Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PIES NIE CHCE JEŚĆ SUCHEJ KARMY: co zrobić?

PIES NIE CHCE JEŚĆ SUCHEJ KARMY

pixabay.com/photos/dog-puppy-sofa-pet-animal-2561134/

Spis treści

Niechęć do jedzenia karmy to problem, który od czasu do czasu przytrafia się większości psów. Zwykle mija samoistnie i problem przestaje istnieć. Są jednak skrajne sytuacje, w których pies nie chce jeść karmy i potrafi nie podejmować jedzenia całymi dniami. W takich okolicznościach bezwzględnie należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Co może być przyczyną, że twój pies nie chce jeść suchej karmy? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego pies zostawia jedzenie?

Niechęć do jedzenia bądź brak pobierania pokarmu może mieć związek z chorobami, które ograniczają aktywność ośrodka głodu albo stymulują aktywność ośrodka sytości.

Brak łaknienia u psa może być całkowity, częściowy, patologiczny, fizjologiczny lub psychogenny. Wszystkie te przyczyny klasyfikowane są jako pierwotny, wtórny bądź rzekomy brak łaknienia.

Pierwotny brak łaknienia u psa

Niechęć do przyjmowania karmy może powstać na skutek chorób, które powodują zniszczenie lub zmiany w ośrodkach kontrolujących apetyt. Zniszczenie ośrodka głodu może doprowadzić do całkowitego braku łaknienia u psa. Źródłem problemu mogą być takie zaburzenia neurologiczne, jak:

  • Zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego – spowodowane obrzękiem mózgu lub wodogłowiem
  • Bóle głowy – niestety wykazanie tego bólu u psów jest praktycznie nie możliwe
  • Choroby podwzgórza – nowotwór, zakażenie bądź uraz mechaniczny

 

Pies może nie chcieć jeść karmy również ze względu na zaburzenia psychogenne. Jest to grupa przyczyn, które u psów są również trudne do rozpoznania, a zaliczają się do nich takie przyczyny, jak:

  • Mało smakowita karma
  • Stres
  • Zmiana codziennej rutyny

 

Wśród pierwotnych przyczyn, dla których pies może nie chcieć jeść karmy należy również wspomnieć o utracie węchu. Węch jest dla psa zmysłem bardziej czułym niż smak. Można wręcz stwierdzić, że pies smakuje karmę węchem, dlatego jeśli traci ten zmysł, to pokarm przestaje być atrakcyjny.

Sprawdź karmę dla psa niejadka

Reklama

Karma dla psa Tasty Dogs Life z wołowiną

Wtórne przyczyny braku łaknienia u psa

Większa liczba chorób, które powodują, że pies nie chce jeść karmy, rozwija się poza mózgiem, ale wpływa na neurologiczne i endokrynologiczne mechanizmy kontrolujące uczucie głodu. W przebiegu wielu chorób wytwarzają się związki, które zakłócają prawidłowe działanie ośrodka łaknienia.

Ból

Ból sam w sobie nie jest chorobą, a objawem choroby np. ból brzucha może skutecznie zniechęcić psa do jedzenia karmy, gdyż hamuje stymulację ośrodka łaknienia.

Zaburzenia w jamie brzusznej

Częstą przyczyną braku łaknienia są rozciągnięcie ściany żołądka i jelita cienkiego, spowodowane niedrożnością tych narządów.

Procesy zapalne rozwijające się w narządach jamy brzusznej, miednicy lub otrzewnej trzewnej mogą prowadzić do braku łaknienia, gdyż wysyłane przez nie bodźce blokują ośrodek głodu. Wśród typowych chorób, które powodują, że pies nie chce jeść karmy występują: zapalanie wątroby, trzustki, żołądka, jelit i nerek. Również duże powiększenie macicy na skutek ropomacicza bądź w ostatnim etapie ciąży może prowadzić do braku łaknienia.

Toksyny

Także substancje toksyczne mają wpływ na chęć psa do przyjmowania pokarmu. Toksyny mogą wpływać bezpośrednio na ośrodek łaknienia lub pośrednio, poprzez uszkodzenie narządów jamy brzusznej, prowadzące do ich zapalenia, martwicy lub niewydolności. Toksyczne mogą być trucizny, ale także leki. Toksyczne mogą być również substancje wytworzone przez nieprawidłowo działające narządy wewnętrzne np. mocznica przy niewydolności nerek.

Nowotwory

Choroby nowotworowe stanowią poważną grupę przyczyn braku łaknienia. Rozrost nowotworów prowadzi zwykle do powstania w organizmie psa peptydów lub nukleopeptydów, które blokują mechanizmy regulujące pobieranie pokarmu. Przy przewlekłym braku łaknienia nowotwory są podstawowym zaburzeniem, które należy wykluczyć w procesie diagnozowania psa.

Rzekomy brak łaknienia u psa

Do tzw. pseudoanoreksji zaliczają się choroby, które nie blokują chęci pobierania pokarmu. Uniemożliwiają one jego pobieranie, rozgryzanie i przełykanie.

Problemy w jamie ustnej

Typowym problemem, dla którego pies nie chce jeść suchej karmy bywa ból zębów, zapalenie dziąseł lub złamany ząb.

W obrębie jamy ustnej lekarz weterynarii może również stwierdzić ciało obce, porażenie nerwu podjęzykowego, porażenie gałęzi żuchwowej nerwu trójdzielnego lub złamanie żuchwy. 

Dlaczego jeszcze pies nie chce jeść suchej karmy?

