Reklama

Terier brazylijski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier brazylijski, wbrew swojej nazwie nie ma brazylijskich korzeni.

By Svenska Mässan from Sweden – File:TERRIER_BRASILEIRO,_DK_JV-15_DK_V-15_Jyvämäen_Zircon_Zr_(24265479706).jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51159569

Terier brazylijski to rasa psów pochodząca od europejskich terierów, które trafiły do Brazylii i tam skrzyżowały się z lokalnymi wiejskimi psami.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Terier brazylijski – historia rasy

Terier brazylijski, wbrew swojej nazwie nie ma brazylijskich korzeni. Terrier brasileiro to młoda rasa psów, która powstała dzięki ambitnym Brazylijczykom, którzy w XIX i XX wieku przypływali na Stary Kontynent, by studiować w Anglii i we Francji. Po studiach, wracając do ojczyzny, zabierali ze sobą psy w typie jack russell terriera, chihuahua i pinczera miniaturowego.  

Przybyłe do Brazylii teriery skrzyżowały się naturalnie z wiejskimi psami i tak powstał terier brazylijski.

Wraz ze zmianami społecznymi w Brazylii, które doprowadziły do migracji ludzi ze wsi do miast teriery brazylijskie stały się miejskimi psami do towarzystwa.

Ich łagodny charakter i doskonałe zdolności adaptacyjne spowodowały, że psy te zostały uznane przez Brazylijski Związek Kynologiczny jako odrębna rasa już w latach 70. XX wieku. Mimo spadku popularności rasy w latach 80. XX wieku klub rasy dokonał skutecznej kampanii na rzecz uznania teriera brazylijskiego przez FCI, do którego doszło w 1995 roku.

Terrier brasileiro jest obecnie drugą najpopularniejszą rasą w Brazylii, a jej charakter docenili nawet Francuzi, gdzie terier brazylijski został uznany za odrębną rasę w 1981 roku.

Terier brazylijski w Polsce

Mimo swojej wielkiej popularności w Brazylii terier brazylijski nie jest zbyt popularny w Europie. W Polsce działa dosłownie kilka hodowli psa tej rasy, co powoduje, że na szczenięta mają szansę tylko nieliczni pasjonaci rasy.

Jak wygląda terier brazylijski?

Terier brazylijski to smukły pies średniego wzrostu, o silnej i proporcjonalnej budowie ciała i kwadratowej sylwetce. Głowa brasileiro ma kształt trójkątny; kufa równie; trufla jest średnio rozwinięta i ciemnej barwy; oczy są średnio wypukłe, zaokrąglone i o bystrym wyrazie; uszy osadzone na wysokości oczu o trójkątnym kształcie. Szyja teriera jest umiarkowanie długa, grzbiet krótki i dobrze umięśniony; ogon nie powinien sięga poza staw skokowy; kończyny są proste.

Terier brazylijski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie teriera brazylijskiego

Pies: 35-40 cm

Suka: 33-38 cm

Terier brazylijski – waga

Pies i suka: 8-12 kg

Szata teriera brazylijskiego

Włos teriera brazylijskiego jest krótki, śliski, cienki i przylegający do ciała.

Umaszczenie teriera brazylijskiego powinno być białe w łaty czarne, rudobrązowe lub niebieskie. Charakterystyczne dla rasy są podpalenia pod oczami, na bokach kufy i policzkach, we wnętrzu, u nasady i na obramowaniach uszu.

Kategoria wielkości teriera brazylijskiego

Terrier brasileiro to pies na pograniczu małej i średniej wielkości ras psów.

Ile żyje terier brazylijski?

Terrier brasileiro żyje średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Terier brazylijski – charakter

Terier brazylijski, to według wzorca ruchliwy, bystry, aktywny i ostry pies, a jednocześnie przyjacielski i miły dla znajomych.

Terier brazylijski to pies o przyjaznym nastawieniu, ale tylko do bliskich sobie osób. Pies ten nie ma nic wspólnego z leniwym kanapowcem. Brasileiro potrzebuje dużo ruchu, jest aktywny i uwielbia zabawy. Psy te uwielbiają skakać, wyrażając w ten sposób radość, ale również wymuszając swoje zachcianki.

Terrier brasileiro doskonale nada się do biegania przy rowerze, uprawiania joggingu ze swoim przewodnikiem, a także uprawiania psich sportów: nosework, agility, frisbee, flyball. Psy tej rasy mają niewyczerpane pokłady energii i mogą biegać tak długo, jak tylko będą miały możliwość. Z drugiej strony rolą opiekuna jest obserwowanie psa i nie dopuszczenia, by się przeforsował.

