Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PORTUGALSKI PIES DOWODNY

Portugalski pies dowodny – cena, charakter, opis rasy

By TempusAdMiraculum – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118626680

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do swojego domu portugalskiego psa dowodnego? Świetny wybór! W naszym artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej rasie, abyś mógł lepiej zrozumieć jej unikalne cechy i temperament. Portugalski pies dowodny jest znany ze swojej niezachwianej lojalności oraz wyjątkowej inteligencji, co czyni go doskonałym towarzyszem. Skupimy się także na zdrowiu tych psów, omawiając potencjalne zagrożenia zdrowotne, które mogą dotyczyć tej rasy. Dodatkowo, dowiesz się więcej o historii i pochodzeniu portugalskiego psa dowodnego. Przygotowaliśmy również informacje dotyczące ceny szczeniaków, abyś mógł lepiej zaplanować potencjalny zakup. Mamy nadzieję, że nasze spostrzeżenia i wskazówki okażą się przydatne. Nie zapomnij podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat portugalskich psów dowodnych w sekcji komentarzy!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Portugalia

🐶 Numer wzorca FCI

37

➡ Waga

16– 25 kg

❤ Długość życia

12 – 13 lat

💢 Charakter

Portugalskie psy dowodne są niezwykle inteligentne, szybko uczą się komend i chętnie je wykonują

Jak wygląda portugalski pies dowodny?

Portugalski pies wodny ma proporcje psów w typie myśliwskim. Jest harmonijnej budowy i dobrze umięśniony. Stosunek wysokości w kłębie do głębokości klatki piersiowej wynosi 2 :1, a długość czaszki do długości kufy 4 : 3.

Głowa psa jest proporcjonalna, mocna i szeroka. Nos jest szeroki o dobrze rozwartych nozdrzach. Kufa jest prosta i szersza u nasady. Oczy psa są średniej wielkości, o okrągłym kształcie, szeroko rozstawione; uszy osadzone powyżej linii oczu, wiszące przy głowie.

Szyja psa jest prosta i krótka; grzbiet również prosty i krótki; kłąb szeroki; klatka piersiowa szeroka i głęboka. Ogon psa jest osadzony średnio wysoko, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, nie powinien sięgać stawu skokowego. Kończyny psa są mocne i proste, a chody o krótkim kroku z lekkim i harmonijnym kłusem oraz energicznym galopem.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 50-57 cm

Suka: 43-52 cm

Waga

Pies: 19-25 kg

Suka: 16-22 kg

Szata

Sierść portugalskiego psa dowodnego jest obfita i bez podszerstka. Psy te mogą występować w dwóch odmianach okrywy włosowej: z długą i falistą lub krótszą i lokowatą. Pierwsza jest trochę wełnista i lśniąca, druga gęsta, bez połysku, o zwartych, pierścieniowatych loczkach.

Umaszczenie portugalskich psów wodnych może być czarne lub czekoladowe w różnych odcieniach oraz jednolicie białe.

Portugalski pies wodny na wystawie

By State Farm – Flickr: Portuguese Water Dog, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31502201

Usposobienie i charakter

Jak podaje wzorzec rasy: portugalskie psy dowodne są niezwykle inteligentne, szybko uczą się komend i chętnie je wykonują. Jest to pies odważny, chętny do nauki i pracy, szybki, odporny i rozsądny.

Portugalski pies dowodny odznacza się czujnym spojrzeniem oraz doskonałym wzrokiem i słuchem. To rasa, która doskonale pływa i nurkuje: psy potrafią przepłynąć nawet 8 km i nurkować na głębokość 3,5 m. Podczas pracy na łodzi psy są w stanie wyskoczyć do wody za zgubioną rybą.

Z charakteru jest to pies bardzo posłuszny, zrównoważony, łatwo poddający się socjalizacji. Wobec opiekuna portugalski pies dowodny będzie czułym kompanem. Psy tej rasy mogą pracować jako dogoterapeuci.

Jest to rasa, która potrzebuje sporej dawki ruchu, dlatego doskonale nada się do uprawiania niemal wszystkich rodzajów psich sportów.

