Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Gekon orzęsiony – terrarium, hodowla, cena gekona orzęsionego

Facebook
Twitter
Jak wygląda gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony zachwyca nie tylko ubarwieniem, ale również wieloma wzorami. Jaszczurka ta staje się przez swój wygląd coraz bardziej popularna w domowych hodowlach.

Spis treści

Gekon orzęsiony – opis gatunku

Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) to gatunek jaszczurki z rodzaju Correlophus z rodziny Diplodactylidae. Gatunek gekona orzęsionego został opisany w 1866 roku przez Guichenota.

Gekony orzęsione osiągają długość ciała do 25 cm, a bez ogona ok. 11 cm. Masa ciała dorosłego gekona orzęsionego sięga 65 gramów. Gekony orzęsione średniej wielkości mierzą do 22 cm i ważą do 45 gramów. Z kolei młode jaszczurki po wykluciu mierzą do 7 cm i ważą zaledwie 1,5 grama.

Jak wygląda gekon orzęsiony

To właśnie ze względu na swój wygląd gekon orzęsiony jest jednym z najpopularniejszych gatunków wśród gekonów w hodowlach. W USA ten gatunek jaszczurki jest równie popularny, jak gekon lamparci. Ciało gekona orzęsionego pokryte jest okrągłymi łuskami. Wyrostki skórne znajdują się nad oczami i biegną wzdłuż ciała gekona aż do nasady ogona. Ogon gekona orzęsionego jest chwytny, spłaszczony na końcu, przypomina wiosło, z blaszkami, które odpowiadają za przyleganie do powierzchni. Co ciekawe, większość gekonów orzęsionych, żyjących w naturze nie posiada ogona, ponieważ temu gatunkowi ogon nie odrasta. Głowa gekona orzęsionego jest spłaszczona o trójkątnym kształcie klina. Oczy pozbawione są powiek, a do ich czyszczenia gekon używa swojego długiego języka. Spodnia część palców pokryta jest lamelami, zbudowanymi z milionów wyrostków skórnych, które odpowiadają za przyleganie do powierzchni.

Gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony odmiany barwne

Gekony orzęsione występują w wielu odmianach kolorystycznych. Pełne ubarwienie zyskują około 6 miesiąca życia.

  • Gekon orzęsiony żółty
  • Gekon orzęsiony złoty
  • Gekon orzęsiony zielony (green, olive)
  • Gekon orzęsiony brązowy
  • Gekon orzęsiony czerwony
  • Gekon orzęsiony pomarańczowy
  • Gekon orzęsiony szary
  • Gekon orzęsiony kremowy

Gekon orzęsiony odmiany wzorów

  • Gekon orzęsiony Fire (Flame) – jasne ubarwienie na głowie i bokach oraz kończynach z widocznym grzbietowym pasem na rzędach kolców
  • Gekon orzęsiony Patternless – jednolity kolor z delikatnymi wzorami na ciele
  • Gekon orzęsiony Buckskin – brązowy Patternless
  • Gekon orzęsiony Bicolor – jednolity kolor, ale z dwoma odcieniami – grzbiet i głowa jeden odcień, reszta ciała drugi odcień
  • Gekon orzęsiony Harlequin – wariacja Fire ze zwiększoną ilością motywów na bokach i nogach
  • Gekon orzęsiony Chevron – Fire bez wzoru na głowie
  • Gekon orzęsiony Blonde – ciemne tło z kremowymi ubarwieniami Harlequin
  • Gekon orzęsiony Marble – wariacja Harlequin z pręgami ze wzorów na bokach aż do grzbietu
  • Gekon orzęsiony Creamsicle – Harlequin z pomarańczowym albo białym tłem i kremowymi dodatkami na głowie i grzbiecie
  • Gekon orzęsiony Pinstripe – Harlequin z kolcami po obu stronach grzbietu w białym albo jasnym kolorze
  • Gekon orzęsiony Tiger – pasy przechodzą przez grzbiet na obie strony ciała
  • Gekon orzęsiony Dalmatian – czarne cętki
  • Gekon orzęsiony Moonglow – praktycznie biały gekon

Gekon orzęsiony odmiany strukturalne

Poza odmianami kolorystycznymi oraz wzorami gekony orzęsione posiadają jeszcze trzy odmiany strukturalne

  • Crowned – większa i bardziej spłaszczona głowa gekona z silnie rozwiniętymi kolcami na głowie
  • Furry – powiększone łuski wzdłuż grzbietu
  • Reverted – głowa dłuższa minimum o 1,5 raza w stosunku do szerokości

Tryb życia gekona orzęsionego

Gekon orzęsiony zamieszkuje ciepłe i wilgotne lasy deszczowe Nowej Kaledonii, położonej około 1400 km od wybrzeży Australii. Średnia wilgotność na wyspie wynosi ok. 70%, z kolei średnia temperatura to 25,5 °C. Nie są to więc temperatury tropikalne i w ten sposób o gekonie orzęsionym nie należy myśleć w hodowli. Stosowanie wyższych temperatury w terrarium dla gekona orzęsionego może skończyć się jego przegrzaniem, a w ekstremalnych sytuacjach nawet śmiercią.

