Reklama

Mały münsterländer – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Mały münsterländer to rasa psów, która powstała ze skrzyżowania wyżła niemieckiego długowłosego z płochaczem.

Mały münsterländer to najmniejszy pies myśliwski z grupy wyżłów kontynentalnych. Münsterländer sprawdzi się jako pies rodzinny przy doświadczonym przewodniku.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Mały münsterländer - historia rasy

Mały münsterländer to rasa psów, która powstała ze skrzyżowania wyżła niemieckiego długowłosego z płochaczem. Psy w typie tej rasy od samego początku wykorzystywane były, podczas polowań na łowiskach północnych Niemiec, przede wszystkim w Westfalii. Münsterländer z wyglądu przypomina spaniela, jednak prace hodowlane zmierzały do zachowania cech myśliwskich wyżła – pies obdarzony jest stójką.

Wraz ze zmianami w prawie łowieckim, do jakich doszło w Niemczech w 1840 roku popularność tych psów drastycznie zmalała, co doprowadziło do zmniejszenia puli genetycznej. Pod koniec XIX wieku łowiectwo stało się popularne jako hobby, co dało szansę na odbudowanie rasy.

Do tego celu posłużyły psy z regionu Münster. W 1907 roku Hermann Lons, Fryderyk Jungklaus oraz Clemens Heitmann opracowali program hodowalny. W 1912 roku powstało Stowarzyszenie Małych Wyżłów, a w 1921 roku opracowano wzorzec rasy. Mały münsterländer został uznany przez FCI w 1955 roku, a w 1959 przez American Kennel Club.

Mały münsterländer w Polsce

Mały münsterländer trafił do Polski już w latach 70. XX wieku, jednak rasa ta popularna jest przede wszystkim w kręgu myśliwych.

Jak wygląda mały münsterländer?

Mały münsterländer to pies o silnej i szlachetnej linii. Głowa psa jest sucha i lekko wysklepiona; kufa długa i prosta; uszy szerokie i wysoko osadzone, a oczy ciemnobrązowe i średniej wielkości. Szyja małego münsterländera jest średniej długości; klatka piersiowa głęboka; grzbiet silny i krótki. Ogon średniej długości, noszony prosto o długiej chorągwi. Kończyny proste.

Mały münsterländer – charakterystyka rasy

Wysokość małego münsterländera w kłębie

Pies: 50-56 cm

Suka 48-54 cm

Mały münsterländer – waga

Pies: 20-23 kg

Suka: 18-20 kg

Szata małego münsterländera

Mały münsterländer ma delikatny, nieco falisty i gęsty włos, ściśle przylegający do ciała.

Umaszczenie małego münsterländera może być brązowo-białe, dereszowate; dopuszczalne podpalanie.

Kategoria wielkości małego münsterländera

Mały münsterländer to rasa średniej wielkości.

Ile żyje mały münsterländer?

Mały münsterländer żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Mały münsterländer – charakter

Mały münsterländer to pies o niestrudzonym charakterze. To rasa psów myśliwskich wyhodowana do samodzielnej pracy, podczas polowania. Pies ten jest jednak bardzo posłuszny wobec swojego przewodnika.

Mały münsterländer ma nieskończone pokłady energii. Nie wystarczą mu jednak codzienne spacery. To pies, który potrzebuje zabaw węchowych oraz dodatkowych aktywności intelektualnych. Psy te lubią również pływać. Brak możliwości realizowania swoich podstawowych potrzeb pies może kompensować niszczeniem przedmiotów w domu.

Mały münsterländer to pies zrównoważony, przywiązuje się do całej rodziny. Wykazuje również instynkt opiekuńczy wobec dzieci. Nie jest to pies, który powinien zostawać na długie godziny w samotności.

Wobec innych psów münsterländer nie będzie raczej konfliktowy.

