Reklama

Fila brasileiro – mastif brazylijski – opis rasy

Facebook
Twitter
Fila brasileiro to rasa psów, która powstała w Ameryce Południowej dzięki działaniom kolonizatorów z Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.

pixabay.com/images/id-5232193/

Fila brasileiro to pies stróżujący, którego przodkowie pochodzą z Europy. W odpowiednich rękach ten potężny molos może okazać się bardzo rodzinnym psem.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Fila brasileiro – historia rasy

Fila brasileiro to rasa psów, która powstała w Ameryce Południowej dzięki działaniom kolonizatorów z Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Żeglarze sprowadzili ze sobą na terytorium dzisiejszej Brazylii mastiffy, buldogi, bloodhoundy i alano, które krzyżowały się z lokalnymi psami, dając początek mastifowi brazylijskiemu, który na przestrzeni dziesięcioleci pojawił się w wielu odmianach.

Fila brasileiro wykorzystywane były do stróżowania na plantacjach i zaganiania bydła. Po psach żeglarzy mastif brazylijski odziedziczył wysoki zad, masywną budowę ciała, dużo luźnej skóry, bardzo dobry węch i zacięcie pasterskie.

Obecne cechy psy tej rasy nabrały dzięki staraniom dr Paolo Santosa Cruza, który w latach 30. XX wieku rozpoczął prace hodowlane. Klub fila brasileiro założono w 1946 roku, a pierwszy wzorzec opracowano w 1950 roku. Do Europy mastif brazylijski został sprowadzony w 1954 roku, a FCI uznało rasę w 1968 roku.

Fila brasileiro w Polsce

Pierwsze fila brasileiro dotrały do Polski w 1992 roku do hodowli „Z Wólki”, a pierwszy miot urodził się dwa lata później. Obecnie rasa ta nie jest w Polsce popularna.

Jak wygląda fila brasileiro

Fila brasileiro to typowy molos o prostokątnej sylwetce i mocnym kośćcu. Głowa psa jest duża, masywna i proporcjonalna do tułowia. Kufa jest mocna i szeroka oraz głęboka, nieco krótsza od mózgoczaszki. Nos czarnej barwy. Oczy psa są średniej wielkości i migdałowatego kształtu; uszy duże, grube i wiszące, w kształcie litery V. Szyja mastifa brazylijskiego jest mocno i krótka; tułów mocny i szeroki; klatka piersiowa szeroka i głęboka; zad wyższy od kłębu; ogon bardzo gruby u nasady, osadzony średnio wysoko, zwężający się ku końcowy.

Fila brasileiro – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie fila brasileiro

Pies: 65-75 cm

Suka: 60-70 cm

Fila brasileiro – waga

Pies: minimum 50 kg

Suka: minimum 40 kg

Szata fila brasileiro

Sierść mastifa brazylijskiego jest krótka, gładka, gęsta i przylegająca do ciała

Maść jednolita w każdym kolorze poza białą, mysią, łaciatą, czarną podpalaną i błękitną.

Kategoria wielkości fila brasileiro

Mastif brazylijski to pies rasy dużej / olbrzymiej.

Ile żyje mastif brazylijski?

Fila brasileiro żyje średnio 9-11 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Fila brasileiro – charakter

Fila brasileiro, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem zaciętym i odważnym, a wobec właściciela i rodziny łagodnym i posłusznym, bezgranicznie cierpliwym wobec dzieci. Psy tej rasy są bardzo lojalne, instynktownie szukają kontaktu z opiekunem, są bardzie nieufne wobec obcych, co podkreśla ich stróżujące kompetencje.

W Brazylii psy te zyskały miano agresywnych, co przeczy ich obronnemu usposobieniu. Niestety zapracowali na to sami hodowcy, którzy zaczęli sprzedawać psy niezrównoważone.

Mimo to fila to pies opanowany i spokojny, jak na psa stróżującego nie jest zbyt niezależny. Pies potrzebuje doświadczonego, spokojnego i stanowczego przewodnika. Dogada się pod jednym dachem z innymi psami i kotami. Nada się do domu z dziećmi.

