Reklama

Ile żyją koty domowe, a ile dachowce? Które żyją dłużej?

Facebook
Twitter
Czy dachowce żyją dłużej?

pixabay.com/images/id-3535404/

Koty żyją dłużej niż psy. Mimo to długość życia kotów jest mocno skorelowana z rasą i tym, czy są to koty domowe czy dachowce. Ile lat żyła najstarsza kotka na świecie?

Spis treści - kliknij w strzałkę

Od czego zależy długość życia kota?

Długość życia kota zależy od:

  • Rasy kota i przypisanych jej chorób genetycznych
  • warunków bytowych (koty żyjące wyłącznie w domu, koty wychodzące, koty dachowe oraz dobrostan społeczno-emocjonalny)
  • opieki weterynaryjnej (kastracja/sterylizacja, odrobaczanie/szczepienia i profilaktyka chorób oraz urazów)
  • dostępności pożywienia i jego jakości

Ile lat żyją koty domowe?

Średnia długość życia kota domowego waha się pomiędzy 14 a 17 lat. Średnia ta dotyczy tylko kotów niewychodzących, a więc nie narażonych na wypadki drogowe, ataki innych zwierząt, agresję ludzi, kontakt z truciznami i środkami toksycznymi stosowanymi w ogrodach. Oczywiście koty domowe mogą ulec wypadkowi w domu, lecz jest to zdecydowanie rzadsze niż wypadki dotykające koty wychodzące. Kot żyjący w domu czy to rasowy czy dachowiec, ma szansę przedłużyć swoje życie dzięki ograniczonemu ryzyku nagłej śmierci. Najważniejsze jednak będzie zapewnienie kotu domowemu odpowiedniej dawki ruchu, niezbędnej do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, jeśli o całą resztę wymienionych powyżej czynników nie musi się sam martwić.  

Ile żyją koty dachowce?

Dachowiec to kot nierasowy, który żyje dziko lub jest kotem domowym wychodzącym. Często koty dachowe nazywane są kotami pospolitymi. Koty dachowce przez swój styl życia niestety częściej narażone są na przedwczesną śmierć. To, ile żyją koty dachowce bytujące na wolności determinuje wiele czynników, mogących dodatkowo skrócić ich życie, a na które koty nie mają niestety wypływu. Najważniejszym czynnikiem skracającym długość życia kota jest brak opieki weterynaryjnej i jej konsekwencje: brak sterylizacji/kastracji, wsobny rozród, urazy, infekcje, choroby, a dodatkowym jest głód, brak schronienia, stres i niebezpieczeństwo ze strony ludzi i zwierząt. Długość życia dachowca jest bardzo rozbieżna i mieści się w przedziale od 2 do 17 lat. Największa śmiertelność dotyka koty między 15 a 16 rokiem życia oraz gdy kot jest jeszcze bardzo młody – do pierwszego roku życia. Koty niewychodzące żyją średnio dwa razy dłużej niż koty bezdomne. 

Szukasz karmy dla kota seniora?

Reklama

Długość życia maine coona?

Maine coony to koty półdługowłose

Majkuna pokocha każdy, kto chciałby mieć psa w skórze kota. Rasa maine coon to bardzo przyjaźnie i towarzysko nastawione do otoczenia zwierzęta, które są oddane opiekunowi jak pies. Odpowiednio zmotywowany majkun nauczy się kilku sztuczek i z pewnością pochwali się nimi, gdy tylko znajdzie się odpowiednia publiczność. Jeśli maine coon ma być kotem niewychodzącym, to potrzeba zaspokoić jego potrzeby eksploracji i obserwacji. Spacer na smyczy nie będzie dla niego problemem, szybko można go tego nauczyć. Długość życia maine coona sięga nawet 18 lat.  Jeśli chcesz poznać kota o psiej aparycji przeczytaj artykuł: Maine Coon – majkun

Ile lat żyje kot brytyjski?

kot brytyjski

Brytyjczyk to czułe i łagodne kocisko. Kot ten ponad wszystko ceni sobie zaciszny i spokojny dom, dlatego dom z małymi dziećmi nie jest spełnieniem jego marzeń. To typowy domator, lubi pieszczoty, ale noszenia na rękach nie toleruje. Świetnie dogada się z każdym domowym zwierzęciem, nie jest konfliktowy ani agresywny. Swój głos podniesie tylko, gdy będzie domagał się smakołyków, lecz ostrożnie z ich nadmiarem – otyłość z pewnością odbije się na sprawności i zdrowiu. Koty brytyjskie na ogół cieszą się dobrym zdrowiem i są długowieczne. Zadbany kot brytyjski żyje od 15 do 20 lat. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej rasie kotów, to polecamy artykuł: Kot brytyjski krótkowłosy

Ile żyją koty syberyjskie?

