Reklama

Basenji – zdrowie, cena, wychowanie

Facebook
Twitter
Pochodzenie rasy basenji
Basenji to mały, złoto-rudy piesek o charakterystycznym zakręconym ogonie, sterczących uszach i drobno pomarszczonym czole nadającym psu komicznego wyglądu.

Spis treści - kliknij

Pochodzenie rasy basenji

Historia rasy psów basenji sięga czasów egipskich, psy uwiecznione zostały u boku faraonów na malowidłach grobowców już 2700 lat p.n.e. Te pierwotnie psy żyły w tropikalnej strefie równikowej, w tych rejonach psy należą do całej społeczności jednak nikt nie bierze za nie pełnej odpowiedzialności. Basenji żyły wśród ludów Czarnego Lądu, ale niestety same musiały dbać o przetrwanie. Psy tej rasy często żywiły się odpadkami, bytując na granicy życia i śmierci. Los basenji nie był łatwy i w zależności od plemienia psy te brały udział m.in. w stadnym polowaniu na lwy i wypłaszaniu mniejszych zwierząt, a nierzadko trafiały też do garnka tubylców czy były składane w ofierze bóstwom. Pierwsze próby aklimatyzacji w Europie niestety były porażą, wszystkie sprowadzone psy zachorowały na wysoce śmiertelną nosówkę. Regularną hodowlą zajęła się Olivia Brun w 1937 roku, której psy pokazywane były na wystawie Crufts Dog Show w Wielkiej Brytanii jako teriery kongijskie. Jednak za legendarną prekursorkę hodowli psa basenji w Europie uznaje się Veronikę Tudor-Williams. FCI uznało tylko psy pochodzące z afrykańskiego Konga.

Basenji w Polsce

Rasa basenji została sprowadzona do Polski w 1993 roku i od tego czasu stale zyskuje na popularności.

Jak wygląda basenji

Basenji afrykański to rasa niewielkich rozmiarów o harmonijnej sylwetce i drobnym kośćcu. Basenji mają delikatne zmarszczki dna głowie, mocne szczęki, ciemne, migdałowate oczy osadzone skośnie, małe spiczaste uszy. Ogon basenji jest osadzony wysoko, zakręcony nad grzbietem. Tylne łapy umięśnione i mocne; przednie łapy proste o delikatnym kośćcu.

Charakterystyka psa rasy basenji

Wielkość w kłębie psa rasy basenji

Pies: 40-45 cm

Suka: 38-42 cm

Waga psa rasy basenji

Pies: 10-12 kg

Suka: 9-10 kg

Szata basensji może być dwukolorowa (czarne z białym, rude z białym, płowe z białym), jednolite czarne lub pręgowane (czarne pręgi na rudym tle)

Sierść basenji jest krótka, błyszcząca, przylegająca i delikatna.

Kategoria wielkości: basenji to psy małej wielkości

Ile lat żyje basenji?

Basenji żyją od 13 do 15 lat.

Charakter psa rasy basenji

Charakter psa rasy basenji

Basenji choć jest niezależny, to związuje się z wybraną przez siebie osobą w rodzinie. To pies bardzo aktywny i żywiołowy, bardzo chętnie podejmuje się każdej ciekawej zabawy. Jeśli basenji nie otrzyma należnej mu dawki ruchu opiekun nie zazna spokoju. Pies będzie ostentacyjnie domagał się uwagi i stanie się bardzo natrętny. Basenji to pies myśliwski z silnie zakorzenionym instynktem łowcy, którego nie należy wzmacniać zabawami w aportowanie. Psy kongijskie wykazują się dużą nieufnością wobec obcych i tylko czas pozwoli na ich akceptację. Basenji często wysyła sprzeczne sygnały z jednej strony jest związany z opiekunem i potrzebuje jego atencji jednak z drugiej chce być bardzo niezależny.

Zdrowie rasy basenji

Basenji to bardzo wytrzymały i odporny pies, ale tylko psy czystej krwi mogą cieszyć się nienagannym zdrowiem. Basenji bardzo lubi przebywać na świeżym powietrzu, a cieplejsze dni to dla niego najlepszy czas, by powygrzewać się na słońcu. Niestety basenji gorzej znosi wilgoć i zimno, dlatego nie powinien żyć całorocznie na dworze i niezbyt chętnie uczestniczy w spacerach podczas deszczu. Przez wysoki poziom aktywności psy basenji nie są narażone na przybieranie na wadze. Do chorób jakie mogą doskwierać rasie należy: rozszczep oka, dysplazja bioder, przepuklina pępkowa i metaboliczne zaburzenie kanalików nerkowych (zespół Fanconiego).

