Reklama

Wyżeł fryzyjski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Wyżeł fryzyjski – cena, hodowla, opis rasy

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1392164

Stabyhoun to jedna z najrzadszych ras psów na świecie. Obecnie jest ich nie więcej niż 6000 psów. W Polsce psy tej rasy oferowała dotąd tylko jedna hodowla.

Spis treści - kliknij strzałkę

Wyżeł fryzyjski – pochodzenie i historia

Wyżeł fryzyjski – stabijhoun, to rasa, która swoją nazwę zawdzięcza wszechstronności – używano ich do polowania na ptactwo, które doskonale aportowały.

Nazwa stabijhoun oznaczy tyle co „stój przy mnie” i „pies”. Stabijhoun to rasa, która jest spokrewniona z drentsche patrijshond’em i małym münsterländerem.

Psy tej rasy, jak wskazuje nazwa pochodzą z prowincji w północnej Holandii – Fryzji.

Na początku XX wieku psy tej rasy krzyżowano intensywnie z wetterhoun`ami, co niemal doprowadziło do wyginięcia obydwu ras. W 1938 roku hodowcy z Fryzyjskiego Związku Kynologicznego rozpoczęli proces odbudowy obydwu ras, zachowując ich czystość. Dzięki temu już w 1942 roku wyżły fryzyjskie zostały zaprezentowane na wystawie psów rasowych. W 1944 roku sporządzono pierwszy wzorzec rasy.

W 2013 roku populacja wyżłów fryzyjskich liczyła na świecie ponad 6000 psów.

Wyżeł fryzyjski w Polsce

W Polsce, podobnie, jak w innych krajach, poza Holandią, wyżły fryzyjskie nie są popularne. Pierwsze psy tej rasy zostały sprowadzone do Polski ze Szwecji w 2003 roku.

Jak wygląda wyżeł fryzyjski?

Zgodnie ze wzorcem rasy wyżeł fryzyjski to pies o mocnej i funkcjonalnej budowie ciała. Głowa stabijhoun`a jest sucha i proporcjonalna do wielkości ciała; kufa zwęża się w kierunku trufli, która może być czarna lub brązowa. Oczy psa osadzone są poziomo, średniej wielkości, lekko zaokrąglone. Uszy wyżła fryzyjskiego są osadzone na wysokości kącików oczu, przylegają płasko do głowy. Tułów psa jest mocny; klatka piersiowa głęboka; ogon sięga do stawu skokowego, zwykle noszony nisko.

Wyżeł fryzyjski – charakterystyka rasy

Wysokość wyżła fryzyjskiego w kłębie

Pies: 50-53 cm

Suka: 48-50 cm

Stabyhoun – waga

Pies: 22-27 kg

Suka: 18-23 kg

Szata wyżła fryzyjskiego

Włos wyżła fryzyjskiego jest średniej długości. Pies ma również wodoodporny podszerstek. Wyżeł ma gęstszą szatę na klatce piersiowej, szyi, portkach i ogonie.

Psy tej rasy występują w umaszczeniu nakrapianym w kolorze czarno-białym, brązowo-białym z białymi znaczeniami. Brązowy, czarny i biały deresz również są zgodne ze wzorcem.

Ile żyje wyżeł fryzyjski?

Długość życia wyżła fryzyjskiego wynosi średnio od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości wyżła fryzyjskiego

Wyżeł fryzyjskie to pies średniej wielkości.

Wyżeł fryzyjski – charakter i usposobienie

Według wzorca rasy stabijhoun to pies niezależny, a jednocześnie uczuciowy, lubiący bliskość człowieka. Potrafi być uparty, dlatego wymaga cierpliwego i doświadczonego opiekuna.

W przeszłości psy tej rasy wykorzystywane były do ochrony gospodarstw przed myszami i szczurami, a nawet w celu polowania na krety – stąd duża popularność rasy wśród robotniczej i chłopskiej klasy społecznej.

Psy te okazują dużo czułości, lubią zabawy, są czujne i zdystansowane wobec obcych, mają również silny instynkt łowcy. Niezależność wpisana jest w geny rasy tych psów. Wysoka inteligencja daje jednak duże nadzieje, na właściwe ułożenie psa.

Wyżeł fryzyjski źle znosi samotność, nie jest to pies dla singli, których często nie ma w domu. To pies szczekliwy, który za pomocą wokalizacji komunikuje swoje potrzeby. Jego ciekawość i instynkt mogą powodować ucieczki, dlatego tym bardziej pies powinien być nauczony komend.

