Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Prętnik – hodowla, żywienie, cena

Facebook
Twitter
Prętnik – hodowla, żywienie, cena

By André Karwath aka Aka – Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=568803

Prętnik karłowaty to rybka akwariowa, której zachowania rozrodcze, w szczególności budowa gniazda przez samca, są niezwykłym spektaklem dla obserwatora.

Spis treści - kliknij strzałkę

Prętnik karłowaty systematyka i pochodzenie

Prętnik karłowaty (trichogaster lalius / gurami karłowate) to słodkowodna ryba z rodziny guramiowatych z rodzaju okoniowatych. Prętnik w naturalnym środowisku spotykany jest w Azji, a dokładniej w spokojnych i miękkich wodach Bangladeszu, Indii i Pakistanu. Prętniki karłowate to także rybki labiryntowe

Jak wygląda ryba prętnik karłowaty?

Prętnik karłowaty to niewielka ryba akwariowa mierząca maksymalnie 7,5 cm. Ciało dorosłych prętników jest wyraźnie bocznie spłaszczone. Płetwa brzuszna została przekształcona w nitkowate wyrostki czuciowe. Różnica w wielkości między samcem, a samicą jest nieznaczna. Samica prętnika karłowatego jest nieco krótsza, ma 6 cm. Samiec prętnika jest też intensywniej wybarwiony, szczuplejszy i ma większą płetwę odbytową i grzbietową. Podstawową barwą prętnika jest czerwień i niebieski przeplatane w formie pionowych pasów na ciele. Samica jest szarooliwkowa i mieni się na niebiesko. Prętniki karłowate potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym dzięki labiryntowi. Labirynt to pomocniczy narząd oddechowy występujący u niektórych ryb. Przez ten fakt ryba prętnik jest nazywana labiryntowcem lub błędnikowcem i może żyć w wodach uboższych w tlen.

Prętnik karłowaty

Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=305552

Prętnik karłowaty – odmiany barwne

Prętnik karłowaty to barwna ryba akwariowa, której kolorystykę będzie można podziwiać w odpowiednio zagospodarowanym akwarium. Prętnik karłowaty może wystąpić w kilku odmianach kolorystycznych:

  • prętnik trójbarwny
  • prętnik miodowy
  • prętnik niebieski
  • prętnik czerwony
  • prętnik morelowy
  • prętnik wargacz
Prętnik karłowaty to barwna ryba akwariowa

By André Karwath aka Aka – Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=671017

Ryby labiryntowe gatunki

Prętnik karłowaty nie jest jedyną rybą labiryntową. Do grona ryb mogących oddychać powietrzem atmosferycznym należą m.in.:

  • beloncja cejlońska
  • skrzeczek średni, pręgowany czy karłowaty
  • ryby gurami
  • wielkopłetw czarny oraz wspaniały
  • buszowiec ostropyski
  • bojownik syjamski, nadobny, jawajski, szkarłatnoczerwony czy foerscha

Prętnik karłowaty – żywienie

Prętnik karłowaty może jeść różnorodny pokarm, od glonów, po małe bezkręgowce, aż po akwarystyczny pokarm suchy i granulowany. Prętnik karłowaty nie pogardzi też żywnością świeżą i mrożoną. Larwy komara, ochotka, solówce czy zooplankton jak najbardziej powinny się znaleźć w jego urozmaiconej diecie. Prętnik karłowaty żeruje przy tafli wody. Narybek prętnika karłowatego po zużyciu woreczka pokarmowego karmi się pokarmem pyłowym lub żelowym. Małe ryby prętnika odkarmia się mikro nicieniami: wrotkami, widłonogami oraz larwami solowca, czyli artemią.

Prętnik karłowaty akwarium

Prętnik karłowaty najczęściej sprzedawany jest w parze i tak powinien być hodowany. Większa liczba tych rybek labiryntowych nie jest wskazana w małym akwarium. Dla pary gatunkowej wystarczy akwarium 54 litrowe o długości 60 cm.

Akwarium dla prętnika powinno być gęsto obsadzone roślinnością, która doskonale sprawdza się jako kryjówka i miejsce odpoczynku. W akwarium prętnika karłowatego warto odtworzyć środowisko naturalne, które jest zacienione dzięki roślinom pływającym, liściom, korze drzew, czy gałęziom. Skąpo obsadzone akwaria przyczynią się do zintensyfikowania nieśmiałość ryb i podejmowania wszelkich prób unikania wypływania na otwartą przestrzeń. Prętnik karłowaty preferuje spokojny prąd wody.

