Reklama
Reklama

Pirania czerwona – cena, hodowla, usposobienie

Facebook
Twitter
Pirania czerwona – cena, hodowla, usposobienie

By © William Crochot / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44051876

Pirania czerwonaPygocentrus nattereri to ryba mięsożerna, drapieżna, która występuje w Ameryce Południowej. Może być niebezpieczna również dla ludzi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pirania czerwona – systematyka gatunku

Pygocentrus nattereri, czyli pirania natterera określana również jako pirania czerwona oraz pirania czarnoogonowa to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny piraniowatych z rzędu kąsaczokształtnych. Podobnie jak piraya jest to ryba, która stanowi zagrożenie nie tylko dla innych ryb, ale również dla człowieka.

Pirania czerwona – występowanie

Ogólnie rzecz biorąc jest to ryba drapieżna, która występuje w Ameryce Południowej. Pirania czerwona występuje w dorzeczach Amazonki, Parany, Essequibo, rzeki Urugwaj oraz w innych rzekach północno-wschodniego wybrzeża Brazylii.

Piraniami zarybiono również jeziora w USA, np. w okolicach Wisconsin.

Jak wygląda pirania czerwona?

Pirania czerwona to ryba o bocznie spłaszczonym ciele o długości do 33 cm i masie do 3,9 kg. Dolna szczęka piranii posiada trójkątne i bardzo ostre zęby, szczęka górna również, jednak zęby są nieco mniejsze.  Brzuszna część ciała ryby jest rdzawo-pomarańczowa, grzbiet jest srebrzysty, a płetwa grzbietowa i tłuszczowa są czarne.

Jak odróżnić samca od samicy piranii

Niestety dymorfizm płciowy piranii nie jest uwidoczniony. Wprawny hodowca może zaobserwować, że u samców brzuch przypomina kształtem literę V, z kolei u samic bardziej widoczne jest „U”.

Pirania czerwona – komunikacja

Pirania czerwona, co dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Legie w Belgii, potrafi komunikować się, wydając dźwięki. W czasie ataków piranie wydają odgłosy podobne do szczekania. Ponadto w trakcie walki o pokarm piranie wydają dźwięki podobne do uderzenia w bębenek. Miękkie krakanie towarzyszy im w czasie wzajemnego pogryzania się.

Pirania czerwona – cena

By Tiia Monto – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53098088

Ile żyje pirania czerwona?

W sprzyjających warunkach pirania może żyć nawet przez 20 lat.

Pirania czerwona – żywienie

W naturalnym środowisku piranie polują stadnie na ryby, które przejawiają oznaki osłabienia – są to zwykle chore osobniki. Ryby te wykonują gwałtowne ruchy, podczas których kąsają i wyrywają kawałki ciała ofiary.

W przypadku braku pokarmu pomiędzy piraniami dochodzi do aktów kanibalizmu.

Sprowokowane zapachem krwi mogą zaatakować większe ssaki, a nawet człowieka.

Co je pirania w domowej hodowli?

W akwarium hodowlanym piranię należy karmić owadami, dżdżownicami, larwami ochotki, rurecznikami, surowym mięsem drobiowym, a także młodymi rybami innych gatunków.

Narybek i młode osobniki powinny być karmione codzienne. Piranie, które osiągnąć 15 cm długości mogą być karmione 2-3 razy w tygodniu.

Akwarium dla piranii czerwonej

Piranie najlepiej hodować w jednogatunkowym zbiorników.

Minimalna wielkość akwarium dla piranii to 500 litrów. Długość zbiornika nie powinna być mniejsza niż 2 metry. Przykładowo dla 5 osobników akwarium powinno mieć minimum 1000 litrów.

Ryby te najlepiej czują się w stadach minimum 6-8 osobników.

Podłoże w akwarium powinno być piaskowe, a wnętrze udekorowane korzeniami i odpornymi roślinami. Światło w akwarium powinno być przytłumione.

Temperatura w akwarium piranii

Woda w akwarium dla piranii powinna mieć temperaturę między 24 a 26 st. C.

pH wody w akwarium piranii

Woda w akwarium piranii powinna mieć pH między 6,0 a 7,5.

Twardość wody w akwarium z piranią

dGH wody w akwarium dla piranii powinno dochodzić do 18°.

Pirania czerwona – hodowla

Rozmnażanie piranii w domowej hodowli jest możliwe. Potrzebne jest do tego akwarium o długości minimum 200 cm oraz przynajmniej 6 osobników, z których przynajmniej jeden okaże się samicą.

W okresie tarła piranie zmieniają kolor ciała na niebieskoczarny. Samce rozpoczynają kopanie dołków w piasku, w której samica składa ikrę. Samica składa od 300 do 400 jaj o średnicy ok. 1,5 mm. Samice piranii opiekują się narybkiem.

W zbiorniku domowym pirania osiąga dojrzałość po osiągnięciu 20 cm.

Pirania czerwona – cena

Summary
Pirania czerwona – cena, hodowla, usposobienie | Zoonews.pl
Article Name
Pirania czerwona – cena, hodowla, usposobienie | Zoonews.pl
Description
Pirania czerwona - Pygocentrus nattereri to ryba mięsożerna, drapieżna, która występuje w Ameryce Południowej. Może być niebezpieczna również dla ludzi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 404

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x