Reklama

Bearded collie – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Bearded collie – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-2509895/

Bearded collie to rasa psów pasterskich, której historia łączy się z polskim owczarkiem nizinnym. Jak to się stało, że PON uznawany się za protoplastę tej rasy?

Spis treści - kliknij strzałkę

Bearded collie – pochodzenie i historia

Jedną z teorii, wyjaśniającą istnienie rasy bearded collie, która może spodobać się czytelnikom jest ta, która łączy tę rasę psów z polskim owczarkiem nizinnym. Jest wielce prawdopodobne, że PON stał się jedną z ras, będących bazą genetyczną dla bearded collie.

W 1514 roku polski kupiec Kazimierz Grabski dotarł na statku do Szkocji w celu zakupu stada owiec. Jego owczarki nizinne okazały się na tyle pomocne, że zafascynowany rasą właściciel owiec zakupił od Grabskiego trzy psy, które dały swój wkład w powstanie szkockich owczarków. Co ważne wzmianka ta została odnotowana w książce The Bearded Colllie autorstwa Gwendoline Olive Willison, która w latach 40. XX wieku miała istotny wpływ na kształt rasy tych psów.

Współczesne kształtowanie rasy bearded collie

Po kilku wiekach istnienia psów pracujących przy stadach w 1927 roku zafascynowana tymi psami Cameron Miller rozpoczęła swój program hodowlany, hodując 55 psów z przydomkiem Balmacneil.

W 1940 roku, w przypadkowy sposób, w posiadanie Bearded Collie weszła, wspomniana już G. O. Willison. Willison zamówiła owczarka szetlandzkiego, a przypadkiem dotarła do niej suczka bearded collie. Pies tak uroczył nową właścicielkę swoim charakterem, że Willison rozpoczęła własne prace hodowlane. Pierwszą parą, którą w rodowodzie mają wszystkie bearded collie była suczka Jeannie i pies Bailie, oboje z przydomkiem of Bothkennar.

Bearded collie w Polsce

Pomyłki, w przypadku tej rasy, lubią się powtarzać. Pierwszy bearded collie dotarł do hodowli „Cud nad Wisłą” w 1984 roku. Była to suczka Ruta di Poggio Petroio. Z tym, że właścicielka hodowli dr Śpiewankiewicz zamawiała bobtaila. Pomyłka doprowadziła do tego, że już w 1986 roku na świat przyszły pierwsze bearded collie z polskiej hodowli.

W 2006 roku w Sopocie odbyła się I Krajowa Wystawa Bearded Collie.

Jak wygląda bearded collie?

Bearded collie, zgodnie ze wzorcem rasy, to psy o suchej budowie, u których stosunek tułowia do wysokości w kłębie wynosi 5:4. Głowa bearded collie jest proporcjonalna do wielkości psa. Kufa psów tej rasy jest mocna i tej samej długości co mózgoczaszka. Nos jest duży i kanciasty; oczy osadzone szeroko i duże; uszy średniej wielkości i wiszące. Szyja psów jest średniej długości, dobrze umięśniona; grzbiet prosty; klatka piersiowa głęboka; ogon nisko osadzony i długi aż do stawu skokowego. Kończyny proste.

Bearded collie – charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie bearded collie

Pies: 53-56 cm

Suka: 51-53 cm

Bearded collie – waga

Pies i suka: 20-25 kg

Szata bearded collie

Włos okrywowy bearded collie jest gruby, twardy i kosmaty, dopuszczalne jest lekkie falowanie. Podszerstek jest miękki i puszysty. Sierść psa powinna być na tyle gęsta, by zapewnić psu ochronę od niekorzystnych warunków otoczenia.

Umaszczenie bearded collie może być czarne, błękitne, łupkowatoszare, czerwonopłowe, brązowe, o różnych odcieniach szarego i piaskowe z białymi znaczeniami bądź bez znaczeń.

Bearded collie merle nie jest zgodny ze wzorcem rasy.

Ile żyje bearded collie?

Długość życia bearded collie waha się od 13 do 15 lat.

Kategoria wielkości bearded collie

Bearded collie to psy średniej wielkości.

Bearded collie – charakter i usposobienie

pixabay.com/images/id-820746/

Bearded collie – charakter i usposobienie

Według wzorca rasy bearded collie to psy bystre, pełne energii, pewne siebie i aktywne.

Bearded collie to bardzo czuły pies, który potrzebuje swojego przewodnika stada. Jest to pies o mocno ugruntowanym poczuciu hierarchiczności, który oczekuje od swojego opiekuna jasnych poleceń.

Szczególnie szczenięta bearded collie uwielbiają zabawy. Dorosłe psy z powodzeniem mogą uprawiać psie sporty, co może być przydatne, podczas treningów posłuszeństwa. Bearded uwielbiają aktywności, dlatego polecane są dla osób, które mają zacięcie sportowe.

Bearded collie to bardzo inteligentne psy, które w przeszłości odpowiadały za swoje stada owiec. Jak podkreślono we wzorcu rasy to psy bez śladu agresji.

