Reklama

West highland white terrier – opisy rasy

Facebook
Twitter
West highland white terrier – opisy rasy

West highland white terrier to miśkowaty biały piesek, w którego ciele drzemie temperament terriera, który pracował, podczas polowań. Co warto wiedzieć o westie?

Spis treści - kliknij

West highland white terrier – historia rasy

Rasa psów west highland white terrier związana jest z cairn terrierami, w miotach których rodziły się niechciane psy o białym umaszczeniu. Białe rasy psów, kojarzone zwykle z problemami zdrowotnymi były niepożądane, zwłaszcza jeśli chodzi o psy do polowań, z jakim przeznaczeniem hodowane były westie.

Ojczyzną westie jest Szkocja, a konkretnie region West Highland, od którego pochodzi nazwa tej rasy psów. Na tych terenach już w XVI wieku znane były szorstkowłose teriery niewielkich rozmiarów, które służyły do tępienia gryzoni.

Początek rasy wiąże się z historią o pułkowniku Edwardzie Malcolmie z Poltalloch, który podczas jednego z polowań postrzelił swojego rudego terriera przez co powziął wyhodować białe terriery. Nowo powstała rasa nazwana została poltalloch terrier. Pierwsza wystawa west highland white terierów odbyła się w 1904 roku w Edynburgu, rok później powstał szkocki klub tej rasy, a w 1907 roku Angielski Kennel Club uznał rasę, nadając jej nazwę west highland white terrier.

Popularność west terriera szybko rosła,  wiele z nich trafiło do USA. Między innymi dzięki temu udało się odbudować populację west terrierów, która została zdziesiątkowana, podczas I wojny światowej.

West highland white terrier został wpisany na listę ras psów FCI 18 IX 1970 roku.

West highland white terrier w Polsce

Rozkwit popularności white terrierów miał miejsce w Europie w latach 90. XX wieku, za sprawą telewizyjnej reklamy karmy dla psów, podobnie było w Polsce, gdzie w tym samym czasie zaczęły pojawiać się pierwsze hodowle westie.

Jak wygląda west highland white terrier?

West terrier to mały biały piesek pełen wigoru, czujny i wesoły. West highland white terrier ma mocno zbudowane ciało; głowę długości zbliżonej do kufy; czarny nos; średniej wielkości oczy; uszy szeroko rozstawione. Westie ma głęboką klatkę piersiową; prosty grzbiet; silne przednie kończyny; prosty ogon o długości 13-15 cm.

West highland white terrier – charakterystyka

West terrier – wysokość w kłębie

Pies, jak i suka ok. 28 cm

West terrier – waga

Pies, jak u suka: 7-10 kg

Szata westie

West highland white terrier ma dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy o długości ok. 5 cm, z kolei podszerstek krótki, miękki i gęsty.

Umaszczenie white terriera powinno być zawsze białe.

Kategoria wielkości westie

West highland white terrier to pies rasy małej.

Ile żyje west highland white terrier?

Długość życia west terrierów waha się od 13 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

West highland white terrier – charakter

West highland white terrier to temperamenty, pełen energii i wigoru terier o silnym charakterze. Niech nie zmyli Cię jego misiowata szata. Westie to nie pluszowa przytulanka, a pies myśliwski, który jest bystry i nieustraszony.

West terrier to bardzo inteligentna rasa psów, asertywna, dzięki czemu potrafi skutecznie wywrzeć presję na opiekunie, jeżeli czegoś chce. W tym miejscu warto podkreślić, że ten mały biały piesek, może bardzo szybko wejść na głowę swojemu opiekunowi.

Mimo to westie to bardzo czuły pies, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Lubi zabawy, nie należy do najspokojniejszych ras psów, ma w sobie poczucie niezależności i skłonność do ucieczek.

West highland white terrier dosyć dobrze znosi samotność, prawidłowo układany szybko się uczy, nie jest to jednak pies do pilnowania mieszkania czy domu.

Westie doskonale zaaklimatyzuje się nawet w małym mieszkaniu, chociaż potrzebuje sporo ruchu, który powinien mu być zapewniony każdego dnia. W domy lepiej dogada się z kotami niż z psami innych ras. To dobry wybór na pierwszego psa w domu, w którym są dzieci. West terrier nada się również jako towarzysz dla starszej osoby.

