Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

LAGOTTO ROMAGNOLO – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Kudłate psy w typie lagotto znane były już w VII wieku p.n.e., a były one spokrewnione z pudlami i psami pasterskimi.

pixabay.com/images/id-4272671/

Lagotto romagnolo to jedyne psy hodowane w celach poszukiwania trufli. Szkolenie lagotto romagnolo do poszukiwania trufli trwa około 3-4 lat.

Spis treści - kliknij strzałkę

Lagotto romagnolo – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

298

➡ Waga

11-16 kg

❤ Długość życia

14 – 15 lat

💢 Charakter

Lagotto romagnolo to żwawy i energiczny piesek, który bardzo zżywa się ze swoim opiekunem, lecz potrafi się obyć bez niego i wcale mu to nie przeszkadza.

Lagotto romagnolo – pochodzenie i historia

Kudłate psy w typie lagotto romagnolo znane były już w VII wieku p.n.e., a były one spokrewnione z pudlami i psami pasterskimi. Najstarsze znane wizerunki lagotto romagnolo pochodzą z XV wieku z fresków i obrazów w pałacu Manutii.

Użytkowość lagotto romagnolo

Pierwotną rolą tej rasy psów było wystawianie myśliwym wypłoszonego ptactwa i aportowanie go z wody. Lagotto romagnolo przez ten fakt najczęściej występował na obszarach z dużą liczbą jezior – region Romania. Niestety zmierzch rasy przypadł na okres osuszania jezior i mokradeł pod pola uprawne, a pies lagotto romagnolo przestał być potrzebny i niemal całkowicie wyginął. Pasjonaci zajęli się odbudową rasy w II połowie XIX wieku. Dzięki nim pies został wyspecjalizowany w nowym zadaniu. Lagotto romagnolo z psa wodnego stał się niezawodnym poszukiwaczem trufli, rosnących na wyżynach i równinach regionu Emilia Romagna.

Pozyskiwanie i sprzedaż podziemnych grzybów były bardzo intratnym zajęciem, dlatego aby wyostrzyć pasję lagotto romagnolo do tropienia rozpoczęto krzyżowanie ich z psami myśliwskimi. Pogłowie rasy znacznie wzrosło. Niestety ten zabieg działał na niekorzyść rasy. Psy niegdyś jednolite zatraciły swój pierwotny eksterier, ale w odpowiednim momencie zaprzestano procederu, aby lagotto romagnolo zachował typ rasowy.

Uznanie rasy przez FCI

Lagotto romagnolo został oficjalnie uznany przez FCI 6 lipca 2005 roku.

Lagotto romagnolo w Polsce

Pierwsze psy rasy lagotto romagnolo trafiły do naszego kraju w 2005 roku. Dwa lata później urodziły się pierwsze polskie szczeniaki lagotto w hodowli Górska Fantazja z Nowej Suchej (woj. mazowieckie).

Jak wygląda lagotto romagnolo?

Lagotto romagnolo to pieski małego lub średniego wzrostu o kwadratowej sylwetce. Głowa psa jest tak samo szeroka, co długa. Stop u tej rasy jest niezbyt widoczny, ale zaznaczony. Najważniejszym narzędziem pracy psa jest nos, który jest duży, ruchliwy i nieznacznie wystaje poza krawędź warg. Kolor nosa lagotto romagnolo zależy od umaszczenia, ale zawsze oscyluje między jasnym a ciemnym brązem. Szeroko rozstawione oczy, tak jak nos, są duże i mają kolor od orych, przez orzechowy po ciemny brąz. Uszy psa są średniej wielkości, kształtu trójkąta, wiszące i szerokie u podstawy. Grzbiet psa jest prosty i bardzo dobrze umięśniony, zakończony długim i lekko opadającym zadem. Zad lagotto romagnolo wieńczy sierpowato noszony ogon. Ciało dźwigają proste nogi pozbawione wilczych pazurów.

Lagotto romagnolo – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy lagotto romagnolo

Pies: 43-48 cm

Suka: 40-46 cm

Lagotto romagnolo – waga

Pies: 13-16 kg

Suka: 11-14 kg

Szata lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo ma sierść wełnistą, gęstą, twardą i mocno skręconą w pierścienie. Głowa to jedyna część ciała, gdzie skręt jest nieco mniejszy, tworzący brodę, wąsy i brwi. Sierść i podszerstek są wodoodporne.

