Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Terier szkocki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier szkocki – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-6381085/

Terier szkocki to zwinny i szybki norowiec, który obecnie jest przede wszystkim psem do towarzystwa. Co warto wiedzieć o psach tej rasy?  

Spis treści - kliknij strzałkę

Terier szkocki – pochodzenie i historia rasy

Terier szkocki szerszej publiczności został pokazany na wystawie w 1879 roku w Londynie przez kapitana Gordona Murrayˊa. W 1881 roku sporządzono pierwszy wzorzec rasy, a zaledwie rok później powstał Klub Teriera Szkockiego. Terier szkocki został ukształtowany na norowca, a więc do polowań na borsuki, gryzonie i lisy na górskich terenach Szkocji. Dziś terier szkocki nie występuje już w tej roli, lecz traktowany jest jako pies wystawowy i towarzyszący.

Terier szkocki w Polsce

Terier szkocki pojawił się w Polsce w latach 20. XX wieku.

Jak wygląda terier szkocki

Terier szkocki jest psem krótkonożnym, lecz przy tym zwinnym i szybkim. Głowa długa, ale proporcjonalna do sylwetki i osadzona na mocno umięśnionej szyi. Oczy brązowe, nos czarny. Tułów prosty, równy i krótki przy jednoczesnym zachowaniu silnego umięśnienia. Zad teriera szkockiego zakończony średniej długości ogonem, który pies nosi prosto ku górze lub lekko zakrzywiony ponad grzbietem. Teriera szkockiego pozna się po charakterystycznej długiej brodzie i brwiach.

Terier szkocki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy terier szkocki

Pies i suka: 25-28 cm

Terier szkocki – waga

Pies i suka: 8,5-10,5 kg

Szata teriera szkockiego

Terier szkocki ma sierść dwuwarstwową, szorstką, drucianą, gęstą i przylegającą. Podszerstek jest miękki, krótki i gęsty.

Terier szkocki występuje w maści czarnej, pszenicznej lub pręgowanej w różnych odcieniach.

Jak długo żyje terier szkocki?

Terier szkocki żyje od 12 do 14 lat.

Kategoria wielkości teriera szkockiego

Terier szkocki jest małą rasą psów.

. Terier szkocki lubi zabawę, jest przy tym bardzo energiczny.

pixabay.com/images/id-427952/

Terier szkocki – usposobienie i charakter

Terier szkocki, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być wiernym i przywiązanym do swojego opiekuna psem. To pies radosny i przyjacielski, lecz niezbyt wylewny. Oddany najbliższym do tego stopnia, że na każdy dźwięk gotów jest bronić domu i obejścia. Usposobienie psa jest pełne godności, niezależności i odwagi. Terier szkocki jest bardzo inteligentnym zwierzęciem i niestety na równi zuchwałym. Terier szkocki lubi zabawę i jest przy tym bardzo energiczny. Brak codziennych aktywności może sprawić, że terier postanowi zwiedzać okolice na własną łapę, a skumulowaną energię wyładuje na sprzętach domowych. Wobec obcych pies jest dość silnie zdystansowany. Terier szkocki nie toleruje zachowań zaczepnych, nie jest cierpliwy wobec ich adresatów, dlatego zaleca się wysoką ostrożność w kontakcie z małymi dziećmi. Jest psem pamiętliwym.

Terier szkocki – zdrowie

Terier szkocki jest psem mocno zbudowanym, a jego postawa sprawia, że postrzegany jest jako niezwykle wytrzymałego. Niestety tak nie jest. Terier szkocki nie może być przesadnie obciążany wysiłkiem. Psu wystarczą regularne spacery, na których ma możliwość podjęcia wyzwań węchowych i społecznych. Podczas upałów należy zredukować aktywność teriera i zapewnić rozrywki węchowe w zaciszu przydomowego ogrodu, gdyż pies szybko się męczy. Dwuwarstwowa gruba okrywa sprawia, że terier dobrze radzi sobie w niepogodę. Zycie w kojcu zewnętrznym jest nie dla niego, terier szkocki za bardzo ceni wygodę.

Częste choroby terierów szkockich

  • Choroba von Willebranda (skaza krwotoczna)
  • osteopatia czaszkowo-żuchwową
  • zaburzenia metabolizmu melatoniny (Scotty Cramp)
  • szereg chorób skórnych (atopia, zapalenia mieszków włosowych, skórne lub podskórne zapalenie ziarniniakowe)

Terier szkocki – żywienie

Terier szkocki nie jest wybredny przy misce, bo zwyczajnie lubi jeść. Należy zapewnić psu wysokiej jakości karmę mokrą lub suchą dostosowaną do kondycji zdrowotnej. Wszelkie przekąski treningowe należy odejmować od dziennej kaloryczności głównych posiłków. Bez tego, średniej aktywności terier szkocki, szybko przybierze na wadze. Teriery szkockie mają skłonność do alergii pokarmowych, dlatego nową karmę należy wprowadzać mniejszymi porcjami w trybie 4 lub 10 dni.

