Reklama

Kotek nie chce jeść | DLACZEGO | Jak go zachęcić

Facebook
Twitter
Kotek nie chce jeść

pixabay.com/images/id-3762194/

Kot nie chce jeść? No cóż, to może zdarzyć się każdemu kociakowi. Warto jednak wiedzieć, jakie są tego przyczyny i co można zrobić, gdy kot nie ma apetytu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kotek nie chce jeść – najczęstsze przyczyny

Brak apetytu u kota może być spowodowany bardzo wieloma przyczynami, od tych najbardziej prozaicznych, jak nietypowy preferencje smakowe kota, po bardzo poważne problemy zdrowotne np. niewydolność nerek. Poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego kotek nie chce jeść, warto rozpocząć od ustalenia dolegliwości fizycznych, które mogą być przyczyną braku łaknienia zwierzęcia. Jeśli lekarz prowadzący zwierzę wykluczył choroby, to możesz skupić się na wyeliminowaniu najczęstszych przyczyn braku apetytu:

 • Pokarm podawany kotu jest zimny. Kotek nie chce jeść, ponieważ w jego naturze jest polowanie, a pokarm zdobyty samodzielnie zawsze jest ciepły. Podaj zwierzęciu karmę w temperaturze pokojowej lub delikatnie ją podgrzej. Cieplejszy posiłek jest bardziej aromatyczny, a więc wpływa na jego atrakcyjność dla kota.
 • Pokarm serwowany kotu jest nieświeży. Kot nie je, ponieważ jedzenie zaczyna się psuć. Węch u kota jest bardzo silnie rozwinięty, przez co kot w naturalny sposób unika spożycia odstanego lub psującego się pokarmu jako potencjalnego źródła zatrucia. Wystarczy wymienić go na świeżą porcję, by utrata apetytu minęła.
 • Żywienie kota monotonnym pokarmem zarówno pod względem struktury, jak i smaku. Kotek nie chce jeść ciągle tego samego. Rozwiązaniem problemu jest urozmaicenie kociej diety.
 • Miski, w których podajemy posiłki, są brudne. Niechęć do jedzenia może być spowodowana właśnie tym, że kot nie podejmie konsumpcji z nieumytej miski, w której zalegają resztki pokarmu z poprzedniego posiłku.
 • Miski na pokarm i wodę stoją zbyt blisko siebie (często niestety są zintegrowane) lub są nieodpowiedniej wielkości. Kotek nie chce jeść z misek, które mają zbyt małą średnicę lub są zbyt płytkie. Oznacza to, że pobierając pokarm, kot uderza wibrysami o rant, co sprawia zwierzęciu dyskomfort podczas pobierania pokarmu. W takich przypadkach wrażliwy z natury kot odczuwa wstręt do jedzenia.
Kotek nie chce jeść – najczęstsze przyczyny

pixabay.com/images/id-3474821/

 • Miski na pokarm i wodę stoją w nieodpowiednim miejscu. Kot nie je, ponieważ jego miski stoją w miejscu bardzo ruchliwym lub w otoczeniu nieprzyjemnych dla zwierzęcia zapachów, np. w ciągu komunikacyjnym, blisko kuwety. Brak łaknienia może być w takich sytuacjach spowodowany stresem, który kot odczuwa. Kot potrzebuje spokoju podczas posiłku, a zapach i ciągły ruch wokół wzmaga niepotrzebnie czujność. W konsekwencji kotek nie chce jeść.
 • Kocie miski są wykonane z niskiej jakości materiału lub są za lekkie. Brak apetytu u kota może być spowodowany jakością misek. Plastikowa miska chłonie zapachy, przez co kotek nie chce jeść, uznając, że miski są stale brudne. Zbyt lekkie miski przemieszczają się podczas pobierania pokarmu, co również determinuje u kotów niechęć do jedzenia. Jeśli dodatkowo wydają przy tym nagłe dźwięki, kot z pewnością będzie od nich stronił. Ponownie na kota oddziałuje hałas. Jak pobudzić apetyt kota? Można spróbować zakupić miski podgumowane lub ustawić je na podgumowanej macie. Najlepszym rozwiązaniem są stabilne ceramiczne miski, niechłonące zapachów z jedzenia, które są higieniczne i łatwe w czyszczeniu.
 • Zmniejszenie łaknienia u kotów może być wynikiem oddziaływania na zwierzę stresu, spowodowanego np. przemeblowaniem w domu, wyprowadzką, śmiercią kociego towarzysza czy nieumiejętnym dokacaniem, czyli wprowadzaniem do domu kolejnego kota. W takim przypadku trzeba się uzbroić w cierpliwość, dać czas na zaaklimatyzowanie się w nowej sytuacji, by osowiały kot wrócił do równowagi emocjonalnej.

