Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Gekon Williamsa – cena, hodowla, terrarium

Facebook
Twitter
Gekon Williamsa – cena, hodowla, terrarium

Autorstwa Esther Böck; AnimalBase.info – Praca własna (Tekst oryginalny: „Eigenfotografie”), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7931140

Gekon Williamsa to mało popularna w Polsce jaszczurka, której samce wyróżniają się turkusowym ubarwieniem. To mały gekon, który prowadzi dzienny tryb życia.

Spis treści - kliknij strzałkę

Gekon Williamsa – systematyka gatunku

Gekon Williamsa Lygodactylus williamsi to jaszczurka z rodziny gekkonidae z podrodziny gekkoninae.

Lygodactylus williamsi – występowanie

Gekon niebieski to gatunek endemiczny, który występuje w Tanzanii w rezerwacie Kimboza oraz Ruvu. Lasy tych rezerwatów umiejscowione są na wysokości od 170 do 480 m n.p.m., a cały obszar występowania tego niebieskiego gekona mieści się jedynie na 8 km2. Lasy tropikalne, w których żyją te gekony charakteryzują się temperaturami od 23 do 28 st. C. oraz roczną sumą opadów na poziomie 1700 mm. W lasach tych występują dwie pory deszczowe – krótsza, od października do grudnia oraz dłuższa, od lutego do maja.

Gekon Williamsa – tryb życia

Gekony niebieskie są aktywne przede wszystkim w ciągu dnia. Żyją one w koronach drzew, przede wszystkim z gatunku pandan trwały Pandanus rabaiensis. Preferują one duże, ponad metrowe liście, na których żyją w samotności bądź w grupach, złożonych z samca i kilku samic bądź tylko w grupie młodych gekonów.

Gekony komunikują się między sobą sygnałami wizualnymi np. kiwając głową, machając ogonem lub nadymając gardła. Jaszczurki te potrafią również wydawać głośne dźwięki.

Jak wygląda gekon niebieski?

Lygodactylus williamsi to jaszczurka, która osiąga od 5 do 8 cm całkowitej długości ciała – jest to więc bardzo niewielki gekon.

Głowa gekonów tego gatunku jest duża i widocznie wyodrębniona od reszty ciała. Skóra pokryta jest łuskami, ogon zaś jest długi i ma okrągły przekrój. Gekony mają po 4 palce w każdej kończynie. Pod palcami znajdują się rzęski, umożliwiające poruszanie się nawet po pionowych powierzchniach.

Samce gekona Williamsa przyjmują intensywne turkusowe ubarwienie z ciemnym gardłem i pomarańczową stroną brzuszną oraz czarnymi plamkami na bokach ciała. U obu płci widać na głowie czarne pręgi, które biegną od pyska aż za oczy. Samice mają ubarwienie zielono-brązowe i są mniejsze od samców ich brzuchy również są pomarańczowe.

Jak wygląda gekon niebieski?

By D&LDartmoorZoo – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52790097

Jak odróżnić samca od samicy gekona niebieskiego?

Dymorfizm płciowych tych gekonów jest bardzo widoczny. Przede wszystkim tylko samce mają turkusowe ubarwienie. Samice mają ubarwienie zielono-brązowe. Samice są również wyraźnie mniejsze od samców.

Ile żyje gekon Williamsa?

Gekon Williamsa żyje w niewoli od 6 do 10 lat.

Co je gekon Williamsa?

W warunkach naturalnych gekony Williamsa żywią się owocami, a przede wszystkim nektarem i pyłkiem z kielichów kwiatów. Przy okazji zjadają również owady, które znajdują się w kwiatach. Gekony te chętnie zjadają również przejrzałe owoce, które są miejscem żerowanie muchówek.

W domowej hodowli gekon Williamsa może być karmiony świerszczami, karaczanami, mszycami oraz muszkami owocówkami. W diecie jaszczurki powinny również pojawić się owoce: mango, figi, morele, brzoskwinie, maliny, truskawki czy jagody.