Psy tej rasy mogą być nieco szczekliwe, wykazywać instynkt łowiecki i skłonność do ucieczek. Prawidłowo ułożony pies może wypełniać obowiązki psa stróżującego. Psy tej rasy dogadają się pod jednym dachem z innymi rasami psów i kotami.

Czy portugalski pies dowodny to zdrowa rasa?

Portugalski pies wodny to rasa długożyjąca, która jest odporna na trudne warunki pogodowe. W czasie upałów należy jednak zapewnić psu dostęp do czystej wody i zacienione miejsce do odpoczynku. Kupując psa od hodowcy warto sprawdzić, czy wykonał on wszystkie dostępne testy genetyczne.

Typowe choroby rasy

  • Kardiomiopatia rozstrzeniowa
  • Dysplazja mieszków włosowych
  • Wyłysienia
  • Lizosomalna choroba spichrzeniowa – GM1 gangliosydoza
  • Podwójny rząd rzęs
  • Zaćma
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki
  • Mnogie wady oka

Jak karmić portugalskiego psa dowodnego?

Dieta portugalskiego psa dowodnego powinna być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych chorób.

Psy tej rasy nie są łakome, nie powinny również sprawiać problemów z wybrzydzaniem. Psa należy karmić pełnoporcjową karmą. Jeżeli pies jest pracujący, to powinna to być karma dla psów aktywnych, o zwiększonej zawartości kalorii w porcji.

Psa możesz karmić komercyjną suchą karmą dla psów, karmą mokrą dla psów, suplementowaną dietą BARF bądź samodzielnie przygotowywaną dietą domową – również suplementowaną. W dwóch ostatnich modelach żywieniowych najlepiej skonsultować przepisy z psim dietetykiem jeżeli nie masz doświadczenia w bilansowaniu posiłków dla psa.

Jak pielęgnować portugalskiego psa dowodnego?

Psy wystawowe strzyżone są na lwa, gdzie tylna część ciała jest ogolona, a na końcu ogona zostaje pędzel.

W przypadku psów do towarzystwa, ale nie wystawowych mimo wszystko niezbędna jest częsta pielęgnacja sierści. Psa czesze się zwykle 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli włos się plącze, to trzeba to robić częściej. Do szczotkowania zaopatrz się w szczotkę włosianą, metalową z długimi szpilkami oraz pudlówkę.

Kąpiel jest wskazana, gdy pies jest wyraźnie brudny, najlepiej wykonać ją dwukrotnie przy użyciu rozcieńczonego szamponu dla psów, a następnie zastosować odżywkę, którą należy spłukać po kilku minutach. Sierść susz, delikatnie odsączając wodę ręcznikiem.

Jak w przypadku każdej innej rasy psów raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i łap oraz gruczołów okołoodbytowych. Pies powinien mieć również czyszczone zęby – najlepiej raz dziennie.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Portugalskie psy dowodne to bardzo inteligentne zwierzęta, podatne na szkolenie i gotowe do nauki oraz pracy. Szkolenie psa powinna poprzedzić socjalizacja już w hodowli. W nowym domu pies powinien trafić do psiego przedszkola. Starsze osobniki, które osiągną dojrzałość fizyczną mogą zacząć uprawiać psie sporty np. agility.

Zalety i wady portugalskiego psa wodnego

Zalety

  • Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenie i chętny do pracy.
  • To pies łagodny wobec innych zwierząt.
  • Doskonale nada się do domu z dziećmi.

Wady

  • Sierść wymaga regularnej pielęgnacji.
  • Nie jest to pies dla domatorów.
  • W Polsce jest to trudno dostępna rasa psów.

