Reklama
Reklama

Pinczer – miniaturowy, średni, a może doberman?

Facebook
Twitter
Pinczer na trawie

pixabay.com/images/id-7338198/

Pinczery to psy klasyfikowane przez FCI w grupie II, w której znajdują się pinczery, sznaucery, molosy oraz szwajcarskie psy górskie i do bydła.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pinczery należą do grupy wyraźnie niejednorodnej. Pinczery razem ze sznaucerami nie mają zbyt wiele wspólnego z psami górskimi czy dużym szwajcarskim psem pasterskim. Mimo to wszystkie psy z grupy 2 klasyfikacji FCI łączy użytkowo fakt, że mogą pracować jako psy stróżujące.  

Pinczery – skąd się wzięły te psy?

Pinczery stały się odpowiedzią na problemy z gryzoniami, które wyjątkowo doskwierały ludności chłopskiej w średniowieczu. Podszczypujące psy miał za zadanie chronić gospodarstw i odstraszać szkodniki.

Takie były zadania pinczera średniego, który pochodzi od bibarhunta, takie też obowiązki pełnił pinczer małpi, który doskonale radził sobie z tępieniem szczurów i myszy w budynkach gospodarskich. Do podobnych celów wykorzystywany był nawet pinczer miniaturowy, który mimo to gościł nawet na salonach niemieckiej arystokracji. Nieco inne zadanie miał duży pinczer – doberman, który został wyhodowany przede wszystkim w celach obronnych i do polowania, chociaż i doberman potrafił pogonić gryzonie.

Najstarszy rodowód, spośród wskazanych wyżej psów, zdaje się mieć pinczer małpi, który znany był już w XV wieku, chociaż psy w tamtym okresie były większe, ale nie odbiegały wyglądem od obecnych pinczerów małpich.

Pochodzący od bibarhunta pinczer średni został opisany we wzorcu w 1880 roku.

Pinczery miniaturowe widniały już na XVII-wiecznych obrazach, jednak rasa uznana został oficjalnie dopiero w 1938 roku.

Z kolei doberman doczekał się swojego wzorca w 1900 roku, jest więc stosunkowo najpóźniejszą odmianą pinczera.

Nieco później, bo w 1921 roku rozpoczęto z kolei systematyczną hodowlę pinczera austraiackiego, który jest potomkiem wiejskich pinczerów z terenu Austrii.

Pinczery i ich odmiany

Pinczery to psy, które wywodzą się z niemieckich psów stróżujących i obronnych. Psy te cenione były i nadal są z uwagi na małe wymagania, wysoką inteligencję oraz upór, chart i dobry charakter.

Do pinczerów zalicza się zatem:

Jak wyglądają pinczery?

Jak wyglądają pinczery?

Pinczer średni: Autorstwa Annaroma – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5983141

Pinczer miniaturowy to najmniejszy przedstawiciel spośród wszystkich omawianych ras. Psy te ważą zwykle od 3 do 6 kg i mierzą 25-30 cm w kłębie. Pinczer miniaturowy ma jednolite umaszczenie (czerwono rude, jasno- i ciemno rude) oraz czarne podpalane. Ratlerek ma sierść lśniącą, krótką, gęstą i mocno przylegającą.

Pinczer małpki jest nieco większy od ratlerka. Pinczery małpie waż od 4 do 6 kg i mierzą ok. 25-30 cm w kłębie. Pinczer małpi ma długą, twardą, szorstką i gęstą sierść z czarnym podszerstkiem. Pies tej rasy może występować wyłącznie w odmianie czarnej.

Pinczer austriacki swoimi gabarytami bliski jest pinczerom średnim. Psy tej rasy ważą od 12 do 18 kg i mierzą ok 45-50 cm w kłębie.

Pinczer średni waży nieco więcej, gdyż jest to ok. 14-20 kg. Sierść pinczera niemieckiego jest krótka, gładka i przylegająca. Umaszczenia pinczera niemieckiego może być czerwone, jasno rude do ciemno rudego w odmianie jednolitej bądź czarne podpalane.

