Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SZPIC WŁOSKI (VOLPINO ITALIANO)

Facebook
Twitter
Szpic włoski – cena, hodowla, opis rasy

By Lilly Mreal name: Małgorzata Miłaszewska – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92035203

Szpic włoski to jedna z najrzadszych ras psów na świecie. Swojego szpica włoskiego miał np. Michał Anioł. To bardzo temperamentne psy, które lubią szczekać.  

Spis treści

Szpic włoski – podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

195

➡ Waga

4 – 5 kg

❤ Długość życia

14 – 16 lat

💢 Charakter

Czujny, żywotny, wesoły

Szpic włoski – pochodzenie i historia rasy

Szpic włoski, znany również jako Vulpino Italiano, ma swoje korzenie w epoce brązu, będąc potomkiem szpica europejskiego. Popularne już od XV wieku we Włoszech, te małe psy służyły jako towarzysze zarówno dla bogatych, jak i mniej zamożnych obywateli. Ich atrakcyjny wygląd i zdolności stróżowania sprawiały, że były cenione przez wszystkie klasy społeczne. Szpice te nie tylko zyskały uznanie jako psy domowe, ale również zyskały miejsce w sztuce, z Vittore Carpaccio i samym Michałem Aniołem jako miłośnikami tej rasy.

Popularność szpica włoskiego

Na przestrzeni XVIII i XIX wieku, szpic włoski osiągnął szczyt swojej popularności we Włoszech. Mimo to, uznanie rasy jako oficjalnej zajęło wiele lat. Włoski Kennel Club opracował pierwszy wzorzec rasy w 1913 roku, a w 1956 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI. Niestety, od lat 60. XX wieku rasa ta zaczęła tracić na popularności. Od tamtego czasu, mimo różnych wysiłków, szpic włoski nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności.

Szpic włoski w Polsce

Szpic włoski został uznany przez FCI w 1989 roku.

Jak wygląd szpic włoski?

Szpic włoski to mały piesek o zwartej i harmonijnej budowie. Sylwetka szpica wpisana jest w kwadrat. Głowa jest dłuższa od kufy, stanowi 40% długości ciała. Głowę zdobią wysoko osadzone krótkie uszy. Ich kształt jest trójkątny i są ustawione frontalnie. Nos psa jest zawsze czarny bez względu na maść, grzbiet nosa prosty. Wargi psa są wąskie i obramowane na czarno, tak jak obwódki powiek. Oczy szpica włoskiego są okrągłe w kolorze ciemnej orchy. Ogon szpica jest przedłużeniem zadu i na stałe jest zwinięty nad grzbietem. Małe ciałko noszone jest przez idealnie proste nogi zakończone owalnymi łapami z czarnymi opuszkami i pazurami. Skóra na ciele szpica włoskiego nie może mieć fałd, jest przylegająca i napięta.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy szpic włoski

Pies: 27-30 cm

Suka: 25-28  cm

Szpic włoski – waga

Pies: 4,5-5,4 kg

Suka: 4-4,5 kg

Szata szpica włoskiego

Szpic włoski ma sierść długą, gęstą, prostą i odstającą. Na głowie włos półdługi kryjący podstawę uszu. Uszy pokryte delikatnym i gładkim włosem. Na kufie włos jest krótki. Na szyi kryza, a na tylnych kończynach pióra.

Szpic włoski występuje w maści jednolitej białej i jednolitej rudej. Rzadziej szpice włoskie pojawiają się w kolorze szampana, ale nie jest on pożądany.

Kategoria wielkości szpica włoskiego

Szpic włoski jest psem rasy małej.

Jak długo żyje szpic włoski ?

Szpic włoski żyje od 14 do 16 lat.

Jaki charakter ma szpic włoski?

Szpic włoski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem o żywym temperamencie. Nie jest to rasa wykazująca agresję lub nadmierną bojaźliwość. Obcych szpice zawsze donośnie obszczekają, skutecznie alarmując opiekuna o intruzie, wkraczającym na ich teren. Jego silne przywiązanie do rodziny i otoczenia sprawia, że jest niezwykle czujnym kompanem. Nie jest pieszczochem, ale ceni sobie bliskość opiekunów. Szpic włoski uwielbia zabawy, jest aktywny i chętnie podejmuje inicjatywę. Z natury jest psem wesołym i żywym, co odzwierciedla się w jego wyrazistym usposobieniu.

Zdrowie

Szpic włoski jest psem zdrowym i odpornym. Zimą żadne warunki pogodowe nie przeszkadzają mu w codziennej aktywności na świeżym powietrzu. Niestety latem szpic włoski przez grubą szatę może mieć problem z termoregulacją, dlatego trzeba zapewnić mu schronienie w cieniu, a intensywniejszy ruch organizować wcześnie rano lub wieczorem. Rasa szpic włoski nie ma tendencji do tycia, jeśli tylko zapewnia się psom odpowiednią dawkę stymulacji ruchowej.

Najczęściej pojawiające się choroby u szpiców włoskich

  • Zwichnięcie rzepki
  • Zwichnięcie soczewki

Czym karmić szpica włoskiego?

