Reklama

Lwi piesek – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Lwi piesek to rasa psów, które historia jest dość mglista.

Lwi piesek to idealny kompan dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Ten mały piesek o lwiej fryzurze jest bardzo energiczny i chętnie się uczy.

Spis treści - kliknij

Lwi piesek – historia rasy

Lwi piesek to rasa psów, które historia jest dość mglista. Teorii jest kilka, ale najprawdopodobniej piesek pochodzi z Francji i jest dość starą rasą. Jej wizerunek uwieczniali artyści: Francisco Goya (Francja XVIII w.) oraz Albrecht Dürer (Niemcy XV w.) To jednak we Francji pierwszy raz odkryto ich wizerunki w XIII wieku, były to rzeźby na nagrobku dostojnika kościelnego. FCI uznało lwiego pieska w 1961 roku.

Lwi piesek w Polsce

Lwi piesek jest rzadką rasą w Polsce. Pierwszy raz lwi piesek pojawił się w naszym kraju 1992 roku. Obecnie na psa trzeba bardzo długo czekać, stąd też wysoka cena zakupu.

Jak wygląda lwi piesek?

Lwi piesek jest mały, ale mocno zbudowany. Jego uszy są oklapnięte i długie, a ogon średniej długości i zadarty. Oczy duże, okrągłe, zawsze brązowe.

Lwi piesek – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy lwi piesek

Pies/suka: 26 – 32 cm

Lwi piesek – waga

Pies/suka: 5 -7 kg

Szata lwiego pieska

Lwi piesek ma długi, jedwabisty, kręcony włos, który jest gęsty, lecz bez podszerstka.

Lwi piesek może występować w wielu odmianach barwnych i ich kombinacjach. Wszystkie maści są dopuszczone.

Kategoria wielkości lwiego pieska

Lwi piesek sklasyfikowany jest jako pies mały.

Ile żyje lwi piesek?

Lwi piesek żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Lwi piesek – charakter

Lwi piesek to wesoły i towarzyski przyjaciel rodziny. Ten mały piesek jest bardzo przywiązany do opiekunów, okazuje im czułość i zawsze oczekuje wzajemność. Nawet podczas zabawy jest bardzo delikatny przez co polecany jest do domu z dziećmi. Lwi piesek jest inteligentny, szybko uczy zasad, jakie panują w domu. Wobec obcych piesek może nie być tak otwarty, jak wobec rodziny. Intruzów w domu może traktować dość ozięble. Absolutnie nie można powiedzieć, że jest to pies niezależny, gdyż człowiek stanowi dla niego odniesienie, a rozstania czy izolacja od rodziny jest czymś, czego nie jest w stanie znieść. Lwi piesek będzie też cierpiał w wyniku niezaspokojonych potrzeb aktywności czy spacerów, przez co może mieć skłonność do niszczenia.

Lwi piesek – zdrowie

Lwi piesek jest z natury dość odporną rasą. Brak podszerstka świadczy umiarkowanej odporności na zimno i wilgoć, dlatego pies nie może żyć całorocznie na dworze, a w chłodniejsze pory roku warto zakładać mu ciepłe ubranko. Wśród chorób, występujących u tej rasy może pojawić się zanik siatkówki, zaćma i zwichnięcie rzepki.

Lwi piesek – żywienie

Lwi piesek nie należy do psów łakomych i wybrednych. Maluch zadowoli się suchą karmą dla psów, która dostarczy psu niezbędnych składników odżywczych. Psa można karmić dwa razy dziennie lub jeden raz, na koniec dnia.  Lwi piesek potrafi przyjąć większą porcję pokarmu bez obciążania żołądka. Krokiety powinny być dostosowane do małych szczęk psa. Dbałość o ruch i adekwatne żywienie jest gwarancją długiego i zdrowego życia lowchena bez nadwagi lub otyłości.

Lwi piesek - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne lwiego pieska nie są skomplikowane. Wystarczy go raz w tygodniu przeczesywać, jeśli aktywnie bawił się w głębszych trawach czy śniegu, to trzeba powyciągać wszystko, co przyniósł ze sobą do domu w sierści. Bez obaw, włos się nie plącze, gdyż psiak nie ma podszerstka. Linienie rasy lowchen nie jest uciążliwe, a gubienie włosa jest nieznaczne. W czasie pielęgnacji warto dokonać przeglądu uszu, oczu, zębów i pazurów. Doświadczony groomer pomoże przygotować psa przed wystawą, właściwe strzeżenie to podstawa prezencji lwiego pieska. Nie wystawowe osobniki zwykle strzyże się krótko.

