Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

WYCIE PSA – Dlaczego pies wyje i co to znaczy?

Facebook
Twitter
Szczekający labrador

pixabay.com/photos/labrador-dog-cute-howl-animal-1287297/

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jaki komunikat wysyła pies wyjąc? Wycie psa to nie tylko tajemniczy dźwięk, ale opowieść o emocjach i potrzebach, które pies stara się wyrazić. Z artykułu dowiesz się, co może oznaczać wycie, jakie są jego przyczyny i jak możesz odpowiedzieć na sygnały wysyłane przez psa. Czy jesteś gotowy wysłuchać swojego psa? Zaczynamy!

Spis treści

Wycie psa – zrozum i odpowiedz na potrzeby psa

Wycie psa zaraz obok szczekania to naturalny sposób komunikacji czworonoga na duże odległości. Wycie jest bezpiecznym i skutecznym sposobem namierzania pozostałych członków stada zarówno psiego, jak i ludzkiego oraz stanowi informacje o własnej lokalizacji. Pies jest istotą bardzo społeczną, a życie z człowiekiem i więź jaka, nas ze sobą łączy powoduje, że zwierzę dostosowało swoje funkcjonowanie do swoich opiekunów. Nie wszystkie psy jednak radzą sobie z nagłymi zmianami w życiu swojego stada, a niektóre z nich nigdy nie nauczą się czuć komfortowo, gdy nie ma nas obok.

Przyczyny wycia psa

  • Pies wyje, bo się boi
  • Pies wyje, gdy się zgubi i w taki sposób nakierowują na siebie tych, którzy go szukają
  • Psy nordyckie wyją, bo lubi dźwięk swojego głosu
  • Pies wyje, by się skomunikować
  • Pies wyje, by opłakiwać osobę lub psa, z którym miał najlepsze relacje
  • Psy gończe wyją, gdy zbliżają się do zwierzyny podczas polowania
  • Pies wyje z bólu
  • Psy wyją, gdy słyszą irytujące wysokie dźwięki w otoczeniu
  • Psy wyją, gdyż jest to odpowiednik psiego śpiewu

 

Skowyt psa jest zatem sposobem komunikowania swoich potrzeb i emocji.

Dlaczego mój pies wyje?

Przyczyny wycia psa należy poszukiwać w genach zwierzęcia. Niektóre nordyckie rasy psów są bardziej skłonne do wycia niż inne, gdyż są to rasy pierwotne, a więc najbliższe swym dzikim przodkom. Wycie alaskana malamuta czy husky syberyjskiego jest oczywistym sposobem porozumiewania się. Rasy te lubią swój głos i bardzo często wręcz rozkoszują się wydawaniem z siebie radosnych pojękiwań, a robią to, by podyskutować z opiekunem. Inną grupą psów wykorzystujących wycie jako oczywisty sygnał informacyjny z racji genów to psy gończe. Psy te „śpiewają”, gdy zbliżają się zwierzyny podczas polowania. Wśród nich znajduje się basset hound, foxhound czy beagel.

Przyczyny wycia mogą wywodzić się z zaburzeń zachowania wynikających m.in. z błędów wychowawczych czy „wychowania”, w którym dominuje agresja i kary fizyczne. Wokalizacja psów pojawia się, gdy w okresie socjalizacji nie zostały przygotowane na samotne przebywanie w domu i w ten sposób wykształcił się u nich lęk separacyjny. Psy wyją także z nudy, gdy nie mają zaspokojonych potrzeb ruchowych, emocjonalnych czy psychicznych. Z kolei psy bite mogą wyciem wyrażać swoje cierpienie, ból i strach przed opiekunem.

Przykłady zachowań mogących wywołać wycie psa

Wycie psa może wywołać przejeżdżająca na sygnale karetka pogotowia także ta w filmie czy reklamie telewizyjnej. Syrena alarmowa jest dźwiękiem irytującym niektóre psy, a ze względu na wyczulony zmysł słuchu po prostu im przeszkadzają. Wyciem na ambulans pies wyraża swoje niezadowolenie. Psy wyją także, gdy ktoś fałszuje, śpiewając. Gdy się tak dzieje, same zaczynają żałośnie wyć, choć nie wiadomo czy chcą się do śpiewu przyłączyć, zagłuszyć je czy wyrazić ubolewanie nad brakiem talentu… Wycie psa wynikające z lęku separacyjnego może ujawnić się w chwili, gdy zwierzę zostanie samo w domu podczas gwałtownej burzy. Pies w wyniku tego traumatycznego zdarzenia może rozwinąć lęk separacyjny, a co za tym idzie przejawiać zachowania takie jak wycie, niszczenie, nerwowość, chaotyczny ruch czy piszczenie. Wycie jako wynik lęku może wykształcić się także w przyczyny tak prozaicznej, jak zmiana godzin pracy opiekuna, a u starszych psów objawy lękowe mogą pojawić się na skutek zaburzeń poznawczych z racji wieku.

