Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Gekon płaczący – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Gekon płaczący – cena, hodowla, opis gatunku

By Connor Long – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110615316

Gekon płaczący to najmniejszych wśród gatunków tego gada. Polecany do hodowli w większej grupie, z którą poradzi sobie nawet początkujący hodowca. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Gekon płaczący systematyka i pochodzenie

Gekon płaczący lepidodactylus lugubris to gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych występujący na bardzo szerokim obszarze. Gekona można spotkać w Japonii, Wietnamie, Indonezji, Indiach, na Filipinach, w Nowej Zelandii, Australii czy Birmie. Przez człowieka został wprowadzony do biocenozy Panamy, Chile, Hawajów czy wsyp Galapagos. W środowisku naturalnym gekon płaczący na miejsce bytowania wybiera wilgotne lasy deszczowe oraz domy ludzi. Najczęściej ukrywa się wśród liści drzew oraz najróżniejszych zakamarkach wewnątrz budynków.

Jak wygląda gekon płaczący?

Gekon płaczący to najmniejszy gekon wśród swojego gatunku – dorasta zaledwie do 10 cm. Ogon gekona stanowi 50% długości jego ciała. Gekon płaczący ma ciało ubarwione w odcieniach brązu. Jego grzbiet upstrzony jest ciemnymi plamkami, tworzącymi regularne zacieki. Skóra jest łuskowata i gładka. Spodnia część ciała gekona płaczącego jest żółta. Głowa nie odznacza się od ciała, pyszczek jest szpiczasty. Oczy gekona płaczącego osadzone są na bokach głowy, tęczówka jest pionowa, a źrenica postrzępiona. Nogi delikatne, pięciopalczaste z pazurkami. Ogon ząbkowany, grubszy u nasady. Gekon płaczący zmienia kolor ciała w zależności o oświetlenia (temperatury), stanu zdrowia i nastroju.

Gekon płaczący - terrarium

Terrarium dla gekona powinno być wyższe niż szersze. Minimalny wymiar dla pary to 30x30x40 cm, ale im większe, tym lepsza możliwość zagospodarowania.

Terrarium dla gekona płaczącego powinno być wyposażone w lampę grzewczą, dobrą wentylację i liczne kryjówki. Lampa grzewcza spełni w tym przypadku dwie funkcje: grzewczą i źródła światła. 15-watowa żarówka powinna świecić się przez 12 godzin. Temperatura, jaką trzeba utrzymać w terrarium to 25-30 st. C. W nocy może spaść do 20 st. C.

Dobrym wyborem dla gekonów płaczących jest terrarium grawitacyjne, które będzie mało zabudowane dwie ściany. Jedną z nich warto ustrukturalizować, np. doklejając do niej kamienie lub wystające elementy z korka. Dzięki takiej aranżacji gekony plączące będą czuły się bezpieczniej i będą mogły się po nich wspinać. Gekon płaczący uwielbia się wspinać, dlatego dodatkowe półki na ściankach czy rozrastająca się roślinność to najlepsze rozwiązanie dla tych jaszczurek.

Wilgotność, jaka powinna panować w lokum gekona plączącego musi być na poziomie 70-80%. Aby ją utrzymać, należy dwa razy dziennie zraszać ścianki terrarium i na stałe wstawić mały basenik z wodą.

Kryjówki to podstaw dobrego samopoczucia tych gadów. Korzenie, gałązki winogron, półki skalne, rurki bambusowe czy kawałki kory idealnie się do tego nadają. Gekon płaczący wykorzysta też naturalne zakamarki zapewniane mu przez roślinność, np. bluszcz hedera, oplątwę, storczyka, hoje oraz maranta.

Dno terrarium można wyłożyć włóknem kokosowym lub torfem.

Gekon płaczący cena

Gekon płaczący kosztuje około 40 zł. Jednak należy pamiętać, że nie powinien on mieszkać samotnie. Gekon płaczący to jaszczurka społeczna i powinna żyć minimum w parze.