Mały münsterländer – zdrowie

Mały münsterländer to ogólnie zdrowa rasa psów, której przedstawiciele żyją nawet 14 lat. Psy te mogą mieć problemy z infekcjami uszu oraz z hot-spotami, a także zaćmą młodzieńczą.

Mały münsterländer – żywienie

Mały münsterländer od szczeniaka może być karmionych suchą karmą dla psów. Bardziej smakowita będzie karma mokra, co do której nie ma żadnych przeciwwskazań. Pies powinien jest otrzymywać karmę o kaloryczności, która zaspokoi dzienny wydatek energetyczny – można go obliczyć u psiego dietetyka. Jeżeli pies cierpi na jakieś problemy zdrowotne warto pomyśleć o wsparciu rekonwalescencji za pomocą odpowiednio skomponowanej diety BARF.

Mały münsterländer – pielęgnacja

Münsterländer wystawowy z całą pewnością wymaga odpowiedniego wkładu pracy opiekuna w stan szaty. W przypadku psów do towarzystwa oraz psów pracujących mały münsterländer nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Psa wystarczy wyczesać za każdym razem po spacerze, by włos okrywowy się nie filcował i kołtuniła. Ważna jest systematyczna kontrola stanu uszu, które mogą mieć problemy z zapaleniami oraz kontrola oczy, zwłaszcza po wojażach w zaroślach.

Mały münsterländer – szkolenie

Münsterländer jako pies myśliwski powinien być szkolony starannie, dlatego polecany jest dla osób, które mają już doświadczenie w układaniu psów.

Socjalizacja psa powinna zacząć się już od 4. tygodnia życia szczeniaka. Psa można zapisać do psiego przedszkola po drugiej dawce szczepień. Trening posłuszeństwa może być łączony z psim sportem np. agility lub tropieniem. Münsterländer to pies wymagający od opiekuna – na spacerach nie zadowoli się tylko aportowaniem.

Socjalizacja psa powinna zacząć się już od 4. tygodnia życia szczeniaka.

Zalety i wady małego münsterländera

Zalety münsterländera

  • Mały münsterländer to pies, który ma łagodny charakter – nada się na kompana do towarzystwa
  • Pies, który nie jest wystawowy nie będzie wymagał czasochłonnej pielęgnacji
  • Mały münsterländer dogada się pod jednym dachem z innymi psami – po prawidłowej socjalizacji

 

Wady münsterländera

  • Mały münsterländer to pies dla aktywnych osób
  • Pies tej rasy ciężko znosi samotność
  • Münsterländer ma skłonność do taplania się w wodzie – kałuże, bagniste tereny w lasach

Ciekawostki o małych münsterländerach

  • Mały münsterländer to najmniejszy z wyżłów kontynentalnych.
  • Mały münsterländer i duży münsterländer różnią się masą i wysokością w kłębie oraz umaszczeniem.

Mały münsterländer hodowla

Kupując małego münsterländera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Mały münsterländer – cena

Cena małego münsterländera z hodowli  waha się od 2000 do 3500 zł.

Imię dla małego münsterländera

Ciekawe imię dla psa münsterländera: Axel, Bruno, Dakar,

Ciekawe imię dla suczki münsterländera: Astra, Morwa, Diana

Dla kogo mały münsterländer będzie idealny?

Mały münsterländer to rasa psów myśliwskich, która spełni się na polowania oraz jako pies do towarzystwa dla rodziny. Opiekun powinien wiedzieć, że münsterländer ma duże potrzeby dotyczące aktywności fizycznej i psychicznej, silnie przywiązuje się do rodziny, a pozostawiany na długo sam w domu może przejawiać lęk separacyjny.

Klasyfikacja FCI rasy mały münsterländer

Grupa VII: wyżły

Sekcja 1: wyżły kontynentalne

Numer wzorca: 102

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Mały münsterländer – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Mały münsterländer – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Mały münsterländer to najmniejszy pies myśliwski z grupy wyżłów kontynentalnych. Münsterländer sprawdzi się jako pies rodzinny przy doświadczonym przewodniku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1442

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x