Pchły u psa i kota – jak się ich pozbyć

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Jak sprawdzić czy pies lub kot ma pchły?

Pchły to pasożyty, które mogą być wektorem wielu groźnych chorób u psów i kotów. Wystarczy wspomnieć, że mogą przenosić tasiemca. Zagrożeni mogą być również ludzie np. chorobą kociego pazura.

Spis treści

Inwazje pcheł u psów i kotów występują przez cały rok. Odpowiadają za nie pchły psie (Ctenocephalides canis) oraz pchły kocie (Ctenocephalides felis), które na swojego żywiciela mogą czekać w uśpieniu przez wiele miesięcy. Te mikroskopijnej wielkości pasożyty potrafią składać dziennie do 50 jaj, z których wylęgają się larwy. Po 4-8 dniach larwy przemieniają się w poczwarki, z których powstają kolejne pokolenia dorosłych pcheł.

Ctenocephalides canis
Ctenocephalides

Objawy pcheł u psa i kota

Zależą one od wielkości inwazji i zwierzęcia, ponieważ niektóre z nich nie demonstrują żadnych objawów. Jednak do tych najczęściej występujących należą:

  • uporczywy świąd,
  • podgryzanie,
  • wylizywanie,
  • niepokój,
  • wyłysienia, przerzedzenia włosa,
  • anemia – przy dużej ilości pcheł, na co najczęściej narażone są małe kocięta.

Jak sprawdzić czy pies lub kot ma pchły?

W przypadku obecności pcheł na psie lub kocie znajdziemy charakterystyczne małe czarne kulki, przypominające ziarenka piasku. Pojawiają się one najczęściej u nasady ogona, za uszami, na głowie. Roztarcie ich na wilgotnej bibule czy ligninie spowoduje czerwone zabarwienie. Są to odchody pcheł. Bardzo trudno jest znaleźć dorosłego osobnika. Trzeba pamiętać, że te pasożyty tylko żerują na psach i kotach, a większość stadiów rozwojowych spotykamy w ich środowisku.

Choroby przenoszone przez pchły

Choroby odpchelne stanowią zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, są to między innymi:

Tasiemiec – najczęściej diagnozowany u zwierząt mięsożernych jest Dipylidium caninum. Żywicielami pośrednimi są pchły lub wszoły. Do zachorowania dochodzi wskutek zjadania zarażonych owadów przy pielęgnacji sierści. Następnie pasożyty dostają się do miejsca docelowego, czyli jelita kota bądź psa. Mimo, że tasiemce z tej grupy występują na terenie całej Europy, u ludzi takie przypadki zdarzają się sporadycznie i musiałoby się to wiązać z połknięciem pchły.

Atopowe pchle zapalenie skóry – wiąże się z uczuleniem psów i kotów na alergeny zawarte w ślinie pcheł. Nawet nieduża inwazja, może objawiać się bardzo silnym świądem. Na grzbiecie, wzdłuż linii kręgosłupa, na ogonie czy w pachwinach spotyka się strupy i wyłysienia. Może to prowadzić do powierzchniowego ropnego zapalenia skóry.

U ludzi najczęściej spotykana jest choroba kociego pazura, która pośrednio związana jest z inwazją pcheł. Spowodowana jest ona przez bakterie Bartonella henselae, których nosicielem jest kot. Człowiek najczęściej zaraża się po ugryzieniu czy zadrapaniu przez zwierzę. Charakterystyczne objawy to grudka lub krosta w miejscu zadrapania oraz powiększenie okolicznego węzła chłonnego. Za szerzenie się choroby odpowiedzialne są pchły, ponieważ to one zarażają koty między sobą.

Jak pozbyć się pcheł u psa i kota

Przede wszystkim regularną profilaktyką. Od nas właścicieli zależy dobór preparatu. Występują one w postaci kropel typu spot-on na kark, obroży czy tabletek na pasożyty. Ważne jest również dokładne wyczesywanie sierści oraz wykąpanie zwierzęcia w specjalistycznym szamponie, który wspomoże nas w walce z inwazją. U kotów lepiej sprawdzają się preparaty typu spot-on, niewymagające podania doustnego.

Jak zwalczać pchły w otoczeniu

Oprócz zabezpieczenia zwierzęcia, równie istotne jest zadbanie o jego otoczenie. Pchły składają jaja poza żywicielem, a więc znajdziemy je tam, gdzie lubi przebywać nasz pupil np. w legowiskach, kocach, dywanach czy drapaku. Poleca się dokładne odkurzenie i wypranie tych miejsc. Dodatkowo skuteczne będą produkty zawierające, oprócz fipronilu, (s)-metopren. Jest to substancja o działaniu jajo- i larwobójczym, która wchodzi w skład niektórych preparatów weterynaryjnych. Musimy pamiętać, że ze względu na cykl życiowy pchły, walka z inwazją może trwać długo i musimy się uzbroić w cierpliwość.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem

Poszukujesz preparatu na pchły dla psa lub kota?

Reklama

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Pchły u psa i kota – jak się ich pozbyć - Zoonews.pl
Article Name
Pchły u psa i kota – jak się ich pozbyć - Zoonews.pl
Description
Pchły to pasożyty, które mogą być wektorem wielu groźnych chorób u psów i kotów. Wystarczy wspomnieć, że mogą przenosić tasiemca. Jak zabezpieczyć psa i kota?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 514

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x

Chcesz dołączyć do newslettera?

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną, przez firmę Nowe Media dr Mateusz Karatysz w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów biznesowych, na podany przeze mnie adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Z 2002r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odbierania wiadomości wysyłanych za pomocą newslettera przez firmę Nowe Media dr Mateusz Karatysz z siedzibą w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 120/11. W każdej chwili można wycofać udzieloną zgodę klikając: „Rezygnuję” w odebranym newsletterze.