Gekon płaczący na liściu

By Tim – https://www.inaturalist.org/photos/150047051, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116942942

Ile lat żyje gekon płaczący?

Gekon płaczący żyje do 6 lat.

Gekon płaczący hodowla

Gekon płaczący nie jest trudny w hodowli. Zapewniając mu odpowiednie warunki, dobrze się aklimatyzuje i jest wdzięcznym okazem do obserwacji. W większej grupie jaszczurki porozumiewają się cykając, potrząsając ciałem i głową. Stado ma strukturę hierarchiczną, której przewodzi dominująca samica. Gekon płaczący prowadzi nocny tryb życia, najczęściej pozostając w ukryciu w ciągu dnia. Młodsze osobniki wykazują większą odwagę w kontakcie z człowiekiem, chętniej przebywają na rękach czy jedzą, zlizując pokarm z palców opiekuna. Dorosły gekon płaczący pozostaje zdystansowany i jest zdecydowanie bardziej ostrożny. Młodsze osobniki podejmują liczne próby przejęcia władzy i zazwyczaj ich rządy kończą się po kilkudniowym odpoczynku przewodniczki stada po lęgu jaj.

Co jedzą gekony płaczące

Dorosłe gekony płaczące chętnie jedzą mącznika młynarka, karaluchy, muchy, koniki polne, szarańczę oraz świerszcze i ćmy. Owady nie powinny być większe niż 1 cm. Poza tym gekon płaczący lubi słodkie owoce w postaci małych kawałeczków lub musu. Gekonowi można podać jabłko, brzoskwinię, banana, mango, arbuza czy figę.

Młode osobniki karmi się muszkami owocówkami, larwami świerszczy, papką owocową lub gotową kamą przeznaczoną dla gekonów. Małe gekony płaczące nie powinny zajmować tego samego terrarium co dorosłe, gdyż mogą skończyć jako posiłek.

Dorosłe gekony należy karmić co 2-3 dni, a młode codziennie.

Koniecznością jest dostarczanie gekonom wapnia, które wkłada się bezpośrednio do terrarium. Wapno w diecie gekona płaczącego jest niezbędne do prawidłowego rozwoju kośćca i składania jaj.

Gekon płaczący - rozmnażanie

Gekony dojrzewają płciowo w wieku 9-10. miesięcy. Gekon płaczący rozmnaża się dzięki partenogenezie. Oznacza to, że samica jest w stanie urodzić młode bez udziału samca. Jaszczurka składa jaja regularnie raz w miesiącu i umieszcza je na ściance terrarium lub w rurkach bambusowych. Jaja gekona płaczącego są białe i mierzą około 1 cm. Jaja trzeba inkubować i chronić przed zjedzeniem nim się jeszcze wyklują. Temperatura inkubacji nie powinna przekraczać 28 st. C. Małe gekony płaczące wykluwają się po 60-90. dniach i mierzą od 2 do 3 cm. Aby uchronić je przed zjedzeniem, trzeba je natychmiast odseparować od dorosłych. Do czasu wyrośnięcia powinny przebywać we własnym zbiorniku. Gekon płaczący dobrze odżywiany rośnie szybko, nabierając masy, o czym świadczyć będzie gruby ogon.

Ciekawostki o gekonie płaczącym

  • Gekon płaczący może dokonać autotomii ogona (odrzucenia) w chwili zagrożenia. Ogon odrośnie, ale będzie już krótszy i słabiej napigmentowany.
  • Gekon płaczący przemywa oczy za pomocą języka.
  • Gekon płaczący to doskonały wspinacz. Wspina się na szklane powierzchnie za pomocą lamelli. Lamele to struktury tkankowe usytułowane na podszyciu palców, które umożliwiają jaszczurkom wspinaczkę po pionowych i gładkich powierzchniach.

Redakcja

Przeczytaj inne artykuły o gekonach

Summary
 Gekon płaczący – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Gekon płaczący – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Gekon płaczący to najmniejszych wśród gatunków tego gada. Polecany do hodowli w większej grupie, z którą poradzi sobie nawet początkujący hodowca.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x