Reklama

Lagotto romagnolo – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kudłate psy w typie lagotto znane były już w VII wieku p.n.e., a były one spokrewnione z pudlami i psami pasterskimi.

pixabay.com/images/id-4272671/

Lagotto romagnolo to jedyne psy hodowane w celach poszukiwania trufli. Szkolenie lagotto romagnolo do poszukiwania trufli trwa około 3-4 lat.

Spis treści - kliknij

Lagotto romagnolo – historia rasy

Kudłate psy w typie lagotto znane były już w VII wieku p.n.e., a były one spokrewnione z pudlami i psami pasterskimi. Współczesnego lagotto romagnolo uwieczniono na freskach i obrazach z XV wieku w pałacu Manutii. Pierwotną rolą tej rasy psów było aportowanie ptactwa z wody i przez to najczęściej występowała ona na obszarach z dużą liczbą jezior – region Romania. Niestety zmierzch rasy przypadł na okres osuszania jezior pod pola uprawne, a pies lagotto romagnolo przestał być potrzebny i niemal całkowicie wyginął. Pasjonaci zajęli się odbudową rasy, a FCI uznało lagotto romagnolo w 2005 roku.

Lagotto romagnolo w Polsce

Pierwsze psy rasy lagotto romagnolo trafiły do naszego kraju w 2005 roku. Dwa lata później urodziły się pierwsze polskie szczeniaki lagotto w hodowli Górska Fantazja z Nowej Suchej (woj. mazowieckie).

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Pełnoporcjowy, monobiałkowy posiłek dla dorosłych psów

Jak wygląda lagotto romagnolo?

Lagotto romagnolo to pieski małego lub średniego wzrostu. Ciało psa jest delikatnie umięśnione, wzrost i długość ciała jest niemal taka sama. Oczy lagotto romagnolo są duże i okrągłe. Uszy psa są średniej wielkości, wiszące w spoczynku. Ogon noszony jest nisko. Nos, wargi i poduszki łap są zawsze brązowe.

Lagotto romagnolo – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy lagotto romagnolo

Pies: 43-48 cm

Suka: 40-46 cm

Lagotto romagnolo – waga

Pies: 13-16 kg

Suka: 11-14 kg

Szata lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo ma sierść długą, kręconą, gęstą, wełnistą i wodoodporną.

Lagotto romagnolo może występować w odmianie bianco (brudno-biały), marrone (brązowy), arancio (pomarańczowy) i ich mieszankami.

Kategoria wielkości lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to psy małej oraz średniej wielkości.

Ile żyje lagotto romagnolo?

Psy rasy lagotto romagnolo żyją od 14 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Lagotto romagnolo – charakter

Lagotto romagnolo to piesek, który bardzo zżywa się ze swoim opiekunem, lecz potrafi się obyć bez niego i wcale mu to nie przeszkadza. Opiekunowi i rodzinie okazuje czułość, zdecydowanie jest pieszczochem, ale nie przesadnym. W domu zachowuje spokój, lecz nie oznacza to, że cały dzień będzie wylegiwał się na kanapie. Energia lagotto romagnolo musi mieć upust w aktywnościach, które łączą elementy treningowe ze swobodną zabawą. Ma talent do rewirowania i wyborny węch. We wspólnych zabawach z dziećmi jest niestrudzony, ale co ważne pies potrafi zachować wstrzemięźliwość, gdy czuje spadek sił. Lagotto romagnolo dostosowuje swoje zachowanie do emocji opiekuna i potrafi wyczuć intencje obcych. Jeśli czuje złe intencje, będzie szczekał. Z natury jest raczej przyjacielskim psem, nie ma w nim strachu, ani tym bardziej agresji.

Lagotto romagnolo – zdrowie

Lagotto romagnolo to wytrzymały i odporny pies, który cieszy się dobrym zdrowiem. Rasa predysponowana jest do lizosomalnych chorób spichrzeniowych, dysplazji stawów, zaćmy oraz padaczki młodzieńczej. Pomimo że lagotto romagnolo jest łakomy to nie ma tendencji do otyłości, jeśli tylko dbamy o zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu. Zima dla lagotto nie jest żadną przeszkodą, by się należycie wybiegać. Lagotto romagnolo uwielbia pływać, aktywność ta jest niezwykle doceniana przez psa szczególnie latem.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Pełnoporcjowy, monobiałkowy posiłek dla dorosłych psów

Lagotto romagnolo – żywienie

Porcje pokarmu dla lagotto romagnolo trzeba dostosować do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia psa. Piesek ma bardzo wyczulony węch, dlatego poleca się, aby karmę podawać jako cześć zabawy np. w macie węchowej. Psy tej rasy są łakomczuchami i zjedzą wszystko, co otrzymają, dlatego trzeba być ostrożnym ze smakołykami, choć ze względu na aktywność otyłość psu raczej nie grozi. Lagotto romagnolo zadowoli się dobrej jakości karmą suchą, mokrą czy dietą BARF.

