Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Shar pei – szarpej – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Shar pei – szarpej – opis rasy

pixabay.com/images/id-5256832/

Shar pei to stara chińska rasa. Ten pomarszczony pies z niebieskim językiem nie jest jednak dobrym wyborem na pierwszego pupila w domu, z uwagi na trudny charakter.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o shar pei

🌅 Kraj pochodzenia

Chiny

🐶 Numer wzorca FCI

309

➡ Waga

18-25 kg

❤ Długość życia

10-13 lat

💢 Charakter

Shar pei to towarzyski pies, który przywiązuje się do swoich najbliższych, chociaż mogą zdarzyć się psy o mocniejszym charakterze indywidualisty.

Shar pei – historia rasy

Shar pei to stara rasa psów, która pochodzi z południowych Chin, z terenów prowincji Guangdong. Badacze rasy wskazują, że shar pei może pochodzić nawet sprzed 2200 lat. Psy w tym typie miały żyć już w czasach dynastii Han 200 lat p.n.e. Protoplastami shar pei są prawdopodobnie mastify tybetańskie oraz psy chow chow. W przeszłości shar pei pracowały jako psy stróżujące w świątyniach i domostwach, pilnowały bydła, a także byłby zabierane na polowania na dziką zwierzynę.

Shar pei vs komunizm

W czasach współczesnych, od momentu powstania Chińskiej Republiki Ludowej, shar pei traktowany był jako pies luksusowy, a zatem zbędny tkance robotniczej. Partia nałożyła na posiadaczy shar pei specjalne podatki, które skutecznie zniechęciły miłośników shar pei do posiada tej rasy. Podatek oraz uznanie posiadania shar pei za przejaw burżuazji doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia tej rasy w Chinach. Nieliczne psy przetrwały w Chinach, Tajwanie, Makao i Hong Kongu. Wiedząc, że rasa może nie przetrwać, jej miłośnik, Matgo Law w latach 60. XX wieku założył Hong Kong and Kowloon Kennel Association, gdzie opracowano wzorzec rasy.

Amerykanie ratują shar pei

Matgo Law tak kochał te psy, że zwrócił się również, za pośrednictwem amerykańskiej redakcji magazynu „Dogs”, z apelem o uratowanie rasy do Amerykanów. Magazyn z ilustrowanymi zdjęciami shar pei ukazał się w 1971 roku, a na apel odpowiedziało ponad 200 osób. Dzięki temu hodowle shar pei powstały w USA w: Kalifornii, Oregonie, Ohio, Karolinie Północnej, Indianie, Pensylwanii oraz Wirginii, a już w 1974 roku powstał w USA klub tej rasy. Pierwszym prezesem klubu został Ernest Albright.

Uznanie rasy shar pei

Do Polski pierwsze shar pei trafiły już w latach 80. XX wieku.

Jak wygląda shar pei?

Shar pei to pies o zwartej i dobrze związanej sylwetce oraz średniej wielkości. Głowa shar pei jest duża w stosunku do tułowia. Czaszka jest płaska i szeroka; nos duży i szeroki; kufa szeroka na całej długości. Shar pei ma niebieski język – w Chinach wierzono, że odstrasza to diabla. Oczy shar pei mają migdałowaty kształt; uszy bardzo małe i grube, trójkątne, osadzone wysoko na głowie. Szyja średniej długości; grzbiet krótki i mocny; ogon gruby, ostro zakończony.

Pomarszczony pies

W wyglądzie shar pei najbardziej widoczne są pomarszczone fałdy skóry, które pokrywają całego jego ciało. Jest to znak rozpoznawczy shar pei.

Charakterystyka rasy shar pei

Wysokość w kłębie shar pei

Pies oraz suka: 44-51 cm

Shar pei – waga

Pies oraz suka: 18-25 kg

Szata shar pei

Shar pei ma krótką, twardą i sztywną sierść. Włos okrywowy prosty i odstający, na kończyna bardziej przylegający. Shar pei nie ma podszestka.

