Reklama
Reklama

Owczarek niemiecki długowłosy – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek niemiecki długowłosy – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-58154/

Owczarek niemiecki długowłosy to odmiana podobna do owczarka staroniemieckiego, która formalnie uznana została dopiero w 2011 roku.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o owczarku niemieckim

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

166

➡ Waga

20– 40 kg

❤ Długość życia

10 – 13 lat

💢 Charakter

Inteligentny, karny, wierny

Owczarek niemiecki długowłosy – pochodzenie i historia rasy

Owczarek niemiecki to rasa psów dawnego pochodzenia.  Wzmianki o praprzodkach owczarka pochodzą już z VII wieku z terenu Niemiec, gdzie psy zbliżone cechami do owczarków wykorzystywane były do strzeżenia owiec. Według znawców rasy przodkowie owczarków niemieckich, to psy, które na terenach średniowiecznych Niemiec służyły do ochrony dobytku ziemian.

Wraz z postępującą industrializacją rola zwierząt pasterskich w Niemczech zaczęła maleć. By ocalić rasy pasterskie miłośnicy tych zwierząt postanowili stworzyć rasę o określonych cechach.

Planowa hodowla owczarków niemieckich

Początki tej rasy sięgają XIX wieku, kiedy to niemieccy hodowcy zaczęli krzyżować różne psy pasterskie, aby uzyskać idealnego psa do pilnowania stad. W ten sposób powstał owczarek niemiecki, który szybko zyskał popularność ze względu na swoją inteligencję, wytrzymałość i silny instynkt pasterski.

W 1895 roku powołano pierwsze stowarzyszenie hodowców owczarków niemieckich, a w 1899 roku opracowano pierwszy oficjalny standard rasy. W latach 20. i 30. XX wieku owczarki niemieckie zdobyły dużą popularność w USA, a w latach 30. i 40. stały się jednymi z najczęściej używanych psów w armii niemieckiej.

Niechlubne losy owczarków niemieckich

I wojna światowa była wyniszczająca dla wielu ras psów, w tym dla owczarka niemieckiego. Ponad 30.000 psów wysłanych zostało na front jako psy do łączności. Po wojnie, w związku z antyniemieckimi nastrojami, wiele określeń wywodzących się z języka niemieckiego zostało zmienionych. Dotyczyło to również owczarka niemieckiego.

Od 1919 do 1931 roku amerykanie nazywali rasę „Shepher dog”. Francuzi przemianowali owczarka niemieckiego na owczarka z Alzacji (Chien Berger d’Alsace). Najdotkliwsza wizerunkowo dla rasy była decyzja Brytyjskiego Kennel Clubu, gdzie owczarek niemiecki przed wojną był jedną z najpopularniejszych ras, który zmienił nazwę rasy na Alzacki wilczy pies w 1919 roku. Od 1926 roku, na skutek protestów hodowców, którzy postulowali, że umieszczenie w nazwie rasy słowa wilk wpłynie negatywnie na popularność rasy, Brytyjczycy usunęli z nazwy „wilczy pies” i od 1926 roku był to owczarek alzacki.

W czasie II wojny światowej owczarki niemieckie były używane do różnych celów, w tym do pilnowania obozów koncentracyjnych. Po wojnie rasa ta została uznana za symbol militarnej potęgi i przez pewien czas była niechętnie widziana w Niemczech.

Owczarek alzacki istniał pod tą nazwą w Wielkiej Brytanii aż do 1977 roku.

Owczarek niemiecki długowłosy w Polsce

Pierwsze hodowle owczarków niemieckich działały na ziemiach polskich w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Do 1961 roku otwarta była Wstępna Księga Rodowodowa. W połowie lat 70. Większość owczarków niemieckich importowana była z RFN. Zmieniło się to już w latach 80. Mimo wszystko na polskich ringach nadal wiele jest owczarków importowanych z Niemiec.

Jak wygląda owczarek niemiecki długowłosy?

Owczarek niemiecki długowłosy, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies średniej wielkości, o nieco wydłużonej, lecz zwartej sylwetce, dobrze umięśniony. Głowa psa powinna być klinowata i proporcjonalna do tułowia; kufa również klinowata; nos owczarka powinien być zawsze czarny; oczy średniej wielkości – migdałowate; uszy stojące, spiczasto zakończone, skierowane małżowinami do przodu lub do siebie. Szyja psa powinna być mocna; grzbiet średniej długości; klatka piersiowa umiarkowanie szeroka. Ogon owczarka powinien sięgać co najmniej do stawu skokowego.