Twój kot jest wybredny? Sprawdźcie karmę

Reklama

Brak łaknienia u kota a problemy psychiczne

Problemy psychiczne u kotów nie są rzadkością. To właśnie one mogą być jedną z przyczyn wstrętu do jedzenia kotów. Wnikliwa obserwacja zwierzęcia pozwoli ustalić źródło problemu psychicznego. Stres spowodowany przeganianiem od miski przez dominującego i silniejszego osobnika powoduje, że mały kotek chce jeść, a wręcz nie ma takiej możliwości. Nerwicy może nabawić się także kot, który stracił swoje bezpieczne miejsce, dotyczy to nie tylko kryjówki w domu, ale i zmiany miejsca zamieszkania. Lęk i spadek pewności siebie może również wiązać się ze śmiercią ukochanego opiekuna. W takich przypadkach niechęć do jedzenia u kota można spróbować eliminować:

 • poświęcając mu swoją uwagę, ofiarowując swoją obecność i czułość,
 • proponowaniem wspólnych aktywności,
 • podawaniem pokarmu w osobnym, spokojnym pomieszczeniu,
 • przestrzeganiem zasad wprowadzania nowego kota (izolacja w połączeniu z okazaniem)
 • zapewniając kotu odpowiednie warunki bytowe (dobrej jakości żywność, stabilny dom, opiekę medyczną, czas na sen, odpoczynek i zabawę)

 

Warto także przemyśleć skorzystanie z pomocy behawiorysty lub kociego psychologa.

Wstręt do jedzenia u kota - przyczyny środowiskowe

Wśród przyczyn środowiskowych wywołujących wstręt do jedzenia u kotów może być zbyt wysoka temperatura panująca w mieszkaniu. Kotek nie chce jeść także, gdy temperatura wzrasta na dworze. Aby zachęcić kota do konsumpcji w upalny dzień, obniż nieco temperaturę pomieszczenia – to powinno pomóc. W przypadku kotów wychodzących warto zainteresować się czy nasz czworonożny przyjaciel nie podjada z misek kotów wolnobytujących lub najada się podczas polowania na gryzonie i ptaki. Szczątki na wycieraczce czy w ogrodzie pomogą zweryfikować tę teorię. Brak łaknienia kota jest tu spowodowany napełnionym już brzuchem, wtedy trzeba zmodyfikować godziny posiłków, karmiąc kota przed jego wypuszczeniem z domu.

Brak apetytu u kota – choroby

Kot nie je lub je znacznie mniej w wyniku chorób, infekcji oraz po operacjach i zabiegach chirurgicznych.

Kot może nie przyjmować pokarmu z powodu zalegających kul włosowych w żołądku. Aby zapobiec ich powstawaniu kocią dietę trzeba uzupełniać pastą odkałaczającą lub proponować do podgryzania kocią trawkę.

Regularne wyczesywanie również jest działaniem profilaktycznym na brak apetytu u kota.

Pasożyty to kolejny czynnik zniechęcający koty do jedzenia. Stroniący od misek, osowiały kot być może ma problem z pasożytami. Tu także można wykluczyć przyczynę cyklicznym odrobaczaniem zwierzaka, bez względu na to, czy jest wychodzący, czy nie. 