Lagotto romagnolo - pielęgnacja

Pielęgnacja psa rasy lagotto romagnolo nie jest skomplikowana, ale przyszły opiekun musi mieć świadomość, że psu sierść rośnie cały czas, dlatego musi być przycinana. Strzyżenie powinno się powierzyć godnemu zaufania groomerowi. Pozostawienia sierści w nienaruszonym stanie jest niemal gwarancją jej sfilcowania. Lagotto romagnolo nie linieje, co z pewnością ucieszy wielu alergików. Włosy usuwamy też z uszu raz w miesiącu, zarośnięte będą ulegać infekcjom.

Lagotto romagnolo - szkolenie

Lagotto romagnolo to bardzo inteligentny pies. Z łatwością przyswaja nowe polecenia, jest posłuszny, co sprawia, że pies nadaje się nawet dla niedoświadczonych opiekunów. Idealną pracą dla lagotto romagnolo jest poszukiwanie trufli, które angażuje psa na 100% i nic nie jest w stanie go rozproszyć. Nauki nie traktuje jako konieczności, widać po lagotto, że sprawia mu to olbrzymią radość. Naturalne predyspozycje psa należy wzmacniać od szczenięctwa i absolutnie nie zaniedbywać żadnego aspektu wychowania tylko dlatego jest to wyjątkowo „grzeczny pies”. Przysmaki są bardzo przydatne w szkoleniu lagotto romagnolo. Pies lubi wodę i chętnie z niej aportuje.

Zalety i wady rasy lagotto romagnolo

Zalety rasy lagotto romagnolo

 • lagotto romagnolo ma łagodne i pogodne usposobienie
 • pies lubi spędzać czas na zabawie z dziećmi
 • lagotto romagnolo jest posłuszny przez co łatwy do ułożenia
 • ta włoska rasa psów ma zrównoważony charakter, nie jest bojaźliwa ani agresywna
 • lagotto romagnolo może dzielić dom z kotem lub innym psem
 • rasa ta nie linieje
 • lagotto romagnolo może uprawiać psie sporty (agility, nosework, obeidance)

 

Wady rasy lagotto romagnolo

 • lagotto romagnolo szczeka zwłaszcza na powitanie
 • zaniedbania społeczne, umysłowe i fizyczne mogą prowadzić do ucieczek przez psa
 • lagotto romagnolo potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznych i węchowych, by zachować spokój w domu, same spacery to dla niego za mało
 • ten włoski piesek ma wiejską naturę, lubi spędzać dużo czasu na dworze i życie w mieście może mu tego nie zapewnić
 • lagotto romagnolo nie odnajdzie się przy mało aktywnej osobie starszej

Ciekawostki o rasie lagotto romagnolo

 • Wyszkolenie lagotto romagnolo do poszukiwania trufli trwa około 3-4 lat. Pierwsza szkoła dla „tropicieli trufli” powstała w 1880 roku we Włoszech.
 • Lagotto romagnolo to jedyne psy hodowane w celach poszukiwania wykwintnych grzybów.
lagotto romagnolo cena

By Svenska Mässan from Sweden – BIR Grupp 8: LAGOTTO ROMAGNOLO La Gottis Campione, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47879330

Lagotto romagnolo hodowla

Kupując lagotto romagnolo z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Lagotto romagnolo cena

Cena lagotto romagnolo z hodowli waha się od 4 do nawet 7 tys. zł za najlepsze osobniki.

Imię dla psa rasy lagotto romagnolo

Ciekawe imię dla psa lagotto romagnolo: Rawi, Neron, Jezz

Ciekawe imię dla suczki lagotto romagnolo: Roma, Ati, Karo

Dla kogo lagotto romagnolo będzie idealny?

Rasa lagotto romagnolo to zdecydowanie pies dla ludzi aktywnych. Opiekun nie musi mieć doświadczenia w prowadzeniu psów, rasa nada się dla osób początkujących, rodzin z dziećmi czy osób samotnych.

Klasyfikacja FCI rasy lagotto romagnolo

Grupa VIII: aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 3: psy wodne

Numer wzorca: 298

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Lagotto romagnolo – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Lagotto romagnolo – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Lagotto romagnolo to jedyne psy hodowane w celach poszukiwania trufli. Szkolenie lagotto romagnolo do poszukiwania trufli trwa około 3-4 lat.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1444

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x