Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Basenji – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Pochodzenie rasy basenji

Basenji to mały, złoto-rudy piesek o charakterystycznym zakręconym ogonie, sterczących uszach i drobno pomarszczonym czole nadającym psu komicznego wyglądu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Basenji – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Afryka centralna, patronat: Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

43

➡ Waga

9-12 kg

❤ Długość życia

13 – 15 lat

💢 Charakter

Basenji to inteligentny, niezależny, lecz czuły i czujny pies. Może być powściągliwy wobec obcych.

Basenji – pochodzenie i historia

Historia rasy psów basenji sięga czasów egipskich, psy w tym typie uwiecznione zostały u boku faraonów na malowidłach grobowców już 2700 lat p.n.e. Te pierwotnie psy żyły w tropikalnej strefie równikowej – w tych rejonach psy należą do całej społeczności jednak nikt nie bierze za nie pełnej odpowiedzialności. Basenji żyły wśród ludów Czarnego Lądu, ale niestety same musiały dbać o przetrwanie. Psy tej rasy często żywiły się odpadkami, bytując na granicy życia i śmierci. Los basenji nie był łatwy i w zależności od plemienia psy te brały udział m.in. w stadnym polowaniu na lwy i wypłaszaniu mniejszych zwierząt, a nierzadko trafiały też do garnka tubylców czy były składane w ofierze bóstwom.

Basenji w Europie

Pierwsze próby aklimatyzacji basenji w Europie niestety były porażą, wszystkie sprowadzone psy zachorowały na wysoce śmiertelną nosówkę. Regularną hodowlą zajęła się Olivia Burn – żona angielskiego urzędnika kolonialnego, która już w czasie pobytu w Afryce zaczęła hodować te psy. W 1933 roku sprowadziła do Anglii psa, który pokrył wcześniej sprowadzoną sukę, jednak niedługo po tym zmarł na nosówkę.

W 1937 roku Burn pokazała swoje psy na wystawie Crufts Dog Show w Wielkiej Brytanii jako teriery kongijskie i to właśnie tą datę uznaje się za początek hodowli basenji w Europie.

Za legendarną prekursorkę hodowli psa basenji w Europie uznaje się Veronikę Tudor-Williams.

Uznanie basenji przez FCI

FCI uznało psy rasy basenji w 1964 roku. Oficjalny standard rasy opublikowano w 1999 roku.

Basenji w Polsce

Rasa basenji została sprowadzona do Polski w 1993 roku do hodowli Liwang oraz Ypsylon i od tego czasu stale zyskuje na popularności.

Jak wygląda basenji

Basenji, zgodnie ze wzorcem rasy, to rasa niewielkich rozmiarów o harmonijnej sylwetce i drobnym kośćcu. Arystokratycznie wyglądający pies jest zawsze czujny i wygląda na inteligentnego – być może za sprawą głowy z delikatnymi zmarszczkami na czole.

Głowa psa jest pięknie rzeźbiona; kufa zwęża się ku nosowi, który powinien być czarny. Oczy psa są ciemne o migdałowatym kształcie, z kolei uszy są małe i spiczaste, stojące i nieco odchylone do przodu. Szyja basenji jest mocna, ale nie gruba; wyraźnie łukowata; grzbiet krótki i prosty; klatka piersiowa głęboka i owalna. Ogon psa jest osadzony wysoko, mocno zakręcony nad grzbietem.

Charakterystyka psa rasy basenji

Wielkość w kłębie psa rasy basenji

Pies: 40-45 cm

Suka: 38-42 cm

Basenji – waga

Pies: 10-12 kg

Suka: 9-10 kg

Szata basenji

Sierść basensji może być dwukolorowa (czarne z białym, rude z białym, płowe z białym), jednolite czarne lub pręgowane (czarne pręgi na rudym tle)

Sierść basenji jest krótka, błyszcząca, przylegająca i delikatna.

Ile lat żyje basenji?

Basenji żyją od 13 do 15 lat.

Kategoria wielkości basensji

Basenji to psy z pogranicza małych i średnich ras.

Charakter psa rasy basenji

Basenji – charakter i usposobienie

Basenji choć jest niezależny, to związuje się z wybraną przez siebie osobą w rodzinie. To pies bardzo aktywny i żywiołowy, bardzo chętnie podejmuje się każdej ciekawej zabawy. Jeśli basenji nie otrzyma należnej mu dawki ruchu opiekun nie zazna spokoju. Pies będzie ostentacyjnie domagał się uwagi i stanie się bardzo natrętny.

Basenji to pies myśliwski z silnie zakorzenionym instynktem łowcy, którego nie należy wzmacniać zabawami w aportowanie. Psy kongijskie wykazują się dużą nieufnością wobec obcych i tylko czas pozwoli na ich akceptację. Basenji często wysyła sprzeczne sygnały: z jednej strony jest związany z opiekunem i potrzebuje jego atencji jednak z drugiej chce być bardzo niezależny.

Basenji – zdrowie

Basenji to bardzo wytrzymały i odporny pies, ale tylko psy czystej krwi mogą cieszyć się nienagannym zdrowiem. Basenji bardzo lubi przebywać na świeżym powietrzu, a cieplejsze dni to dla niego najlepszy czas, by powygrzewać się na słońcu. Niestety basenji gorzej znosi wilgoć i zimno, dlatego nie powinien żyć całorocznie na dworze. Pies niezbyt chętnie uczestniczy w spacerach podczas deszczu. Przez wysoki poziom aktywności psy basenji nie są narażone na przybieranie na wadze.

