Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Gekon lamparci – ile żyje, hodowla, cena, odmiany barwne

Facebook
Twitter
Gekon lamparci

Gekon lamparci posiada wiele odmian barwnych, żyje długo, nawet do 15 lat, a hodowlą gekona lamparciego powinni zajmować się bardziej doświadczeni terraryści.

Spis treści - kliknij

Gekon lamparci opis gatunku

Gekon lamparci (Eublepharis macularius) to niewielkich gabarytów jaszczurka egzotyczna. Wielkość gekona lamparciego nie przekracza 30 cm, a waga sięga maksymalnie 100 gramów. Po skończeniu 30 miesięcy gekon osiąga ostateczną wielkość osobnika dorosłego. Barwą podstawową gekonów jest jasny żółty, na którym wyraźnie odznaczają się ciemne brązowe lub brunatne cętki. Ciało jaszczurki pokryte jest różnej wielkości łuskami. Grzbiet gekona usłany jest wypustkami, są to większe łuski o guzkowatym kształcie. Ogon jaszczurki jest niemal połową całej długości ciała gekona i to właśnie w nim magazynowane są zapasy tłuszczu i wody na okresy znacznych niedoborów pożywienia. Dzięki zapasom jaszczurka lamparcia może przeżyć do kilku miesięcy bez pożywienia. Ogon gekona lamparciego jest wyraźnie podzielony na segmenty. Gekony w naturalnym środowisku zamieszkują pustynie i górskie półpustynie Azji Mniejszej i Środkowej. Żyją na wysokościach do 2000 m. n.p.m.

Gekon lamparci odmiany barwne

Gekon lamparci czarny (black night/black pearl/midnight) to odmiana barwna, którą cechuje hipermelanizm. Skóra gekona jest ciemna i przechodzi niemal w całkowicie czarną.

Gekon lamparci albinos to osobnik cechujący się brakiem syntezy melaniny w komórkach lub zaburzony jest transport melaniny z głębszych warstw skóry. Wyróżnia się tu osobniki całkowicie białe (leucistic) lub częściowo białe (tremper albino, rainwater albino, bell albino, chocolate albino). 

Gekon lamparci niebieski i zielony to osobniki, u których nie są syntezowane żadne barwniki, ale w ich miejsce pojawiają się skupiska związków, które załamują i odbijają światło. W zależności od rodzaju tych związków dają efekt zielonej, niebieskiej lub czerwonej barwy. Przykładem jest odmiana Blizzard.

Gekon lamparci snow to odmiana, u której zaburzona jest synteza barwnika żółtego, baza kolorystyczna tych gekonów jest biała.

Gekon lamparci raptor i aptor to odmiany gekonów, u których tęczówka oka jest cała lub częściowo czerwona.

Gekon lamparci żółty (high yellow) i pomarańczowy (tangerine) to osobniki cechujące się nadprodukcją barwnika żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Ciała tych gekonów są żółte albo pomarańczowe i nie mają brązowych plamek na łapach. Występują też odmiany pośrednie np. gold.

Odmiany barwne gekona lamparciego

Ile żyją gekony lamparcie?

Długość życia gekona lamparciego przy odpowiedniej opiece może sięgać nawet 25 lat! Dłuższą żywotnością cechują się głównie samce gekonów. Terraryści bardzo często polecają go na pierwszego gada domowego. Gekon lamparci zachwyca fanów gatunku przyjaznym usposobieniem i oczywiście lamparcim umaszczeniem. Średnia długość życia gekona lamparciego to ok. 15 lat.

Hodowla gekona lamparciego

Jeśli nie planujesz rozmnażać swoich gekonów, to pierwszą decyzją jaką powinieneś podjąć jest określenie płci gekona i ich liczebności. Gekony to zwierzęta żyjące w stadach i dobrze, gdy w terrarium mieszka ich kilka. Najlepiej wybrać samicę lub kilka samic, parka nie jest dobrym wyborem. Samce w czasie godów potrafią zamęczyć samicę nawet na śmierć. Jeśli zdecydujesz się na hodowlę gekona lamparciego warto kupić 3-4 samice i 1 samca. Gekony dojrzewają płciowo w wieku 9-14 miesięcy, samice wcześniej. Ważny w rozmnażaniu gekonów nie jest tylko wiek, lecz waga osobników – nie mniejsza niż 55 gramów.

Ciąża gekona trwa ok. 28-35 dni. Po tym czasie samica składa po dwa jaja, zasypując je w wilgotny podłożu. Jaj nie powinno się zostawić w terrarium z dorosłymi – mogą zaschnąć, gdy wilgoć odparuje z podłoża albo zostać zmiażdżone lub obrócone (zmiana pozycji jaja skutkuje utopieniem zarodka). Jaja trzeba inkubować w temperaturze powyżej 24 st. C. Na wyklucie jaj trzeba czekać w zależności od temperatury panującej w inkubatorze od miesiąca do trzech. Jaja wykluwają się przez kilka godzin. Po wykluciu małe gekony lamparcie mają ok. 7 cm i powinny trafić do osobnego terrarium z papierowym podłożem. Po miesiącu można przyzwyczajać gekony do piasku lub wybranego podłoża. Po kilku dniach od wyklucia młode zaczynaj żerować (po zrzuceniu wylinki) i powinny być karmione codziennie pokarmem obsypywanym preparatami witaminowymi.