Kot syberyjski leśny

Kot syberyjski to naturalnie ukształtowana rasa. Pierwotny wygląd, nienaganna sylwetka i gęste futro zawdzięcza surowemu środowisku Syberii. Poza wyglądem koty syberyjskie zachowały także dzikie instynkty. Koty te są wyśmienitymi łowcami, świetnie skaczą i się wspinają. Najlepszym rozwiązaniem dla ich potrzeby aktywności jest dobrze zabezpieczony ogród. Deszcz, śnieg czy chłód nie są dla nich przeszkodą do harców w terenie. Rasa ta wykazuje niezależność, lecz mimo tego koty bardzo związują się emocjonalnie z opiekunem, który powinien być wobec nich konsekwentny wychowawczo. Koty syberyjskie odwdzięczą się długoletnią przyjaźnią, na którą z pewnością możemy liczyć. Koty syberyjskie żyją od 15 do 20 lat. Więcej o tym dzikim kocie przeczytasz tutaj: Kot syberyjski

Ile żyją koty perskie?

Jaki charakter ma kot perski

Kot perski to olbrzym skory do zabawy, podczas której chętnie odda się wszelkim pieszczotom. Nieustanna chęć do zabawy sprawia, że koty perskie dobrze dogadują się w tej kwestii z dziećmi nauczonymi kontaktu z kotami. Pers jest cierpliwy i łagodny wobec maluchów, ale i z przyjemnością odda się zabawie z równie towarzyskimi zwierzętami, co on sam. Jego niezwykła czułość i poziom empatii sprawia, że jest nieocenionym wsparciem terapeutycznym (felinoterapia). Persy to koty niskopienne, a skakanie czy wspinaczka to rozrywka nie dla nich. Plusem takiego stanu rzeczy jest zachowanie czystego futra, z którego opiekun nie musi wyciągać wszystkiego, co kot zebrał, podczas takiej samowolki. Zdrowotnie i pielęgnacyjne jest to kot wymagający. Tendencja persów do chorób genetycznych warunkuje ich żywotność. Koty perskie żyją od 12 do 15 lat. Więcej o historii rasy znajdziesz tutaj: Kot perski

Ile lat żyje kot rosyjski niebieski?

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski to pogodny, żywiołowy towarzysz rodziny. Źle znosi samotność, zwłaszcza że mocno związuje się z wybranym członkiem rodziny. To jeden z powodów, dla których w domu z kotem rosyjskim powinien mieszkać inny kot lub pies. W domu spenetruje każdy zakamarek, a zwinność i gracja sprawią, że rzadkością są szkody przez niego wywołane. Wobec obcych bywa zdystansowany, lecz gdy nabierze pewności łatwo nawiąże kontakt z gośćmi. Kota rosyjskiego stresują tłok i podróże, dlatego trzeba go do tego przyzwyczajać za młodu. Stabilizacja i domowy mir najlepiej wpływają na jego dobrostan. Koty rosyjskie niebieskie to jedna z najzdrowszych ras kotów. Kot rosyjski niebieski żyje nawet 20 lat. Więcej wiedzy o tym długowiecznym kocie znajdziesz tutaj: Kot rosyjski niebieski

Ile żyje kot bengalski?

Kot bengalski cętkowany

Kot bengalski to jedna z najdroższych ras. Cena za kociaka z dobrej hodowli sięga nawet 7 tysięcy złotych. Nie sposób odmówić im urody. Piękne cętkowane futro idealnie współgra z temperamentem. Kot ten chętnie podejmuje każde wyzwania zabawowe, zwłaszcza ruchome cele. Bengal jest bardzo inteligentny i powinno się wykorzystywać jego zdolności do nauki sztuczek, w tym także podawania łapy. Nie jest to kot nieśmiały, ciekawość zawsze zwycięży. Kot bengalski nie znosi nudy, dlatego zostawiony sam w domu z pewnością może coś nabroić. Kot bengalski żyje od 10 do 16 lat. Chcesz zgłębić wiedzę na temat bengala, zapraszamy tutaj: Kot bengalski

Szukasz karmy dla kota seniora?

Reklama

Długość życia kota w zależności od rasy

Rasa kota ma wpływ na jego życie. Czynniki genetyczne determinują występowanie poszczególnych chorób, na które częściej zapadają konkretne rasy. Znaczący wpływ na długość życia kota ma ujawnienie się choroby, jej przebieg oraz działania, jakie podejmie opiekun futrzaka, by zatrzymać jej rozwój (terapia), zapobiec jej nawrotowi (profilaktyka) lub poczyni starania, by życie kota było bardziej komfortowe pomimo choroby.