Tłem problemów z jedzeniem może być także koci katar, który tępi zmysł powonienia.

 Innym podłożem niechęci do pobierania pokarmu są problemy w obrębie jamy ustnej kota. Kotek nie chce jeść ze względu na ból zębów lub dziąseł (nadżerki, owrzodzenie, złamany ząb, skaleczenia). Przykry zapach z pyska to właśnie sygnał o takich problemach. Wizyta u lekarza weterynarii i zadbanie o systematyczną higienę zębów rozwiąże problem.

Kot chory lub w trakcie rekonwalescencji także będzie odmawiał jedzenia. Podanie karmy zbyt wcześnie po powikłaniach pooperacyjnych (wymioty, mdłości) może wywołać wstręt do jedzenia. Jedzenie może wywołać awersje, nawet gdy objawy już miną. Dlatego opiekun powinien zachować zalecany przez lekarza czas na podanie pierwszego posiłku (zazwyczaj do 12h).

Najpoważniejszym podłożem utrzymującej się niechęci do jedzenia u kotów jest niewydolność nerek i wątroby (powodem może być zatrucie detergentami domowymi, trującymi roślinami lub chemią ogrodową), cukrzyca i nowotwory. Kot nie je z powodu porażenia żołądka oraz zaburzeń metabolicznych. Degradowany organizm przez komórki rakowe nie radzi sobie z przyswajaniem pokarmu. 

Twój kot jest wybredny? Sprawdźcie karmę

Reklama

sucha-karma-dla-kota-josera-catelux

Kotek nie chce jeść karmy – co może być z nią nie tak?

Niektóre koty mają wyszukany gust, co do przyjmowanego rodzaju pokarmu, jego smaku, struktury, wilgotności, dlatego znalezienie odpowiedniego może spędzać sen z powiek opiekunowi. Karma, którą proponujesz kotu, zwyczajnie może mu nie smakować, jest nieodpowiedniej konsystencji czy jej temperatura mu nie odpowiada. Chodzi tu przede wszystkim nie o smak, a o jej aromat. Zdrowy kot w głównej mierze posługuje się zmysłem węchu, poszukując pokarmu. Kotek nie chce jeść także nowej karmy, którą wprowadzisz nagle, bez zachowania stopniowania jej udziału w „starej” karmie. Karmę mniej atrakcyjną węchowo, warto serwować kotu w trakcie zabawy, zachęcając do „polowania” na jedzenie ukryte w zabawkach na przysmaki. Jeśli ta metoda nie działa, można wypróbować dosmaczania suchej karmy sosem własnym np. z tuńczyka.

Kotek nie chce jeść – co może się mu stać?

Stłuszczenie wątroby pojawia się jako powikłanie w wyniku chorób, w których kot nie je m.in.: kardiomiopatii, niewydolności nerek czy chorób neurologicznych. Stłuszczenie wątroby spowodowane jest zaburzeniem trawienia tłuszczy i odkładania ich w narządzie. Gwałtowne odchudzanie kota, również należy do bardzo poważnych w skutkach konsekwencji zdrowotnych. Ograniczenie dostępu do białka sprawia, że organizm kot zaczyna trawić własne tkanki (zwłaszcza tłuszczową). Metabolizm zostaje zaburzony, a w konsekwencji uszkadzana jest wątroba. Wtedy nawet otyły kotek przestaje jeść. Poza tym w wyniku niejedzenia kot osłabia swój system odpornościowy, nie dostarcza niezbędnych składników organizmowi do funkcjonowania. W konsekwencji zwierzę chudnie, spada jego zainteresowanie aktywnością z braku sił, mięśnie zanikają, pojawia się anemia, a w przypadku rekonwalescentów jej czas się wydłuża, a rany nie goją się prawidłowo. Brak łaknienia u kota już wychudzonego, u którego trudno stwierdzić kiedy przestał całkowicie jeść objawia się zażółceniem błon śluzowych, a więc żółtaczką.

Ile kot może nie jeść?