Częste choroby rasy basencji

  • Przerostowe zapalenie żołądka
  • Limfangiektazja
  • Immunoproliferatywna enteropatia
  • Niedobór kinazy pirogronianowej
  • Przepuklina pępkowa i pachwinowa
  • Zaćma
  • Szczelina nerwu wzrokowego
  • Syndrom Fanconiego
  • Kamica cystynowa

Basenji – żywienie

Basenji to pierwotna rasa psów i najbardziej polecana jest dla nich dieta BARF. Żywienie psów rasy basenji należy skonsultować z lekarzem weterynarii, by pies otrzymywał zbilansowane posiłki, zapewniające odpowiednią dawkę energii z pożywienia. Gotowa, mięsna karma wysokiej jakości również zadowoli basenji. Unikaj gotowych karm zawierających zboża.

Basenji – pielęgnacja

Basenji pod względem utrzymania higieny bardzo przypomina koty. Jest on bardzo czysty, myje się sam. Samodzielna pielęgnacja nie oznacza, że masz całkowicie zaniechać kontroli stanu skóry, oczu, uszu czy zębów. Basenji linieje nieznacznie, co z pewnością jest zachętą dla osób uczulonych, ale poza tym jest psem wymagającym wychowawczo i nie nadaje się dla laików. Zimą podczas spacerów i zabaw w śniegu konieczne jest wyposażenie basenji w ciepłe ubranko.

Szkolenie rasy basenji

Imagen de bublikhaus en Freepik

Szkolenie rasy basenji

Basenji niezbyt chętnie podporządkowuje się człowiekowi, należy do ras bardzo trudnych w ułożeniu i tylko akceptacja potrzeb psa przez opiekuna może skłonić zwierzę do kompromisu. Szkolenie niespójne, pozbawione sensu i niekonsekwentne absolutnie nie przyniesie skutku, a jedynie wzmoże nieposłuszeństwo basenji. Niepowodzenia w szkoleniu nie powinny zniechęcać opiekuna, ale nie może on liczyć na szybkie efekty i pełną karność. Przy basenji poleca się pracę z doświadczonym trenerem i konsekwentne przestrzeganie zasad nauki przez wszystkich domowników. Energię psa mogą pomóc rozładować psie sporty.

Zalety i wady rasy basenji

Zalety rasy basenji

  • Basenji to wesoły, pomysłowy i przyjacielski piesek
  • basenji jest krzepki, ruchliwy i ciekawski
  • pies kongijski silnie związuje się z opiekunem
  • basenji może uprawić psie sporty (tropienie użytkowe, agility, nosework)
  • to pies łatwy w pielęgnacji

Wady rasy basenji

  • basenji ciężko znosi samotność i zamknięcie
  • psy te wymagają stałej uwagi i poświęcenia im czasu
  • basenji jest psem bardzo wrażliwy i pamiętliwym
  • to pies bardzo trudny w ułożeniu
  • pies kongijski może uciekać w pogoni za tropem, jest szybki i zwrotny
  • nie nadaje się na pierwszego psa
  • basenji powinien żyć na wsi, w domu z ogrodem (ale nigdy na stałe na dworze)

Ciekawostki o rasie basenji

  • Psy rasy basenji nie szczekają tylko jodłują. Dźwięki przez nie wydawane są śpiewne i przenikliwe.
  • Basenji w języku Pigmejów oznacza „małego buszmena”.
  • Podczas polowań z Pigmejami basenji miał zawiązany na szyi drewniany dzwonek, gdy zapędził zwierzynę w pułapkę wyskakiwał wzwyż, by poinformować o wykonaniu zadania.
  • Basenji był też nieodzownym elementem targów przy zakupie narzeczonej u ludów pigmejskich, niekiedy za najlepsze osobniki można było kupić kilka żon, a innych nie można było kupić wcale (ich walory myśliwskie były dla ludów afrykańskich nieocenione).
Szczeniaki basenji

pixabay.com/images/id-7619727/

Basenji hodowla

Kupując basenji z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Basenji cena

Cena psa rasy basenji z hodowli waha się od 5 do 7 tys. zł.

Imię dla basenji

Ciekawe imię dla psa basenji: Fox, Orzech, Vigo

Ciekawe imię dla suczki basencji: Foxi, Kora, Boja

Dla kogo basenji będzie idealny?

Basenji sprawdzi się przede wszystkim u boku osoby bardzo aktywnej, z doświadczeniem w szkoleniu psa. Nie jest to idealna rasa na pierwszego psa w domu.

Klasyfikacja FCI basenji

Grupa V: Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 6: psy ras pierwotnych

Numer wzorca: 43

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006

zkwp.pl/wzorce/43.pdf

fci.be/en/nomenclature/BASENJI-43.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Basenji – cena, zdrowie, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Basenji – cena, zdrowie, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Basenji to mały, złoto-rudy piesek o charakterystycznym zakręconym ogonie, sterczących uszach i drobno pomarszczonym czole nadającym psu komicznego wyglądu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x