Żywienie rasy basenji

Basenji to pierwotna rasa psów i najbardziej polecana jest dieta naturalna. Żywienie psów rasy basenji należy skonsultować z lekarzem weterynarii, by pies otrzymywał zbilansowane posiłki, zapewniające odpowiednią dawkę energii z pożywienia. Gotowa, mięsna karma wysokiej jakości również zadowoli basenjego. Unikaj gotowych karm zawierających zboża.

Pielęgnacja rasy basenji

Basenji pod względem utrzymania higieny bardzo przypomina koty. Jest on bardzo czysty, myje się sam. Samodzielna pielęgnacja nie oznacza, że masz całkowicie zaniechać kontroli stanu skóry, oczu, uszu czy zębów. Basenji linieje nieznacznie, co z pewnością jest zachętą dla osób uczulonych, ale poza tym jest psem wymagającym wychowawczo i nie nadaje się dla laików. Zimą podczas spacerów i zabaw w śniegu konieczne jest wyposażenie basenjego w ciepłe ubranko.

Szkolenie rasy basenji

Szkolenie rasy basenji

Basenji niezbyt chętnie podporządkowuje się człowiekowi, należy do rasy bardzo trudnej w ułożeniu i tylko akceptacja potrzeb psa przez opiekuna może skłonić go do kompromisu. Szkolenie niespójne, pozbawione sensu i niekonsekwentne absolutnie nie przyniesie skutku, a jedynie wzmoże nieposłuszeństwo basenjiego. Niepowodzenia w szkoleniu nie powinny zniechęcać opiekuna, ale nie może on liczyć na szybkie efekty i pełną karność. Przy basenji poleca się pracę z doświadczonym szkoleniowcem i konsekwentne przestrzeganie zasad nauki przez wszystkich domowników. Energię psa może pomóc rozładować zapisanie go na zajęcia sportowe. Częste i regularne aktywności psychofizyczne opanują nieco silne instynkty basenjego.

Zalety i wady rasy basenji

Zalety rasy basenji

 • wesoły, pomysłowy i przyjacielski piesek
 • basenji jest krzepki, ruchliwy i ciekawski
 • pies kongijski silnie związuje się z opiekunem
 • basenji może uprawić psie sporty (tropienie użytkowe, agility, nosework)
 • to pies łatwy w pielęgnacji

 

Wady rasy basenji

 • basenji ciężko znosi samotność i zamknięcie
 • psy te wymagają stałej uwagi i poświęcenia im czasu
 • basenji jest psem bardzo wrażliwy i pamiętliwym
 • to pies bardzo trudny w ułożeniu
 • pies kongijski może uciekać w pogoni za tropem, jest szybki i zwrotny
 • nie nadaje się na pierwszego psa
 • basenji powinien żyć na wsi, w domu z ogrodem (ale nigdy na stałe na dworze)

Ciekawostki o rasie basenji

 • Psy rasy basenji nie szczekają tylko jodłują. Dźwięki przez nie wydawane są śpiewne i przenikliwe.
 • Basenji w języku Pigmejów oznacza „małego buszmena”.
 • Podczas polowań z Pigmejami basenji miał zawiązany na szyi drewniany dzwonek, gdy zapędził zwierzynę w pułapkę wyskakiwał wzwyż, by poinformować o wykonaniu zadania.
 • Basenji był też nieodzownym elementem targów przy zakupie narzeczonej u ludów pigmejskich, niekiedy za najlepsze osobniki można było kupić kilka żon, a innych nie można było kupić wcale (ich walory myśliwskie były dla ludów afrykańskich nieocenione).

Basenji hodowla

Kupując basenji z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Cena psa rasy basenji z hodowli

Cena basenji waha się od 3 do 4 tys. zł.

Imię dla basenji

Ciekawe imię dla psa basenji: Fox, Orzech, Vigo

Ciekawe imię dla suczki basencji: Foxi, Kora, Boja

Dla kogo basenji będzie idealny?

Basenji sprawdzi się przede wszystkim u boku osoby bardzo aktywnej, z doświadczeniem w szkoleniu psa. Nie jest to idealna rasa na pierwszego psa w domu.

Klasyfikacja FCI basenji

Grupa V: Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 6: psy ras pierwotnych

Numer wzorca: 43

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Basenji – zdrowie, cena, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Basenji – zdrowie, cena, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Basenji to mały, złoto-rudy piesek o charakterystycznym zakręconym ogonie, sterczących uszach i drobno pomarszczonym czole nadającym psu komicznego wyglądu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 985

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x