Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Królik belgijski olbrzym – cena, hodowla, opieka

Facebook
Twitter
Królik olbrzym pochodzi z rejonu Flandrii, a dokładniej miasta Gandawa (Gent) położonego na północy Belgii.

pixabay.com/images/id-5748469/

Belgijski olbrzym to inteligentny przyjaciel dzieci i dorosłych oraz najstarszy przedstawiciel zajęczaków hodowlanych na świecie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Belgijskie olbrzymy - historia

Królik olbrzym pochodzi z rejonu Flandrii, a dokładniej miasta Gandawa (Gent) położonego na północy Belgii. Pierwsze wzmianki o ich hodowli pochodzą z 1825 roku, jest zatem najstarszą rasą królików. Króliki belgijskie powszechnie hodowane stały się w XIX wieku, a głównym celem było pozyskanie osobników na rynek spożywczy i futrzarski. Dziś poza przeznaczeniem mięsno-futerkowym olbrzym belgijski jest rasą królika domowego i obok barana francuskiego jest najpopularniejszym dużym królikiem. Od 1910 roku króliki belgijskie pojawiły się na wystawach sklasyfikowane jako rasy królików dużych. Olbrzymy belgijskie powstały w wyniku krzyżowania wielu ras mięsnych królików.

Królik belgijski – jak wygląda?

Królik olbrzym belgijski ma duże, silne i odstające uszy, mierzące powyżej 19 cm. Mięsiste uszy barana belgijskiego od zewnętrznej strony są całkowicie owłosione i układają się w literę V. Ciało królika belgijskiego jest długie i szerokie, z mocnym kośćcem oraz masywnymi łapami. Łapy tylne królika flamandzkiego są mocne szeroko rozstawione, przednie są proste. Mimo dużej masy budowa ciała barana belgijskiego jest harmonijna. Królik olbrzym ma głowę szeroką, osadzoną na krótkiej szyi, przechodzącej w prostą linię grzbietu. Ciało królika belgijskiego zakończone jest zaokrąglonym zadem z prostym i przylegającym do niego ogonem. U samca olbrzyma belgijskiego głowa jest lekko garbnonosa. U dorosłej samicy uwydatniają się niepodzielone i niepofałdowane wole. Baran belgijski charakteryzuje się gęstą, sprężystą i jedwabistą w dotyku okrywą. Belg olbrzym ma kolor oczu i pazurków uzależniony od umaszczenia. Oczy brązowe, ciemnobrązowe po czarne lub niebieskoszare, pazury od barwy szarej po czarną. W wieku 12 miesięcy olbrzym belgijski jest już dorosłym królikiem.

Królik belgijski – charakterystyka rasy

Królik olbrzym długość tułowia

Królik belgijski mierzy od 70 cm wzwyż

Olbrzym belgijski – waga

Waga królika belgijskiego wynosi od 8 do 10 kg, mniejsze niż 6 kg są niezgodne ze wzorcem. Samice są cięższe o około 10% od samców.

Umaszczenie królika belgijskiego

  • belgijski olbrzym szary
  • belgijski olbrzym biały
  • olbrzym belgijski szynszylowaty
  • olbrzym belgijski niebieski
  • belgijski olbrzym żółty oraz zajęczy, czarny i żelazisty.

 

Długość włosa okrywowego u królika belgijskiego wynosi od 3 do 4 cm.

Charakter olbrzyma belgijskiego

Króliki olbrzymie belgijskie lubią towarzystwo człowieka i dość szybko potrafią się zaaklimatyzować w ludzkim otoczeniu. Nie należą też do ras płochliwych, chętnie oddają się pieszczotom. Królik gigant z reguły ma łagodny temperament, jednak może wykazywać dozę agresji, zwłaszcza podczas karmienia. Nie zaleca się trzymania większej liczby osobników w jednym wieku i na małej przestrzeni, gdyż może to prowadzić do walki o zasoby i tendencji do skarłowacenia.

Ile żyje królik belgijski?

Rasy królików mięsnych nie żyją zbyt długo, ich dojrzałość ubojową określa się na 5-6 miesięcy, co dla hodowców jest i tak dość późno. Olbrzym belgijski żyjący jako przyjaciel rodziny może dożyć 7 lat. Do domów królik olbrzym trafia najczęściej z adopcji, uratowany z ferm hodowlanych.

