Reklama

Mój pies nie chce jeść suchej karmy – co robić?

Facebook
Twitter
Co zrobić, gdy pies nie je?

Pies nie chce jeść suche karmy? Przyczyn może być wiele. Co możesz zrobić? Przeczytaj w poradniku.

Spis treści - kliknij

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Sytuacje, w których pies nie chce jeść karmy lub nie wykazuje entuzjazmu w porze karmienia zdarzają się wielu opiekunom. Powinny one wzbudzić naszą czujność i skłonić do bacznego przyjrzenia się psu.

Przyczyn, z powodu których pies odmawia jedzenia karmy może być wiele.

Częstą przyczyną tego, że pupil nie chce jeść suchej karmy są problemy stomatologiczne u psa, wywołujące bolesność w trakcie posiłku, a tym samym awersję do jedzenia lub do danego typu pożywienia. Taki zwierzak może chętnie podchodzić do karmy, jednak po kilku kęsach rezygnować z posiłku.

Przyczyn pozazdrowotnych możemy upatrywać w samej karmie lub w nawykach żywieniowych czworonoga. Jeżeli karma cały dzień leży w misce, wówczas dochodzi do jełczenia tłuszczów w niej zawartych. W efekcie karma traci swój zapach, smakowitość, jest dla psa po prostu nieświeża. 

Podobne skutki ma przechowywanie karmy w nieszczelnie zamkniętych workach przez kilka miesięcy. Jeśli już musimy robić zapasy karmy na dłużej niż miesiąc, dobrym nawykiem jest, aby w czasie pierwszego otwarcia karmy część z niej poporcjować i zamrozić. Natomiast pozostałą karmę należy przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych szczelnych pojemnikach, bez dostępu powietrza (ale nie dłużej niż miesiąc).

Należy również zwracać uwagę na stan miski, w której serwujemy psu jedzenie. Podawanie psu jedzenia w brudnych miskach może powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów, które zniechęcają nasze zwierzę do jedzenia. Pamiętajmy, że psi węch jest doskonalszym zmysłem, aniżeli ludzki, dlatego nawet jeśli nam się wydaje, że miska jest czysta, mimo wszystko umyjmy ją dla naszego czworonoga przed każdym posiłkiem.

Jeżeli wyżej wymienione przyczyny mamy wykluczone, wówczas warto się zastanowić nad nawykami żywieniowymi, jakie ma nasz pies. Każde zwierzę ma swoje preferencje żywieniowe, dlatego warto się zastanowić czy nie zmieniliśmy w ostatnim czasie karmy lub czy nie zostały wprowadzone nowe nawyki godzinowe w karmieniu psa. Dla niektórych zwierząt kształt karmy ma ogromne znaczenie. Jeśli wcześniej karmiliśmy psa karmą np. o okrągłym kształcie, a od niedawna karma zmieniła wielkość lub kształt, wówczas tutaj możemy szukać przyczyny utraty apetytu naszego pupila. W takiej sytuacji warto wrócić do poprzedniej karmy i jeszcze raz ocenić zachowanie psa.

Jedną z najczęstszych przyczyn odmawiania jedzenia suchej karmy jest zjadanie innych rodzajów pożywienia między zasadniczymi posiłkami. Jeśli pies w ciągu dnia dostaje dużą ilość smakołyków lub, co gorsza, resztek obiadowych czy innego ludzkiego jedzenia, w takiej sytuacji oczywistym jest, że nie będzie miał ochoty na suchą karmę. Przede wszystkim, ze względu na inną smakowitość wymienionych posiłków, ale też dlatego, że po całym dniu podjadania, może być już zwyczajnie najedzony.

Chcesz zmieć karmą dla psa na półwilgotną?

Reklama

Monobiałkowa karma dla psa

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść suchej karmy?

W przypadku dorosłych, zdrowych psów prawidłowym jest, aby podawać posiłek jeden lub dwa razy dziennie. Jeśli nasz pupil jest psem pracującym lub psem należącym do ras dużych i olbrzymich, wówczas należy zwiększyć mu ilość posiłków w ciągu dnia, jednak zmniejszyć ich objętość. Takie postępowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka u wymienionych typów psów.

Ważną zasadą jest, aby zwierzę dostawało miskę maksymalnie na 20 minut. Jeżeli po tym czasie posiłek nie będzie zjedzony, miskę należy zabrać. Między posiłkami psa nie karmimy, nie dajemy smakołyków.

Karma powinna być podawana w możliwie stałych godzinach i po upływie określonego czasu miska powinna znikać. Takie postępowanie nauczy psa regularności spożywanych posiłków.

Czasami jednak mimo wdrożenia postępowania, nasz pupil nadal odmawia jedzenia. Wtedy należy zastanowić się, czy dana karma nie przestała mu odpowiadać i rozważyć jej zmianę.

Jak zmienić psu karmę?

Zmiana karmy powinno odbywać się w sposób przemyślany i dostosowany do naszego psa. Nie jest korzystne zmienianie podawanej karmy nagle. Powinien być to proces stopniowy, przemyślany, a przez to pozwalający zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów gastrycznych u zwierzęcia.

Zasada zmieniania karmy jest następująca:

Mieszamy dotychczasową karmę z nową w ilości 75% starej i 25% nowej przez 2-3 dni (lub dłużej, jeśli wiemy, że nasz pupil ma tendencje do problemów żołądkowo-jelitowych). W kolejnych dniach wprowadzamy 50% nowej karmy, również przez 2-3 dni. W ostatnim etapie nowe pożywienie zajmuje 75% podawanej porcji żywieniowej. Po upływie kolejnych 2-3 dni możemy już całkowicie zrezygnować ze starej karmy.

Półwilgotne karmy dla psa

Gdy mimo wprowadzenia wszystkich powyższych rad, pies nadal nie chce jeść suchego pożywienia, wtedy należy rozważyć zmianę karmy na inny rodzaj. Inne możliwe typy karm to na przykład karmy półwilgotne. Często są one dla psa bardziej smakowite, głównie ze względu na intensywniejszy zapach oraz ciekawą nową konsystencję. Karmy te zawierają w składzie zdecydowanie więcej wody niż karmy suche. Są one też chętniej spożywane przez pacjentów z problemami stomatologicznymi. Karmy te są zazwyczaj mniej kaloryczne niż karmy suche. Należy wziąć to pod uwagę ustalając dobową ilość podawanego pożywienia.

 

Podsumowując, jeśli nasz pies nie chce jeść, najważniejszym jest, aby ustalić, czy nie chce jeść danego posiłku, czy w ogóle stracił apetyt. Jeśli ogólny stan zdrowia i samopoczucie psa wzbudza jakiekolwiek wątpliwości, należy udać się do lekarza weterynarii i starać się znaleźć tego przyczynę. Natomiast, jeśli zwierzę jest w dobrym nastroju, chce jeść wszelkie przysmaki, jedynie nie odpowiada mu podawana przez nas karma, wtedy należy przeanalizować przedstawione w artykule rady i starać się wprowadzić je w życie.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet w Poznaniu.

lek. wet. Marta Nejman

specjalista chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet w Poznaniu.

Chcesz poznać inne porady żywieniowe?

Summary
Mój pies nie chce jeść suchej karmy – co robić? - Zoonews.pl
Article Name
Mój pies nie chce jeść suchej karmy – co robić? - Zoonews.pl
Description
Przyczyn dla których pies nie chce jeść jest bardzo wiele. Być może stracił apetyty na karmę bądź ma problemy zdrowotne. Co zrobić, gdy pies odmawia jedzenia karmy?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1157

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x