Gekon orzęsiony to jaszczurka, która prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia gekon orzęsiony przebywa w kryjówkach, natomiast w nocy poluje. Do polowań gekon orzęsiony wykorzystuje chwytny ogon oraz palce i końcówkę ogona pokrytą lamelami z wyrostkami skórnymi. Gekon ten jest doskonałym skoczkiem, do czego wykorzystuje fałdy skórne przebiegające wzdłuż ciała, które działają, jak spadochron.

Co je gekon orzęsiony

Czym karmić gekona orzęsionego? Przede wszystkim należy wiedzieć, że ten gatunek gekona jest wszystkożerny. Można karmić go zarówno bezkręgowcami, jak i owocami oraz nektarem kwiatowym. Kluczowe w naturalnej diecie gekona orzęsionego są owady, można podawać mu karaczany argentyńskie, świerszcze i szarańczę. Pokarm powinien być suplementowany wapniem oraz mieszankami witamin dla jaszczurek. Co ciekawe gekon orzęsiony jest jedną z niewielu jaszczurek, której nie musimy karmić żywymi owadami. Pozwala na to dieta Allena Repashy`ego, która jest w pełni zbilansowanym, kompletnym pokarmem dla gekonów. Oczywiście dietę tą można wzbogacać o owady i owoce oraz nektary, by urozmaicić gekonowi orzęsionemu menu.

Dobre owoce dla gekona orzęsionego to

  • Jabłko
  • Brzoskwinia
  • Banany
  • mango

Jak często karmić gekona orzęsionego

Młode gekony orzęsione należy karmić każdego dnia. W przypadku dorosłych gekonów karmienie powinno odbywać się co dwa dni.

Jakie witaminy dla gekona orzęsionego

W przypadku diety łączonej (Repashy + owady) bezkręgowce należy dodatkowo suplementować raz w tygodniu, posypując je wapniem oraz mieszanką witamin i minerałów dla gekonów (bez witaminy D3).

Hodowla gekona orzęsionego

Gekony osiągają dojrzałość płciową między 8 a 12 miesiącem życia. Nie oznacza to jednak, że należy je od razu rozmnażać. Ostrożni hodowcy zalecają, by samica skończyła 2 lata i ważyła ok. 65 gramów. Samce powinny mieć około 9 miesięcy.

Cykl rozrodczy samicy gekona może trwać cały rok, wskazane jest jednak jego przerwanie na trzy miesiące w okresie zimowym. Samica składa dwa jaja co 25-40 dni. Samica powinna mieć możliwość złożyć jaja w pojemniku do inkubacji wypełnionym wermikulitem, który należy zraszać w proporcji 100 g podłoża + 50 g wody. Pojemnik należy otwierać raz w tygodniu, by sprawdzić wilgotność i dostarczyć świeżego powietrza. Pojemnik należy inkubować w temperaturze około 24,5-25,5°C – czas inkubacji w takiej temperaturze to około 60 dni. Dopuszczalna temperatura inkubacji waha się od 20 do 29°C. Przy temperaturze ok. 20°C czas inkubacji może wydłużyć się do 140 dni.

Jak odróżnić samca od samicy gekona orzęsionego

U dorosłych gekonów rozróżnienie płci nie powinno sprawiać trudności. Samiec posiada zgrubienie u nasady ogona, w którym znajdują się hemipenisy. U samic gekona orzęsionego zgrubienie takie nie występuje.

Gekon orzęsiony – choroby

Wśród najczęstszych chorób, na jakie zapadają gekony orzęsione wskazać należy:

  • metaboliczne zapalenie kości (MBD), to krzywica spowodowana niedoborami w diecie gekona orzęsionego
  • zaczopowanie jelit – pojawia się zwykle na skutek zjedzenia wyściółki albo innych elementów wyposażenia terrarium. Do zaparcia u gekona orzęsionego może również do na skutek podawania mu ciężkostrawnych owadów np. mącznika
  • utrata ogona – to naturalny mechanizm obronny, który polega na odrzuceniu ogona, kiedy gekon czuje się zagrożony – niestety u gekonów orzęsionych ogon nie odrasta
  • problem z wylinką – występuje zazwyczaj u młodych gekonów orzęsionych. Problem ten widoczny jest na stopach gekona, który nie trudności z poruszaniem się
  • opadający ogon – Floppy tail Syndrome – charakteryzuje się opadaniem ogona gekona w dół, kiedy ten odpoczywa głową w dół na pionowej ścianie
  • Wypadnięcie hemipenisa – problem polegający na tym, że samiec nie jest w stanie wsunąć półprącia po kopulacji

Oswajanie gekona orzęsionego

Nowy gekon orzęsiony przed włączeniem do hodowli powinien odbyć 14-dniową kwarantannę. Cały okres aklimatyzacji powinien wynosić 4 tygodnie. Oswajanie najlepiej przeprowadzać stopniowo za pomocą karmienia smakołykami z ręki. Bardziej stanowcza metoda polega po prostu na wyciągnięciu gekona z terrarium na czas sprzątania – przy założeniu, że posprząta ktoś inny niż osoba, która trzyma wtedy gekona na rękach. Młode gekony nie powinny być w zasadzie brane na ręce, ponieważ łatwo je uszkodzić. Dorosłe gekony mogą przechodzi z ręki do ręki od kilku minut do momentu, kiedy stracą animusz. Gekona wyciągamy z terrarium wieczorem, by nie przerywać mu dziennej drzemki.  