Owczarek niemiecki - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie owczarka niemieckiego

Psy: 60-65 cm

Suki: 55-60 cm

Owczarek niemiecki – waga      

Psy: 30-40 kg

Suki: 22-32 kg

Szata owczarka niemieckiego długowłosego

Owczarek niemieckie długowłosy ma włos okrywowy dłuższy, miękki, nieprzylegający z gęstym podszerstkiem. Włos powinien być dłuższy na uszach i kończynach z obfitymi portkami oraz owłosionym ogonem z wiszącym włosem. Włos na szyi powinien tworzyć kryzę.

Umaszczenie owczarka niemieckiego jest czarne z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Maść może  być też jednolicie czarna, szara, śniada, czaprakowa.

Kategoria wielkości owczarka niemieckiego długowłosego

Owczarek niemiecki długowłosy to pies rasy dużej.

Ile żyje owczarek niemiecki długowłosy?

Owczarek niemiecki długowłosy żyje średni od 10 do 13 lat.

Owczarek niemiecki długowłosy – charakter i usposobienie

Owczarki niemieckie długowłose są znane ze swojego spokojnego i opanowanego charakteru.

pixabay.com/images/id-4267735/

Owczarki niemieckie długowłose są znane ze swojego spokojnego i opanowanego charakteru. Są lojalne wobec opiekunów i uwielbiają towarzystwo ludzi. Są również bardzo przyjazne i łagodne w stosunku do dzieci.

Owczarki niemieckie to bardzo inteligentne psy, szybko przyswajające treningowe polecenia. Sprawdzą się jako wsparcie osób niepełnosprawnych, psy tropiące i poszukiwawcze. Są również bardzo wytrzymałe i lubią ruch, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak agility czy obedience.

Owczarki niemieckie długowłose są również bardzo dobrymi stróżami i mogą być skutecznymi psami obronnymi.

Prawidłowo ułożony owczarek niemiecki zaakceptuje w domu inne zwierzęta pod warunkiem, że został z nimi wychowany.

Czarne owczarki niemieckie – zdrowie

Owczarki niemieckie, to ogólnie zdrowa rasa odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Nie mają problemów zarówno ze znoszeniem letnich dni, jak i ciężkich zim. Mimo to psy tej rasy nie są wolne od niektórych chorób.

Najczęściej występujące choroby u owczarków niemieckich

 • Młodzieńcze zapalenie kości NLPZ
 • Dysplazja stawu biodrowego
 • Dysplazja stawu łokciowego
 • Zespół ogona końskiego
 • Niewydolność trzustki
 • Nużliwość mięśni
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Czyraczyca odbytu
 • Hemofilia typu A
 • choroba von Willebranda
 • Nieodczynność tarczycy
 • mielopatia zwyrodnieniowa
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa
 • choroba zapalna jelit IBD
 • rozszerzenie i skręt żołądka

Owczarek niemiecki długowłosy – żywienie

Owczarki niemieckie długowłose to duże i aktywne psy, które potrzebują odpowiedniego odżywiania, aby zachować dobre zdrowie i kondycję. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek dotyczących żywienia owczarka niemieckiego długowłosego:

 • Owczarki niemieckie długowłose powinny otrzymywać wysokiej jakości karmę dla dużych ras psów, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 • Ważne jest, aby dostosować ilość karmy do wielkości i aktywności psa, tak aby uniknąć nadwagi.
 • Karmę należy podawać psu 2-3 razy dziennie.
 • Należy unikać podawania psu resztek z jedzenia ludzkiego, ponieważ mogą one zawierać substancje szkodliwe dla psa.
 • Warto również zapewnić psu dostęp do świeżej i czystej wody, aby umożliwić mu regularne nawadnianie organizmu.

 

Podsumowując, aby prawidłowo żywić owczarka niemieckiego długowłosego, należy stosować się do zasad zdrowego i zróżnicowanego odżywiania, dostosowując ilość karmy do potrzeb i aktywności psa.

Owczarek niemiecki długowłosy – pielęgnacja

Owczarek niemiecki długowłosy powinien również mieć regularne wizyty u weterynarza

pixabay.com/images/id-4267734/

Owczarek niemiecki długowłosy wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać jego sierść w dobrej kondycji i zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie. Ważne jest, aby regularnie czesać jego sierść, aby usunąć martwe włosy i zapobiec powstawaniu kołtunów. Warto również regularnie kąpać psa, stosując specjalne szampony i odżywki dla psów długowłosych. Kąpiele owczarka nie powinny odbywać się częściej niż raz na 3 miesiące.