West highland white terrier – charakter

West highland white terrier – zdrowie

West highland terrier, jak na białego psa przystało nie jest wolny od poważnych wad genetycznych:

 • West terriery cierpią na przewlekłe zapalenie wątroby
 • Jak inne małe rasy psów westie może mieć problemy z martwicą główki kości udowej
 • West highland white terrier może cierpień na czaszkowo-żuchwowe zapalenie mózgu
 • Westie cierpią również na alergie skórne
 • Kamień nazębny to kolejny problem tych białych piesków
 • White terrier może mieć również problemy z niewydolnością nerek

West highland white terrier – żywienie

West highland white terrier ze względu na skłonności do alergii skórnych powinien być żywiony karmami hipoalergicznymi, bądź przynajmniej bezzbożowymi. Aktywne psy powinny otrzymywać karmę, z większą zawartością mięsa. Westie może być karmiony suchą oraz mokrą karmą dla psa, a także dietą BARF. Ważne by kaloryczność karmy dostosowana została do zapotrzebowania psa na energię. Jeżeli pies będzie przekarmiany, to można doprowadzić do nadwagi.

West highland white terrier – pielęgnacja

Szata białego teriera wymaga systematycznej pielęgnacji. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z częstotliwością kąpieli u westi, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większej skłonności do podrażnień skóry. Jeżeli kąpiel będzie konieczna, to warto zastosować szampon dla psów o białej sierści z wrażliwą skórą.

Dodatkowo west highland white terrier powinien być wyczesywany przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ze względu na to, że sierść westie nie wypada sama należy psu zapewnić systematyczne wizyty u groomera w celu trymowania sierści. Tylko w ten sposób można zrobić miejsce na nowy włosy, który będzie zdrowy. Trymowanie należy wykonywać przynajmniej raz na dwa miesiące.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu, łap i zębów.

West highland white terrier – szkolenie

West highland white terrier to inteligentny pies, który szybko się uczy. Ze względu na jego temperament wskazana jest wczesna socjalizacja szczeniaka oraz wizyta w psim przedszkolu. Po zakończeniu wstępnego układania warto kontynuować dalsze treningi, początkowo pod okiem trenera.

Zalety i wady rasy west highland white terrier

Zalety westie

 • West terrier to bardzo oddana opiekunowi rasa psów
 • Westie nada się do życia w małym mieszkaniu
 • Psy tej rasy mogą uprawiać psie sporty

 

Wady westie

 • Westie wymaga poświęcenia czasu na pielęgnację
 • Psy tej rasy są dosyć uparte
 • West terrier może mieć skłonność do ucieczek

West highland white terrier – ciekawostki

 • Westie to rasa, która bardzo często wykorzystywana była w reklamach telewizyjnych i w filmach np. „Facet z ogłoszenia”.
 • Miłośnikiem west highland white terierów był m. in. Alfred Hitchcock i Pablo Picasso.
 • Niektórzy sądzą, że istnieje west terrier czarny – jednak to nie prawda
 • Łajt terier, westie terrier, west pies, to tylko kilka z wielu określeń, jakimi w Internecie określany jest west highland white terrier
Cena west terriera z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

pixabay.com/images/id-1903993/

West highland white terrier hodowla

Decydując się na zakup west highland white terriera z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

West highland white terrier cena

Cena west terriera z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

Imię dla west highland white terriera

Ciekawe imię dla psa szpica: Snowi, Balto, Demon

Ciekawe imię dla suczki szpica: Dora, Frezja, Goja

Dla kogo west highland white terrier będzie idealny?

Westie to pies, który sprawdzi się wśród dzieci, dla rodziny, która mieszka w mniejszym mieszkaniu, ale także jako towarzysz dla starszych, aktywnych osób.

Klasyfikacja FCI west highland white terriera

Grupa III: teriery

Sekcja 2: teriery małe

Numer wzorca: 85

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
West highland white terrier – opisy rasy | Zoonews.pl
Article Name
West highland white terrier – opisy rasy | Zoonews.pl
Description
West highland white terrier to miśkowaty biały piesek, w którego ciele drzemie temperament teriera, który pracował, podczas polowań. Co warto wiedzieć o westie?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 976

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x