Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Waleriana dla kota – co ma wspólnego z rują u kotek?

Facebook
Twitter
Waleriana dla kota

Użyto grafik: pixabay.com/images/id-5399562/ pixabay.com/images/id-7107728/

Waleriana, czyli kozłek lekarski, to doskonała alternatywa dla kotów, które nie reagują na kocimiętkę. Roślina ta działa na koty euforycznie i uspokajająco.

Spis treści - kliknij strzałkę

Waleriana – co to za roślina?

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), czyli waleriana, to roślina stosowana w medycynie tradycyjnej od wieków. Właściwości waleriany znał już Hipokrates.

Waleriana to roślina dwuletnia – zioło, które ludzie stosują łagodząc wiele dolegliwości. Jest to roślina, należąca do rodziny kozłkowatych, do której zaklasyfikowano wiele innych roślin, np. baldrian, biedrzan czy odolan.

Waleriana może mieć białe i różowe kwiat, a jej przyjemny, słodki zapach jest afrodyzjakiem, któremu koty nie mogą się oprzeć.

Waleriana dla kotów – jak na nie działa

Waleriana działa na koty zdecydowanie inaczej niż na ludzi. W tradycyjnej medycynie ludzkiej walerianę stosuje się jako roślinę o właściwościach uspokajających, która obniża aktywność układu nerwowego u człowieka, dzięki czemu wspomaga zmniejszenie napięcia i osiągnięcie wyciszenie.

Waleriana ma odmienny wpływ na koty – działa nie wyciszająco, a euforycznie. Ten koci afrodyzjak przypomina zapachem feromony, wydzielane przez kotki w rui. Właśnie dlatego wiele kotów zachowuje się niecodziennie, gdy zetknie się z tą rośliną.

Koty, które powąchają walerianę zaczynają zwykle się tarzać, ślinić, podgryzać zabawkę z walerianą. Wszystko za sprawą zawartej w walerianie aktynidynie. Substancja ta ma jednak działanie krótkotrwałe i nie uzależnia. Kot już po 15-20 minutach przestaje odczuwać euforię, po której może nastąpić stan wyciszenia i drzemka.

Po co waleriana dla kota?

Jeżeli waleriana nie uspokaja, a prowadzi do euforii, to zasadne jest pytanie: po co, w takim razie, podawać kotu kozłek lekarski?

Otóż zasadniczym działaniem waleriany jest wprowadzenie kota w stan odprężenia po przebytej euforii, co wpływa na poprawę nastroju. Dzięki temu, że waleriana nie uzależnia, nadaje się doskonale jako poprawiacz nastroju dla starszych kotów.

Walerianę dla kotów można również podawać:

  • W sytuacji stresu związanego z przeprowadzką
  • Przed podróżą samochodem
  • Po wizycie u lekarza weterynarii, która okazała się dla kota silnie stresująca

Waleriana dla kota – jak ją podawać

Waleriana dla kotów dostępna jest w gotowej postaci w sklepach zoologicznych. Można ją zwykle kupić w formie:

  • sproszkowanego suszu z waleriany do rozsypywania
  • poduszek z walerianą
  • ekstraktu z waleriany w butelce z atomizerem

 

Suszoną walerianę dla kotów można rozsypać na podłodze; podłożyć kotu poduszkę z walerianą, podczas zabawy; walerianą w wersji płynnej można spryskać nowy drapak lub legowisko, które kot z pewnością szybciej polubi.

Mokra karma dla kotów z walerianą

W sklepach zoologicznych dostępne są również mokre karmy dla kotów z walerianą. Dodatek waleriany w karmie dla kota zapewnia przyjemniejsze doznania smakowe, dzięki czemu nawet bardzo wybredne koty chętnie zjedzą taki pokarm.

Waleriana dla kota – cena

Zabawki z walerianą dla kota można kupić już za 20-40 zł.

Poduszka z walerianą dla kota kosztuje ok. 10-30 zł.

Krople walerianowe dla kota – czy można podawać je kotu?

Krople walerianowe dostępne w aptekach, z przeznaczeniem dla ludzi nie powinny być podawane dla kotów. Zwykle krople takie zawierają alkohol, co może doprowadzić do zatrucia kota.

Również waleriana w kroplach dedykowana dla kotów nie jest przeznaczona do spożycia, gdyż ona także zawiera wysokie stężenie alkoholu.

Kocimiętka dla kota czy waleriana?

Zarówno kocięta, jak i koty geriatryczne reagują na walerianę i kocimiętkę w niewielkim stopniu. Afrodyzjaki te przeznaczone są przede wszystkim dla dorosłych kotów.

Zdarza się jednak, że również dorosłe koty nie reagują na kocimiętkę, wtedy z dużym prawdopodobieństwem zadziała właśnie waleriana.

Według badań około 50% kotów domowych reaguje na walerianę1.

Waleriana dla kota – a może posadzić w doniczce?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysiać walerianę w ogrodzie bądź do doniczki. Wysiew na rozsadniku należy przeprowadzić w maju-czerwcu lub sierpniu-wrześniu. Rozsadę można wysadzić na stałe miejsce w sierpniu lub wiosną, w zależności od czasu siewu. Zbiór następuje zwykle po roku od siewu.

Decydują się na walerianę w doniczce należy pamiętać, by ustawić ją w takim miejscu, gdzie kot nie zrobi sobie krzywdy. Waleriana postawiona na parapecie z całą pewnością zostanie z niego zrzucona.

Waleria w ogrodzie może z kolei przyciągnąć wielu kocich gości.

Waleriana dla kota – skutki uboczne

W przypadku niektórych kotów zaobserwowano, że waleriana wzmogła u nich zachowania agresywne w stosunku do opiekuna oraz innych kotów. W takich przypadkach zaleca się, by kot nie miał więcej kontaktu z walerianą.

Redakcja

Bibliografia:

  1. biomedcentral.com/articles/10.1186/s12917-017-0987-6

Poznaj inne psie porady

Summary
Waleriana dla kota – co ma wspólnego z rują u kotek? | Zoonews.pl
Article Name
Waleriana dla kota – co ma wspólnego z rują u kotek? | Zoonews.pl
Description
Waleriana, czyli kozłek lekarski, to doskonała alternatywa dla kotów, które nie reagują na kocimiętkę. Roślina ta działa na koty euforycznie i uspokajająco.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x