Reklama
Reklama

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia – SPRAWDŹ PORADY

Facebook
Twitter
Często bywa tak, że szczeniak gryzie dosłownie wszystko. Powodów, dla których szczeniak gryzie może być bardzo wiele i warto je znać.

Puppy photo created by wirestock – www.freepik.com

Gryzący szczeniak może mieć wiele powodów, by tak postępować. Niektóre z nich są zupełnie naturalne, na inne powinniśmy zareagować odpowiednio wcześnie.  

Spis treści - kliknij strzałkę

Dlaczego szczeniak gryzie?

Często bywa tak, że szczeniak gryzie dosłownie wszystko. Powodów, dla których szczeniak gryzie może być bardzo wiele i warto je znać.  

Szczeniak gryzie bo ząbkuje

Mleczne zęby rosnąć szczeniętom w pierwszym tygodniach życia, a wypadają już między 3. a 7. Miesiącem życia psa. Ząbkujący szczeniak potrzebuje przedmiotów do gryzienia, by ulżyć swoim dziąsłom. W tym okresie należy pomóc psu przekierowując gryzienie na zabawki i gryzaki.

Szczeniak gryzie, by poznawać świat

Gryzienie przez szczenięta służy rozpoznawaniu smaków, tekstów i twardości przedmiotów. To naturalne zachowanie. W okresie socjalizacji należy dostarczyć szczeniakowi, jak największej liczby bodźców, które pozwolą mu lepiej zrozumieć otoczenie.

Szczeniak gryzie z emocji

Gryzienie jest naturalnym sposobem szczeniąt na rozładowanie emocji. Gryzienie pozwala psu poczuć się lepiej, w trakcie gryzienie w ciele psa dochodzi do uwolnienia hormonów szczęścia.

Szczeniak gryzie, by zwrócić na siebie uwagę

Szczenięta mogą podgryzać, by zakomunikować, że mają względem nas jakieś oczekiwania, np. potrzebuję zabawy albo głaskania. Jest to szczególnie widoczne u psów do towarzystwa np. maltańczyk.

Szczeniak gryzie w obronie

Gryzący szczeniak może również komunikować, że nie podoba mu się to, co w danej chwili dzieje się wobec niego. Może to robić, by bronić swoich rzeczy; pokazać, że potrzebuje więcej przestrzeni bądź, że nie podoba mu się sposób, w jaki go traktujesz.

Szczeniak gryzie w lęku

Różne rodzaje lęku mogą doprowadzić do sytuacji, w której szczeniak będzie sobie starał poradzić poprzez gryzienie. W takich sytuacjach problem zawsze należy rozwiązać wspólnie z behawiorystą.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk?

Szczeniak gryzie ręce ponieważ zwykle chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Szczeniak gryzie ponieważ jest to jego naturalnym zachowaniem, a ta metoda komunikacji zwykle działa na opiekuna, co pies odczytuje jako nagrodę za swoje zachowanie. Młode psy podgryzają ręce, gdy chcą się bawić. Zauważ, że pies kontroluje zwykle siłę nacisku, by nie zrobić Tobie krzywdy. Szczenięta koncentrują się na ludzkich dłoniach, ponieważ używamy ich zwykle do głaskania.

Niektórzy trenerzy uważają, że pies powinien mieć zakaz dotykania ludzkiej skóry zębami. W czasie zbyt emocjonalnej zabawy szczeniak może ugryźć rękę swoimi ostrymi zębami.

Sposobem na to, by oduczyć szczeniaka gryzienia rąk jest przekierowanie jego uwagi na zabawkę bądź gryzak. Jeżeli pies będzie nadal zainteresowany gryzieniem twoich rąk wydaj głośny dźwięk np. „Auu”, przerwij zabawę i odejdź od psa na jakiś czas.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia po nogach?

Szczeniak gryzie nogi, gdy chodzisz, ponieważ traktuje to jaką dobrą zabawę. Podgryzanie przez szczeniaka może być również próbą zatrzymania zagrożenia, nad którym pies nie potrafi zapanować. Szczenięta psów ras pasterskich mają gryzienie po nogach w genach, ponieważ  w ten sposób zaganiają uparte owce czy krowy.

Najlepszym sposobem, gdy szczeniak gryzie po nogach jest po prostu wycofanie się z interakcji, gdy pies zaczyna podgryzać. W przypadku psów ras pasterskich należy w szczególny sposób uczyć je od pierwszych miesięcy, że nie wolno podgryzać ludzi. W takim przypadku wycofywanie się z interakcji połącz z głośnym i stanowczy „Nie!” i zatrzymaj się w bezruchu, by do psa dotarło, że ma przerwać swoje zachowanie. Jeżeli pies mimo wszystko nie przestaje należy go odizolować na kilka minut.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia butów?

Szczenięta, które mają potrzebę gryzienia czegokolwiek mogą przekierować swoje zainteresowanie na buty.

By rozwiązać ten problem może zastosować poniższą metodę:

  1. Odkładaj buty do szafki, by pies nie miał do nich dostępu.
  2. Jeżeli pies trzyma but w pysku, nie próbuj go gonić, ponieważ pies zrozumie to, jaką próbę zaproszenia do zabawy. Wydaj psu komendę „Zostaw”.
  3. Zaproponuj psu w zastępstwie za but zupełnie nową zabawkę albo gryzak. Dając mu zabawkę pochwal go mówić „dobry pies”.
  4. Możesz zniechęcić psa do gryzienia butów spryskując je odstraszaczem na psy w sprayu.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia smyczy?

Ząbkujący szczeniak będzie gryzł wszystko, a gryzienie smyczy może potraktować, jak zabawę z gryzakiem.

Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, który gryzie smycz?

  1. Daj szczeniakowi schłodzoną, pustą w środku zabawkę z gumy na pół godziny przed wyjściem na spacer – to pozwoli mu zmęczyć mięsnie pyska.
  2. Spryskaj smycz płynem o smaku pieprzy cayenne, by zniechęcić go do łapania za smycz.
  3. Możesz również zastąpić smycz łańcuszkiem z miękką rączką.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia mebli?

Szczeniak gryzie meble, ponieważ uczy się otoczenia, w ten sposób poznaje tekstury, smaki oraz to, jakie przedmioty są twarde, a jakie miękkie. Gryzienie jest jednocześnie sposobem na ukojenie nieprzyjemnego uczucia, gdy wyżynają mu się żeby, a kiedy jest starszy na rozładowanie emocji.

Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, który gryzie meble?

  1. Zanim zostawisz szczeniaka w domu sam na sam z meblami zaproponuj mu intensywną zabawę połączoną z gryzieniem gryzaków. W ten sposób pies ulży swoim dziąsłom.
  2. Przed wyjściem z domu zostaw psu gryzaki, które będzie mógł lizać i gryźć, a w części pozostaw jego ulubione przekąski, by zabawki zajęły go na dłużej.
  3. Meble, które pies zaczął podgryzać popryskaj preparatami odstraszającymi psy.

 

Redakcja

Bibliografia:

A. Moore, Czego chcą psy, wyd. Galaktyka, Łódź 2019

K. Sundance, Podstawy szkolenia psa, wyd. almapress, Warszawa 2021

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia – SPRAWDŹ PORADY | Zoonews.pl
Article Name
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia – SPRAWDŹ PORADY | Zoonews.pl
Description
Gryzący szczeniak może mieć wiele powodów, by tak postępować. Niektóre z nich są zupełnie naturalne, na inne powinniśmy zareagować odpowiednio wcześnie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 827

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x