Terier szkocki – pielęgnacji

Dłuższy włos teriera szkockiego wymaga starannej pielęgnacji. Jeśli jednak pies nie jest przeznaczony na wystawy, to wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, strzyżenie/trymowanie co kwartał i standardowa pielęgnacja, czyli czyszczenie uszu i zębów, przycinanie pazurów oraz kontrola stanu oczu.

Terier szkocki – szkolenie

Wrodzony intelekt teriera szkockiego daje się we znaki opiekunowi podczas szkolenia. Sprytny terier doskonale orientuje się, jak wymigać się od wykonywania zadań. Niezależny charakter psa sprawia, że szkolenie jest trudne, ale nie niemożliwe.

Terier szkocki wymaga doświadczonego opiekuna, który zbuduje z psem silną więź i to jemu pies będzie posłuszny. Uległość wobec psa jest absolutnie niewskazana podczas treningu. Skuteczną nagrodą dla łakomego teriera szkockiego są przysmaki, które warto wykorzystać w szkoleniu. Zasady należy wdrożyć już w momencie sprowadzenia psa do domu, bez tego ułożenie teriera szkockiego będzie bardzo problematyczne.

Terier szkocki nie jest przesadnie towarzyski, szczególnie wobec psów tej samej płci. Bezwzględną koniecznością jest także wczesna socjalizacja psa, by jak najszybciej czworonóg przyswoił kody komunikacyjne. Terier szkocki może brać udział w konkursach norowania. 

Zalety i wady rasy terrier szkocki

Zalety teriera szkockiego

  • Terier szkocki silnie związuje się z opiekunem, choć nie łatwo obdarza zaufaniem
  • Terier szkocki przez fakt bycia niezależnym dobrze radzi sobie sam w domu
  • Pies ten lubi zabawę, szczególnie tropienie i kopanie w ziemi
  • Terier szkocki to zadziorny i niecierpliwy psiak, ale nigdy agresywny
  • Terier szkocki linieje nieznacznie

Wady teriera szkockiego

  • Terier szkocki nie jest pieszczochem, stroni od przesadnej wylewności
  • Terier szkocki ma silny instynkt myśliwski
  • Rasa ta jest bardzo łakoma
  • Terier szkocki jest psem bardzo niezależnym i przez to trudnym w ułożeniu, wymaga doświadczonego opiekuna
  • Terier szkocki powinien być jedynakiem, koty i inne psy nie są pożądane w jego domu

Ciekawostki o rasie terier szkocki

  • Opiekunami teriera szkockiego byli prezydenci USA: Ronald Regan był opiekunem psa o imieniu Lucky, a George Bush opiekował się psem Barneyˊ
  • Wizerunek teriera szkockiego widnieje na etykietach słynnego trunku – Whisky Black&White.
Terier szkocki cena

Small dog photo created by master1305 – www.freepik.com

Terier szkocki hodowla

Kupując teriera szkockiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę psów ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Terier szkocki cena

Cena teriera szkockiego z hodowli waha od 3000 do 4000 złotych.

Imię dla teriera szkockiego

Ciekawe imię dla psa teriera szkockiego: Joe, Black, Tartan

Ciekawe imię dla suczki teriera szkockiego: Czarna, Kawa, Fanta

Dla kogo terier szkocki będzie idealny?

Terier szkocki będzie wspaniałym towarzyszem rodzin mieszkających na wsi czy też w mieście. Nie ma dla niego znaczenia czy mieszka w bloku, czy w domu z ogrodem. Ważne jest, aby zadbać o jego codzienną potrzebę ruchu. Nie jest to typ psa-sportowca. Starsze dzieci, które uszanują psa, będą go miały za wspaniałego kompana zabaw. Terier szkocki odnajdzie się także u boku aktywnej osoby starszej.

Klasyfikacja FCI rasy terier szkocki

Grupa III: teriery

Sekcja 2: teriery małe

Nr wzorca: 73

 

Redakcja

Bibliografia:

http://www.zkwp.pl/main.polish/zg/wzorce/73.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Terier szkocki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier szkocki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Terier szkocki to zwinny i szybki norowiec, który obecnie jest przede wszystkim psem do towarzystwa. Co warto wiedzieć o psach tej rasy?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x