Rasa doskonale nada się jako pierwszy pies do domu z dziećmi. Dobrze dogadają się pod jednym dachem z innymi rasami psów oraz kotami.

Psy tej rasy nie mają skłonności do niszczenia, ucieczek, mogą zostawać na dłużej same i doskonale sprawdzą się jako psy stróżujące.

Bearded collie – zdrowie

Bearded collie to długowieczna rasa psów, która może dożyć nawet do 15 lat. Jak inne psy pasterskie, tak i ta rasa jest bardzo odporna na choroby. Dzięki obfitej szacie psy te są doskonale zabezpieczone przed zimnem. Z drugiej strony w trakcie upałów psy te powinny przebywać w zacienionych miejscach.

Najczęściej pojawiające się choroby u bearded collie

 • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • Anomalia oczu collie (CEA)
 • Niedoczynność tarczycy
 • Niedoczynność kory nadnerczy
 • Sezonowe łysienie boków ciała
 • Pęcherzyca liściasta
 • Onychodystrofia toczniowa

Dobre praktyki w ochronie zdrowia bearded collie

Dobry hodowca wraz ze szczeniakami dostarczy potwierdzenie badań RTG na dysplazje, a także badań genetycznych na obecność genu NHEJ1, który odpowiada za CEA.

Bearded collie – żywienie

Bearded collie to rasa psów, w której diecie polecane są takie źródła białka, jak baranina, drób, jagnięcina i koźlęcina.

Delikatny przewód pokarmowy psów tej rasy powoduje, że należy zachować szczególną ostrożność, podczas zmiany diety. Karma powinna mieć niższy poziom zawartości tłuszczu.

Pamiętając o tych zasadach bearded collie może być karmiony komercyjnymi suchymi karmami dla psów oraz karmami mokrymi. W przypadku diety BARF oraz diety gotowanej w domu samodzielnie warto suplementować posiłki preparatami witaminowo-wapniowymi. W obydwu ostatnich przypadkach diety powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.

Bearded collie – pielęgnacja

Bearded collie to rasa o sierści, która wymaga regularnego szczotkowania, najlepiej po każdym spacerze na łonie natury. Pies może przenosić na swoich włosach sporą ilość brudu i trzeba to brać po uwagę, jeśli czystość mieszkania to priorytet.

Kąpiele bearded collie nie powinny się odbywać częściej niż raz na 3 miesiące. Pies powinien być kąpany szamponem dla psów długowłosych z użyciem odżywki, którą należy dokładnie spłukać.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, łap i zębów psa.

Bearded collie – szkolenie

Bearded collie to psy pasterskie, które są bardzo pojętne i szybko zaczynają współpracować z opiekunem. Ta rasa ma w genach posłuszeństwo, zatem nawet początkujący opiekun nie powinien mieć problemu z ułożeniem psa, pod warunkiem, że zrobi to dobrze.

Psy tej rasy są szczególnie wrażliwe na metody szkoleniowe. Agresja czy nawet podnoszenie głosu nie powinny mieć miejsca.

Najlepiej zacząć treningi z psem od psiego przedszkola, by później kontynuować je w połączeniu z treningiem wybranego psiego sportu, np. obedience.

Zalety i wady bearded collie

Zalety bearded collie

 • Bearded collie to doskonałe psy towarzyszące dla rodziny z dziećmi
 • Psy tej rasy mogą uprawiać psie sporty
 • Jest to ogólnie bardzo zdrowa rasa psów
 • Bearded collie nie są agresywne

Wady bearded collie

 • Bearded collie wymagają starannej pielęgnacji
 • Psy tej rasy potrzebują dużej dawki ruchu i zabawy

Ciekawostki o bearded collie

 • Jedna z teorii zakłada, że protoplastami bearded collie były polskie owczarki nizinne – trzeba przyznać, że występuje pomiędzy nimi zewnętrzne podobieństwo.
 • Niektóre bearded collie, będące krzyżówką z border collie pracują „okiem”.
Bearded collie cena

pixabay.com/images/id-6107758/

Bearded collie hodowla

Kupując bearded collie z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Bearded collie cena

Cena bearded collie z hodowli waha się od 5000 do 7000 zł.

Imię dla bearded collie

Ciekawe imię dla psa bearded collie: Arczi, Fuks, Chrupek

Ciekawe imię dla suczki bearded collie: Astra, Bunia, Figa

Dla kogo bearded collie będzie idealny?

Bearded collie nada się zarówno dla pasjonatów ras psów pasterskich, jak i dla początkującego opiekuna, dla którego bearded collie ma być rodzinnym psem do towarzystwa. Sam bearded collie doskonale dostosowuje się do warunków życia. Może mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i w domu na wsi. By pies żył w zdrowiu psychicznym konieczne są codzienne zabawy, długie spacery i ćwiczenia – najlepiej psie sporty.

Klasyfikacja FCI bearded collie

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 271

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Bearded collie – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bearded collie – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bearded collie to rasa psów pasterskich, której historia łączy się z polskim owczarkiem nizinnym. Jak to się stało, że PON uznawany się za protoplastę tej rasy?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 142

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x