Owczarek niemiecki długowłosy powinien również mieć regularne wizyty u weterynarza, aby upewnić się, że jest zdrowy i zapewnić mu odpowiednią opiekę. Ważne jest również, aby zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej, aby uniknąć otyłości i zapewnić mu zdrowy styl życia.

Raz w tygodniu wykonaj kontrolę stanu oczu, uszu, łap oraz gruczołów okołoodbytowych swojego psa. Jeśli jest to możliwe, szczotkuj zęby psa raz dziennie bądź podawaj mu preparaty redukujące płytkę nazębną.

Owczarek niemiecki długowłosy – szkolenie

Szczenięta owczarka niemieckiego długowłosego należy zacząć socjalizować jeszcze przed ukończeniem czwartego miesiąca życia. W procesie tym wilczury powinny nauczyć się zachowania wśród ludzi, jak i innych psów. Od szczenięcia warto uczyć owczarki podstawowych komend. Od właściciela wymagana jest konsekwencja w układaniu psa, zachowanie odpowiedniego rygoru, ale bez elementów brutalności. Psy motywuj, podczas treningów za pomocą metod z pozytywnymi wzmocnieniami.

W szkoleniu pomocne może być zapisanie owczarka niemieckiego do psiego przedszkola.

Zalety i wady rasy owczarek niemiecki

Zalety owczarka niemieckiego

 • owczarek niemiecki mocno przywiązuje się do rodziny
 • owczarki niemieckie są bardzo karne
 • Psy tej rasy doskonale nadają się do pracy w służbach mundurowych oraz do uprawiania psich sportów

Wady owczarka niemieckiego

 • owczarki niemieckie są podatne na choroby stawów
 • pies tej rasy wymaga intensywnej pracy treningowej
 • owczarek niemiecki długowłosy dosyć mocno linieje

Ciekawostki o owczarkach niemieckich

 • Owczarki niemieckie są znane ze swojej inteligencji, wytrzymałości i silnego instynktu pasterskiego. Są uważane za jedne z najlepszych psów do szkolenia i z powodzeniem używane są w wielu dyscyplinach sportowych, takich jak agility czy obedience.
 • Owczarki niemieckie mają charakterystyczną długą sierść, która może być czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Maść może być też jednolicie czarna, szara, śniada, czaprakowa. Psy tej rasy są dość duże i mogą osiągać wagę od 30 do 40 kg.
 • Owczarki niemieckie są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i uwielbiają towarzystwo ludzi. Są również bardzo dobrymi stróżami i mogą być skutecznymi psami obronnymi.
 • W historii tej rasy są także ciekawostki dotyczące ich użycia w wojsku. W czasie I wojny światowej owczarki niemieckie były używane jako psy sanitarne, nosząc na grzbiecie torby z apteczkami i prowiantem dla rannych żołnierzy.
 • Owczarki niemieckie długowłose uznane zostały za zgodne ze wzorcem rasy dopiero w 2011 roku.

Owczarek niemiecki długowłosy hodowla

Owczarek niemiecki długowłosy cena

pixabay.com/images/id-4115361/

Hodowla owczarka niemieckiego długowłosego wymaga wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z wymogami rasy i zapewnić psu odpowiednie warunki do rozwoju i zdrowia. Dobra hodowla powinna zapewniać psy zdrowe, dobrze rozwinięte i pochodzące z rodzimych, sprawdzonych linii hodowlanych. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Ważne jest również, aby regularnie kontrolować stan zdrowia psów i zapewnić im odpowiednią opiekę weterynaryjną. Przed podjęciem decyzji o kupnie szczeniaka z hodowli warto dokładnie sprawdzić jej renomę i upewnić się, że hodowca jest godny zaufania i odpowiedzialny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?

Podczas wizyty u hodowcy nie możesz kierować się tylko sercem. Zwróć uwagę na szczeniaka owczarka niemieckiego, który jest wycofany i kryje się za rodzeństwem bądź jest najbardziej wyrazisty spośród wszystkich szczeniąt.

Oglądając szczenięta owczarków niemieckich w miocie zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia:

 1. Czubek głowy owczarka niemieckiego nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka
 2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka.
 3. Uszy powinny być pokryte sierścią, bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową, albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
 4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
 5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
 6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
 7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

 

Przed zakupem psa sprawdź, jakie badania powinien przeprowadzić hodowca i poproś o ich wyniki. Badania na obecność typowych chorób w obrębie rasy określa regulamin ZKwP.

Owczarek niemiecki długowłosy cena

Cena owczarka niemieckiego długowłosego z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł. Cena za psy do reprodukcji jest dwukrotnie wyższa.

