe
  • rasa ta nie nadaje się na pierwszego czworonoga w domu
  • owczarek pirenejski jest szczekliwy, z nudy może być też destrukcyjny dla otoczenia i nie lubi zostawać sam

Ciekawostki o rasie owczarek pirenejski

  • Przypuszcza się, że owczarek pirenejski był kompanem młodej pasterki, której ukazała się Matka Boska w Lourdes (1858 r.).
Owczarek pirenejski kosztuje od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Berger_des_Pyr%C3%A9n%C3%A9es.jpg

Owczarek pirenejski hodowla

Owczarek pirenejski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki owczarka pirenejskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca owczarków pirenejskich musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby owczarek pirenejski mógł rozwijać się prawidłowo.

Owczarek pirenejski cena

Owczarek pirenejski kosztuje od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

Imię dla owczarka pirenejskiego

Ciekawe imię dla samca owczarka pirenejskiego: Bonbon, Dre, Włuczykij

Ciekawe imię dla samicy owczarka pirenejskiego: Suri, Cherie, Szajba

Dla kogo owczarek pirenejski będzie idealny?

Owczarek pirenejski to pies wyłącznie dla ludzi aktywnych, którzy chcą z psem spędzać czas w ruchu np. poprzez uprawianie agility. Pies bardzo doceni życie w domu w górach. Absolutnie nie poleca się go osobom zapracowanym lub niedoświadczonych w prowadzeniu psów.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek pirenejski

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Nr wzorca: 141 (face normal) lub 138 (face rase)

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek pirenejski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek pirenejski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek pirenejski to pies pasterski, który po dziś dzień doskonale sprawdza się w pracy gospodarskiej. Owczarek pirenejski jest inteligentny, bystry i zawsze gotowy do pracy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1437

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x