Shar pei występuję w każdym jednolitym umaszczeniu z wyjątkiem białego.

Kategoria wielkości shar pei

Shar pei to pies średniej wielkości.

Ile żyje shar pei?

Shar pei żyje średnio od 10 do 13 lat.

Shar pei – charakter

Shar pei to towarzyski pies, który przywiązuje się do swoich najbliższych, chociaż mogą zdarzyć się psy o mocniejszym charakterze indywidualisty. Shar pei potrafią być skore do zabawy, zwłaszcza w wieku szczenięcym, jednak nie jest to typowa cecha ich osobowości. To raczej stonowane i spokojne psy, które dobrze czują się w domowym zaciszu.

Shar pei nie można odmówić inteligencji, dzięki której szybko osiągnie to, czego oczekuje. Ten pomarszczony pies jest dosyć zdystansowany wobec obcych. Całkiem dobrze znosi samotność, potrafi być uparty, sprawdzi się jako pies stróżujący, bywa umiarkowanie szczekliwy, natomiast nie wykazuje skłonności do ucieczek.

Ze względu na swój charakter nie jest jednak dobrym kandydatem na pierwszego psa w domu. Niewłaściwie ułożony może dominować czy reagować agresją.

Shar pei to inteligentny pies, który potrafi dostosować się do warunków, w jakich przyjdzie mu żyć, jest to jednak spokojny pies, który dobrze sprawdzi się u boku domatorów. Jego potrzeba ruchu jest umiarkowana – pomarszczony pies zadowoli się trzema 30-minutowymi spacerami.

Wobec kotów oraz innych psów w domu shar pei może wykazywać agresję. Jedynym sposobem jest wychowanie psa z innymi zwierzętami od szczeniaka. Pies zaakceptuje w domu dzieci, jednak nie będzie im posłuszny. Podobne problemy mogą mieć osoby starsze, które nie potrafią panować nad psami.

Shar pei – charakter

pixabay.com/images/id-4352585/

Shar pei – zdrowie

Shar pei to pies bez podszerstka, który nie radzi sobie zarówno w zimowe, jak i letnie upalne dni. W zimie shar pei powinien wychodzić na dwóch w ubranku dla psa, z  kolei latem jego spacery w najwyższych dziennych temperaturach powinny zostać całkowicie przeplanowane. Mimo tego, że psy te żyją całkiem długo – nawet do 13 lat, to nie ominęły ich typowe dla rasy choroby.

Typowe choroby shar pei

  • Uogólniona demodekoza
  • Atopia
  • Nadwrażliwość pokarmowa
  • Pierwotny łojotok
  • Idiopatyczna skórna mucynoza
  • Wyprzenie
  • Guzy skóry
  • Wrodzony idiopatyczny przełyk wrodzony
  • Wrodzona przepuklina rozworowa
  • Amyloidoza
  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Rodzinna gorączka śródziemnomorska
  • Guz z komórek tucznych
  • Entropium
  • Wypadanie gruczołów trzeciej powieki
  • Jaskra
  • Zaćma
  • Pierwotne zwichnięcie soczewki
  • Zez zbieżny ze zwłóknieniem mięśni
  • Amyloidoza nerek
  • Pierwotna dyskineza rzęsek

Shar pei – żywienie

Ze względu na możliwe problemy skórne warto karmić shar pei karmami monobiałkowymi i bezzbożowymi już od szczeniaka. U dorosłego psa z nadwrażliwością pokarmową konieczne może być przeprowadzenie diety eliminacyjnej.

Ponieważ shar pei jest dosyć wybrednym psem, to najlepiej sprawdzi się w jego diecie mokra karma dla psów bądź dieta BARF. Karma powinna być dostosowana do wieku, poziomu aktywności psa oraz ewentualnych problemów zdrowotnych psa.

