Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Ropiejące oczy u psa
5 domowych sposobów, jak sobie poradzić z tym problemem

Facebook
Twitter
Pies ropiejące oczy

Okresowe problemy z ropiejącymi oczami u psów to częsty problem. Do nawracających problemów predysponowane są niektóre rasy, a także psy cierpiące na alergie.

Spis treści - kliknij

Dlaczego psu ropieją oczy?

Oczy jako narząd silnie narażony na czynniki zewnętrzne, często ulegają podrażnieniom. Kontakt z pyłkami czy nawet kurzem, może u wrażliwszych zwierząt skutkować miejscowym zapaleniem. Zauważalne jest uporczywe mrużenie oraz obecność ropnej wydzieliny w kącikach oczu.
O ile problemom z oczami nie towarzyszą inne objawy ogólne, a stan w ciągu doby nie ulega wyraźnemu pogorszeniu, zastosowane w początkowej fazie domowe sposoby na ropiejące oczy u psa, mogą okazać się wystarczające.

Napary ziołowe na ropiejące oczy u psa

Niezwykle popularną metodą radzenia sobie z ropiejącymi oczami u psa jest przemywanie ich ciepłym naparem z rumianku lub świetlika. Choć oba zioła mają działanie przeciwbólowe i łagodzące stany zapalne, mogą podrażniać i działać uczulająco.    

Sól fizjologiczna na ropiejące oczy u psa

Roztwór soli fizjologicznej, dostępny w każdej aptece w postaci wygodnych ampułek to najlepsze
co możemy zastosować przy pierwszych problemach z oczami. Nasączonym roztworem wacikiem, bezpiecznie możemy przemywać zarówno okolicę, jak i samo oko. Sól fizjologiczna nie powoduje podrażnień, wypłukuje alergeny i może być stosowana wiele razy w ciągu dnia, w zależności
od potrzeb.

Woda na ropiejące oczy u psa

Przemywanie podrażnionych oczu zwykłą wodą to sposób, który często jako pierwszy przychodzi na myśl właścicielom psów. W ten intuicyjny sposób chcemy wypłukać z oka ewentualne czynniki drażniące i pozbyć się ropy z oczu psa. Warto użyć wody ciepłej, zbliżonej do temperatury ciała, a oko przemywać namoczonym wacikiem kilka razy dziennie.

Krople do oczu dla ludzi na ropiejące oczy u psa

Samodzielne podawanie pupilom leków przeznaczonych dla ludzi, choć w dobrej wierze, jest częstym błędem wielu właścicieli. Zdarza się, że chcąc pomóc zwierzakowi, sięgamy po krople, które przy podobnych objawach przepisał nam lekarz. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego robić, ponieważ podanie nieodpowiednio dobranego leku może prowadzić do zaostrzenia objawów, a nawet trwałych uszkodzeń narządu wzroku.

Preparaty pielęgnacyjne na ropiejące oczy u psa

Preparaty do pielęgnacji oczu, dostępne w sklepach zoologicznych to kolejne z bezpiecznych rozwiązań zarówno przy długotrwałym jak i sporadycznym stosowaniu. Oczywiście, w przypadku zaawansowanych stanów zapalnych oczu, takie specyfiki nie zastąpią terapii leczniczej. Mogą jednak skutecznie zapobiegać nawrotom, wspomóc leczenie i spowolnić rozwój choroby. Łagodny skład tego rodzaju produktów powoduje, że mogą być stosowane bezpiecznie i zazwyczaj nie wchodzą w interakcje z substancjami leczniczymi. Podczas leczenia jednak, stosowanie należy skonsultować
z lekarzem weterynarii.

Podsumowując

Domowe sposoby na ropiejące oczy u psa, wdrożone już przy pierwszych objawach, mogą okazać się wystarczającym remedium. Jeśli jednak mimo przemywania nie zauważymy poprawy, bezwzględnie należy udać się do weterynarza, ponieważ niedyspozycje okulistyczne mogą zwiastować poważniejsze problemy. Pamiętajmy jednak by stosować tylko bezpieczne metody, a te niepewne włóżmy między bajki.

Tech. wet. Agata Michniewicz

tech. wet. Agata Michniewicz

Pałająca miłością do zwierząt technik weterynarii pracująca w lecznicy weterynaryjnej. Prywatnie, właścicielka kota, królika i kawii domowej. Doświadczenia nabierała, podczas pracy w sklepie zoologicznym. Zna szeroki asortyment produktów i wie, które z nich nalepiej sprawdzą się dla Twojego pupila.

Chcesz poznać inne przydatne porady o psach?

Summary
Ropiejące oczy u psa 5 domowych sposobów, jak sobie poradzić z tym problemem
Article Name
Ropiejące oczy u psa 5 domowych sposobów, jak sobie poradzić z tym problemem
Description
Okresowe pojawianie się ropnej wydzieliny w okolicach oczu to częsta przypadłość wielu psów. W tym artykule podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x