Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

GRYFONIK BRUKSELSKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Gryfonik brukselski, podobnie jak gryfonik belgijski to rasy psów, które pochodzą od tego samego przodka – brukselskiego psa „Smousje”.

pixabay.com/photos/dog-puppy-wet-lick-6218643/

Gryfonik brukselski to prawdziwy piesek do towarzystwa. W przeszłości gwiazda królewskich salonów, obecnie kanapowy piesek dla każdego.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o gryfoniku brukselskim

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia

🐶 Numer wzorca FCI

80

➡ Waga

3-6 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Gryfonik brukselski to mały piesek o zrównoważonym temperamencie, bardzo przywiązujący się do swojego opiekuna.

Gryfonik brukselski – pochodzenie i historia rasy

Gryfonik brukselski, podobnie jak gryfonik belgijski i brabantczyk to rasy psów, które pochodzą od tego samego przodka – brukselskiego psa „Smousje”. Podobieństwo do pinczera małpiego nie jest przypadkowe, gryfoniki najprawdopodobniej są jego wspólnymi przodkami. Do wyhodowania rasy wykorzystano również teriera irlandzkiego, spaniele, yorki oraz, w przypadku brabantczyka, także mopsa.  

Po co hodowano gryfoniki?

Gryfoniki brukselskie hodowane były, jako psy kupców, rzemieślników oraz robotników, którym pilnowały domów. Towarzyszyły również przy powozach i dorożkach, nocami tępiąc gryzonie w stajniach. Ich popularność wzrosła, kiedy upomniały się o nie bogate damy, przy których dorożkach psy te biegały. Z czasem gryfoniki trafiły na salony. 

Rozwój popularności rasy

Gryfonik brukselski został wystawiony oficjalnie po raz pierwszy w 1880 roku. W 1883 roku oficjalnie wpisano do Ksiąg Rodowodowych św. Huberta pierwsze dwa gryfoniki brukselski: Topsy i Fox.

Jeszcze pod koniec XIX wieku, w 1885 roku, gryfoniki zostały wyeksportowane do Anglii. Rok później utworzono na Wyspach Brytyjskich klub miłośników gryfoników. W 1888 roku rasa została uznana przez angielski Kennel Club.  

Około 1900 roku popularność rasy wzrosła, dzięki zainteresowaniu Marii Henrietty, królowej belgijskiej. Standard rasy ustalono w 1905 roku. W tym czasie były one już eksportowane m.in. do USA, Czech, Rosji, a nawet Skandynawii.

Uznanie gryfonika brukselskiego przez FCI

Gryfonik brukselski został wpisany na listę ras FCI w 26 października 1954 roku.

Gryfonik brukselski w Polsce

Gryfonik brukselski, podobnie, jak pozostałe dwie rasy gryfoników nie jest w Polsce zbyt popularny. Istnieje kilka godnych hodowli, które zajmują się rozrodem psów tej rasy.

Jak wygląda gryfonik brukselski?

Gryfonik brukselski to mały, mocny pies do towarzystwa o kwadratowej sylwetce. Głowa gryfonika jest stosunkowo duża względem tułowia, jest szeroka i zaokrąglona i ma prawie ludzki wygląd, co powoduje, że jest najbardziej charakterystyczną cechą psów tej rasy, która przyciąga uwagę. Kufa wraz z nosem jest bardzo krótka, nie przekracza 1,5 cm. Nosa psa powinien być czarny i osadzony na poziomie oczu. Oczy gryfonika brukselskiego są duże, okrągłe, nigdy wytrzeszczone i szeroko rozstawione. Usza psa są małe, osadzone wysoko i w dostatecznej odległości od siebie. Uszy nie mogą być kopiowane. Szyja psa jest średnio długa i płynne przechodzi w barki. Tułów gryfonika jest praktycznie równy wysokości w kłębie psa. Kłąb jest lekko zaznaczony; grzbiet jest prosty, krótki i mocny; lędźwie również są krótkie i mocne; zad szeroki i płaski; ogon jest osadzony wysoko i noszony również wysoko. Kopiowany ogon jest skracany do długości 2/3 długości. Jednak jest on z natury krótki. Ruch psa jest mocny, a równoległy ruch kończyn z dobrą akcją kończyn tylnych jest bardzo pożądany.

Gryfonik brukselski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie gryfonika brukselskiego

Pies, jak i suka: 20-28 cm

Gryfonik brukselski – waga

Pies, jak i suka: 3-6 kg

Szata gryfonika brukselskiego

Gryfonik brukselski ma szorstką sierść, falistą, która powinna być trymowana. Pies ma również podszerstek.

Umaszczenie gryfonika brukselskiego jest zwykle rude albo rdzawe, niewielka ilość czerni jest dozwolona.  

Kategoria wielkości gryfonika brukselskiego

Gryfonik brukselski to pies rasy małej.

Ile żyje gryfonik brukselski?

Długość życia gryfonika brukselskiego wynosi od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Gryfonik brukselski – charakter

Gryfonik brukselski to mały piesek o zrównoważonym temperamencie, bardzo przywiązujący się do swojego opiekuna. Jak inne gryfoniki jest to rasa do towarzystwa, która uwielbia zabawy. Ten inteligentny pies nie zadowoli się krótkimi aktywnościami, mimo swoich niewielkich rozmiarów gryfonik brukselski potrzebuje całkiem sporo ruchu.