Terier brazylijski wykazuje instynkt łowcy, jak na teriera przystało. To powoduje, że pies może mieć skłonność do podążania za tropem.

Terier brazylijski potrzebuje towarzystwa swojej rodziny, pies pozostawiany na długo w samotności może zacząć niszczyć domowe przedmioty i głośno wokalizować. Ogólnie jest to dosyć szczekliwa rasa psów. Pies ten doskonale dogada się z innymi psami i kotami pod jednym dachem.

Ten energiczny pies doskonale nada się na pierwsze zwierzę w domu z dziećmi, z którymi chętnie podejmie zabawy. Brak skłonności do agresji jest dodatkowym atutem tej rasy psów.

Terier brazylijski – zdrowie

Terier brazylijski to ogólnie zdrowa rasa psów, która żyje nawet do 14 lat. Nie mają problemów z adaptacją do zimnej aury, również wysokie temperatury nie stanowią dla tych psów problemu. Ze względu na dużą aktywność psy te mogę cierpieć na zwichnięcia i problemy ze stawami.

Terier brazylijski – żywienie

Dieta teriera brazylijskiego powinna być dostosowana do aktywności psa. Jeżeli jest to pies, który uprawia sport do karma powinna mieć odpowiednią większą energetyczność. Psa można karmić zarówno suchą karmą dla psów, mokrą karmą, jak i dietą BARF.

Terier brazylijski – pielęgnacja

Pielęgnacja teriera brazylijskiego jest bardzo prosta. Wystarczy wyczesywać psa raz w tygodniu. W okresie linienia szczotkuj psa raz dziennie. Terier brazylijski nie wymaga wizyt u groomera, nie wymaga częstych kąpieli, a jedyne co należy zrobić, to skontrolować stan oczu, uszu, zębów i łap raz w tygodniu.

Terier brazylijski – szkolenie

Terier brazylijski to pojętny pies, którego szkoli się szybko i łatwo. Są to psy posłuszne i chętne do współpracy, dlatego polecane są jako pierwszy pies w domu. Psa najlepiej zacząć socjalizować od 4. tygodnia życia, w po drugim komplecie szkoleń zapisać do psiego przedszkola. Treningi ze starszym psem można wykonywać samodzielnie.

Zalety i wady teriera brazylijskiego

Zalety teriera brasileiro

  • Terier brazylijski to rasa, która mocno przywiązuje się do najbliższej rodziny
  • Terrier brasileiro to doskonały kompan dla osób aktywnych
  • Pies tej rasy nie wykazuje agresji – nada się na pierwszego psa dla rodzin z dziećmi

 

Wady teriera brasileiro

  • Brasileiro potrzebuje bardzo dużo ruchu, nie nada się dla osób, które szukają psa, z którym spacerować będą tylko po osiedlu

Ciekawostki o terierze brazylijskim

  • Terrier brasileiro ma wielką pasję do wysokiego podskakiwania, lubi odbijać się od ziemi, jak piłka do koszykówki.
Cena teriera brazylijskiego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

By Svenska Mässan from Sweden – TERRIER BRASILEIRO, DK JV-15 DK V-15 Jyvämäen Zircon Zr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878963

Terier brazylijski – hodowla

Kupując teriera brazylijskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Terier brazylijski cena

Cena teriera brazylijskiego z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla teriera brazylijskiego

Ciekawe imię dla psa teriera brazylijskiego: Max, Spajki, Piorun

Ciekawe imię dla suczki teriera brazylijskiego: Kimi, Jackie, Tiffi

Dla kogo terier brazylijski będzie idealny?

Terier brazylijski to pies, który potrzebuje dużej dawki aktywności. Będzie czuł się idealnie przy przewodniku, z którym będzie mógł spędzać czas na treningach joggingu albo uprawiając psie sporty. Pies ten nada się do domu z dziećmi i innymi zwierzętami, gdy nie ma skłonności do agresji.

Klasyfikacja FCI teriera brazylijskiego

Grupa III: teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 341

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Terier brazylijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier brazylijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Terier brazylijski to rasa psów pochodząca od europejskich terierów, które trafiły do Brazylii i tam skrzyżowały się z lokalnymi wiejskimi psami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 4610

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x