Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

MAŁY MÜNSTERLÄNDER

Mały münsterländer to rasa psów, która powstała ze skrzyżowania wyżła niemieckiego długowłosego z płochaczem.

https://pixabay.com/photos/puppy-hunter-small-m%C3%BCnsterland-722653/

Spis treści

Cześć! Myślisz o przygarnięciu małego münsterländera do swojej rodziny? Super pomysł! W tym tekście zagłębimy się w świat tej fascynującej rasy, żebyś miał pełny obraz tego, co czyni ją tak wyjątkową. Mały münsterländer to prawdziwy klejnot wśród psów, ceniony za swoją niezłomną wierność i bystrość umysłu, co sprawia, że jest fantastycznym kompanem na co dzień. Przygotowaliśmy również informacje o zdrowiu tych czworonogów. Oprócz tego, rzucimy trochę światła na historię i pochodzenie małego münsterländera. Nie omieszkamy też wspomnieć o kosztach zakupu szczeniaka, abyś mógł odpowiednio przygotować się na zakup nowego członka rodziny. Liczymy, że nasze spojrzenie na temat i praktyczne porady okażą się dla Ciebie cenne. Czekamy na Twoje opinie o małych münsterländerach w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

102

➡ Waga

18-23 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Mały münsterländer to pies inteligentny, przyjacielski i chętny do pracy.

Jak wygląda mały münsterländer?

Mały münsterländer to pies średniej wielkości, o mocnych i jednocześnie eleganckich liniach, zbudowany harmonijnie, z wyważonymi proporcjami.

Szlachetna i sucha głowa psa osadzona jest na bardzo muskularnej szyi, która rozszerza się ku tułowiu. Stop psa nie jest mocno zaznaczony, ale musi być wyraźny. Mocną kufę psa kończy zawsze wybarwiona na brązowo trufla nosa. Wargi psa także są brązowe bez przebarwień. Brązowe oczy psa okryte są ściśle powiekami, które zakrywają trzecią powiekę. Wysoko osadzone uszy małego münsterländera przylegają do głowy i sięgają co najwyżej końca fafli.

Tułów psa jest prosty, mocny i lekko opadający, a jego długość jest minimalnie większa niż wysokość w kłębie. Krótkie, dobrze umięśnione i szerokie lędźwie wieńczy również szeroki, dobrze umięśniony, lecz długi zad. Ogon tego psa myśliwskiego jest przedłużeniem linii grzbietu. Ogon jest średniej długości, z piórem, zazwyczaj trzymany horyzontalnie tj. nisko i prosto. Umięśnione ciało rasy dźwigają proste i równoległe nogi o niezbyt obficie owłosionymi, okrągłymi łapami z mocnymi opuszkami.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie                                                                                                                 

Pies: 54-58 cm

Suka 52-56 cm

Waga

Pies: 20-23 kg

Suka: 18-20 kg

Szata

Mały münsterländer ma średniej długości nieco falisty, lśniący i gęsty włos, który jest wodoodporny i ściśle przylegający do ciała. Na przednich nogach pies ma pióra, które pojawiają się także na ogonie z białą końcówką.

Umaszczenie psa może być łaciate czekoladowo-białe, dereszowate z łatami lub płaszczowe. Na głowie psa pojawia się biała strzałka, a na kufie, nad oczami, na uszach, kończynach, ogonie i wokół odbytu podpalanie.

Usposobienie i charakter

Mały münsterländer to pies o niestrudzonym charakterze. To rasa psów myśliwskich wyhodowana do samodzielnej pracy, podczas polowania. Pies ten jest jednak bardzo posłuszny wobec swojego przewodnika, jest inteligentny, łatwo się uczy i wykazuje chęć do współpracy. Mały wyżeł nie może być psem napastliwym, zdecydowanie jest psem o mocnych nerwach, wytrwałym z silnym instynktem łowieckim. Rasa ta musi ujawnić naturalne zdolnościami do pracy w bliskiej współpracy z przewodnikiem, aportując na otwartym terenie, w lesie i w wodzie. Znak myśliwemu o obecności zwierzyny wyżeł daje szczekaniem, dlatego jeśli szczeka z innego powodu, to jest to uważne za wysoce wadliwe.