Trzeba pamiętać, że gryfonik nie jest psem niezależnym, to znaczy, że długie godziny w samotności zupełnie mu nie służą. Pies pozostawiany samemu sobie może być mocno szczekliwy i zacząć niszczyć przedmioty.

Charakter tego psa jest bardzo spolegliwy, opiekun nie będzie miał problemu z ułożeniem szczeniaka gryfonika brukselskiego, dlatego psy te nadają się na pierwsze zwierzę w domu.

Gryfonik może żyć w małym mieszkaniu, dogada się z innymi psami i kotami, to doskonały kompan dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych do towarzystwa.

Gryfonik brukselski to mały piesek o zrównoważonym temperamencie, bardzo przywiązujący się do swojego opiekuna.

pixabay.com/photos/brussels-griffon-dog-small-dog-215897/

Gryfonik brukselski – zdrowie

Gryfonik brukselski to rasa brachycefaliczna ze wszystkimi tego konsekwencjami:

  • Gryfoniki mogą mieć trudno z oddychaniem
  • Grofynik szybko się męczy, podczas upałów

Typowe choroby gryfoników brukselskich

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Alergie skórne
  • Wodogłowie
  • Zespół niedrożności oddechowej
  • Zwichnięcia rzepki
  • Zaćma
  • Owrzodzenie rogówki oporne na leczenie

Gryfonik brukselski – żywienie

Gryfonik brukselski powinien być karmiony raz dzienne o stałej porze. Dwa posiłki dziennie również są dopuszczalne i mogą być wskazane dla psów z problemami z wątrobą.

Ze względu na skłonność do alergii skórnych gryfonika brukselskiego najlepiej karmić od samego początku karmą bezzbożową, hipoalergiczną.

Ten mały piesek powinien otrzymywać karmę dostosowaną wielkością krokieta do jego pyszczka. Sucha karma powinna być naprawdę wysokiej jakości. Psy te mogą mieć wzmożony apetyt, dlatego należy precyzyjnie określić dzienną dawkę kaloryczną jedzenia. Dla gryfonika nada się również mokra karma dla psów, jak i dieta BARF.

Gryfonik brukselski – pielęgnacja

Gryfonik brukselski to pies szorstkowłosy, co oznacza, że raz na dwa-trzy miesiące należy udać się z psem do groomera na trymowanie, bądź można go trymować samodzielnie. Pomoc w usunięciu martwych włosów jest niezbędna, by pies prezentował zdrową szatę.

Gryfonika nie należy kąpać zbyt często, gdyż usuwasz z jego skóry sebum, które chroni przed podrażnieniami. Raz w tygodniu należy sprawdzić stan oczu, uszu i zębów.

Zęby należałoby myć raz dziennie, bądź przynajmniej dolewać do wody środki, zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej u psa. Jak wszystkie małe rasy psów gryfonik belgijski ma problemy z kamieniem nazębnym.

Gryfonika nie należy kąpać zbyt często, gdyż usuwasz z jego skóry sebum, które chroni przed podrażnieniami. Raz w tygodniu należy sprawdzić stan oczu, uszu i zębów.

Photo by Abbie Love on Unsplash

Gryfonik brukselski – szkolenie

Gryfoniki to bardzo inteligentne i posłuszne psy, które nie będą problematyczne w układaniu. Szkolenie psa należy zacząć od wczesne socjalizacji. Po drugim zestawie szczepień szczeniaka gryfonika można zapisać do psiego przedszkola, gdzie opiekun i pies będą mogli popracować pod okiem instruktora.

Zalety i wady gryfonika brukselskiego

Zalety gryfonika brukselskiego

  • Gryfonik brukselski to bardzo rodzinny mały piesek
  • Psy tej rasy silnie przywiązują się do opiekunów
  • Szkolenie psa jest dosyć łatwe
  • Gryfonik dogada się z innymi zwierzętami w domu

Wady gryfonika brukselskiego

  • Gryfonik brukselski może mieć wiele problemów zdrowotnych
  • Psy tej rasy chrapią
  • Niezaspokojone potrzeby pies może kompensować niszczeniem i szczekliwością

Gryfonik brukselski – ciekawostki

  • Gryfonik belgijski, jak i gryfonik brukselski oraz brabantczyk mogą urodzić się w jednym miocie
  • Gryfonik belgijski, jak i gryfonik brukselski oraz brabantczyk mają odmienne numery wzorca rasy – jednak kluczowa różnica polega na innym umaszczeniu

Gryfonik brukselski hodowla

Decydując się na zakup gryfonika brukselskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Gryfonik brukselski cena

Gryfonik brukselski z hodowli może kosztować od 3500 do 5000 zł.

Imię dla gryfonika brukselskiego

Ciekawe imię dla psa: Sparki, Majlo, Fafik

Ciekawe imię dla suczki: Nutka, Tosia, Viki

Dla kogo gryfonik brukselski będzie idealny?

Gryfoniki to małe pieski do towarzystwa, dla osób, które nie będą im żałować czułości i wspólnego czasu na zabawy. To doskonałe pieski dla dzieci oraz dla osób starszych.

Klasyfikacja FCI rasy gryfonik brukselski

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 3: małe psy belgijskie

Numer wzorca: 80

Redakcja

Bibliografia

fci.be/en/nomenclature/GRIFFON-BRUXELLOIS-80.html

zkwp.pl/wzorce/82.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
GRYFONIK BRUKSELSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
GRYFONIK BRUKSELSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Gryfonik brukselski to prawdziwy piesek do towarzystwa. W przeszłości gwiazda królewskich salonów, obecnie kanapowy piesek dla każdego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x