Ciekawostki o portugalskim psie dowodnym

  • Miłośnikiem portugalskich psów wodnych był senator Edward Kennedy, który podarował córkom prezydenta Obamy suczkę ze swojej hodowli.
  • Edward Kennedy nie rozstawał się ze swoimi psami nawet na Kapitolu. Pracowały z nim Sunny, Cappy i Splash.
Portugalski pies dowodny cena

By TempusAdMiraculum – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118626674

Historia rasy

Psy wodne dotarły na Półwysep Iberyjski z Azji. Trudno jednak ocenić kiedy dokładnie się to stało. Nie jest wykluczone, że psy o takim przeznaczeniu dopłynęły na Stary Kontynent wraz z fenickimi kupcami. Pierwsze wzmianki o portugalskich psach wodnych pochodzą z 1297 roku. Zapiski mnicha świadczą, że były to psy o czarnej długiej sierści, ale z białym ogonem, pyskiem i łapami.

Kolebką psów tej rasy jest portugalski region Algarve, historyczna kraina obejmująca całą południową część kraju, położona wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Nie powinno zatem dziwić, że portugalskie psy dowodne pomagały rybakom wyciągać sieci czy też ryby, które z nich uciekły. Psy te pilnowały także łodzi oraz pełniły funkcję wodnego łącznika pomiędzy łodziami na wodzie a lądem.

Wraz z rozwojem techniki rybackiej zmniejszyło się zapotrzebowanie na pomoc portugalskich psów wodnych w czasie prac rybaków. W związku z tym zmalała również liczba samych psów. Co ciekawe do odnowy rasy przyczynił się w latach 30. XX wieku Vasco Bensaude, zamożny armator, który rozpoczął odbudowę rasy.

Swoje prace hodowlane Bensaude prowadził bardzo starannie, zachowując wszelkie predyspozycje użytkowe tych psów. Również i on przygotował pierwszy wzorzec rasy, do którego sporządzenia wykorzystał jednego z niewielu psów tej rasy (Leão), które pracowały w dalszym ciągu z rybakami.

Kontynuatorką dzieła Bensaude została Conchita Cintron de Castelo Branco, która odziedziczyła 17 psów oraz dokumentację hodowlaną. Conchita Cintron rozpoczęła współpracę z hodowcami z USA, którzy importowali psy do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1983 roku zostały uznane przez AKC.

FCI uznało rasę portugalskich psów wodnych 1 lutego 1955 roku.

Cão de Agua Português to prawdziwa rzadkość w Polsce. Pierwsze psy tej rasy zostały sprowadzone do Polski w 2007 roku z Niemiec, a w październiku 2009 roku urodził się pierwszy krajowy miot. Obecnie w Polsce mogą działać zaledwie 3 hodowle psów tej rasy, co można sprawdzić na stronie klubu spanieli i psów dowodnych.

Hodowla

Kupując portugalskiego psa wodnego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje portugalski pies dowodny

Cena portugalskiego psa wodnego z hodowli wacha się od 5000 do 7000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla portugalskiego psa wodnego?

Imię dla psa

  • Ponton, Diego, Fokus

Imię dla suczki

  • Coco, Iskra, Joko

Dla kogo portugalski pies wodny będzie idealny?

W obecnych realiach psy dowodne mogą pracować u boku myśliwego oraz być psami rodzinnymi i do towarzystwa. W przypadku portugalskich psów wodnych życie w charakterze psa do towarzystwa powinno mieć miejsce w aktywnej rodzinie, która zagwarantuje psu systematyczne aktywności fizyczne na dworze. Dzięki temu pies nie stanie się uciążliwy w relacjach z otoczeniem. Portugalskie psy dowodne nadają się dla rodziny z dziećmi. Dobrze będą się czuły w domu z dostępem do dużego terenu.

FAQ na temat portugalskiego psa wodnego

Ile żyje portugalski pies dowodny?

Portugalskie psy wodne żyją średnio od 12 do 13 lat.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006

zkwp.pl/wzorce/37.pdf

fci.be/en/nomenclature/PORTUGUESE-WATER-DOG-37.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
PORTUGALSKI PIES DOWODNY – cena, charakter, opis rasy
Article Name
PORTUGALSKI PIES DOWODNY – cena, charakter, opis rasy
Description
Portugalski pies wodny to obecnie rasa przede wszystkim do towarzystwa. Rozwój techniki rybackiej spowodował, że psy te coraz rzadziej pracują z rybakami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x