Pies tej rasy ma nieskończone pokłady energii. Z jednej strony to pies pełen temperamentu, lecz z drugiej o ustabilizowany i wyrównanym charakterze. Nie wystarczą mu jedynie codzienne spacery, dlatego trening sportowy jest jak najbardziej wskazany. To pies, który potrzebuje zabaw węchowych oraz dodatkowych aktywności intelektualnych. Psy te lubią również pływać. Brak możliwości realizowania swoich podstawowych potrzeb pies może kompensować niszczeniem przedmiotów w domu. Rasa ta nie może i nie powinna wykazywać lęku ani agresji, a już bezwzględnie strachu przed zwierzyną czy strzałami z broni. Cechy te uczyniłyby go niezdatnym do pracy, do jakiej został stworzony.

Münsterländer to pies zrównoważony – nadaje się więc na psa rodzinnego. Wykazuje również instynkt opiekuńczy wobec dzieci. Nie jest to pies, który powinien zostawać na długie godziny w samotności. Wobec innych psów raczej nie będzie konfliktowy, ale trzeba zadbać o odpowiednią socjalizację.

Czy mały münsterländer to zdrowa rasa?

Mały münsterländer to ogólnie zdrowa rasa psów, której przedstawiciele żyją nawet 14 lat. Rasa ta rzadko rani się podczas polowań nawet w trudnym terenie dzięki grubej sierści, która chroni także przed deszczową pogodą. Jako dodatkowy wymóg hodowlany dla wszystkich wyżłów kontynentalnych wprowadzono badanie na dysplazję typów A, B i C. Jeśli u pary rodzicielskiej dopuszczalny jest wynik C prześwietlenia na dysplazję, jeden z kojarzonych psów musi być wolny od dysplazji, a więc mieć wynik A lub B.

Typowe choroby rasy

  • Zaćma
  • Dysplazja mieszków czarnych włosów
  • Dysplazja stawów

Jak karmić małego münsterländera?

Mały münsterländer może być karmiony od szczeniaka suchą karmą dla psów. Bardziej smakowita będzie karma mokra, co do której nie ma żadnych przeciwwskazań. Pies powinien otrzymywać karmę o kaloryczności, która zaspokoi dzienny wydatek energetyczny – można go obliczyć u psiego dietetyka. Jeżeli pies cierpi na jakieś problemy zdrowotne warto pomyśleć o wsparciu rekonwalescencji za pomocą odpowiednio skomponowanej diety BARF.

Pamiętaj, by na 2 godziny przed i po aktywności nie podawać psu jedzenia, gdyż może to doprowadzić do rozszerzenia i / lub skrętu żołądka.

Jak pielęgnować małego münsterländera?

Münsterländer wystawowy z całą pewnością wymaga odpowiedniego wkładu pracy opiekuna w stan szaty, by pies mógł zaprezentować się nienagannie z typową dla siebie elegancją. Psa niewystawowego wystarczy wyczesać po każdym spacerze, by włos okrywowy się nie filcował, a dłuższy na uszach, nogach i ogonie się nie kołtunił. Małego wyżła zawsze czesz po spryskaniu odżywką, w innym razie włos się zniszczy. Ważna jest systematyczna kontrola stanu uszu, które mogą mieć problemy z zapaleniami oraz monitorowanie oczu, zwłaszcza po wojażach w zaroślach. Zęby psu należy szczotkować codzienne po ostatnim zjedzonym posiłku.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Münsterländer jako pies myśliwski powinien być szkolony starannie, dlatego polecany jest dla osób, które mają już doświadczenie w układaniu psów. Socjalizacja psa powinna zacząć się już od 4. tygodnia życia szczeniaka. Psa można zapisać do psiego przedszkola po drugiej dawce szczepień. Trening posłuszeństwa może być łączony z psim sportem np. agility lub tropieniem. Münsterländer to pies wymagający od opiekuna – na spacerach nie zadowoli się tylko aportowaniem.