Królik gigant – cena

Olbrzym belgijski kosztuje średnio od 250 do nawet 400 zł. Cena uzależniona jest od tego, czy zwierzę posiada rodowód, rodzaju umaszczenia, płci i zgodności ze wzorcem rasy. Królik baran belgijski powinien być zaszczepiony przeciwko pomorowi i myksomatozie.

Królik belgijski czym żywić?

Królik olbrzym powinien być karmiony treściwą paszą z dodatkiem preparatów witaminowych, której bazą powinny być aromatyczne trawy i zioła, a w okresie zimowym sianko i warzywa z dodatkiem owoców. Królik belgijski uwielbia lucernę, zarówno jej kwiaty, jak i liście. Chętnie zjada też marchewkę, buraki i jabłka oraz jęczmień. Poza sianem trzeba dostarczać królikowi zdrewniałe gałązki drzew i krzewów, które wspierają ścieranie zębów. Duże króliki muszą mieć zbilansowaną dietę, jej jakość wpływa na prawidłowy wzrost, płodność i wartość użytkową. Niewłaściwie karmienie młodych skutkuje skarłowaceniem, zahamowaniem wzrostu, krzywiznami i schorzeniami narządów wewnętrznych. Przekarmienie natomiast wpływa na niechęć do rozmnażania.

Królik belgijski – jak się nim opiekować

Królik belgijski dla dobrostanu fizycznego i psychicznego powinien mieszkać w kojcu o stabilnym podłożu. Kojec dla królika powinien być odpowiednio duży, a dodatkową przestrzeń należy rozbudować o wybieg w ogrodzie, w cieplejszym okresie można przenieść zwierzę do kojca zewnętrznego. Kojec trzeba sprzątać i dezynfekować regularnie, co 4 dni należy wymienić w nim podkład z siana. Belgijskie olbrzymy należy chronić przed pomorem i myksomatozą. Ochronę zapewnić może jedynie szczepienie, które stosuje się je dwa razy do roku. Nie należy pomijać odrobaczania. Warto w kojcu zewnętrznym i wybiegu zastosować moskitiery, które chronią przed ugryzieniami komarów, które są źródłem myskomatozy.

Hodowla królików belgijskich

Hodowla królików belgijskich nie należy do najprostszych, przede wszystkim dlatego, że dojrzewają one dość późno. Samice dojrzewają w wieku 8-10 miesięcy, a samce w wieku 10-12 miesięcy. Najlepiej, by samica miała przynajmniej rok. Królik olbrzym przed osiągnięciem dojrzałości płciowej nie może być dopuszczany do rozrodu. Niedojrzałe samice mają mniej liczne mioty i skutkować to może spadkiem mleczności. Miot liczy od 5 do 12 króliczków, które od matki można odsadzić w wieku dwóch miesięcy. Młode w wieku 3-4 miesięcy rozbudowują  głównie szkielet, dopiero później rozrasta się masa mięśniowa. Samica królika belgijskiego musi mieć odpowiednie warunki do odchowu młodych, trzeba zapewnić jej przestrzeń w formie nory oraz dostarczyć większe ilości pożywienia. Olbrzym belgijski rozmnażanie traktuje poważnie tylko wtedy, gdy nie jest otyły. Na płodność wpływa znacząco jakość pożywienia i wielkość przestrzeni życiowej królików, która jest znacznie większa niż u ras średnich i małych.

Króliki olbrzym belgijski - ciekawostka

Królik belgijski miniaturka nie istnieje. Królik olbrzym poniżej wymaganej normy wagi i wzrostu jest uznawany za niezgodny ze wzorcem, jego zbyt mały rozmiar jest rozumiany jako wada rozwojowa.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki o królikach

Summary
Królik belgijski olbrzym – cena, hodowla, opieka | Zoonews.pl
Article Name
Królik belgijski olbrzym – cena, hodowla, opieka | Zoonews.pl
Description
Belgijski olbrzym to inteligentny przyjaciel dzieci i dorosłych oraz najstarszy przedstawiciel zajęczaków hodowlanych na świecie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x