Reklama

Szpic niemiecki – mały, średni, duży – opis rasy

Facebook
Twitter
Szpic niemiecki – mały, średni, duży – opis rasy

Szpic niemiecki to rasa psów, która doskonale dostosuje się do życia u boku każdego kochającego opiekuna. Szpice są długowieczne i o dobrym zdrowiu. 

Spis treści - kliknij

Szpic niemiecki – historia rasy

Szpic niemiecki to tak naprawdę grupa psów, która została wpisana na listę ras FCI pond numerem 97 w 1957 roku. W rejestrze FCI występują pod tym numerem:

 • Szpic wilczy
 • Szpic niemiecki duży
 • Szpic niemiecki średni
 • Szpic niemiecki mały
 • Szpic miniaturowy – pomeranian

 

Szpic niemiecki to jedna z najstarszych europejskich ras psów, której korzenie sięgają epoki kamienia i żyjących wtedy psów torfowych (Canis familiaris palustris) oraz późniejszej rasy „szpiców osady palowej”. Z całą pewnością szpic niemiecki to najstarsza rasa psów w Europie Środkowej. W przeszłości szpice niemieckie wykorzystywane były przede wszystkim do ochrony domostw. Traktowane były, jak niczym nie wyróżniające się psy przydomowe.

Szpic niemiecki zyskał na popularności dopiero w XVIII wieku, kiedy białe szpice zawędrowały na salony arystokracji. Chociaż szpice długowłose, z których, z mniejszych odmian wyhodowana pomeraniana, znane były w Nieczmech już ok. 1700 roku. W 1899 roku Niemiecki Stowarzyszenia Szpica uznało istnienie osobnych ras: szpica wilczego, szpica dużego, szpica małego i pomeraniana. W 1969 roku osobnego wzorca doczekał się szpic średni.

Szpic niemiecki w Polsce

Szpic niemiecki hodowany był w Polsce jeszcze przed II Wojną Światową. Obecnie całkiem dużą popularnością cieszy się w Polsce szpic miniaturowy – pomeranian. Szpice średnie i duże nie są zbyt popularne.

Jak wygląda szpic niemiecki?

Szpic niemiecki duży, średni i mały, to psy o pięknej szacie, nastroszone dzięki obfitemu podszerstkowi. W oczy wpada bujny kołnierz, który przypomina grzywę lwa. Szpic niemiecki zachowuje proporcje 1:1 wysokości w kłębie względem długości tułowia. Długość kufy do czaski wynosi 2:3. Głowa szpica niemieckiego zwężą się, jak klin w kierunku nosa. Nos jest okrągły i czarny; kufa nie jest wydłużona. Uszy szpica niemieckiego są trójkątne i spiczaste, a oczy migdałowate. Klatka piersiowa jest głęboka i dobrze wysklepiona; ogon osadzony wysoko, skierowany w górę i zakręcony do przodu.

Szpic niemiecki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie szpica

Szpic niemiecki duży – 45 cm

Szpic niemiecki średni – 35 cm

Szpic niemiecki mały – 27 cm

Szpic niemiecki – Waga

Psy i suki w trzech odmianach wielkości od 3 do 20 kg.

Szata szpica niemieckiego

Szpic niemiecki ma dwuwarstwowy włosy, składający się z prostych i nastroszony włosów okrywy oraz gęstego podszerstka.

Szpic niemiecki duży może występować w umaszczeniu białym, czarnym i czekoladowym.

Szpic niemiecki średni oraz mały może występować w umaszczeniu białym, czarnym, czekoladowym, pomarańczowym oraz szarym.

Ile żyje szpic niemiecki?

Szpic niemiecki żyje średnio od 12 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Szpic niemiecki – charakter

Szpic niemiecki to pies o bardzo rodzinnym usposobieniu. Szpice to czułe psy i wyjątkowo wierne. Nadadzą się zarówno dla rodziny z dziećmi, singli, jak i osób starszych. Szpic jest dosyć żywiołowym psem, lubi by poświęcano mu czas na zabawę. To pies, który doskonale się adaptuje. Nie przejawia instynktu łowcy, nie wykazuje niezależności, jest bardzo nieufny wobec obcych.

