Reklama
Reklama

Cane corso blue – czy istnieje pies o takim umaszczeniu?

Facebook
Twitter
Cane corso blue – czy istnieje pies o takim umaszczeniu?

pixabay.com/images/id-2793954/

Cane corso to wszechstronny pies użytkowy. Cane corso nadaje się na stróża dobytku i trzody gospodarskiej, obrońcę i tropiciela. To również wspaniały pies rodzinny.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o cane corso

🌅 Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

343

➡ Waga

40 – 50 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Wierny, rodzinny, stróż i obrońca

Cane corso - pochodzenie i historia rasy

Cane corso italiano, jak sama nazwa wskazuje, to rasa psów, która pochodzi z Włoch, a dokładniej z Półwyspu Apenińskiego. Pies ten jest bezpośrednim potomkiem rzymskich molosów – psów Canis paugnax. Niegdyś cane corso spotykany był na całym terytorium Włoch, dziś spotykane są głównie w prowincjach południowo-wschodnich (Bari i Foggia). Rzymianie hodowali te psy w celach bojowych, na polowania, do stróżowania i jako psy pasterskie. Do 1750 roku cane corso był niezawodnym psem, ścigającym zbiegłych więźniów. Obecnie cane corso to głównie psy stróżujące i do towarzystwa, lecz spotykane są także w służbach mundurowych, a nawet jako psy przewodnicy. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1987 roku przez doktora Antonio Morsianiego.

Nazwa rasy cane corso

Nazwa rasy pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, które oznacza obrońcę, stróża obejścia. W języku włoskim „cane” to po prostu pies. Nazewnictwa rasy doszukiwano się także w języku celtyckim i greckim.  W języku Celtów „corso” znaczy mocarny, natomiast u Greków „kortos” to ogrodzony wybieg dla zwierząt gospodarskich lub pastwisko. Wszystkie te nazwy jak najbardziej odpowiadają rzeczywistemu przeznaczeniu i budowie cane corso, który pozostaje psem krzepkim, dużej masy i siły oraz zajmującym się także i dziś pilnowaniem i obroną dobytku gospodarzy.

Oficjalne uznanie rasy cane corso

FCI uznało cane corso za samodzielną rasę w 1996 roku.

Jak wygląda cane corso blue?

Cane corso występuje w maści ołowiano szarej, łupkowej i jasno szarej, jeśli chodzi o odcienie szarości, natomiast wzorzec nie wymienia umaszczenia blue jako spełniającej standard wzorca. Najprawdopodobniej cane corso opisywany jako blue to właśnie jeden z odcieni wymienionych powyżej.

Cane corso to pies osiągający wymiary od średnich po bardzo duże. Sylwetka psa jest prostokątna. Pozbawiona mocnych zmarszczek duża głowa psa jest charakterystyczna dla molosów. Jej najważniejsza proporcja to to, że długość sięga 36% wysokości w kłębie. Stop jest wyraźnie zaznaczony. Duży nos cane corso jest czarny lub szarawy. Kufa mocna z potężnymi szczękami.  Średniej wielkości oczy kształtem zbliżone są do owalu i mają szeroki rozstaw. Pożądany jest jak najciemniejszy kolor oczu, ale dobrze, gdy ich tonacja odpowiada umaszczeniu. Uszy są szeroko rozstawione, nie mogą być cięte i mają kształt trójkąta średniej wielkości. Głowa dźwigana jest przez dobrze umięśnioną szyję, której długość jest równa głowie. Tułów psa jest nieco dłuższy niż wysokość w kłębie i mocny. Klatka piersiowa cane corso sięga łokci, jest głęboka i pojemna. Lekko opadający zad zdobi gruby u nasady, wysoko osadzony, naturalny ogon bez skrętu. Potężne cielsko cane corso odsadzone jest na umięśnionych i mocnych kończynach o kocich łapach.

Charakter rasy cane corso

Cane corso na śniegu

pixabay.com/images/id-4044836/

Cane corso to pies, którego przeznaczeniem była praca. W swej przeszłości był psem wykorzystywanym do pasienia bydła i polowania na większą zwierzynę. Dziś doskonale sprawdza się jako stróże rodziny i obejścia, dlatego pozostaje psem ruchliwym, który zawsze pozostaje czujny i szybko reagujący. W chwili zagrożenia rodziny bez wahania staje w ich obronie. Wobec obcych zachowuje dużą dozę nieufności. Względem rodziny i dzieci jest czuły, jednak cane corso blue jest psem pokaźnych rozmiarów i nigdy nie powinien zostawać sam z dziećmi, gdyż w zabawie może go ponieść entuzjazm na tyle duży co ona sam. Przez nieuwagę może zrobić dzieciom krzywdę. Absolutnie nie nadaje się dla osób starszych, niecierpliwych czy niemających czasu na aktywne spacery z psem, poza terenem którego pilnuje.

