Reklama

Podenco z Ibizy – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Podenco z Ibizy najprawdopodobniej pochodzi od chartów, lecz sam jako chart nie jest sklasyfikowany.

By Colin West – Imported from 500px (archived version) by the Archive Team. (detail page), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71321380

Podenco z Ibizy wygląda jak chart, lecz nim nie jest. Podenco w ojczyźnie musi być wydajnym psem myśliwskim, w innym przypadku zapłaci za to własnym życiem.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podenco z Ibizy – historia rasy

Podenco z Ibizy to rasa psów, która najprawdopodobniej pochodzi od chartów, lecz sam jako chart nie jest sklasyfikowany. Ostatecznie psy te trafiły na Baleary wraz z kupcami fenickimi i kartagińskimi, gdzie w późniejszym czasie nie ingerowano w ich eksterier. Najczęściej wykorzystywany do polowań w sforach, na króliki i bez broni palnej. Podenco jest psem pierwotnym, którego wizerunki sprzed 3,5 tysiąca lat odkryte zostały w piramidach egipskich. FCI uznało podenco z Ibizy w 1931 roku.

Podenco z Ibizy w Polsce

Podenco z Ibizy w naszym kraju praktycznie nie występuje.

Jak wygląda podenco z Ibizy

Podenco z Ibizy ma bardzo zbliżoną sylwetkę do chartów, wąski pysk i talię, długie, silne i szczupłe nogi dodatkowo to podkreślają. Głowa stożkowa, sucha z płaskim czołem i znikomym stopem. Pies ma stojące uszy, brązową truflę oraz skośne małe i brązowe oczy. Ogon podenco jest nisko osadzony, w ruchu noszony sierpowato, a w spoczynku zwisa. Całe ciało ma widoczne płaskie, lecz mocne mięśnie. Sylwetka jest lekka, ale bardzo silna.

Podenco z Ibizy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie podenco z Ibizy

Pies: 66 – 72 cm

Suka: 60 – 67 cm

Podenco z Ibizy – waga

Pies/suka: 19 – 23 kg

Szata podenco z Ibizy

Podenco z Ibizy ma sierść krótką, mocną, szorstką i błyszczącą lub długą, gęstą, pięciocentymetrową i miękką.

Podenco z Ibizy może występować w odmianie rudo-białej lub jednolicie białej bądź rudej.

Kategoria wielkości podenco z Ibizy

Podenco z Ibizy jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje podenco z Ibizy?

Podenco z Ibizy żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Podenco z Ibizy – charakter

Podenco z Ibizy, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem wytrzymałym, zwinnym i energicznym. Lubi czułości, lecz podda się im tylko osobie bardzo bliskiej. Wobec obcych jest bardzo nieufny. Najlepszą zabawą, jaką można zaproponować podenco, są aktywności węchowe. Podenco z Ibizy to pies o bardzo wyczulonym zmyśle węchu, dlatego też wykorzystywano go do polowań o każdej porze dnia i nocy. Energię wyładowuje, niestrudzenie biegając i węsząc.

Podenco nie może być psem bojaźliwym, rezerwa, jaką wykazuje wobec obcych, jest wynikiem braku zaufania, a nie strachu. Pies z Balearów może mieszkać zarówno z psami, jak i kotami, jeśli z nimi dorasta, a jego socjalizacja prowadzona jest odpowiednio od młodego wieku. Podenco nie jest zalecanym towarzyszem rodzin z dziećmi, z którymi pies nie lubi się bawić.

Podenco z Ibizy, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem wytrzymałym, zwinnym i energicznym.

pixabay.com/images/id-2834450/

Podenco z Ibizy – zdrowie

Podenco to odporny i wytrzymały pies. Upały zupełnie mu nie przeszkadzają w podejmowaniu aktywności, zawsze jednak pamiętaj, by pies miał stały dostęp do chłodnej i świeżej wody. Podenco z Ibizy gorzej znosi chłody, sierść nie wystarczają go chroni, dlatego nie może mieszkać na dworze, a jeśli jest szczególnie zimno, zadbaj o odzież ochronną. Rasa ta nie jest narażona na nadprogramowe kilogramy, wystarczy zadbać o regularną aktywność psa. Choroby dotykające rasę to: dysplazja siatkówki, zaćma, głuchota, zdarzają się też alergie.

Podenco z Ibizy – żywienie

Podenco zachowa sportową sylwetkę, jeśli zapewni się psu wartościowe posiłki i nie będzie się go przekarmiać. Przy bardzo aktywnych psach, takich jak podenco bardzo ważne jest podawanie posiłku minimum 2 godziny po  aktywności. W ten sposób opiekun uniknie u czworonoga niebezpiecznego skrętu żołądka. Podenco z Ibizy nie jest łakomczuchem i powinien zadowolić się pożywną karmą suchą lub dietą BARF. Podawanie surowego pokarmu warto skonsultować z lekarzem lub psim dietetykiem, zwłaszcza jeśli jest to pies bardzo młody. BARF wymaga dodatkowej suplementacji, którą powinien zaplanować dietetyk.