Jak rozróżnić samca od samicy gekona lamparciego?

Jak rozróżnić samca od samicy gekona lamparciego?

Do 3 miesiąca życia płeć gekona lamparciego jest praktycznie niemożliwa do określenia. Dymorfizm płciowy nie jest mocno zaznaczony, gdyż zarówno samce, jak i samice osiągają bardzo zbliżone rozmiary. Budowa samca jest nieco mocniejsza, a jego głowa szersza niż u samicy. Gdy osobnik osiąga długość 13 cm można określić płeć na podstawie nasady ogona. Samiec nasadę ogona ma walcowatą i szerszą od samicy. Za odbytem usytuowane są dwa półprącia. Na brzuchu samca przed odbytem widocznych jest 14-18 porów preanalnych, które ułożone są w literę V. Natomiast u samicy gekona lamparciego po odchyleniu ogona za odbytem widać ujścia jajowodów. 

Temperatura inkubacji jaj może szacunkowo określić płeć przyszłych jaszczurek. Temperaturę należy regulować w określonym etapie inkubacji, np. z jaj trzymanych w temperaturze powyżej 32 st. C wykluwają się wyłącznie samice, które są bezpłodne i niezwykle agresywne. Takie samice mogą wcielić się w rolę samca w stadzie składającego się wyłącznie z samic.

Gdzie kupić gekona lamparciego?

Gekona lamparciego najlepiej kupić na profesjonalnych giełdach terrarystycznych lub ze sprawdzonej hodowli. Giełdy terrarystyczne odbywają się w wielu miastach i są dobrze nagłaśniane. Dobrze jest wybrać gekona, który mierzy ok. 15 cm. Jest on już odchowany, wiemy jaka jest jego płeć oraz mamy możliwość porównania wielu gatunków w jednym miejscu. Giełda zrzesza hodowców i pasjonatów terrarystyki, którzy zawsze będą służyć wiedzą i pomogą w wyborze nie tylko samego zwierzaka, ale i niezbędnego sprzętu czy poradzą, jak dbać o gekona.

Ile kosztuje gekon lamparci?

Koszt zakupu gekona lamparciego oscyluje od 100 zł do 200 zł. Cena gekona lamparciego może wzrosnąć nawet kilkukrotnie za odmiany o niespotykanym ubarwieniu. „Okazyjne” ceny gekona lamparciego mogą wynikać głównie ze złego stanu zdrowia zwierzęcia. Zdrowy gekon lamparci powinien:

  • być ruchliwy, aktywny, gekon nie może słaniać się na nogach, jego ruchy są skoordynowane
  • gekon powinien reagować na ruch w terrarium
  • mieć wykształcone wszystkie palce, które powinny być zakończone jasnymi pazurkami (ściemniałe pazurki to wynik zalegającej, zmatowiałej, starej wylinki, której gekon nie mógł się pozbyć, martwica tkanki jest bolesna i obejmuje palce, które ostatecznie odpadają)
  • skóra powinna nie mieć żadnych ran i uszkodzeń, ani pozostałości po wylince
  • gekon nie jest wychudzony, skóra na nim nie wisi lub nie odznaczają się na niej kości
  • łapki gekona powinny być sprawne i wyglądać podobnie (zdeformowane łapki, uginająca się pod palcem szczęka to wynik krzywicy, a jej przyczyną są niedobory wapnia lub sepii i witaminy D, choroby nie da się cofnąć, a jedynie wstrzymać rozwój)
  • ogon powinien stanowić ok. połowę długości ciała, umaszczenie ogona powinno być spójne z ciałem, powinien być gruby, co świadczy o właściwym odżywieniu (ogon, który uległ autotomii nie wróci już do stanu pierwotnego, jest krótszy i zdeformowany, co plasuje osobnika niżej w hierarchii)
  • oczy zdrowego gekona są błyszczące
  • okolice odbytu są czyste, a sam gekon nie wydziela nieprzyjemnej woni

 

Redakcja

Chcesz wiedzieć więcej o gekonie? Przeczytaj PORADNIK: Gekon lamparci – żywienie i terrarium dla gekona

Chcesz poznać inne ciekawostki o gekonach?

Summary
Gekon lamparci – ile żyje, hodowla, cena, odmiany barwne | Zoonews.pl
Article Name
Gekon lamparci – ile żyje, hodowla, cena, odmiany barwne | Zoonews.pl
Description
Gekon lamparci posiada wiele odmian barwnych, żyje długo, nawet do 15 lat, a hodowlą gekona lamparciego powinni zajmować się bardziej doświadczeni terraryści.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x