Lagotto romagnolo może występować w odmianie bianco (brudno-biały), marrone (brązowy), arancio (pomarańczowy) i ich mieszankach. U niektórych psów występuje jasna lub ciemnobrązowa maska. Podpalanie jest u lagotto romagnolo dopuszczalne.

Kategoria wielkości lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to psy małej oraz średniej wielkości.

Ile żyje lagotto romagnolo?

Psy rasy lagotto romagnolo żyją od 14 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Lagotto romagnolo – usposobienie i charakter

Lagotto romagnolo to żwawy i energiczny piesek, który bardzo zżywa się ze swoim opiekunem, lecz potrafi się obyć bez niego i wcale mu to nie przeszkadza. Opiekunowi i rodzinie okazuje czułość, zdecydowanie jest pieszczochem, ale nie przesadnym. W domu zachowuje spokój, lecz nie oznacza to, że cały dzień będzie wylegiwał się na kanapie. Energia lagotto romagnolo musi mieć upust w aktywnościach, które łączą elementy treningowe ze swobodną ożywioną zabawą. Pies ma talent do rewirowania, jest czujny i ma wyborny węch. We wspólnych zabawach z dziećmi jest niestrudzony, ale co ważne pies potrafi zachować wstrzemięźliwość, gdy czuje spadek sił. Pies nie jest bardzo szybki, a galopem porusza się wyłącznie na krótkich dystansach. Bystry lagotto romagnolo dostosowuje swoje zachowanie do emocji opiekuna i potrafi wyczuć intencje obcych, dlatego może pełnić funkcję stróża. Jeśli czuje złe intencje, będzie szczekał. Z natury jest raczej przyjacielskim psem, nie ma w nim strachu, ani tym bardziej agresji.

Lagotto romagnolo – zdrowie

Lagotto romagnolo to wytrzymały i odporny pies, który cieszy się dobrym zdrowiem. Pomimo,że lagotto romagnolo jest łakomy to nie ma tendencji do otyłości, jeśli tylko zadbasz o zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu. Zima dla lagotto nie jest żadną przeszkodą, by się należycie wybiegać. Lagotto romagnolo uwielbia pływać, aktywność ta jest niezwykle doceniana przez psa – szczególnie latem.

Typowe choroby lagotoo romagnolo

  • Choroba spichrzeniowa lagotto
  • Młodzieńcza padaczka
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Zaćma
  • Zwichnięcie rzepki
  • Gen krótkiego włosa – furnishing
  • Padaczka młodzieńcza

Lagotto romagnolo – żywienie

Porcje pokarmu dla lagotto romagnolo trzeba dostosować do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia psa. Piesek ma bardzo wyczulony węch, dlatego poleca się, aby karmę podawać jako część zabawy np. w macie węchowej. Psy tej rasy są łakomczuchami i zjedzą wszystko, co otrzymają, dlatego trzeba być ostrożnym ze smakołykami, choć ze względu na aktywność otyłość psu raczej nie grozi. Lagotto romagnolo zadowoli się dobrej jakości karmą suchą, mokrą czy dietą BARF.

Lagotto romagnolo - pielęgnacja

Pielęgnacja psa rasy lagotto romagnolo nie jest skomplikowana, ale przyszły opiekun musi mieć świadomość, że psu sierść rośnie cały czas, dlatego musi być przycinana. Strzyżenie powinno się powierzyć godnemu zaufania groomerowi. Pozostawienia sierści w nienaruszonym stanie w miarę wzrastania jest niemal gwarancją jej sfilcowania. Strzyżenie psa trzeba wykonać przynajmniej raz w roku, włos ścina się na długość 4 cm. Na głowie psa sierść powinna być dłuższa, ale dba się o to, by włos nie zakrywał oczu. Poza strzyżeniem trzeba psu usuwać systematycznie spilśniony włos okrywowy i podszerstek. Uwaga! Lagotto romagnolo nie może mieć stylizowanych fryzur, tak jak pudel, ma on zachować naturalny, prosty i skromny wiejski wygląd. Koniecznością jest ścięcie na krótko włosów z okolic odbytu i  genitaliów. Lagotto romagnolo nie linieje, co z pewnością ucieszy wielu alergików. Włosy usuwaj też z uszu, bo wnętrze jest mocno owłosione. Zabieg ten należy wykonywać raz w miesiącu, gdyż uszy pozostawione w nienaruszonym stanie, będą ulegać infekcjom. Raz w tygodniu należy dokonać przeglądu stanu oczu i pazurów, a codziennie czyścić zęby.