Terrarium dla gekona orzęsionego

Terrarium dla gekona orzęsionego może być szklane lub drewniane. To drugie należy odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią.

Podłoże terrarium powinno być chłonne i trzymać wilgoć – dobrze sprawdzi się np. substrat kokosowy, chociaż dostępne są inne podłoża np. kora, torf czy forest floor. Terrarium spryskujemy wodą raz dziennie wieczorem. Zostawiamy w nim również płytką miseczkę z wodą. Temperatura w terrarium powinna oscylować między 22, a 25°C, zatem może obyć się bez dodatkowego ogrzewania. Temperatura podwyższona miejscowo do 27°C może mieć pozytywny wpływ, podczas rozmnażania gekonów. Zimą (przez dwa-trzy miesiące) temperaturę warto obniżyć do 18-21°C, a samca oddzielić od samic. Jest to również okres odpoczynku od rozmnażania. Oświetlenie w terrarium może być wykorzystywane, by wytworzyć cykl 12-14 godzinnych dni świetlnych, które gekony będą przesypiać. Takie rozwiązanie będzie też wpływało korzystanie na wzrost roślin w terrarium. By obserwować gekona orzęsionego nocą można zamontować klasyczną czerwoną lampę terrarystyczną.

Terrarium można udekorować konarami, lianami oraz rurkami kokosowymi. Jeżeli terrarium będzie dodatkowo oświetlane pod żywe rośliny (np. Dracaena deremensis, Ficus benjamina), to gekon orzęsiony powinien mieć zapewnione ciemne schowki, w których będzie mógł przespać porę dzienną.

Wymiary terrarium dla gekona orzęsionego

Minimalna wielkość terrarium dla dorosłego gekona orzęsionego powinna wynosić 40x40x50 cm – około 80 litrów. W przypadku haremu terrarium tropikalne dla gekonów orzęsionych powinno mieć minimalne wymiary 45x56x60 cm – około 120 litrów. Gekony po wykluciu do 4 miesiąca życia mogą przebywać w terrarium 40 litrowym.

Wymiary terrarium dla gekona orzęsionego

Ile żyje gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony żyje od 15 do 20 lat w warunkach hodowlanych. Nie dotarliśmy do informacji, jak długo żyją gekony orzęsione w naturze – jeżeli macie takie informacje, dajcie znać w komentarzu.

Gdzie kupić gekona orzęsionego

Gekona orzęsionego kupić możesz w sklepie terrarystycznym, specjalistycznym sklepie zoologicznym z działem z jaszczurkami, jednak najlepiej, jeśli poszukasz tej jaszczurki w wyspecjalizowanych w tym gatunku hodowlach. Od hodowcy gekonów orzęsionych dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o dobrostan swojej jaszczurki.

Gekon orzęsiony cena

Cena gekona orzęsionego w jednym z popularnych serwisów aukcyjnych posiada naprawdę bardzo dużą rozpiętość. Koszt gekona orzęsionego waha się od 80 do 3600 zł w zależności od renomy hodowli oraz odmiany barwnej i wzoru.

Gekon orzęsiony – ciekawostki na jego temat

  • Nazwa orzęsiony nie wzięła się przypadkowo – gekon orzęsiony posiada wyrostki skórne nad oczami, które sprawiają wrażenie, jak gdyby był orzęsiony
  • Do 1994 roku gekon orzęsiony uznawany był za gatunek wymarły, wtedy odkryto jego obecność na wyspie Île-des-Pins. Jest to gatunek endemiczny, zamieszkujący w naturze wyłącznie Nową Kaledonię
  • Podobnie, jak u gekona lamparciego gekon orzęsiony posiada pod palcami nachodzące na siebie blaszki, pokryte milionami wyrostków skórnych, które umożliwiają gekonowi przylegać do powierzchni

Ochrona gekona orzęsionego

Gekon orzęsiony to gatunek narażony na wyginięcie, który znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN. Eksport gekonów w celach hodowlanych z Nowej Kaledonii jest zakazany. Wszystkie obecnie występujące odmiany gekonów orzęsionych są potomkami niewielkiej liczby jaszczurek, wywiezionych z Nowej Kaledonii przed wprowadzeniem zakazu.

 

Redakcja

Dowiedz się więcej o hodowli gekonów

Summary
Gekon orzęsiony – terrarium, hodowla, cena gekona orzęsionego | Zoonews.pl
Article Name
Gekon orzęsiony – terrarium, hodowla, cena gekona orzęsionego | Zoonews.pl
Description
Gekon orzęsiony zachwyca nie tylko ubarwieniem, ale również wieloma wzorami. Jaszczurka ta staje się przez swój wygląd coraz bardziej popularna w domowych hodowlach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x