Ile żyje kot z białaczką?

Koty z białaczką żyją przez wiele lat, pod warunkiem, że mają zapewnioną odpowiednią opiekę. Długość życia kota  z zakażeniem latentnym jest podobna, jak u osobników, które nigdy nie miały kontaktu z FeLV.

Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Przewlekła niewydolność nerek jest nieuleczalna. Życie kota z niewydolnością nerek można przedłużyć o kilka lat, a jego komfort można podnieść właściwą dietą, terapią i regularną kontrolą weterynaryjną. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile żyje kot z taką chorobą.

Ile żyje kot po sterylizacji?

Temat kastracji i sterylizacji zwierząt ma tyle samo zwolenników, co przeciwników także wśród grona lekarzy weterynarii. Wpływ kastracji i sterylizacji na długość życia kotów został wnikliwie zbadany. Badania naukowe wykazały, że koty po zabiegu sterylizacji żyją dłużej. Koty kastrowane żyją o 50% dłużej od kotów niekastrowanych. Kotki po sterylizacji żyją o 33% dłużej od kotek niepoddanych zabiegowi.

Najdłużej żyjący kot domowy

Najdłużej żyjącym kotem była kotka mieszkająca w teksańskim mieście Austin. Creme Puff (Kremowy Ptyś), bo tak uroczo miała na imię była kotem domowym, urodziła się 3 sierpnia 1967 roku, a odeszła 6 sierpnia 2005 roku. Ta kocia rekordzistka żyła 38 lat i 3 dni! Rekord ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa i do dziś nie jest pobity. Opiekunem kotki był Jake Perry, który opiekował się także drugą równie żywotną kotką rasy sfinks o imieniu Granpa. Granpa zmarła 7 lat przed Creme Puff, miła 34 lata i 2 miesiące.

Jak przeliczyć kocie lata na ludzkie

Przeliczanie kociego wieku na ludzki nie jest trudne. Pierwsze 24 miesiące życia kota są bardzo intensywne rozwojowo. Patrząc na ludzki przelicznik nasze koty starzeją się początkowo 18x szybciej niż my, a w wieku 2 lat mają już 24 lata ludzkie. Od 3 roku życia każdy kolejny koci rok życia to 4 lata ludzkie.

Ile żył najstarszy kot świata w przeliczeniu na ludzkie?

38 lat – 2 lata (pierwsze 2 lata życia kota równe jest 24 ludzkim) = 36

(36 x 4) + 24 = 168 lat, tyle ludzkich lat miała „Ptysia” 🙂

Ćwiczenie dla Ciebie, ile lat miała jest współlokatorka Granpa? O ile lat ludzkich była od niej starsza „Ptysia”?

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Ile żyją koty domowe, a ile dachowce? Które żyją dłużej? | Zoonews.pl
Article Name
Ile żyją koty domowe, a ile dachowce? Które żyją dłużej? | Zoonews.pl
Description
Koty żyją dłużej niż psy. Mimo to długość życia kotów jest mocno skorelowana z rasą i tym, czy są to koty domowe czy dachowce. Ile lat żyła najstarsza kotka na świecie?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 5211

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanna
Zuzanna
6 miesięcy temu

Mam kociczkę 20 ludzkich lat, dbam by była ze mną jak najdłużej…

teresa
teresa
6 miesięcy temu

Witam, jestem zrozpaczona bo dziś w nocy odszedł mój BINGO dachowiec,to był tylko jeden dzień jego intensywnego bólu z powodu niemożliwosci oddania moczu,mimo że natychmiast udałam się do weta.żle trafiłam bo ten nieudolny rzeznik nawet przez pół godz. nie potrafił założyć mu cewnik ja mu w tym asystowałam cierpienie mojego zwierzątka i moje sięgało zenitu a gdy wreszcie udało mu sie zrobić otwór w cewce trysnęło coś co było z krwią i on zamiast być delikatnym to gniótł ten brzuch mego kotka jakby to był balon, potem podał mu jakieś zastrzyki, zabrałam go do domu gdzie nieprzytomny był dobę na następny dzień zawiozłam go znowu półprzytomnego na zastrzyki.z nadzieją że tak będzie dobrze niestety to był mój błąd , w uszach mi wciąż dzwięczy głos mojego słoneczka jak mi się skarży ,bo ON był tak mądry wiedział że znów jedzie tam gdzie robią mu krzywdę a ja go pocieszałam .jestem na siebie wsciekła bo być może nieumarł by po kilku godzinach gdybym go niezawiozła do tej mordowni zwierzęcej. moja rozpacz jest tym większa bo to ja go pocieszałam że będzie dobrze a ON mi ufał.

4
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x