Reklama

Skunks w domu zamiast psa? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem skunksa

Facebook
Twitter
Skunksa domowy

Zdjęcie Elisa Stone on Unsplash

Skunks domowy to połączenie psa i kota. Żywienie sprawdzi się takie, jak u psa. Wyprawka będzie podobna do kociej. Czy posiadanie skunksa w domu jest legalne?

Spis treści

Skunksa domowy – charakterystyka rasy

Skunks zwyczajny to ssak, który swoimi gabarytami przypomina większe koty. Skunksy zamieszkują całe terytorium Ameryki Północnej. Skunks waży zwykle nie więcej niż 4 kg, mierzy 30-40 cm, a drugie tyle przypada na puszysty ogon. Łapy skunksa opatrzone są w pazury, które pomagają w kopaniu nor. Długość życia skunksa wynosi zwykle od 8 do 10 lat. Skunksy to zwierzęta nocne, u których dominuje zmysł węchu i słuchu. Niestety wzrok skunksa jest bardzo słaby – widzą zwykle na kilka metrów.

Czy można trzymać skunksa w domu?

Jeżeli zastanawiasz się, czy posiadanie skunksa w domu jest legalne w Polsce, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Polskie przepisy traktują skunksy, jak zwierzęta domowe. Na ich posiadanie nie trzeba mieć żadnego zezwolenia.

Smród skunksa – jak się go pozbyć?

Nowy opiekun zupełnie nie musi obawiać się mitycznego zapachu skunksa. Wydzielina z gruczołów okołoodbytowych skunksa nie będzie groźna, ponieważ skunksy przed trafieniem z hodowli do nowego domu pozbawiane są tych gruczołów chirurgicznie.

Charakter skunksa

Skunksy to charakterologiczne połączenie psa z kotem. Są to bardzo towarzyskie zwierzęta, które szybko się socjalizują z ludźmi oraz innymi zwierzętami domowymi. Skunksy są inteligentne, lubią zabawy i pieszczoty, ale nie lubią samotności. Na skunksa nie wolno krzyczeć, ponieważ potrafi bardzo szybko odwdzięczyć się agresją. Swoje niezadowolenie skunks okazuje tupaniem.

Skunksy lubią ciszę i spokój, dlatego nie nadają się do domów z małymi dziećmi. Skunks przyzwyczai się do kota bądź spokojnego psa.

Żywienie skunksa domowego

Skunksy domowy podobnie, jak psy, to zwierzęta wszystkożerne, a ich dieta w pewnym zakresie podobna jest do diety psa. Po zakupie skunksa z hodowli powinniśmy karmić go taką karmą, jaką był karmiony w hodowli. Po kilku tygodniach, kiedy minie pierwszy stres, związany z aklimatyzacją skunksa w nowym domu możemy zacząć zmieniać jego dietę. Sposób przestawiania skunksa na nową karmę powinien być stopniowy. Jak u psów, każdego dnia możemy zwiększać stopniowo udział nowej karmy w całości, aż nie zmienimy pożywienia na nowe w sposób całkowity. Spokojna zmiana pożywienia skunksa może trwać nawet 2 tygodnie.

Czym żywić skunksa domowego?

W naturze skunksy jedzą to, co aktualnie jest dostępne. Wiosną jedzą koniki polne, świerszcze, chrząszcze, larwy i owady. Jesienią zjadają małe ssaki np. nornice. Skunksy jedzą również jaja i pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi. Jedzą również gady, płazy i ryby.

Dieta skunksa domowego powinna składać w 50% z warzyw, a w drugiej połowie z wysokomięsnej karmy mokrej lub suchej dla psów oraz dodatku owoców.

Żywienie skunksa powinno odbywać się z misek, osobnej do jedzenia i osobnej do wody. Skunks powinien mieć nieograniczony dostęp do wody.

Zdrowie skunksa

Skunks powinien być regularnie szczepiony przeciwko wściekliźnie, a także systematycznie odrobaczany. Skunksa można kąpać od czasu do czasu, korzystając z szamponów dla psów. Warto też przycinać pazury, jeśli skunks nie ma możliwości ścierać ich w naturalny sposób. 

Jak opiekować się skunksem?

Przed sprowadzeniem skunksa do domu warto przygotować się, jak na przyjęcie szczeniaka. Pokoje, które chcesz zabezpieczyć powinny być zawsze zamknięte albo odgrodzone drzwiczkami dla zwierząt. Przygotuj również legowisko dla skunksa – takie samo, jak dla mniejszego psa albo kota.

Skunks będzie załatwiał swoje potrzeby w kociej kuwecie. Jednak zanim to nastąpi będziemy musieli go tego nauczyć – będzie to podobne do nauki czystości szczeniaka. Jeżeli miejsce umieszczenia kuwety nie spodoba się skunksowi z pewnością da o tym znać, załatwiając się w innym miejscu. Wtedy lepiej przestawić kuwetę tam, gdzie chce tego nasz skunksi towarzysz. Na początku, podobnie, jak u kotów, kuwet powinno być kilka w różnych miejscach, by zbadać, która z nich będzie to ulubioną przez skunksa.

Pod Twoją nieobecność skunks powinien przebywać w klatce albo większej wolierze. Skunksy są ciekawskie, szybko się nudzą, a nuda to dobry powód, by narozrabiać.

Zabawki dla skunksa

Podobnie, jak w przypadku psów i kotów energię skunksa należy spożytkować na zabawach. Warto zatem kupić dla skunksach zabawki.

Czy wychodzić ze skunksem na spacery?

Skunksy to zwierzęta energiczne, które potrzebują ruchu. Przed wyjściem na spacer przyda się zatem nauka chodzenia w szelkach i na smyczy. Tutaj również przygotowanie będzie podobnej, jak przed pierwszym wyjściem z kotem na spacer.

Hodowla skunksa domowego

Rozród skunksów odbywa się między lutym, a kwietniem. Ciąża skunksów trwa od 60 do 80 dni. Samice rodzą od 2 do 10 młodych, które rodzą się ślepe i pokryte drobnym futrem we wzory charakterystyczne dla dorosłych skunksów. Między 6, a 12 miesiącem życia młode skunksy stają się niezależne, a dojrzałość płciową osiągają w pierwszym roku życia.

Młode skunksy do 8 tygodnia życia są pod stałą opieką matki, dlatego skunks z hodowli powinien mieć przynajmniej 2 miesiące życia zanim trafi do swojego nowego domu.

Ile kosztuje skunks domowy?

Cena skunksa domowego z hodowli waha się od 600 do nawet 2000 zł.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli zwierząt?

Summary
Skunks w domu zamiast psa? | Zoonews.pl
Article Name
Skunks w domu zamiast psa? | Zoonews.pl
Description
Skunks domowy to połączenie psa i kota. Żywienie sprawdzi się takie, jak u psa. Wyprawka będzie podobna do kociej. Czy posiadanie skunksa w domu jest legalne?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1048

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x