Szpice włoskie nie są łasuchami, ale zdarza się, że stronią od jedzenia, a wynika to z indywidualnych preferencji żywieniowych. Dobrym wyborem dla tego małego psa jest karma wysokiej jakości, która zadba o piękny wygląd sierści i będzie zapobiegać rdzawym zaciekom wokół oczu, pyska i łap. Pamiętać należy, że jest to mały pies o dość wąskiej szczęce, który nie będzie w stanie pogryźć dużych granulek, dlatego trzeba wybierać pokarm dedykowany dla psów małych i miniaturowych. Małe szpice karmi się często, ale mniejszymi porcjami, ze względu na mały żołądek duże porcje nie są wskazane.

Szpic włoski – pielęgnacji

Długa sierść wymaga starannej pielęgnacji, gdyż zaniedbana będzie się plątać i kołtunić. Kołtuny z kolei mogą doprowadzić do zaparzania się skóry i jej podrażnień. Szpic włoski musi być wyczesywany 2-3 razy w tygodniu, a w okresie linienia czesanie należy powtarzać codziennie. Psa można kąpać, ale tylko w ekstremalnych przypadkach zabrudzenia. Częste i nieprofesjonalne kąpiele mogą spowodować, że sierść straci swoją naturalną objętość i właściwości ochronne. Uszy, zęby i oczy należy poddawać regularnej kontroli czystości i stanu, by zapobiec problemom w ich obrębie.

Szpic włoski – szkolenie

Szpic włoski jest psem sprytnym i inteligentnym. Piesek przez swój niewielki wzrost wypracował sposób na zwracanie na siebie uwagi, jest w tym bardzo skuteczny. Aby szpic włoski nie zachowywał się demonstracyjnie, trzeba jak najszybciej wdrożyć odpowiednie metody wychowawcze i trzymać się ich konsekwentnie. Mały szpic jest bardzo przebiegły, potrafi oczarować wszystkich domowników tylko po to, by uzyskać to, czego chce. Zdecydowanie jest psem niezależnym i dzięki tej cesze nie ma problemu z zostawaniem samemu w domu czy zajmowaniem się sobą. Gdy potrzebuje atencji otoczenia, zaczyna się wygłupiać i dokazywać. Pozytywnym oddziaływaniem wychowawczym uzyskasz najwięcej, szpic włoski jest pojętny i potrafi słuchać, a zabawa to najlepsza podstawa do nauki.

Zalety i wady rasy szpic włoski

Zalety

  • Szpic włoski to doskonały przydomowy alarm, ma instynkt stróża
  • Volpino italiano jest wesoły, radosny, dynamiczny i uwielbia się bawić z dziećmi
  • Szpic włoski może uprawiać psie sporty w wersji mini, np. mini agility
  • Szpica włoskiego poleca się jako towarzysza aktywnych osób starszych, samotnych czy żyjących bliżej natury

Wady

  • Szpic włoski jest szczekliwy
  • Szpic włoski ma skłonność do niszczenia otoczenia, jeśli nie zabezpieczy się jego podstawowych potrzeb fizycznych, społecznych i psychicznych
  • Szpic włoski wymaga regularnej pielęgnacji, a linienie jest intensywne

Ciekawostki o szpicu włoskim

  • Opiekunem szpica włoskiego w epoce odrodzenia był Michelangelo Buonarroti (Michał Anioł).
  • Szpic włoski jest uznawany za jedną z najrzadszych ras na świecie.
Szpic włoski cena

CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=649621

Szpic włoski hodowla

Szpic włoski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki szpica włoskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca szpiców włoskich musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby szpic włoski mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Szpic włoski cena

Cena szpica włoskiego z hodowli to ok. 4000 zł. Dodatkowym wydatkiem jest sprowadzenie psa do Polski, gdyż w naszym kraju nie są one dostępne.

Imię dla szpica włoskiego

Ciekawe imię dla samca rasy szpic włoski: Fox, Tyson, Bobi

Ciekawe imię dla suki rasy szpic włoski: Bell, Pini, Rumba

Dla kogo szpic włoski będzie idealny?

Szpic włoski będzie dobrym psem rodzinnym i stróżującym, jednak nie nadaje się do życia w bloku. Każdy niepokojący dźwięk traktuje bardzo poważnie i musi na niego odpowiedzieć. Dom z ogrodem, z dala od gęstej zabudowy, którego może strzec u boku postawniejszego psa będzie dla niego wymarzonym miejscem.

Klasyfikacja FCI rasy szpic włoski

Grupa V: Szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 4: Szpice europejskie

Nr wzorca: 195

FAQ

Ile kosztuje szpic włoski?

Cena szpica włoskiego to ok. 4 tysiące złotych.

Czy szpic szczeka?

Tak, szpic włoski szczeka głośno i dość często. Szpice to psy terytorialne, które reagują na obcych oraz nieznane dźwięki głośnym szczekaniem.

Redakcja

Źródła

zkwp.pl/wzorce/195.pdf

fci.be/en/nomenclature/ITALIAN-VOLPINO-195.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SZPIC WŁOSKI – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SZPIC WŁOSKI – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Szpic włoski to jedna z najrzadszych ras psów na świecie. Swojego szpica włoskiego miał np. Michał Anioł. To bardzo temperamentne psy, które lubią szczekać.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x