Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Chore stawy u psa – jak zapobiegać żywieniem

Facebook
Twitter
Labrador z chorymi stawami

Problemy ze stawami u psa mogą pojawić się niezależnie od wielkości, płci oraz wieku psa. Wpływa to na jakość ich życia, jak również na życie opiekunów, którzy starają się przywrócić swoje pupile do zdrowia.

Spis treści - kliknij

Zwyrodnienie stawów u psa

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ang. Degenerative joint disease) jest to częsta jednostka chorobowa spotykana u psów, szczególnie w podeszłym wieku. Należy do dziesięciu najczęściej diagnozowanych schorzeń dotykających psy powyżej 7 roku życia. Na choroby zwyrodnieniowe stawów głównie, ale nie tylko, narażone są psy ras dużych oraz olbrzymich. U młodych psów zwyrodnienia mogą pojawić się w następstwie chorób układu kostnego np. dysplazji stawu łokciowego lub stawu biodrowego, obejmując pojedynczy staw, bądź kilka jednocześnie.

Choroba ta jest chorobą przewlekłą, w której dochodzi do nieodwracalnych zmian w chrząstce stawowej. W miejscu zdegradowanej chrząstki tworzy się tkanka kostna i deformuje dotychczasową powierzchnię stawu. Psy ze zwyrodnieniem stawów są apatyczne, unikają dużego ruchu ze względu na ból podczas chodzenia, co z kolei poprzez zmniejszoną aktywność, może sprzyjać otyłości.

Dysplazja stawów u psa

Inną chorobą dotykającą psy, a również związaną z dyskomfortem poruszania się jest dysplazja stawów biodrowych, polegająca na patologicznym rozwoju struktur stawowych. Mają na nią wpływ zarówno predyspozycje genetyczne, jak również czynniki środowiskowe m.in. tempo wzrostu oraz urazy powstałe w okresie szczenięcym. Obecnie jest to najpowszechniejsze przekazywane z pokolenia na pokolenie schorzenie ortopedyczne u psów. Mimo, że może występować u wszystkich ras, głównie spotykane jest u psów o wadze powyżej 16 kg.

Szukasz karmy dla psów z chorymi stawami?

Reklama

Rasy podatne na dysplazję bioder

Dysplazja stawów biodrowych dotyczy przede wszystkim psów ras dużych i olbrzymich takich, jak:

Chore stawy u psa – zapobieganie

Aby zapobiegać bądź ograniczyć rozwój chorób stawów i dysplazji stawu biodrowego, należy odpowiednio podejść zarówno do żywienia naszego psa w okresie szczenięcym, jak również zapewnić mu odpowiedną aktywność. Zbyt duża koncentracja energii (kaloryczności) oraz składników odżywczych w okresie dorastania, może przyczynić się do zbyt szybkiego tempa wzrostu, a co za tym idzie nieprawidłowego rozwoju układu ruchu. Ponadto zbyt intensywne treningi mogą powodować przeforsowania oraz urazy młodego, dopiero kształtującego się organizmu. Dlatego też należy zapewnić szczeniętom umiarkowany i jednostajny wysiłek w okresie wzrostu. Jak również, o ile jest to możliwe, należy rozpoznawać oraz korygować ewentualne wrodzone wady postawy. W przypadku psów dorosłych oraz starszych jednym z głównych czynników występowania chorób stawów jest nadwaga, która może prowadzić do otyłości. Zbyt duża masa ciała psa ogranicza jego aktywność ruchową, dodatkowo powoduje nadmierne obciążenia stawów. Psy z otyłością nie tylko mogą mieć problemy z układem ruchu, ale również z cukrzycą oraz układem krwionośnym. Dlatego odpowiednio zbilansowane i racjonalne żywienie jest niezwykle ważne, nie tylko w okresie szczenięcym, ale również, gdy nasz pies jest starszy.

Dieta na stawy dla psa

Podstawowymi składnikami, które należy umieścić w codziennej diecie psa są przede wszystkim związki z grupy chondroprotetyków m.in. glukozamina oraz siarczan chondroityny, które prowadzą do zwiększenia syntezy składników chrząstki oraz zmniejszają uszkodzenia substancji międzykomórkowej tkanki chrzęstnej. Wspomagają one wytwarzanie chondrocytów oraz kwasu hialuronowego, jak również hamują uszkadzające działanie enzymów i mediatorów zapalnych.

W przypadku profilaktyki chorób stawów niezwykle ważna jest obecność witamin, w szczególności witaminy E oraz C, które stanowią ważne wsparcie w walce z wolnymi rodnikami tlenowymi. Obecność przeciwutleniaczy zmniejsza zagrożenie związane z obecnością reaktywnych form tlenu, które również wpływają na zapalenia oraz zwyrodnienia stawów. Mają one wpływ na patogenezę wielu chorób związanych z aparatem ruchu, jak również mogą być odpowiedzialne za powstawanie np. nowotworów oraz chorób serca. Kolejnymi wartymi uwagi składnikami są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3. Bogate w te składniki są przede wszystkim oleje z ryb, jak również kryl arktyczny. Kwasy działają przeciwzapalnie oraz ochronnie wobec stawów.

Kryl antarktyczny dla psa

Kryl arktyczny jest nie tylko bogatym źródłem łatwo przyswajalnych tłuszczy, ale również źródłem cennych aminokwasów, przeciwutleniaczy, witamin oraz minerałów. Wspomaga on prawidłową pracę serca, wspiera funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego.

mgr Damian Stępień

Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku Zootechnika - Żywienie i Dietetyka Zwierząt. Prywatnie właściciel adoptowanej maltanki Jess.

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Chore stawy u psa – jak zapobiegać żywieniem - Zoonews.pl
Article Name
Chore stawy u psa – jak zapobiegać żywieniem - Zoonews.pl
Description
Problemy ze stawami u psów mogą pojawić się niezależnie od wielkości, płci oraz wieku psa. Wpływa to na jakość ich życia, jak również na życie opiekunów, którzy starają się przywrócić swoje pupile do zdrowia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2 lat temu

Czy u małych ras również występują choroby stawów?

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x