Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

West highland white terrier – opisy rasy

Facebook
Twitter
West highland white terrier – opisy rasy

pixabay.com/pl/photos/pies-west-bia%C5%82y-bia%C5%82y-pies-dumnie-1180858/

West highland white terrier to biały piesek, w którego ciele drzemie temperament terriera, który pracował, podczas polowań. Co warto wiedzieć o westie?

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o west highland white terierze

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

85

➡ Waga

7–10 kg

❤ Długość życia

13 – 15 lat

💢 Charakter

West terier to mały, pełen wigoru, aktywny, czujny i wesoły pies, który zawsze wykazuje się dużą pewnością siebie i odwagą.

West highland white terrier – pochodzenie i historia rasy

West highland white terier to rasa psów związana jest z cairn terierami  i terierami szkockimi, w miotach których rodziły się niechciane psy o białym umaszczeniu. Białe rasy psów, kojarzone zwykle z problemami zdrowotnymi były niepożądane, zwłaszcza jeśli chodzi o psy do polowań pod ziemią i na gryzonie, do czego hodowane były westie.

Skąd pochodzi west terier?

Ojczyzną westie jest Szkocja, a konkretnie region West Highland, od którego pochodzi nazwa tej rasy psów. Na tych terenach już w XVI wieku znane były szorstkowłose teriery niewielkich rozmiarów, które służyły do tępienia gryzoni. Podobno Jakub I Stuart miał podarować kilka białych terierów królowej Francji na początku XVII wieku.

Legenda o powstaniu westie

Początek rasy wiąże się z historią o pułkowniku Edwardzie Malcolmie z Poltalloch, który podczas jednego z polowań w 1860 roku stracił swojego rudego teriera, który został wzięty za lisa, przez co powziął wyhodować białe teriery, by do podobnego wypadku nigdy więcej nie doszło. Nowo powstała rasa nazwana została poltalloch terrier.

Uznanie rasy west highland white terriera

Pierwsza wystawa west highland white terrierów odbyła się w 1904 roku w Edynburgu, rok później powstał szkocki klub tej rasy, a w 1907 roku Angielski Kennel Club uznał rasę, nadając jej nazwę west highland white terrier.

Popularność west terriera rosła szybko, a wiele z nich trafiło do USA, gdzie zadebiutowały w 1906 roku na Westminster`s Dog Show. Między innymi dzięki temu udało się odbudować populację west terrierów, która została zdziesiątkowana, podczas I wojny światowej.

West highland white terrier został wpisany na listę ras psów FCI 18 września 1970 roku.

West highland white terrier w Polsce

Rozkwit popularności white terrierów miał miejsce w Europie w latach 90. XX wieku, za sprawą telewizyjnej reklamy karmy dla psów, podobnie było w Polsce, gdzie w tym samym czasie zaczęły pojawiać się pierwsze hodowle westie. Pierwsze psy – Bonny Princes of Mamog oraz Peppermint Stevie Wonder trafiły w latach 80. XX wieku do hodowli Samantino Plonica. W tej samej hodowli w 1990 roku urodził się pierwszy miot westie.

Jak wygląda west highland white terrier?

West terrier to mały biały piesek pełen wigoru, czujny i wesoły. West highland white terrier ma mocno zbudowane ciało; głowę długości zbliżonej do kufy; czarny dość duży nos; średniej wielkości, szeroko rozstawione oczy; uszy osadzone ani zbyt szeroko, ani byt blisko siebie. Westie ma głęboką klatkę piersiową; prosty grzbiet; silne przednie kończyny; prosty ogon o długości 13-15 cm oraz wydajne i swobodne chody.

West highland white terrier – charakterystyka

West terrier – wysokość w kłębie

Pies, jak i suka ok. 28 cm

West terrier – waga

Pies, jak u suka: 7-10 kg

Szata westie

West highland white terrier ma dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy o długości ok. 5 cm jest twardy, bez śladu lokowania, z kolei podszerstek jest krótki, miękki i gęsty.

Umaszczenie white terriera powinno być zawsze białe.

Kategoria wielkości westie

West highland white terrier to pies rasy małej.

Ile żyje west highland white terrier?

Długość życia west terrierów waha się od 13 do 15 lat.

West highland white terrier – usposobienie i charakter

West highland white terrier to temperamenty, pełen energii i wigoru terier o silnym charakterze. Niech nie zmyli Cię jego misiowata szata. Westie to nie pluszowa przytulanka, a pies myśliwski, który jest bystry i nieustraszony.

West terrier to bardzo inteligentna rasa psów, asertywna, dzięki czemu potrafi skutecznie wywrzeć presję na opiekunie, jeżeli czegoś chce. W tym miejscu warto podkreślić, że ten mały biały piesek, może bardzo szybko wejść na głowę swojemu opiekunowi.

Mimo to westie to bardzo czuły pies, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Lubi zabawy, nie należy do najspokojniejszych ras psów, ma w sobie poczucie niezależności i skłonność do ucieczek.