Podenco z Ibizy – pielęgnacja

Podenco jest psem bardzo prostym w pielęgnacji. Linienie u tej rasy jest znikome. Zabiegi pielęgnacyjne obejmują regularne wyczesywanie, czyszczenie uszu i zębów, przecieranie oczu. Podenco z Ibizy nie mają problemu z przyrastaniem pazurów.

Podenco z Ibizy – szkolenie

Podenco to inteligentny i bystry pies, który chętnie podejmie się wyzwań stawianych podczas treningu sportowego. Rasa ta może wykazywać się niezależnością, ale jeśli opiekun dba o właściwe relacje z psem oparte na szacunku i sprawiedliwym traktowaniu, to nie powinien mieć problemów z jego ułożeniem. Od małego trzeba podenco przygotowywać na samotne zostawanie w domu, jeśli proces przebiega stopniowo, pies zachowuje się w domu spokojnie. Dobrze, gdyby podenco mógł regularnie brać udział w psich wyścigach za atrapom zwierzyny. Właściwie przeprowadzona socjalizacja ułatwi psu komunikację z innymi zwierzętami (zwłaszcza między samcami) oraz ludźmi, sprawi także, że podenco z Ibizy nie będzie miał problemów z podróżami. Psie przedszkole to dobry początek w dalszym ukierunkowaniu psa. Jeśli spacery to tylko na smyczy, pamiętaj, że podenco to pies myśliwski o silnie rozwiniętym instynkcie tropiciela, który w jednej chwili może się oddalić.

Zalety i wady rasy podenco z Ibizy

Zalety podenco z Ibizy

 • podenco to zwinny, bystry, szybki i niezwykle skoczny pies myśliwski
 • pies z Balearów jest wierny i lojalny
 • podenco nie jest hałaśliwy i rzadko szczeka bez wyraźnej przyczyny
 • podenco z Ibizy nie ma skłonności niszczycielskich jeśli zadba się o jego potrzeby psycho-fizyczne
 • podenco nadaje się na pierwszego psa
 • podenco z Ibizy może uprawiać wyczynowo psie sporty, polecany jest coursing (wyścigi psów)
 • linienie u podenco jest znikome

 

Wady podenco z Ibizy

 • podenco nie jest ufny wobec obcych
 • pies z Balearów wymaga sporej dawki ruchu, jest bardzo energiczny
 • podenco z Ibizy ma silny instynkt myśliwski, może przez to uciekać w pogoni za tropem
 • podenco nie nadaje się na psa stróżującego i nie może mieszkać na dworze

Ciekawostki o podenco z Ibizy

 • podenco nie jest ufny wobec obcych
 • pies z Balearów wymaga sporej dawki ruchu, jest bardzo energiczny
 • podenco z Ibizy ma silny instynkt myśliwski, może przez to uciekać w pogoni za tropem
 • podenco nie nadaje się na psa stróżującego i nie może mieszkać na dworze
Cena podenco z Ibizy z hodowli to około 3,5 tysiąca złotych.

By Dannydulai – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11360816

Podenco z Ibizy hodowla

Podenco z Ibizy nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodni życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki podenco powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca podenco z Ibizy musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby podenco mógł rozwijać się prawidłowo.

Podenco z Ibizy cena

Cena podenco z Ibizy z hodowli to około 3,5 tysiąca złotych.

Imię dla podenco z Ibizy

Ciekawe imię dla psa podenco z Ibizy: Bigos, Cieńki, Sid

Ciekawe imię dla suczki podenco z Ibizy: Dolly, Pixi, Osi

Dla kogo podenco z Ibizy będzie idealny?

Podenco z Ibizy nadaje się dla początkujących opiekunów, ale muszą być oni aktywni i konsekwentni. Pies dobrze się czuje zarówno w mieście, jak i na wsi, jednak zawsze trzeba zadbać o wysoki płot posesji, z której ma korzystać pies. Podenco to przyjemny we współżyciu pies, który równoważy spokojną naturę w zaciszu domowym i żywiołowość, podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Klasyfikacja FCI rasy podenco z Ibizy

Grupa V: szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 7: pierwotne psy myśliwskie

Nr wzorca: 89

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Podenco z Ibizy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Podenco z Ibizy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Podenco z Ibizy wygląda jak chart, lecz nim nie jest. Podenco w ojczyźnie musi być wydajnym psem myśliwskim, w innym przypadku zapłaci za to własnym życiem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 638

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x