Fila brasileiro – zdrowie

Fila brasileiro to rasa, która żyje średnio 10 lat. Psy te są dosyć zdrowe. Pies dobrze znosi upały, nieco gorzej mógłby sobie poradzić z mrozami, których w naturalnym klimacie pochodzenia nie ma zbyt często.

W przypadku psów ras olbrzymich szczeniaka nie należy eksponować na duży wysiłek w okresie wzrostu. Dorosły pies nabędzie naturalną potrzebę ruchu. Fila brasileiro może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych, zwyrodnienie kręgosłupa, a także ektropium i skręt żołądka.

Fila brasileiro – żywienie

Mastif brazylijski to rasa z dużym apetytem. Przy tak dużym psie najlepiej sprawdzi się suplementowana dieta BARF albo wysokiej jakości sucha karma dla psów.

Należy pamiętać, że dieta psa powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności i aktualnego stanu zdrowia.

Psa tej rasy można karmić dwa-trzy razy dziennie.

Fila brasileiro – pielęgnacja

Fila brasileiro ma krótki włos okrywowy, który jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Psa wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. W trakcie cotygodniowej pielęgnacji należy szczególnie przyjrzeć się oczom, których dolne powieki mogą miewać podrażnienia.

Fila brasileiro – szkolenie

Szkolenie fila brasileiro powinno być prowadzone od szczenięcia przez konsekwentnego, doświadczonego i spokojnego opiekuna. Pies ten na agresję szybko zacznie reagować agresją, zatem tradycyjne metody treningowe nie są wskazane, zwłaszcza, gdyby mastif miał mieszkać pod jednym dachem z małymi dziećmi.

Dobre ułożenie psa zapewni wczesna socjalizacja oraz nauka posłuszeństwa kontynuowana przez resztę życia. Pies ten to typowy stróż posiadłości i do takiej roli powinien być szkolony.

Zalety i wady mastifa brazylijskiego

Zalety fila brasileiro

  • Fila brasileiro to bardzo rodzinna rasa psów
  • Mastif brazylijski ma doskonałe predyspozycje do bycia psem stróżującym
  • Psy tej rasy nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji
  • Fila to zdrowa rasa psów
  • Pies ten zaakceptuje inne zwierzęta pod wspólnym dachem

 

Wady fila brasileiro

  • Fila brasileiro już od szczenięctwa może zacząć dominować opiekuna
  • Psy szkolone metodą tradycyjną mogą stać się agresywne

Ciekawostki o fila brasileiro

  • Mastif barazylijski porusza się inochodem – unosząc równocześnie kończyny z jednej strony ciała.
Cena fila brasileiro z hodowli może wynosić nawet 6 tys. zł.

publicdomainpictures.net/en/view-image.php?image=20838&picture=fila-brasileiro

Fila brasileiro hodowla

Mastif brazylijskie nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki fila brasileiro powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca fila musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby fila brasileiro mógł rozwijać się prawidłowo.

Fila brasileiro cena

Cena fila brasileiro z hodowli może wynosić nawet 6 tys. zł.

Imię dla mastifa brazylijskiego

Imię dla psa fila brasileiro: Pumba, Brutus, Borys

Imię dla suczki fila brasileiro: Betti, Bella, Bona

Dla kogo fila brasileiro będzie idealny?

Mastif brazylijski to nie pies dla każego. Rasa ta wymaga znajomości zasad układania psów oraz odpowiedzialności, konsekwencji i spokojnego podejścia do zwierzęta. Pies w niewłaściwych rękach może stać się zagrożeniem nawet dla opiekuna.

Klasyfikacja FCI fila brasileiro

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2: molosy typu mastyfa

Numer wzorca: 225

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Fila brasileiro – mastif brazylijski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Fila brasileiro – mastif brazylijski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Fila brasileiro to pies stróżujący, którego przodkowie pochodzą z Europy. W odpowiednich rękach ten potężny molos może okazać się bardzo rodzinnym psem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1368

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x