Reklama
Reklama

Razbora borneańska – hodowla, żywienie, cena

Facebook
Twitter
Razbora borneańska – hodowla, żywienie, cena

By JoKrimmel – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83384117

Razbora borneańska to nieśmiała i maleńka rybka, która za sprawą ognistego wybarwienia ciała jest  bardzo dobrze widoczna w domowym akwarium.

Spis treści - kliknij strzałkę

Razbora borneańska systematyka i pochodzenie

Razbora borneańska Boraras brigittae to malutki gatunek stadnej, słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych. Razbora borneańska jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z wyspy Borneo, leżącej w południowo-wschodniej Azji. Jej biotopem są wolno płynące rzeki oraz obszary bagienne wyspy.

Razbora – gatunki

Nazwa razbora dotyczy wielu gatunków ryb z rodziny karpiowatych, które sklasyfikowane są w trzech rodzajach: Boraras, Rasbora oraz Trigonostigma. Wśród tych ryb wyróżnia się m.in.:

 • razbora borneańska (rodzaj Boraras brigittae)
 • razbora epsei (rodzaj Rasbora brigittae)
 • razbora plamista (rodzaj Boraras maculatus)
 • razbora hengela (rodzaj Trigonostigma hengelei)
 • razbora kubotai (rodzaj Microrazbora brigittae)
 • razbora klinowa
 • razbora galaxy
 • razbora pięknopłetwa
 • razbora sumatrzańska
 • razbora wieloplamaa
 • razbora szklista
 • razbora perłowa

Jak wygląda ryba razbora borneańska?

Razbory borneańskie to malutkie ryby bagienne dorastające zaledwie do 2 cm. Ciało razbory borneańskiej jest wybarwione na czerwono ze smugą ciemnoniebieskiego koloru wzdłuż boku. Razbora borneańska ma płetwy pozbawione koloru, lecz występują na nich znaczenia czerwone lub czarne. Tak jak u większości ryb, samica razbory jest krąglejsza, nieco większa i jaśniej ubarwiona w porównaniu z samcem. Samiec jest szczuplejszy, mierzy 1,5 cm i jest intensywniej wybarwiony. Poziom natężenia barw zależny jest od populacji.

Razbora borneańska – żywienie

W środowisku naturalnym razbora borneańska odżywia się drobnymi skorupiakami, insektami oraz zooplanktonem. Ryby akwariowe razbora nie mogą być żywione monotonnym pokarmem suchym. Warto razborę borneańską karmić pokarmem żywym lub mrożonym i uzupełniać go suchą mieszanką. Dzięki takiej diecie mała razbora zintensyfikuje swoje barwy. Dobrze odżywiona rybka razbora borneańska chętniej też będzie się rozmnażać. Narybek razbory karm pokarmem pyłowym lub żelowym. Półtoratygodniowe razbory borneańskie można karmić larwami artemii.

Razbora borneańska – akwarium

Razbora borneańska, choć jest małą rybką, nie powinna mieszkać w ciasnym zbiorniku.

By Atulbhats – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73849311

Razbora borneańska, choć jest małą rybką, nie powinna mieszkać w ciasnym zbiorniku. Poza tym jest to rybka stadna i nie może być trzymana samotnie. Razbora borneańska w towarzystwie swojego gatunku jest odważniejsza i prezentuje się zdecydowanie bardziej efektownie. Razbory to ryby bagienne, żyjące w spokojnych wodach i takich warunków wymagają także w akwarium domowym. Akwarium dla razbor borneańskich musi mieć minimum 40 l i 40 cm długości. W takim zbiorniku swobodnie może mieszkać 10 rybek.

Razbora preferuje zacienione roślinnością akwaria z dekoracjami, które dysponują warstwą ochronną przed szkodnikami i uwalniają kwasy próchnicowe, tzn. rośliny taniny. Razbora borneańska w akwarium może mieć powrzucane szyszki olchy, korzenie, korę, gałęzie oraz liście, które spełnią to zadanie. Poleca się dla tych rybek gęstą roślinność pływającą, która stłumi światło w zbiorniku. Razbora może żyć w akwarium gatunkowym lub towarzyszącym.

 

Podstawowe wymagania:

 • temperatura wody: 23-28 st. C
 • twardość wody: 0-10 ̊dH, woda miękka lub bardzo miękka
 • pH wody: 5-7 pH, odczyn neutralny lub lekko kwaśny
 • filtr: wydajny, ale zapewniający spokojny nurt
 • podmiany wody: ryba wrażliwa na wyższe stężenia azotanów, zalecane regularne podmiany o 10%. W akwarium małych rybek pierwszej podmiany dokonać po 1,5 tygodniu.

Razbora borneańska – rozmnażanie

Podczas tarła samce stają się terytorialne i walczą (bez agresji) między sobą o względy samic, prężąc i podszczypując swoje ogony. Akwarium tarliskowe powinno być mniejsze, około 15 litrowe. Dodatkowo należy zadbać o zacienienie, obfitą obsadę mchem (50% miejsca), w którym złożona będzie ikra i wyłożenie zbiornika matą tarliskową. Mata z drobnymi oczkami wyłapie jaja, które skryte pod nią nie padną ofiarą dorosłych razbor. Razbory zjadają zarówno własną ikrę, jak i narybek.

Razbora borneańska do rozrodu wymaga wody kwaśnej (5,0-6,5 pH), miękkiej (1-5 ̊dG) i ciepłej (26-28 st. C). W tak zaaranżowanym akwarium można umieścić o zmierzchu maksymalnie trzy pary. Rano powinno dojść do tarła. Samica razbory borneańskiej składa do 50 jajeczek, rozrzucając je po zbiorniku. Wylęg narybku powinien nastąpić po 48 h. Trzeciego dnia można zacząć karmić małe rybki. Jeśli po 2 dniach nie dojdzie do tarła, można podjąć kolejne próby, wymieniając grupę lub pojedyncze rybki.

Razbora borneańska z jakimi rybami?

Razbora borneańska może zajmować zbiornik wyłącznie gatunkowy (np. razbora galaxy i plamista) lub żyć w towarzystwie ryb o podobnej wielkości i usposobieniu. Dla razbor borneańskich dobrym kompanem są kiryski pigmeje, Enteromius hulstaerti, małe krewetki glonożerne oraz otoski.

Ile żyje ryba razbora borneańska?

Razbora borneańska żyje średnio 5 lat, ale w dobrze utrzymanym akwarium i żyjąc w większej grupie, może dożyć 8 lat.

Razbora borneańska cena

Summary
Razbora borneańska – hodowla, żywienie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Razbora borneańska – hodowla, żywienie, cena | Zoonews.pl
Description
Razbora borneańska to nieśmiała i maleńka rybka, która za sprawą ognistego wybarwienia ciała jest bardzo dobrze widoczna w domowym akwarium.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 213

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x