West highland white terrier dosyć dobrze znosi samotność, prawidłowo układany szybko się uczy, nie jest to jednak pies do pilnowania mieszkania czy domu.

Westie doskonale zaaklimatyzuje się nawet w małym mieszkaniu, chociaż potrzebuje sporo ruchu, który powinien mu być zapewniony każdego dnia. W domy lepiej dogada się z kotami niż z psami innych ras. To dobry wybór na pierwszego psa w domu, w którym są dzieci. West terrier nada się również jako towarzysz dla starszej osoby.

West highland white terrier – charakter

West highland white terrier – zdrowie

West highland white terrier to mocny pies, który może pracować w trudny warunkach atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, by nie forsować psa w największe letnie upały i zawsze w takie dni pozostawiać psu schronienie w zacienionym miejscu. Mimo mocnej sylwetki westie to pies dosyć chorowity.

Typowe choroby west teriera

  • Ubytek przegrody międzykomorowej
  • Zwężenie ujścia tętnicy płucnej
  • Malasezjowe zapalenie skóry
  • Atopia
  • Uogólniona demodekoza
  • Nadwrażliwość pokarmowa
  • Rybia łuska
  • Dysplazja naskórka u West Highland White Terriera
  • Niedobór kinazy pirogronianowej
  • Wrodzona głuchota
  • Zwichnięcie soczewki
  • Wrodzona zaćma
  • Zwłóknienie śródmiąższowe płuc

West highland white terrier – żywienie

West highland white terrier ze względu na skłonności do alergii skórnych powinien być żywiony karmami hipoalergicznymi, bądź przynajmniej bezzbożowymi. Aktywne psy powinny otrzymywać karmę z większą zawartością mięsa. Westie może być karmiony suchą oraz mokrą karmą dla psa, a także dietą BARF. Ważne, by kaloryczność karmy dostosowana została do zapotrzebowania psa na energię. Jeżeli pies będzie przekarmiany, to można doprowadzić do nadwagi.

West highland white terrier – pielęgnacja

Szata białego teriera wymaga systematycznej pielęgnacji. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z częstotliwością kąpieli u westi, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większej skłonności do podrażnień skóry. Jeżeli kąpiel będzie konieczna, to warto zastosować szampon dla psów o białej sierści z wrażliwą skórą.

Dodatkowo west highland white terrier powinien być wyczesywany przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ze względu na to, że sierść westie nie wypada sama należy psu zapewnić systematyczne wizyty u groomera w celu trymowania sierści. Tylko w ten sposób można zrobić miejsce na nowy włos, który będzie zdrowy. Trymowanie należy wykonywać przynajmniej raz na dwa miesiące.

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu, łap i zębów.

West highland white terrier – szkolenie

West highland white terrier to inteligentny pies, który szybko się uczy. Ze względu na jego temperament wskazana jest wczesna socjalizacja szczeniaka oraz wizyta w psim przedszkolu. Po zakończeniu wstępnego układania warto kontynuować dalsze treningi, początkowo pod okiem trenera.

Zalety i wady rasy west highland white terrier

Zalety westie

  • West terier to bardzo oddana opiekunowi rasa psów
  • Westie nada się do życia w małym mieszkaniu
  • Psy tej rasy mogą uprawiać psie sporty

Wady westie

  • Westie wymaga poświęcenia czasu na pielęgnację
  • Psy tej rasy są dosyć uparte
  • West terier może mieć skłonność do ucieczek

West highland white terrier – ciekawostki

  • Westie to rasa, która bardzo często wykorzystywana była w reklamach telewizyjnych i w filmach np. „Facet z ogłoszenia”.
  • Miłośnikiem west highland white terierów był m. in. Alfred Hitchcock i Pablo Picasso.
  • Niektórzy sądzą, że istnieje west terrier czarny – jednak to nie prawda
  • Łajt terier, westie terrier, west pies, to tylko kilka z wielu określeń, jakimi w Internecie określany jest west highland white terrier
Cena west terriera z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

pixabay.com/images/id-1903993/

West highland white terrier hodowla

Decydując się na zakup west highland white terriera z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

West highland white terrier cena

Cena west terriera z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

Imię dla west highland white terriera

Ciekawe imię dla psa szpica: Snowi, Balto, Demon

Ciekawe imię dla suczki szpica: Dora, Frezja, Goja

Dla kogo west highland white terrier będzie idealny?

Westie to pies, który sprawdzi się wśród dzieci, dla rodziny, która mieszka w mniejszym mieszkaniu, ale także jako towarzysz dla starszych, aktywnych osób.

Klasyfikacja FCI west highland white terriera

Grupa III: teriery

Sekcja 2: teriery małe

Numer wzorca: 85

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/85.pdf

fci.be/en/nomenclature/WEST-HIGHLAND-WHITE-TERRIER-85.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
West highland white terrier – opisy rasy | Zoonews.pl
Article Name
West highland white terrier – opisy rasy | Zoonews.pl
Description
West highland white terrier to biały piesek, w którego ciele drzemie temperament terriera, który pracował, podczas polowań. Co warto wiedzieć o westie?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x