Lagotto romagnolo - szkolenie

Lagotto romagnolo to bardzo inteligentny pies. Z łatwością przyswaja nowe polecenia, jest posłuszny, co sprawia, że nadaje się nawet dla niedoświadczonych opiekunów. Idealną pracą dla lagotto romagnolo jest poszukiwanie trufli, która angażuje psa na 100% i nic nie jest w stanie go rozproszyć. Pies podczas szukania grzybów, nie zwraca zupełnie uwagi na tropy zwierząt, jest skupiony na zadaniu, jakie ma do wykonania. Nauki nie traktuje jako konieczność, widać po lagotto, że sprawia mu to olbrzymią radość. Naturalne predyspozycje psa należy wzmacniać od szczenięctwa i absolutnie nie zaniedbywać żadnego aspektu wychowania tylko dlatego, że jest to wyjątkowo „grzeczny pies”. Przysmaki są bardzo przydatne w szkoleniu lagotto romagnolo. Pies lubi wodę i chętnie z niej aportuje.

Zalety i wady rasy lagotto romagnolo

Zalety lagotto romagnolo

  • lagotto romagnolo ma łagodne i pogodne usposobienie
  • pies lubi spędzać czas na zabawie z dziećmi
  • lagotto romagnolo jest posłuszny przez co łatwy do ułożenia
  • ta włoska rasa psów ma zrównoważony charakter, nie jest bojaźliwa ani agresywna
  • lagotto romagnolo może dzielić dom z kotem lub innym psem
  • rasa ta nie linieje
  • lagotto romagnolo może uprawiać psie sporty (agility, nosework, obeidance)

 

Wady lagotto romagnolo

  • lagotto romagnolo intensywnie szczeka – zwłaszcza na powitanie
  • zaniedbania społeczne, umysłowe i fizyczne mogą skutkować ucieczkami psa
  • lagotto romagnolo potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznych i węchowych, by zachować spokój w domu, same spacery to dla niego za mało
  • ten włoski piesek ma wiejską naturę, lubi spędzać dużo czasu na dworze i życie w mieście może mu tego nie zapewnić
  • lagotto romagnolo nie odnajdzie się przy mało aktywnej osobie starszej

Ciekawostki o rasie lagotto romagnolo

  • Wyszkolenie lagotto romagnolo do poszukiwania trufli trwa około 3-4 lat. Pierwsza szkoła dla „tropicieli trufli” powstała w 1880 roku we Włoszech.
  • Lagotto romagnolo to jedyne psy hodowane w celach poszukiwania wykwintnych grzybów.
lagotto romagnolo cena

By Svenska Mässan from Sweden – BIR Grupp 8: LAGOTTO ROMAGNOLO La Gottis Campione, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47879330

Lagotto romagnolo hodowla

Kupując lagotto romagnolo z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Lagotto romagnolo cena

Cena lagotto romagnolo z hodowli waha się od 4000 do nawet 7000 zł za najlepsze osobniki.

Imię dla psa rasy lagotto romagnolo

Ciekawe imię dla psa lagotto romagnolo: Rawi, Neron, Jezz

Ciekawe imię dla suczki lagotto romagnolo: Roma, Ati, Karo

Dla kogo lagotto romagnolo będzie idealny?

Rasa lagotto romagnolo to zdecydowanie pies dla ludzi aktywnych. Opiekun nie musi mieć doświadczenia w prowadzeniu psów, rasa nada się dla osób początkujących, rodzin z dziećmi czy osób samotnych.

Klasyfikacja FCI rasy lagotto romagnolo

Grupa VIII: aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 3: psy wodne

Numer wzorca: 298

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/298.pdf

fci.be/en/nomenclature/ROMAGNA-WATER-DOG-298.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
LAGOTTO ROMAGNOLO – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
LAGOTTO ROMAGNOLO – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Lagotto romagnolo to jedyne psy hodowane w celach poszukiwania trufli. Szkolenie lagotto romagnolo do poszukiwania trufli trwa około 3-4 lat.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x