Cane corso – zdrowie

Cane corso to odporny pies, lecz nie powinien być wystawiany na skrajne temperatury. Rasa ta lubi spędzać czas na dworze, ale zawsze musi mieć dostęp do schronienia, stały dostęp do czystej i świeżej wody oraz przy wysokich temperaturach miejsce zacienione na odpoczynek. Zima również nie sprzyja trzymaniu cane corso na dworze, gdyż pies ma niewielką ilość suchego i śliskiego w dotyku podszerstka. Pies po zimowym spacerze, chętnie zajmie miejsce w ciepłym domu u boku rodziny.  Cane corso musi przejść obowiązkowe testy psychiczne oraz być przebadany pod kątem dysplazji wszystkich typów: A, B i C.

Najczęściej występujące choroby u cane corso

  • Dysplazja stawów biodrowych i lędźwiowych
  • Wiśniowe oko
  • Choroby serca
  • Skręt żołądka
  • Padaczka

Cane corso – szkolenie

Cane corso to pies inteligentny, ale też uparty. Jego szkolenie bezwzględnie musi się rozpocząć po okresie aklimatyzacji w nowym domu. Zasady są bardzo ważne, aby cane corso rozumiał, co mu wolno, a czego nie. Brak konsekwencji w wychowaniu może skończyć się podniesieniem przez psa buntu, a opanowanie samowoli tak dużego psa stanie się wówczas niemal niemożliwe.

Doskonałą możliwością dla szczeniaka cane corso jest rozpoczęcie nauki w psim przedszkolu, które z czasem należy rozszerzyć o szkolenie z posłuszeństwa sportowego, trening na psa tropiącego i psa obronnego.

Rasa ta nie może być izolowana od rodziny, gdyż samotność powoduje aktywację u psa nerwowości, nadmierną lękliwość i budzi agresję, a to prowadzi do frustracji, niebezpiecznej dla otoczenia i samego psa. Wychowanie i praca z cane corso musi opierać się na metodach wyłącznie pozytywnych, doświadczeniu i wiedzy na temat rasy.

Cane corso hodowla

Cane corso nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Rodzice przed dopuszczeniem do rozrodu muszą być przebadani pod kątem dysplazji wszystkich typów. Jeśli jeden z osobników ma stwierdzony typ C, to drugi musi być wolny od dysplazji (dopuszcza się jedynie wynik A lub B).

Szczeniaki cane corso powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca cane corso musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Poza tym cane corso to pies wpisany w Polsce na listę ras uznawanych za agresywne, z tego powodu hodowca i przyszły właściciel musi uzyskać pozwolenie.

Hodowca cane corso musi wykazać się też zaświadczeniem o pozytywnym przejściu przez jego psy testów psychicznych, które dla tej rasy są obowiązkowe.

Cane corso cena

Cena cane corso z dobrej hodowli waha się między 3 a 5 tysięcy złotych.

Co zrobić po zakupie psa z listy ras psów uznanych za agresywne?

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Groźne psy zostały ujęte na liście, która obejmuje 11 ras – w tym cane corso. Hodowla lub utrzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Posiadanie w Polsce agresywnego psa w związku z rozporządzeniem wiąże się z kilkoma obwarowaniami, a ich spełnienie jest wymagane, by stać się opiekunem niebezpiecznego zwierzęcia.

Opiekun psa z tej listy musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek, jaki składa opiekun, musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle psów ras uznany za agresywne?

  • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
  • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

 

Brak zezwolenia na posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Summary
Cane corso blue – czy istnieje pies o takim umaszczeniu? | Zoonews.pl
Article Name
Cane corso blue – czy istnieje pies o takim umaszczeniu? | Zoonews.pl
Description
Cane corso to wszechstronny pies użytkowy. Cane corso nadaje się na stróża dobytku i trzody gospodarskiej, obrońcę i tropiciela. To również wspaniały pies rodzinny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 187

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x