Podstawowe parametry w akwarium prętnika

  • pH wody dla prętnika karłowatego: od lekko kwaśnej do lekko zasadowej, 6-7,5
  • temperatura wody: ciepła do umiarkowanej, 22-27 st. C
  • twardość wody dla prętnika karłowatego: od bardzo miękkiej po średnio twardą, 5-15 ̊dG
  • podmiana wody: raz na 7 dni, od 10-20% zbiornika

Prętnik karłowaty z jakimi rybami

Pretnik karłowaty dobrze koegzystuje z mniejszymi rybami ławicowymi. W gronie współlokatorów dla pary prętników karłowatych mogą znaleźć się:

  • kiryski
  • otoski
  • mniejsze tęczanki i brzanki
  • razbory hengela
  • krewetki karłowate
  • pielęgnice
  • rybki gurami

 

Liczba ryb w akwarium towarzyszącym powinna być dostosowana do wielkości zbiornika. Im jest on większy i mniej zatłoczony, tym prętnik karłowaty będzie wykazywał mniejszy terytorializm. Wobec większych i ruchliwszych ryb prętnik będzie onieśmielony, a wręcz wystraszony. Z tego powodu prętnik karłowaty z bojownikiem nie jest polecany w jednym zbiorniku.

Prętnik karłowaty cena

Cena za parę prętników to wydatek rzędu 12-20 zł.

Prętnik karłowaty rozmnażanie

Przed przystąpieniem do rozrodu samice prętnika karłowatego należy sowicie karmić i kontynuować karmienie w akwarium tarliskowym. Po 2-3 dniach wpuszczamy samca. W okresie tarła samce prętnika karłowatego mogą wykazywać agresję wobec kolorowych gupików oraz innych gatunków gurami, dlatego taką obsadę należy dokładnie przemyśleć. Tarło prętnika powinno odbywać się w osobnym, minimalnie mniejszym zbiorniku. Samice ryb gotowe do tarła muszą mieć możliwość ukrycia się w roślinności. Ryba budująca gniazdo – samiec – agresywnie przegania samice i staje się dość nieprzewidywalna. Narząd oddechowy – labirynt – umożliwia prętnikowi karłowatemu budowę gniazda, składającego się z pęcherzyków powietrza otoczonych śliną. Konstrukcja umacniana jest kawałkami roślin. Poleca się dno torfowe z roślinnością drobną oraz pływającą. Woda w zbiorniku tarliskowym musi być ciepła 27-28 st. C i należy jej poziom obniżyć do 20 cm. Liście migdałecznika morskiego dodane do wody poprawią jej jakość (antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości) i zachęcają ryby do tarła.

Tarliskowe akwarium dla prętnika musi być przykryte. Ciepłe powietrze nad taflą wody jest niezbędne dla narybku i ukształtowania labiryntu. Gdy gniazdo jest gotowe, samica zaczyna dominować i drażnić partnera. Samiec zmienia swoje zachowanie, ulega samicy i obejmuje ją swoim ciałem pod gniazdem, tak aby uciskana samica złożyła jaja w pozycji brzuchem do góry. Ikra umieszczana jest w gnieździe a ta, która opadła jest skrupulatnie zbierana pyszczkiem przez samca prętnika karłowatego. Do zbliżenia między prętnikami karłowatymi dochodzi kilkukrotnie. Samica składa jaja partiami, a w całym tarle jest ich około 700. Samicę należy odłowić do zbiornika głównego, by pozwolić samcowi zająć się ikrą. Wylęg narybku powinien nastąpić w ciągu 1,5 doby. Samca prętnika karłowatego należy odłowić, gdy młode ryby zużyją zawartość woreczka pokarmowego. Rozwój narybku jest zróżnicowany, dlatego należy segregować go pod względem wzrostu na osobne akwaria.

Ile żyje prętnik karłowaty?

Prętnik karłowaty żyje do 5 lat.

Prętnik karłowaty choroby

Prętnik karłowaty będzie chorował z powodu wpuszczenia go do nieodstanej lub zanieczyszczonej wody. Stres spowodowany przerybieniem, obecnością bardzo ruchliwych i dużych ryb także wpływa negatywnie na zdrowie tych ryb. Nowe osobniki zawsze powinny przejść kwarantannę w osobnym akwarium. Zbiornik taki należy przygotować 2-3 tygodnie wcześniej, aby parametry wody się ustabilizowały i dojrzały. Prętnik karłowaty z bladą, stroszącą się łuską czy rozpadającymi się płetwami może oznaczać, że rybka zainfekowana jest wirusem DGVI (iridiovirus gurami).  

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb akwariowych

Summary
Prętnik – hodowla, żywienie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Prętnik – hodowla, żywienie, cena | Zoonews.pl
Description
Prętnik karłowaty to rybka akwariowa, której zachowania rozrodcze, w szczególności budowa gniazda przez samca, są niezwykłym spektaklem dla obserwatora.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x