Reklama

Pielęgnacja kociej sierści – rodzaje włosów u kota

Facebook
Twitter
Podszerstek u kota

Włos włosowi nie jest równy, dlatego z tego artykułu dowiesz się z jakich włosów składa się kocie futerko, jakie funkcje pełni poszczególna warstwa okrywy, które kocie włosy czepiają się naszych ubrań i czy kocie wąsy to też włosy?

Z czego składa się kocia sierść?

Kocia sierść to tak naprawdę trzy rodzaje włosów:

  1. Podszerstek, czyli włos puch
  2. włos ościsty
  3. włos okrywowy (przewodni)

 

Koty posiadają jeszcze jeden rodzaj włosa, lecz nie jest on częścią kociego futra. Są to włosy czuciowe zwane wibrysami, czy włosami zatokowymi.

Z czego składa się sierść psa i kota

Podszerstek u kota

Podszerstek to włos leżący najbliżej skóry zwierzęcia. Włosy te są gęste, miękkie, wełniste i najkrótsze ze wszystkich, lecz pełnią najważniejszą funkcję. Warstwa włosów puchowych pełni u kota funkcję termoizolacyjną, a więc chroni przed utratą ciepła i przenikaniem wilgoci. W zależności od rasy kota podszerstek może mieć różną gęstość i grubość, a niektóre koty nie posiadają go wcale lub jest go niewiele. Im hojniej obdarzony kot podszerstkiem, tym więcej będzie go gubił, podczas sezonowej wymiany okrywy. Podszerstek nie jest włosem prostym, ułożony jest w regularne fale i właśnie dzięki temu stanowi idealną warstwę izolacyjną. Ilość podszerstka u kota jest średnio pięćdziesiąt razy większa od ilości włosa okrywowego i stanowi dla niego swego rodzaju rusztowanie.

Do kotów z najgrubszą warstwą podszerstka należą koty norweskie leśne oraz koty syberyjskie.

Koty o niewielkiej ilości podszerstka to koty burmskie czy tonkijskie, a koty nieposiadające podszerstka, to oczywiście wszystkie koty bezwłose, koty jawajskie czy bombajskie. 

Włosy ościste u kota

To rodzaj włosów wyrastających „piętro wyżej” ponad podszerstek. Włosy te są nieco krótsze i delikatniejsze od włosów okrywowych. Włosy ościste pełnią u kota funkcję osłonową dla podszerstka, chronią zwierzę przed przegrzaniem i wychłodzeniem. To w nich i we włosach okrywowych znajduje się pigment, który decyduje o umaszczeniu naszego kota.

Włos okrywowy kota

Ten rodzaj włosa tworzy wierzchnią warstwę kociej szaty. Włosy te są najdłuższe ze wszystkich, najgrubsze, jeśli chodzi o całość sierści, sztywne, proste i szorstkie. Włosy okrywowe zwężają się w sposób nieregularny ku kierunkowi wzrostu. Włosy przewodnie jako pierwsze osłaniają kota przed warunkami atmosferycznymi. W oglądanych w powiększeniu włosach okrywowych dostrzec można mikrohaczyki – to właśnie one przyczepiają się do naszych ubrań. Ich długość zależy od rasy kota, np. koty perskie mają delikatny, miękki i długi włos okrywowy, który przez to ma słabsze właściwości ochronne. Średnio u kotów na jeden włos okrywowy przypada 50 włosów puchowych.

Wibrysy u kota

Włosy czuciowe nie wchodzą w skład okrywy. To proste, najgrubsze, sztywne i najgłębiej zakorzenione włosy kota, bo blisko zatoki żylnej. Wibrysy są silnie ukrwione oraz unerwione i wchodzą w skład zmysłu dotyku. Najgrubsze włosy kota ulokowane są na policzkach jako wąsy. Pozostałe wyrastają na wardze górnej i dolnej, na podbródku, nad oczami oraz spodzie kocich łapek (włosy nadgarstkowe) i między opuszkami. Włosy czuciowe pomagają kotu poruszać się w ciemności, a więc wspomagają wzrok, pomagają ocenić odległość, wyczuwają drgania oraz gromadzą informacje o warunkach otoczenia (rodzaj podłoża, zmiany ciśnienia). Dzięki wibrysom można odczytać koci nastrój. Wibrysy odrastają w ciągu 3 miesięcy, lecz tylko wtedy, gdy ich mieszki nie zostały zniszczone. Pod żadnym pozorem nie wolno ich obcinać!

 

Redakcja

Chcesz poznać inne kocie porady?

Summary
Pielęgnacja kociej sierści – rodzaje włosów u kota - Zoonews.pl
Article Name
Pielęgnacja kociej sierści – rodzaje włosów u kota - Zoonews.pl
Description
Włos włosowi nie jest równy, dlatego w tym artykule dowiesz się z jakich włosów składa się kocie futerko, jakie funkcje pełni poszczególna warstwa okrywy, które kocie włosy czepiają się naszych ubrań i czy kocie wąsy to też włosy?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1075

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kambuzela
kambuzela
11 miesięcy temu

Ilość podszerstka u kota jest trzykrotnie większa od włosa okrywowego
Ilość włosa okrywowego u kota jest 50 razy mniejsza od podszerstka.
Proponuję jakoś to dopasować:)

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x