Szpic niemiecki całkiem dobrze znosi czas, w którym musi pozostać w domu samemu. Jednak, jeśli będzie poddawany próbom samotności zbyt intensywnie, to może pokazać swoje szczekliwe oblicze. Szpice to ogólnie szczekliwa rasa psów. Psy tej rasy, których potrzeba aktywności nie będzie zaspakajana mogą zacząć niszczyć przedmioty. Szpic niemiecki duży sprawdzi się również jako pies stróżujący. Mniejsze odmiany to psy typowo domowe.

Ze względu na łatwość w adaptacji i bardzo rodzinne usposobienie szpic niemiecki doskonale nada się na pierwszego psa w domu. Szpic dogada się z psami, kotami, to dobry towarzysz dla dzieci oraz osób starszych.

Szpic niemiecki – zdrowie

Szpic niemiecki to długowieczna rasa psów. To zdrowie i wytrzymałe psy, u których rzadko występują jakieś choroby. Szpic niemiecki może jednak być narażony na alergie.

Szpic niemiecki – żywienie

Szpic niemiecki nie powinien sprawiać problemów żywieniowych. Należy pamiętać, by dostosować karmę do wielkości odmiany szpica. Dla mniejszych szpiców warto kupić karmę suchą dla psa o mniejszych krokietach. W każdym przypadku doskonale sprawdzi się również karma mokra oraz dieta BARF.

Szpic niemiecki – pielęgnacja

Szpic niemiecki to rasa o pięknej sierści, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która nie jest wcale trudna. Raz w tygodniu wystarczy wyszczotkować szpica, również pod włos. Kąpieli nie należy stosować zbyt często, wyznacznikiem jest poziom zabrudzenia psa, ale nie powinny odbywać się częściej niż raz na kwartał. W okresie linienie należy szczotkować szpica każdego dnia.

Pamiętaj o cotygodniowej kontroli uszu, oczu i zębów swojego szpica.

Szpic niemiecki – szkolenie

Szpic niemiecki poprzez swój otwarty charakter i dużą skłonność do przystosowywania jest jedną z najłatwiejszych do szkolenia ras pierwotnych. Wystarczy psie przedszkole, a szpic pojmie, czego oczekuje od niego opiekun. Warto spędzać ze szpicem czas na zabawie i psimi sportem. Jak w przypadku każdego szczeniaka, tak i u szpica należy przeprowadzić socjalizację z innymi zwierzętami.

Zalety i wady rasy szpic niemiecki

Szpic niemiecki – zalety

 • Szpic to pies o bardzo czułym usposobieniu
 • Szpic niemiecki doskonale nada się do rodziny z dziećmi, jak i osób starszych
 • Szpice łatwo przystosowują się do otoczenia
 • Szpic niemiecki jest łatwy w ułożeni

 

Szpic niemiecki – wady

 • Szpice to bardzo szczekliwa rasa psów
Szpic niemiecki cena

Szpic niemiecki – ciekawostki

 • Szpic wilczy, szpic niemiecki duży, szpic niemiecki średni, szpic niemiecki mały oraz pomeranian to psy tej samej rasy zaklasyfikowane pod tym samym numerem wzorca.
 • Przy pomniku króla Wilhelma II w Stuttgarcie znajdują się dwa szpice niemieckie średni.

Szpic niemiecki cena

Szpic wilczy kosztuje od 3500 do 7000 zł.

Szpic niemiecki duży kosztuje od 4000 do 5000 zł.

Cena za szpica niemieckiego średnio waha się od 4000 do 5000 zł.

Pomeranian i szpic niemiecki mały kosztują od 7000 do 10000 zł.

Szpic niemiecki hodowla

Kupując szpica niemieckiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla szpica

Ciekawe imię dla psa szpica: Aki, Draco, Taj

Ciekawe imię dla suczki szpica: Ajra, Emi, Sali

Dla kogo szpic niemiecki będzie idealny?

Szpic niemiecki to rasa, która nada się dla każdego bez wyjątku.

Klasyfikacja FCI rasy szpic niemiecki

Grupa V: szpice i psy pierwotne

Sekcja 4: szpice europejskie

Numer wzorca: 97

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Szpic niemiecki – mały, średni, duży – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Szpic niemiecki – mały, średni, duży – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Szpic niemiecki to rasa psów, która doskonale dostosuje się do życia u boku każdego kochającego opiekuna. Szpice są długowieczne i o dobrym zdrowiu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1156

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x