Wyżeł fryzyjski odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, wśród innych domowych psów i kotów, a także u bogu osoby starszej.

Wyżeł fryzyjski – zdrowie

Stabijhoun to zdrowa rasa psów, której nie dolega zbyt wiele problemów. Mogą przytrafić się tym psom dysplazje stawów biodrowych i zwyrodnienia stawów.

Szata psa zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem, jak i w bardziej upalne dni. W okresie upałów pies powinien mieć jednak dostęp do zacienionego miejsca i świeżej wody.

Wyżeł fryzyjski – żywienie

Żywienie wyżła fryzyjskiego nie powinno nastręczyć problemów opiekunowi. Pies nie jest wybredny. Możesz podawać mu komercyjną suchą karmę dla psów oraz karmę mokrą – dieta łączona jest dopuszczalna.

Jeżeli czujesz się na siłach może karmić swojego psa dietą BARF bądź przygotowywać zbilansowane posiłki domowe samodzielnie. W obydwu przypadkach dobrze skonsultować sposób karmienia z psim dietetykiem.

Każdy rodzaj diety powinien być dostosowany do wieku, aktywności psa oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Wyżeł fryzyjski – pielęgnacja

Wyżeł fryzyjski to rasa o średniej długości włosie. Gęstsza szata na klatce piersiowej, szyi, portkach i ogonie wymaga starannego wyczesywania przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia należy czesać psa każdego dnia.

Kąpiele powinny odbywać się tylko wtedy, gdy pies jest już mocno zabrudzony. Można stosować szampony dla psów długowłosych i odzywki ułatwiające rozczesywanie sierści.

Raz w tygodniu należy sprawdzić stan oczu, uszu, łap i zębów. Byłoby idealnie, gdyby pies miał myte zęby każdego dnia, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia płytki nazębnej.

Wyżeł fryzyjski – szkolenie

Stabijhoun to pies o dużej samodzielności, który bywa uparty i może wykazywać silny instynkt myśliwski. Z tego względu psy tej rasy powinny być starannie wychowywane od szczeniaka. Już w hodowli pies powinien być poddany socjalizacji, a w nowym domu, zaraz po pierwszych szczepieniach warto zapisać wyżła do psiego przedszkola.

Nauka posłuszeństwa powinna trwać przez całe życie psa. Wyżeł fryzyjski może uprawiać psie sporty – agility, dogtrekking. Warto połączyć taką aktywność z nauką komend i sztuczek.

Zalety i wady wyżła fryzyjskiego

Zalety wyżła fryzyjskiego

  • Wyżeł fryzyjski to bardzo czuły pies, który nada się do domu z dziećmi
  • Stabyhoun to bardzo zdrowa rasa psów
  • Psy tej rasy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji

Wady wyżła fryzyjskiego

  • Trudno o hodowlę tej rasy w Polsce

Ciekawostki o wyżłach fryzyjskich

  • Psem bardzo podobnym do stabijhoun`a jest wetterhoun.
Wyżeł fryzyjski cena

CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1899709

Wyżeł fryzyjski hodowla

Kupując wyżła fryzyjskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta stabijhoun`a oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę spanieli ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Wyżeł fryzyjski cena

W jednej z hodowli w Polsce w maju 2022 roku można było kupić szczenięta wyżła fryzyjskiego w cenie 2600 zł.

Imię dla wyżła fryzyjskiego

Ciekawe imię dla psa stabyhoun`a: Ares, Zeus, Fado

Ciekawe imię dla suczki stabyhoun`a: Zoja, Fera, Siena

Dla kogo wyżeł fryzyjskie będzie idealny?

Wyżły fryzyjskie to psy, które potrzebują dużej dawki ruchu. Najlepiej będą się czuły w towarzystwie osoby aktywnej, z którą będą mogły spędzać czas na wspólnym bieganiu, bądź ćwicząc psie sporty. Pies ten jest bardzo delikatny wobec dzieci.

Klasyfikacja FCI wyżła fryzyjskiego

Grupa VII: wyżły

Sekcja 1.2: wyżły kontynentalne

Numer wzorca: 222

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Wyżeł fryzyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Wyżeł fryzyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Stabyhoun to jedna z najrzadszych ras psów na świecie. Obecnie jest ich nie więcej niż 6000 psów. W Polsce psy tej rasy oferowała dotąd tylko jedna hodowla.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 167

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x