Doberman to największy spośród wszystkich pinczerów. Psy tej rasy ważą od 30 do nawet 45 kg i mierzą od 60 do ponad 70 cm w kłębie. Sierść dobermana jest krótka, gęsta, lśniąca, przylegająca i bez podszerstka.

Psa tej rasy można zobaczyć w kilku rodzajach umaszczenia:

  • doberman czarny z kasztanowym podpaleniem
  • doberman brązowy z kasztanowym podpaleniem
Doberman

pixabay.com/images/id-1177935/

Czy pinczer to pies tylko do towarzystwa?

Mimo, że pinczery pochodzą od psów pracujących w chłopskich zagrodach, a ich zadaniem była głownie praca przy tępieniu gryzoni, to psy te stały się obecnie przede wszystkim zwierzętami do towarzystwa. Zarówno ratlerek, jak i mniej popularny pinczer małpi to psy, które spędzają czas przede wszystkim u boku opiekuna. Nieco inaczej jest w przypadku pinczera średniego, którego można spotkać na polowania. Z kolei doberman to pies stróżujący, który również obecnie wykorzystywany jest do pracy w służbach mundurowych.

Pinczery – mało wymagające psy

Jedną z cech wspólnych pinczerów jest fakt, iż pod względem pielęgnacji psy te nie wymagają czasochłonnych zabiegów. W większości przypadków wystarczy wyczesywanie raz w tygodni, połączone z przeglądem oczu, uszu, łap i zębów.

Wyjątkiem jest pinczer małpi, który wymaga starannej i regularnej pielęgnacji, aby jego długa sierść się nie splątywała. Psa należy wyczesywać co 3-4 dni, aby uniknąć kołtunów. Pies gubi dużo sierści, a okres linienia wymaga rytuału codziennego rozczesywania.

Pinczery – ciekawostki

  • W przeszłości pinczery i sznaucery traktowane były jako jedna rasa psów.
  • Kiedyś szczeniakom dobermanów przycinano uszy, aby sterczały i nadawały psu ostrego wyglądu, dziś już się tego nie robi. Uszy dobermana opadają swobodnie na boki.
  • Pinczera miniaturowego często nazywa się sarenką. Nazwa ta wywodzi się od pierwotnego przeznaczenia tych psów, wykorzystywanych do norowania w lasach Nadrenii. Nazywano go wtedy jelonkiem z Nadrenii lub potocznie ratlerkiem, od ratte, czyli szczur, bo na nie głównie polował.
  • Niemiecka nazwa rasy affenpinscher to bezpośrednie odniesienie do małpiego wyglądu pyska psa, affe oznacza małpę, a pinscher to terier.

Imiona dla pinczera

Ciekawe imiona dla psa pinczera: Atom, Dante, Aldo, Alex

Ciekawe imiona dla suczki pinczera: Luna, Api, Arisa, Gracja

Pinczer z hodowli – o czym należy pamiętać

Decydując się na zakup pinczera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pytania czytelników

Ile kosztuje rasa pinczer?

Biorąc pod uwagę pięć omawianych ras pinczerów ich cena w hodowlach waha się od 2000 do 6000 zł.

Czy doberman to pinczer?

Tak, doberman to największy z pinczerów.

Na co chorują pinczery?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w opisach poszczególnych ras, które znajdują się stronie www.zoonews.pl/rasy-psow

Czy ratlerek to pinczer?

Summary
Pinczer – miniaturowy, średni, a może doberman? | Zoonews.pl
Article Name
Pinczer – miniaturowy, średni, a może doberman? | Zoonews.pl
Description
Pinczery to psy klasyfikowane przez FCI w grupie II, w której znajdują się pinczery, sznaucery, molosy oraz szwajcarskie psy górskie i do bydła.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 292

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x