Imię dla owczarka niemieckiego długowłosego

Ciekawe imię dla psa owczarka niemieckiego długowłosego: Max, Zeus, Apollo, Thor,

Ciekawe imię dla suczki owczarka niemieckiego długowłosego: Bella, Luna, Negra

Dla kogo owczarek niemiecki długowłosy będzie idealny?

Owczarek niemiecki długowłosy jest rasą psa, która jest bardzo przyjazna i lojalna wobec swojej rodziny. Jest to rasa, która sprawdzi się zarówno w roli towarzysza dla całej rodziny, jak i dla osób mieszkających samotnie. Owczarek niemiecki jest również rasą inteligentną i posłuszną, dlatego dobrze nadaje się do szkolenia i wykonywania różnych zadań. Owczarki niemieckie pracują jako psy przewodnicy, psy w formacja mundurowych oraz jako psy ratownicze. Jest to również rasa, która potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej, więc idealnie sprawdzi się dla osób lubiących aktywny tryb życia. Ogólnie rzecz biorąc, owczarek niemiecki może być dobrym towarzyszem dla osób, które lubią psy i chcą zapewnić im odpowiednią opiekę i pielęgnację.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek niemiecki

Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: Psy pasterskie

Numer wzorca: 166

Pytania czytelników

Jak długo rośnie owczarek niemiecki długowłosy?

Owczarek niemiecki długowłosy może rosnąć przez około dwa lata, chociaż w niektórych przypadkach może to trwać nawet dłużej. Wiele zależy od indywidualnego metabolizmu i warunków życia psa. Ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednią ilość wysokiej jakości pożywienia i umożliwić mu regularny ruch i aktywność fizyczną, aby mógł rozwijać się w zdrowy sposób.

Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy?

Cena owczarka niemieckiego długowłosego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie psa, jego wiek i stan zdrowia. Zwykle rasowe szczenię owczarka niemieckiego długowłosego można kupić za około 2000-4000 złotych. Jednak cena może być wyższa lub niższa w zależności od hodowcy, odmiany psa i innych czynników. Zawsze zaleca się, aby dokładnie sprawdzić pochodzenie psa, zanim się na niego zdecyduje, i upewnić się, że jest on zdrowy i dobrze rozwinięty.

Czy owczarek niemiecki może być agresywny?

Owczarek niemiecki długowłosy jest rasą psa, która jest zazwyczaj bardzo lojalna i oddana swojej rodzinie. Jednak jak każdy pies, również owczarek niemiecki długowłosy może być agresywny w określonych sytuacjach. Przyczyny agresji u psów mogą być różne i mogą wynikać zarówno z ich genetyki, jak i z warunków, w jakich dane zwierzę było wychowywane i w jakich obecnie żyje. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio szkolić i socjalizować psa, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia agresji. W przypadku owczarka niemieckiego ważne jest również, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej, aby uniknąć nadmiernego stresu i frustracji.

Czego nie lubią owczarki niemieckie długowłose?

Owczarki niemieckie długowłose są rasą psa, która zazwyczaj bardzo dobrze dogaduje się z ludźmi i innymi zwierzętami. Jednak jak każdy pies, również owczarki niemieckie mogą mieć swoje indywidualne preferencje i lubić lub nie lubić pewnych rzeczy. Niektóre rzeczy, których owczarki niemieckie mogą nie lubić, to na przykład gwałtowne ruchy, hałas, tłok i inne bodźce, które mogą je stresować lub przerażać. Dlatego ważne jest, aby zapewnić psu spokojne i bezpieczne środowisko, w którym będzie czuł się komfortowo. Warto również zawsze słuchać i reagować na sygnały, które wysyła pies, aby uniknąć sytuacji, w których może on czuć się zagrożony lub zaniepokojony.

Czego nie powinien jeść owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki powinien jeść pełnoporcjową, zbilansowaną dietę dostosowaną do jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Jego dieta powinna składać się głównie z wysokiej jakości karmy dla psów lub z pożywienia, które zostało przygotowane przez specjalistę ds. żywienia zwierząt. Owczarek niemiecki nie powinien jeść pokarmów, które są szkodliwe dla psów, takich jak czekolada, cebula, winogrona, rodzynki, kawa i alkohol. Niektóre pokarmy, które mogą być dla psa niebezpieczne w nadmiernych ilościach, to na przykład mięso wieprzowe, grzyby i orzechy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety i skonsultować się ze specjalistą, jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dany pokarm jest odpowiedni dla psa.

 

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/166.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Owczarek niemiecki długowłosy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek niemiecki długowłosy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek niemiecki długowłosy to odmiana podobna do owczarka staroniemieckiego, która formalnie uznana została dopiero w 2011 roku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 314

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x