Reklama
Reklama

Dlaczego kot miauczy nocą – co może być przyczyną?

Facebook
Twitter
Kot miauczy nocą

Nocne miauczenie kota może mieć różne przyczyny. Czasem kot chce po prostu zwrócić na siebie uwagę opiekuna, a czasem miauczenie może być spowodowane chorobą. Co zrobić, by kot nie miauczał w nocy?

Spis treści

Koty to zwierzęta aktywne również w nocy. W naturze koty polują przede wszystkim nocą, kiedy aktywne są te zwierzęta, które stanowią dla kotów pożywienie. Nic zatem dziwnego, że domowe koty również są bardziej aktywne wieczorem, a nawet nocą.

Warto również zauważyć, że koty komunikują się między sobą przede wszystkim mową ciała, miauczenie jest zarezerwowane przede wszystkim dla mniej spostrzegawczych ludzi, którzy nie rozpoznają języka kociego ciała.

Kot, który będzie chciał zwrócić uwagę swojego opiekuna będzie w nocy przede wszystkim miauczał.

Kot miauczy nocą – dlaczego?

Przyczyny nocnego miauczenia mogą być jednak różne i warto zdawać sobie z nich sprawę. Z całą pewnością nie jest tak, że złośliwy kot miauczy bez przyczyny, by obudzić wszystkich domowników.

Kot miauczy w nocy z nudy

Nocna aktywność kotów powoduje, że mogą one oczekiwać atencji ze strony opiekunów również po zmroku. Problem nocnego miauczenie z nudy może być widoczny u kocich jedynaków. Jak sobie wtedy poradzić?

  • poświęć kotu w ciągu dnia więcej czasu na wspólną zabawę
  • dostarcz kotu nowe zabawki, chowając jednocześnie stare
  • pomyśl o zakupie zabawek interaktywnych i edukacyjnych

Kot miauczy w nocy ze stresu

Kot może miauczeć w nocy ze stresu. Głośne wystrzały w sylwestrową noc, przeprowadzka do nowego domu, przemeblowanie, przybycie do domu obcego człowieka lub innego zwierzęcia, to wszystko powodu, dla których kot może w nocy miauczeć z nerwów. Jak sobie wtedy poradzić?

Kot miauczy w nocy z głodu

Koty, w przeciwieństwie do psów jedzą kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia. Jeżeli kot pozostaje aktywny w nocy, a wieczorem nie zjadł większej porcji, to kot może miauczeć z głodu. Jak sobie wtedy poradzić?

  • możesz podać kotu wieczorem ostatnią – większą porcję jedzenia
  • możesz zainstalować automatyczny podajnik karmy
  • możesz zignorować miauczenie koty, by ten nauczył się, że wieczorna porcja jest ostatnią jaką będzie dostawał.

Kot miauczy w nocy z bólu

Kot może miauczeć nocą z bólu. Z reguły koty cierpią w samotności i po cichu. To naturalna cecha kotów, które w naturze nie mogą okazywać słabości. Jeżeli poziom bólu jest jednak nie do wytrzymania kot może zacząć głośną miauczeć, by przywołać człowieka.

Jeżeli kot nie przestaje miauczeć mimo obecności mimo obecności człowieka, a nie ma innych czynników zewnętrznych, które mogłyby wzmagać u kota np. stres, to należy udać się z kotem do weterynarza.

Kot miauczy w nocy w czasie rui

Przyczyną nocnego miauczenia może być również ruja u kotek. Wydzielany przez kotki zapach może zostać wywąchany przez kocury z bardzo dużej odległości. Kocur podążający za instynktem będzie miaucząc dawał znać, by umożliwić mu wydostanie się do kotki.

W takiej sytuacji najskuteczniejsza będzie kastracja albo sterylizacja kota.

Starszy kot miauczy nocą

Nocne miauczenie może dotyczyć również starszych kotów. Zazwyczaj kot, kiedy pojawi się opiekun staje się spokojny i przestaje miauczeć.

Starsze koty mogą w ten sposób sygnalizować chęć większej bliskości z opiekunem, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Im starszy będzie kot, tym większe prawdopodobieństwo, że poprzez miauczenie sygnalizował będzie potrzebę bezpieczeństwa i bliskości.

W takim przypadku możesz sprowadzić legowisko kota do sypialni bądź zjawiać się u kota na każdego jego miauknięcie – wszystko zależy od tego, jakim opiekunem jesteś.

Redakcja

Przeczytaj porady behawiorystów

Wejść na stronę: 1033

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x