Przyczyn, dla których pies odmawia jedzenia karmy może być więcej. Niekiedy problem nie ma związku ze stanem zdrowia zwierzęcia, a nieodpowiednim postępowaniem opiekuna.

  1. Jeżeli pies karmiony jest do woli, a karma leży cały dzień w misce, to naturalnym jest, że w tym czasie dochodzi do jełczenia tłuszczów. Karma traci przez to swój zapach, smak i staje się w odbiorze psa odpychająca.
  2. Podobny skutek może mieć nieprawidłowe przechowywanie suchej karmy w źle zabezpieczonym opakowaniu. Generalnie zaleca się, by karma po otwarciu była przechowywana bez dostępu powietrza i światła i nie dłużej niż miesiąc.
  3. Inną przyczyną niechęci do jedzenia karmy mogą być po prostu brudne miski. Nagromadzenie nieprzyjemnych zapachów może zniechęcać psa do jedzenia. Dlatego po każdym posiłku należy wymyć miskę psa.

Przekarmianie a niechęć do jedzenia suchej karmy

Mimo wszystko jedną z najczęstszych przyczyn braku łaknienia u psa jest przekarmianie pomiędzy posiłkami. Pies, który otrzymuje w ciągu dnia duże ilości przekąsek, albo, co gorsza, resztek ze stołu, może nie mieć ochoty na suchą karmę. Chodzi zarówno o uczucie sytości, jak i inne walory smakowe przekąsek czy ludzkiego jedzenia.

Szczeniak nie chce jeść suchej karmy

W przypadku szczeniąt brak łaknienia może mieć przyczyny psychogenne. Przeprowadzka do nowego domu i stres mogą zniechęcić młodego psa do przyjmowania pokarmu. Brak apetytu może wynikać z zarobaczenia szczeniaka. Bywa też tak, że szczeniak nie był karmiony u hodowcy suchą karmą, co raczej zdarza się rzadko, i nie potrafi jeść granulek.

Starszy pies nie chce jeść

U psich seniorów problem z jedzeniem suchej karmy może dotyczyć chorób w obrębie jamy ustnej. Zdecydowanie częściej chodzi jednak o otępienie zmysłów. Psy geriatryczne mogą nie odczuwać przyjemności z jedzenia z uwagi na słabszy węch i smak.

Sprawdź karmę dla psa niejadka

Reklama

Karma dla psa Tasty Dogs Life z wołowiną

Jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy?

Niekiedy pies nie chce jeść suchej karmy, ponieważ z czasem zmieniają się jego preferencje. Jeżeli pies karmiony jest tą samą karmą przez wiele lat, to po prostu jej zapach i smak mogą mu spowszednieć. Co wtedy zrobić?

Możesz zaproponować psu inną karmę. Najlepiej, by była to karma o inny źródle białka z mięsa, charakteryzująca się wysoką smakowitością. Możesz dodawać do suchej karmy bulionu kostnego, gotowanego bez przypraw.

Zmiana karmy powinna odbyć się stopniowo, by nie doprowadzić do problemów gastrycznych u psa.

Zasada zmiany karmy jest następująca: mieszaj dotychczasową karmę z nową w ilości 75% starej i 25% nowej przez 2-3 dni (lub dłużej, jeśli wiesz, że Twój pies ma tendencję do problemów żołądkowo-jelitowych). W kolejnych dniach wprowadź 50% nowej karmy, również przez 2-3 dni. W ostatnim etapie nowe pożywienie zajmuje 75% podawanej porcji żywieniowej. Po upływie kolejnych 2-3 dni możesz już całkowicie zrezygnować ze starej karmy.

Podsumowanie

Jak widzisz, powodów, dla których pies nie chce jeść suchej karmy bądź pożywienia w ogóle może być bardzo dużo. Rozwiązaniem poważnych problemów medycznych powinien zająć się lekarz weterynarii. Jeżeli brak apetytu nie jest całkowity możesz zastanowić się, czy problem nie wynika z przekarmienia, brudnych misek bądź znudzenia obecnie podawaną karmą. Pamiętaj jednak, że zmiana karmy powinna odbywać się w ostateczności.

FAQ na temat braku łaknienia u psa

Jak długo pies może nie jeść?

Zdrowy dorosły pies może wytrzymać bez przyjmowania karmy przez 2-3 dni, pod warunkiem, że pobiera wodę w prawidłowych ilościach. Należy jednak pamiętać, że pies, które nie chce jeść dłużej niż przez 24 godziny powinien zostać przebadany przez lekarza weterynarii.

Czy namaczanie suchej karmy dla psa to dobry pomysł?

Jeżeli pies ma problemy stomatologiczne bądź nie jadł wcześniej suchej karmy, to jej namaczanie może być dobrym rozwiązaniem. Karma stanie się miękka, dodatkowo poprawi się jej smakowitość.

Źródło

M. Lorenz, T. Neer, P. DeMars, Od objawy do rozpoznania. Postępowanie diagnostyczne u małych zwierząt, wyd. Galaktyka, Łódź 2010.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
PIES NIE CHCE JEŚĆ SUCHEJ KARMY: co zrobić? | Zoonews.pl
Article Name
PIES NIE CHCE JEŚĆ SUCHEJ KARMY: co zrobić? | Zoonews.pl
Description
Twój pies nie chce jeść suchej karmy? Traci apetyt aż do całkowitego braku łaknienia? Sprawdź, co może mu dolegać zanim podejmiesz decyzję, jak mu pomóc.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x