Metody radzenia sobie z wyciem

Czy możliwe jest zaradzenie wyciu psa? Wycie psa może mieć wiele przyczyn dlatego najważniejsze w przypadku nagle ujawnionego wokalizowania, warto zacząć od obserwacji zwierzęcia. Język ciała psów nie jest bardzo skomplikowany, a wycie psa może mieć medyczne wytłumaczenie. Jeśli opiekun dostrzega inne objawy takie jak: niechęć do jedzenia, przybieranie pozycji odciążającej, częste trzepanie głową, kulawizny, niezborność, posikiwanie, to warto wybrać się na kontrolę do weterynarza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niewłaściwe zachowania psów jest wywołane bólem spowodowanym takimi dolegliwościami jak zapalenie ucha, infekcja moczowa, zwyrodnienie stawów, choroby zębów czy problemy z układem trawiennym.

Jeśli twój czworonożny przyjaciel wyje za każdym razem na sygnał karetki czy innego drażniącego dźwięku, to trzeba poprosić o pomoc behawiorystę lub szkoleniowca, który zastosuje techniki odwrażliwiania i przeciwwarunkowania. Zadaniem takich ćwiczeń jest nauczenie psa odnajdywania „przycisku wyciszającego” i zmniejszenie przeżywanego przez niego stresu z powodu tych dźwięków. Opiekun, zamiast krzyczeć na psa, by się uciszył, nauczy się nagradzać psa za bycie cicho. Praktyczną poradą treningową może okazać się nauka psa dawania głosu tylko na komendę „daj głos”. W ten sposób można lepiej spożytkować potrzebę wycia u psów bardziej do niej skłonnych z racji pochodzenia.

Lęk separacyjny u psów jest największym wyzwaniem, gdyż tu potrzebna jest terapia mająca na celu zmniejszenie zależności emocjonalnej psów od obecności opiekunów. Psy mają nauczyć się czuć się dobrze, gdy czasami pozostawione są wyłącznie same sobie. Pozytywny efekt osiąga się dzięki programowi modyfikacji zachowania. Natężenie lęku, strachu i stresu w wielu przypadkach można obniżyć poprzez podanie leków przeciwlękowych lub suplementów diety. Leki są jednak jedynie wsparciem dla terapii, ale mają swój udział w spowalnianiu lub zatrzymaniu nasilania się zaburzenia. Ważna jest też zmiana zachowań opiekunów. Właściciele muszą oduczyć się wzmacniania zachowań, za pomocą których psy próbują zwrócić na siebie uwagę. Zmianie podlega rutyna wychodzenia z domu, obmyślanie sposobów zajęcia zwierząt na czas nieobecności, należy zmodyfikować ich reakcję na sygnały zapowiadające nasze wyjście i przede wszystkim pomóc im nauczyć się spokojnego zostawania w stanie relaksu pod nieobecność domowników.

Wycie psa w kulturze i przesądach

Przekazy ludowe sprzed wieków sugerowały, że psy wyły, gdy w pobliżu przebywały złe duchy lub gdy zbliżała się kostucha i ktoś miał umrzeć. W kulturze utrwalił się też mit, że wilki i kojoty, a więc potomkowie psów wyją podczas pełni księżyca. Wilkom wcale nie chodzi o księżyc, lecz o porę dnia. Wilki są najbardziej aktywne nocą, to właśnie o zmierzchu wyruszają na łowy, a wycie jest sygnałem komunikacyjnym dla członków stada obwieszczające ten fakt.

Case study – historie i rozwiązania

Opiekun zgłosił się do behawiorysty z fobią dźwiękową na głos syreny. Pies, gdy słyszał taki bodziec, wył przez długie minuty, a zdarzało się to nawet kilka razy dziennie. Korzystając z nagranych dźwięków i nagradzając spokojne zachowanie, uwarunkowaliśmy z lekarzem u psa stan relaksu podczas pojawiania się tych bodźców.

Opiekun psa za pomocą metronomu nauczył swojego psa zostawać samemu. Najpierw bawił się z psem i dawał mu smakołyki, w czasie gdy metronom był włączony. Pies miło spędzał czas, a jednocześnie słyszał tykanie urządzenia. Kiedy zabawa się kończyła, metronom wyłączano. Gdy domownicy wychodzili, zostawiali metronom włączony. Jego dźwięk stał się bodźcem pomostowym i pomógł psu pokonać lęk separacyjny.

Historie opisane są w książce „Jak uwolnić psa od lęku”.

Redakcja

Źródła

M. Becker, L. Radosta, W. Sung, Mi. Becker, Jak uwolnić psa od lęku, wyd. Galaktyka, Łódź 2021.

A. Moore, Czego chcą psy, wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Przeczytaj inne psie porady

Summary
WYCIE PSA – Dlaczego pies wyje i co to znaczy? | Zoonews.pl
Article Name
WYCIE PSA – Dlaczego pies wyje i co to znaczy? | Zoonews.pl
Description
Odkryj sekrety psiego wycia. Sprawdź, o co może chodzić twojemu psu i naucz się reagować na potrzeby i emocje swojego pupila.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x