Shar pei – szkolenie

Shar pei to pies o dosyć trudnym charakterze, pod tym względem, że ma skłonność do dominacji oraz niezależności. Wobec tego będzie to rasa psa mało podatna na szkolenie. Naukę posłuszeństwa należy zacząć od psiego przedszkola, a następnie kontynuować z cierpliwością w czasie dojrzewania psa. Socjalizacja powinna odbywać się od szczenięcia. Psu tej rasy nie można na wszystko pozwalać, ponieważ stanie się nie do opanowania w dorosłym wieku.

Shar pie – pielęgnacja

Shar pei ma mocno pofałdowaną skórę. Ten pomarszczony pies potrzebuje uważnej pielęgnacji, zwłaszcza w okolicach pyska i oczu. Fałdy skórne na pysku należy przynajmniej raz w tygodniu przemywać. Psa o takiej szacie warto kąpać kilka razy do roku w szamponie do skóry wrażliwej.

Należy systematycznie przeglądać stan uszu, które mają tendencje do zapaleń. Oczy i zęby należy przeglądać przynajmniej raz w tygodniu. Sierść wystarczy przeczesać również raz w tygodniu. W okresie wiosennego i jesiennego linienia należy czesać shar pei każdego dnia.

Zalety i wady rasy shar pei

Zalety shar pei

  • Shar pei to inteligentny pies, który dostosuje się do życia w różnym otoczeniu np. w małym mieszkaniu
  • To pies bardzo stonowany i spokojny
  • Shar pei może pełnić rolę stróża na domowym podwórku
  • Przywiązuje się do rodziny

Wady shar pei

  • Shar pei to pies o poczuciu dużej niezależności, co może powodować problemy, podczas szkolenia
  • Shar pei cierpi na całkiem długą listę chorób
  • Pies tej rasy nie dogada się z kotami i innymi psami w domu, jeżeli nie był z nimi wychowywany od szczeniaka

Ciekawostki o shar pei

  • Pomarszczony pies – tak zazwyczaj nazywany jest shar pei.
  • Niebieski język shar pei uznawany jest w Chinach za talizman przeciw diabłu.
  • W latach 70. XX wieku shar pei został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmniej liczba rasa na świecie – w chwili wpisywania istniało jedynie 45 zarejestrowanych hodowli.
Shar pei - hodowla

Shar pei - hodowla

Kupując shar pei z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Cena shar pei

Cena shar pei z hodowli waha się od 4000 do 7500 zł.

Imię dla shar pei

Ciekawe imię dla psa shar pei: Mufasa, Pekin, Manu

Ciekawe imię dla suki shar pei: Silva, Carmen, Chinka

Dla kogo shar pei będzie idealny?

Shar pei to idealny pies dla osób o stonowanym charakterze, nawet domatorów z doświadczeniem w układaniu psa, które cierpliwe będą pracować nad układaniem shar pei.

Klasyfikacja FCI rasy shar pei

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1: molosy typu mastifa

Numer wzorca: 309

Pytania czytelników

Czym czesać shar pei?

Shar pei ma krótką sierść, którą można czesać gumową rękawicą bądź lepiej szczotką z krótkim naturalnym włosiem.

Jak kąpać shar pei?

Jeżeli pies nie jest mocno zabrudzony to shar pei nie należą kąpać zbyt często. Zmywanie naturalnej warstwo sebum może tylko zaognić problemy skórne. Lepiej nie kąpać psa częściej niż raz na kwartał.

Czy shar pei choruje?

Shar pei to niestety dosyć chorowita rasa psów. Lista chorób w niniejszym artykule liczby ponad 20 pozycji.

Czy shar pei jest groźny?

Shar pei to generalnie spokojna rasa psów, jednak z twardym charakterem – niekiedy psy mogą być agresywne wobec innych zwierząt.

Redakcja

Bibliografia:

A. Tomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/309.pdf

fci.be/en/nomenclature/SHAR-PEI-309.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Shar pei – szarpej – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Shar pei – szarpej – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Shar pei to stara chińska rasa. Ten pomarszczony pies z niebieskim językiem nie jest jednak dobrym wyborem na pierwszego pupila w domu, z uwagi na trudny charakter.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x