Kot powinien przyjmować pokarm regularnie. Brak apetytu, wybiórcze jedzenie, niedojadanie całego posiłku, trwające dłużej niż dobę nie powinno być bagatelizowane przez opiekuna. Jeśli występują przy tym inne objawy (np. biegunka, wymioty, tkliwość, obrzęk brzucha) poza niedojadaniem, a zaproponowane metody zapobiegawcze nie działają, bezwzględnie należy udać się do lekarza weterynarii.

Kot nie chce jeść – co mogę zrobić?

Zdrowy kot może nie jeść sporadycznie i nie jest to powód do niepokoju. Kot nie je być może dlatego, że jest po prostu zmęczony. Jedzenie bezpośrednio po aktywności nie jest wskazane, dlatego wystarczy dać zwierzęciu odpocząć. Brak apetytu w ciąży czy podczas rui także może wystąpić. Pamiętać należy, że kotka w ciąży i podczas laktacji ma większe zapotrzebowanie na kalorie. Jeśli w tym czasie stroni od jedzenia, to także zaleca się konsultację lekarską.

Niestrawność u kota to kolejne podłoże niechęci do jedzenia. Być może kot wypił lub zjadł nabiał, produkty toksyczne (czekolada, czosnek, alkohol, kawa, słodycze itd.) lub nieświeże. Bezwzględne wyeliminowanie żywności przeznaczonej dla ludzi pomoże kotu nie cierpieć na brak łaknienia z powodu niestrawności.

Jak pobudzić apetyt kota?

Jak pobudzić apetyt kota?

pixabay.com/images/id-2599676/

Dla ciekawskich kotów poleca się wypróbowanie misek interaktywnych, które rozwijają inteligencję zwierzaka, ale i dbają o świeżość pokarmu. Karma jest szczelnie zamknięta i dzięki temu minimalizuje się jej zanieczyszczenie przed podaniem oraz nie traci ona aromatu.

Podając kotu pokarm mokry lub przygotowywany w domu lepiej rozdzielić dzienną porcję na kilka mniejszych. Małe porcje szybciej znikną z jego miski i nie zwietrzeją.

Niechęć do jedzenia można pokonać, próbując podkarmiać kota z ręki, strzykawką lub „brudząc” łapki kota pokarmem, który zmusi go do czyszczenia futerka, a więc do jedzenia.

W trudnych przypadkach brak apetytu u kota leczy się, podając suplementy pobudzające apetyt (np. zastrzyki z witaminami z grupy B) lub nawet karmi się poprzez sondę.

Kotek nie chce jeść – kiedy udać się do lekarza?

Kot, który nie je od 24 godzin bezwzględnie powinien znaleźć się u lekarza. Każdy dodatkowy objaw pojawiający się przy braku apetytu powinien być skonsultowany z lekarzem, a czekanie, aż samo minie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, ze śmiercią zwierzaka włącznie. Zawsze kieruj się dobrem czworonoga i nie pozwól, by jego cierpienie przedłużało się niepotrzebnie. Nawet jeśli lekarz po wywiadzie stwierdzi, że kot nie je najprawdopodobniej z powodu postępującego wieku i naturalnego stępienia się węchu czy grymasów kulinarnych, to zawsze lepiej jest zapobiec niejedzeniu zawczasu, niż leczyć jego nieodwracalne konsekwencje.

Redakcja

Bibliografia:

G. Meadows, E. Flint, Kot. Poradnik opiekuna, Wydawnictwo RM, Warszawa 2016

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

Sprawdź kolejne kocie porady

Summary
Kotek nie chce jeść - DLACZEGO - Jak go zachęcić | Zoonews.pl
Article Name
Kotek nie chce jeść - DLACZEGO - Jak go zachęcić | Zoonews.pl
Description
Kot nie chce jeść? No cóż, to może zdarzyć się każdemu kociakowi. Warto jednak wiedzieć, jakie są tego przyczyny i co można zrobić, gdy kot nie ma apetytu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1393

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x