Lwi piesek – szkolenie

Lwi piesek szybko się uczy, jest bystry i jeśli tylko polecenie ma sens, z chęcią je wykona. Zabawa to podstawa nauki psa. Lowchen uczony aportowania może ujawnić nieco drzemiącego w nim instynktu drapieżcy, ale nie jest to nic, co mogłoby zagrażać otoczeniu. Nauka powinna zacząć się od socjalizacji oraz psiego przedszkola. Lwi piesek dobrze reaguje na łagodne i konsekwentne metody wychowawcze. Najważniejsze to nauczyć psa podstawowych komend, ze szczególnym uwzględnieniem przywołania. Lwi piesek nienauczony powrotu na wołanie może wpaść w tarapaty, jeśli wybierze się na samotną wycieczkę. Lowchen jest psem posłusznym przez co praca z nim jest przyjemna. Ulubiony przysmak jest dobrą motywacją do nauki. Nietypowe sytuacje są dla lwiego pieska sygnałem, który skłania go do szczekania. Jest to zatem dobry pies alarmujący o zagrożeniu, lecz przez swój mały rozmiar nie ma posłuchu i na pewno nikt się go nie przestraszy. Z tym psiakiem można uprawiać agility.

Zabiegi pielęgnacyjne lwiego pieska nie są skomplikowane.

Jk9dat, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zalety i wady rasy lwi piesek

Zalety rasy lowchen

 • lwi piesek jest łagodny, wesoły, towarzyski
 • lwi piesek nadaje się na pierwszego psa, jest posłuszny
 • lowchen nadaje się do mniejszych mieszkań jeśli zadba się o zaspokojenie jego potrzeb ruchowych poza domem
 • lwi piesek ma bardzo dobre relacje z kotami i psami, wystarczy zadbać o właściwą socjalizację
 • lwi piesek nadaje się dla rodziny z dziećmi, ale też dla osób starszych
 • lwi piesek nadaje się do dogoterapii
 • lwi piesek na dworze jest bardzo żywiołowy, ale w domu potrafi zachowywać się spokojnie

 

Wady rasy lowchen

 • lwi piesek źle znosi długie godziny w samotności
 • lwi piesek ma skłonność do ucieczek
 • lwi piesek wymaga regularnego strzyżenia

Ciekawostki o rasie lwi piesek (lowchen)

 • Nazwa lwi piesek pochodzi od „fryzury”, jaką nadaje się psu. Krótsze przystrzyżenie tyłu i pozostawieni dłuższej lwiej plerezy z przodu.

Lwi piesek hodowla

Kupując lwiego pieska z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak lowchena powinien być zaszczepiony i odrobaczony, taką informację powinieneś znaleźć w książeczce zdrowia psa. Rodzice lwiego pieska powinni być przebadani pod kątem PRA.

Lwi piesek cena

Cena lwiego pieska waha się od 4 do 8 tysięcy złotych. Cena za szczeniaka lowchena rośnie w zależności od renomy hodowli, płci i pochodzenia.

Imię dla psa rasy lwi piesek (lowchen)

Ciekawe imię dla samca lwiego pieska: Figaro, Vic, Bilbo

Ciekawe imię dla samicy lwiego pieska: Abi, Lusia, Molly

Dla kogo lwi pieska będzie idealny?

Lwi piesek to dobry towarzysz rodzin z dziećmi, osób samotnych czy starszych. Piesek jest pojętnym uczniem i nie ma problemu z wychowaniem go. Każdy, nawet początkujący opiekun sobie z nim poradzi, zwłaszcza, że pies jest nastawiony na współpracę z człowiekiem.

Klasyfikacja FCI rasy lwi piesek

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1.3: biszony i rasy pokrewne

Numer wzorca: 233

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Lwi piesek – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Lwi piesek – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Lwi piesek to idealny kompan dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Ten mały piesek o lwiej fryzurze jest bardzo energiczny i chętnie się uczy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 976

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x