Reklama

Przysmaki treningowe dla psa – jakie wybrać?

Facebook
Twitter
Jak stosować przysmaki podczas treningu

Zastanawiasz się, jak wyszkolić psa? Poza znajomością metod pozytywnych przydatne mogą być przysmaki treningowe, którymi nagrodzimy naszego psa, podczas nauki posłuszeństwa. Jakie smakołyki wybrać?

Spis treści - kliknij

Dlaczego warto szkolić psa?

Kupując, czy adoptując psa, wybieramy nowego członka naszej rodziny. Jednak na samym wyborze naszego towarzysza się nie kończy. Aby życie było przyjemnością, a nie pasmem kłopotów czy zmartwień, warto od samego początku zająć się szkoleniem psa, a w przypadku szczeniąt również socjalizacją. To, ile wysiłku włożymy na początku w tresurę psa, zaprocentuje w przyszłości i sprawi, że relacje z psem będą udane przez długie lata.

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Tresurę warto zacząć najwcześniej, jak jest to możliwe od pokazywania psu, jakie zachowania akceptujemy, a jakie są dla nas niedopuszczalne. Nauczenie psa komend, takich jak umiejętność przychodzenia na zawołanie, chodzenia prawidłowo na smyczy oraz bez niej, wyciszania się, umożliwiania wykonania zabiegów pielęgnacyjnych czy weterynaryjnych, znacząco ułatwia codzienne życie z psem.

Wprowadzenie pierwszych zasad pasujących w relacji pies-człowiek może odbywać się już od 8. tygodnia życia. Należy jednak pamiętać, że nasze wymagania wobec psa musimy dostosowywać do etapu jego rozwoju. Innych rzeczy należy wymagać od 2-miesięcznego szczeniaka, a innych od 7-miesięcznego.

Także adoptowanego psa możemy szkolić, jednak zazwyczaj będzie wymagało to od nas zdecydowanie więcej czasu i zaangażowania zanim zobaczymy efekty.

Szukasz dobrych smakołyków treningowych?

Reklama

Jak stosować przysmaki podczas treningu?

Istnieje wiele metod treningowych psów. Jedną z nich jest metoda pozytywnego wzmocnienia. Polega ona na nagradzaniu psa za zachowania, które chcemy utrwalić, które nam odpowiadają. Ignorujemy natomiast zachowania niepożądane. Ten sposób treningowy pozwala na wypracowanie silnej więzi między psem, a opiekunem. Jest też przyjemnością zarówno dla opiekuna, jak i podopiecznego. Metoda pozytywna sprawia, że pies doskonale wie jakich zachowań od niego oczekujemy, zna swoją hierarchię w stadzie, przez co czuje się bezpieczny.

W czasie trwania treningu konieczne jest nagradzanie psa. Możemy tego dokonać poprzez entuzjastyczne pochwały, nagrody słowne, danie ulubionej zabawki lub przysmaków dla psa.

Przysmaki treningowe dla psów cieszą się największym zainteresowaniem wśród samym czworonogów. Na początku naszych treningów będziemy potrzebowali więcej przekąsek dla psa, aby skupić jego uwagę oraz pokazać mu na czym polega prawidłowe wykonanie komendy. Jednak z biegiem czasu i liczbą przetrenowanych godzin, ilość stosowanych smakołyków powinniśmy stopniowo redukować, utrzymując natomiast pochwały słowne.

Jeśli chcemy chwalić psa, oferując mu smakołyki, jeszcze przed treningiem powinniśmy obliczyć, ile przekąsek zwierzę może otrzymać. Należy wziąć pod uwagę dziennie zapotrzebowanie kaloryczne psa.

WAŻNE!

Ilość smakołyków, jakie pies dostanie w czasie treningu nie powinna przekraczać 10% jego dziennej dawki żywieniowej.

Jakie smakołyki treningowe dla psa wybrać?

Smakołyki wykorzystywane do nagradzania psa powinny być małych rozmiarów. Nie chcemy, aby pies się najadł w czasie treningu, ale by miał motywację do dalszego spełniania naszych komend.

Wybierając psie przysmaki na trening warto zwrócić uwagę na ich stopień twardości. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się produkty miękkie, ponieważ zbyt twarde smakołyki mogą odwracać uwagę psa od treningu, powodując, że bardziej skupi się on na gryzieniu i żuciu, niż wydawanych przez nas poleceniach.

Planując szkolenie warto zaopatrzyć się w różne smakołyki. Ich różnorodność, zarówno pod względem smaku, jak i kształtów, uniemożliwi czworonogowi znudzenie się treningiem.

W sklepach zoologicznych dostępna jest cała gama przysmaków treningowych, zaczynając od ciastek, pasków, past, na mięsnych kawałkach kończąc. Wybór należy tak naprawdę do naszego pupila. Im bardziej lubiany przez niego produkt przygotujemy na czas ćwiczeń, tym z większym zaangażowaniem z jego strony się spotkamy. Ważne jest jednak, aby serwowane przez nas smakołyki nie były dla psa zbyt kaloryczne.

Przysmaki treningowe dla psa alergika

Jeśli nasz pies ma alergię, to nie oznacza, że musimy rezygnować z nagradzania go przysmakami. Na rynku istnieje szereg przysmaków dla psów alergików. Szukając takich przekąsek powinno się zwracać uwagę na ich skład, szczegółowo go analizując. Takie psie smakołyki powinny być monobiałkowe, bezzbożowe lub hipoalergiczne. Można też wykonać takie przysmaki samodzielnie w warunkach domowych. Najważniejsza przy doborze przysmaków jest znajomość alergenów, na które nasz pies źle reaguje i unikanie ich w wybieranych produktach.

Reasumując, odpowiednio dobrane przysmaki pozwalają zmotywować psa do wykonywania ćwiczeń, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej osiągnąć założone cele.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

Specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Sprawdź inne porady dotyczące behawioryzmu

Summary
Przysmaki treningowe dla psa – jakie wybrać? - Zoonews.pl
Article Name
Przysmaki treningowe dla psa – jakie wybrać? - Zoonews.pl
Description
Zastanawiasz się, jaki wyszkolić psa? Poza znajomością metod pozytywnych przydatne mogą być przysmaki treningowe, którymi nagrodzimy naszego psa, podczas nauki posłuszeństwa. Jakie smakołyki wybrać?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 932

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x