Najbezpieczniej podawać jednak gotowe karmy dla gekonów – jeśli nie znasz się na dawkowaniu pokarmu.

Jak często karmić gekona Williamsa?

Młode gekony Williamsa powinny być karmione codzienne. Dorosłe gekony mogą być karmione raz na 2 dni.

Jakie witaminy dla gekona Williamsa?

Każdy pokarm powinien być suplementowany wapniem. Mieszanki witamin i minerałów należy podawać gekonom raz w tygodniu.

Gekon Williamsa – terrarium

Ze względu na niewielki rozmiar tych gekonów również ich terrarium może być stosunkowo małe. Para gekonów może żyć w terrarium o wielkości 40x30x40 cm.

Za podłoże w terrarium dla gekonów posłużyć może włókno kokosowe, torf bądź ich mieszanka. Tylna ściana wyłożona może być korą, a wnętrze wyposażone w gałęzie. Za kryjówkę może posłużyć bambus o średnicy większej od średnicy ciała gekona. Rośliny powinny być regularnie zraszane.

Temperatura w terrarium gekona Williamsa

Gekon Williamsa powinien żyć w temperaturze dziennej 25-27 st. C. z lokalnym nagrzewaniem do 32 st. C. Nocą temperatura nie powinna spadać poniżej 20 st. C.

Wilgotność w terrarium gekona Williamsa

Terrarium powinno być zraszane rano i ok 1 godziny przed zgaszeniem światła. Wilgotność powinna wynosić między 60 a 80%.

Oświetlenie w terrarium gekona Williamsa

Oświetlenie powinno być włączone w cyklu 12-godzinnym. W terrarium niezbędne jest światło 5% UVB.

Gekon Williamsa – hodowla

Gekony Williamsa osiągają dojrzałość płciową a wieku 8 miesięcy. Dojrzałe samice prezentują zgrubienie u nasady ogona. Samice dopuszczone do rozmnażania powinny mieć przynajmniej 9 miesięcy i cieszyć się dobrą kondycją.

W terrarium, w którym zainstalowano grzędę łatwo zaobserwować gody. W miejscu tym samiec będzie prezentował swoje ubarwienie.

Samice znoszą zwykle 2 jaja, które przyklejają w kryjówkach. Inkubacja jaja trwa 70-90 dni, po tym czasie wykluwają się młode gekony. Młode należy przenieść do osobnego zbiornika.

Gdzie kupić lygodactylus williamsi?

Gekona Williamsa możesz kupić w sklepie terrarystycznym, specjalistycznym sklepie zoologicznym z działem z jaszczurkami, jednak najlepiej, jeśli poszukasz tej jaszczurki w wyspecjalizowanych w tym gatunku hodowlach. Od hodowcy Lygodactylus williamsi dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o dobrostan swojej jaszczurki.

Gekon Williamsa cena

Cena gekona Williamsa wynosi od 200 do 400 zł za osobnika.

Ciekawostki na temat gekona Williamsa

  • Na wolności żyje zaledwie ok. 150 osobników gekona niebiskiego.
  • Zagrożone gekony Williamsa odrzucają ogony.
  • Zdominowane samce gekona Williamsa przyjmują ubarwienie zbliżone do ubarwienia samic.

Ochrona gekona niebieskiego

Gekon Williamsa został wpisany do załącznika I Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami (CITES). Każdy gekon Williamsa sprowadzony do UE musi zostać zarejestrowany po uzyskaniu zgody na jego wwiezienie.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki gekonów

Summary
Gekon Williamsa – cena, hodowla, terrarium | Zoonews.pl
Article Name
Gekon Williamsa – cena, hodowla, terrarium | Zoonews.pl
Description
Gekon Williamsa to mało popularna w Polsce jaszczurka, której samce wyróżniają się turkusowym ubarwieniem. To mały gekon, który prowadzi dzienny tryb życia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x