Zalety i wady małego münsterländera

Zalety

  • To pies, który ma łagodny charakter.
  • To bardzo inteligentna i samodzielna rasa psów.
  • Dogada się pod jednym dachem z innymi psami.

Wady

  • To pies bardzo energiczny, nie nada się dla osób stroniących od aktywności.
  • Pies tej rasy ciężko znosi samotność.
  • Ma skłonność do taplania się w wodzie – kałuże, bagniste tereny w lasach.
  • Ma silny instynkt myśliwski, przez co może uciekać za tropem.

Ciekawostki o małych münsterländerach

  • Mały münsterländer to najmniejszy z wyżłów kontynentalnych.
  • Mały münsterländer i duży münsterländer różnią się masą i wysokością w kłębie oraz umaszczeniem.
Socjalizacja psa powinna zacząć się już od 4. tygodnia życia szczeniaka.

pixabay.com/photos/dog-small-münsterländer-4357992/

Historia rasy

Mały münsterländer to rasa psów, która powstała ze skrzyżowania wyżła niemieckiego długowłosego z płochaczem. Psy w typie tej rasy od samego początku wykorzystywane były, podczas polowań na łowiskach północnych Niemiec, przede wszystkim w Westfalii. Münsterländer z wyglądu przypomina spaniela, jednak prace hodowlane zmierzały do zachowania cech myśliwskich wyżła – pies obdarzony jest stójką.

Wraz ze zmianami w prawie łowieckim, do jakich doszło w Niemczech w 1840 roku popularność tych psów drastycznie zmalała, co doprowadziło do zmniejszenia puli genetycznej. Pod koniec XIX wieku łowiectwo stało się popularne jako hobby, co dało szansę na odbudowanie rasy.

Do odbudowy rasy posłużyły psy z regionu Münster. W 1907 roku Hermann Lons, Fryderyk Jungklaus oraz Clemens Heitmann opracowali program hodowlany. W 1912 roku powstało Stowarzyszenie Małych Wyżłów, a w 1921 roku opracowano wzorzec rasy. Mały münsterländer został uznany przez FCI 14 lutego 1955 roku, a w 1959 przez American Kennel Club.

Mały münsterländer trafił do Polski już w latach 70. XX wieku, jednak rasa ta popularna jest przede wszystkim w kręgu myśliwych.

Hodowla

Kupując małego münsterländera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Rodzice miotu münsterländera muszą być przebadani pod kątem dysplazji wszystkich typów oraz posiadać dyplomy z prób pracy polowej lub z konkursu pracy. Próby pracy są dla rasy obowiązkowe.

Ile kosztuje mały münsterländer?

Cena małego münsterländera z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla małego münsterländera?

Imię dla psa

  • Axel, Bruno, Dakar

Imię dla suczki

  • Astra, Morwa, Diana

Dla kogo mały münsterländer będzie idealny?

Mały münsterländer to rasa psów myśliwskich, która spełni się na polowaniach oraz jako pies do towarzystwa dla aktywnej rodziny. Opiekun powinien wiedzieć, że münsterländer ma duże potrzeby dotyczące aktywności fizycznej i psychicznej, silnie przywiązuje się do rodziny, a pozostawiany na długo sam w domu może przejawiać lęk separacyjny.

FAQ na temat małego münsterländera

Ile żyje mały münsterländer?

Mały münsterländer żyje od 12 do 14 lat.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

www.zkwp.pl/wzorce/102.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/KLEINER-MUNSTERLANDER-102.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
MAŁY MÜNSTERLÄNDER – cena, charakter, opis rasy
Article Name
MAŁY MÜNSTERLÄNDER – cena, charakter, opis rasy
Description
Mały münsterländer to najmniejszy pies myśliwski z grupy wyżłów kontynentalnych. Münsterländer sprawdzi się jako pies rodzinny przy doświadczonym przewodniku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x