Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak podać kotu tabletkę – TO MOŻE SIĘ UDAĆ!

Facebook
Twitter
Podanie kotu tabletek jest trudne, gdyż samo otwarcie pyska kota wbrew jego woli nie należy do najprzyjemniejszych czynności zarówno dla kota, jak i opiekuna.

Medical photo created by freepik – www.freepik.com

Podanie kotu tabletki to jedna z czynności, które spędzają sen z powiek opiekunów. Niestety większość kotów niechętnie poddaje się tej nieprzyjemności.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podawanie kotu tabletek może być koniecznością

Choroba, suplementacja diety czy profilaktyka przeciwpasożytnicza to momenty, w których podanie pastylek jest niezbędną koniecznością ratującą zdrowie, a nawet życie kota. Nie ma opiekuna, który nie stał przed problematycznym zagadnieniem, jakim jest podawanie leków zwierzęciu, a koty to wyjątkowi indywidualiści, których bardzo trudno przechytrzyć w tej kwestii. Siła na nic się zda, trzeba postawić na precyzję, szybkość i poskromienie własnych nerwów. Podanie gorzkich leków to za każdym razem niezwykle trudne zadanie.

Jak podać kotu tabletkę – dlaczego to takie trudne?

Podanie kotu tabletek jest trudne, gdyż samo otwarcie pyska kota wbrew jego woli nie należy do najprzyjemniejszych czynności zarówno dla kota, jak i opiekuna. Samo celowe ograniczenie jego ruchu może wywoływać poczucie zagrożenia, dlatego należy to robić z dużym wyczuciem. Nie zaskakuj go nową sytuacją, lecz niech będzie ona częścią czegoś znanego, regularnie występującego w życiu kota. Nie można na siłę przytrzymywać kota w jednym miejscu przez dłuższy czas, gdyż zwierzę straci do Ciebie zaufanie, a następny taki manewr zostanie przez kota skutecznie udaremniony ucieczką lub obroną.

Posmaruj tabletkę pastą dla kotów

Reklama

Jak się przygotować, by podać kotu tabletkę?

Kontynuacja leczenia zwierzęcia w domu jest bardzo ważna, ale by była efektywna, trzeba nauczyć się jak podać kotu tabletkę szybko i bez narażania zwierzęcia na stres. Jak ułatwić sobie to zadanie? Po pierwsze, wybierz odpowiednie miejsce. Dobrze byłoby, gdyby ograniczyć je do mniejszej przestrzeni, w której nie ma ciasnych zakamarków idealnych do ukrycia się, ani innej drogi ucieczki. Bieganie po całym domu z antybiotykiem dla kota nie jest dobrym pomysłem. Miejsce powinno kojarzyć się kotu z dobrymi sytuacjami np. zabawą. Wcześniej warto także podjąć się zabawy z kotem jego ulubioną zabawką i to samo zaleca się wykonać po podaniu tabletki na odrobaczenie kota, by odwrócić jego uwagę. Zachętą do współpracy zawsze są smakołyki, które warto wykorzystać do aplikacji niezbyt smacznego leku przeciwbólowego dla kota, zwłaszcza gdy czas posiłku się zbliża, a mruczek może być już głodny. Jeśli wiesz, że możesz sobie samodzielnie nie poradzić, to lepiej poprosić kogoś z domowników o pomoc w przytrzymaniu kota.

Podawanie kotu tabletki z jedzeniem – nie jest zalecane

Zakamuflowana kapsułka w posiłku może być waszą gwarancją na sukces, niestety niektóre leki trzeba podać na czczo. Karma może oddziaływać na składniki leku, powodując jego słabsze działanie. Kot, który źle się czuje, zazwyczaj już wykazuje problem przyjmowaniem pokarmu, co dodatkowo utrudnia podanie kotu tabletki. Zanieczyszczenie jedzenia lekiem może spotęgować niechęć do jedzenia, a w przypadku większych niejadków, tabletki na odrobaczanie dla kota podane w jego ulubionej kamie spowodują, że dana karma przestanie być jedzona w ogóle. Podawanie kotu tabletki z jedzeniem niesie też wielką niewiadomą, czy aby na pewno kot zjadł odpowiednią dawkę leku lub nie ukrył kapsułki w kieszeni policzkowej, by ją za chwilę wypluć. Pamiętaj jednak, że lepiej podać kotu tabletkę bez skomplikowanych podchodów, ukrytą w przekąsce niż wmuszać ją.

Jak podać kotu tabletkę – sprawdź te sposoby

Jak podać kotu tabletkę – do pyszczka

Tabletki podawane kotu zazwyczaj są małe, pokryte zewnętrzną gładką powierzchnią, która ma za zadanie ukryć jej prawdziwy smak i ułatwić jej przemieszczanie się po przełyku. Dosmaczenie jej masłem, pastą dla kotów lub sosem dodatkowo zwiększy poślizg, wpłynie na atrakcyjność zapachową i szybką aplikację.

Jak podać tabletkę kotu bezpośrednio do pyszczka

  • Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz do podania leku, by uniknąć przedłużania całego procesu w czasie. Zachowaj spokój.
  • Jak unieruchomić kota? Pomocnik przytrzymuje kota, by nie mógł się wycofać. Możecie owinąć siedzącego kota ręcznikiem tak, by jego głowa była wolna, lecz unieruchomiona w obrębie szyi. Lekko odchylcie ją do tyłu. Pomocnik jedną ręką przytrzymuje na plecach kota koniec ręcznika, a drugą otwartą dłoń kładzie na piersi futrzaka. Ręcznik okrywa kota od szyi do koniuszków przednich łap, których kot użyłby do obrony.
  • Jak otworzyć kotu pyszczek? Jedną dłoń połóż luźno z tyłu głowy kota, drugą chwyć dolną szczękę tak, by kciuk i palec wskazujący znalazł się w kącikach pyska. Wykonanie lekkiego ucisku na policzki spowoduje, że kot będzie miał nieco dłużej otwartą mordkę.
  • Wolną ręką połóż tabletkę głęboko na tylnej części języka, aby wywołać odruch połykania. Zamknij pyszczek kota i przytrzymaj go zamkniętego przez chwilę. Jeśli kot po podaniu lekarstwa będzie się lizał po nosie, mamy pewność, że tabletka została połknięta.
  • Natychmiast odwiń kota z ręcznika i podaj smakołyk jako nagrodę. Pasta może pomóc dalej przesunąć lek w głąb przełyku. Masowanie gardła też jest przy tym pomocne. Po podaniu pastylki możesz podać kotu wodę strzykawką, która nie wymaga już otwierania pyska.

Jak podać kotu tabletkę – na sierść

Kolejna metoda to podanie kotu tabletek na sierść. Wykorzystuje ona naturalną potrzebę kotów do wylizywania futerka, podczas codziennej pielęgnacji.

Jak zaaplikować kotu tabletkę na sierść

  • Rozdrobnij tabletkę na drobny proszek.
  • Wymieszaj proszek z masłem, kremowym serkiem bez laktozy czy pastą odłączającą.
  • Papką posmaruj łapki kota lub okolice pyszczka i pozwól mu ja zlizać. Mieszankę aplikuj w niewielkich ilościach, by nie odkleiła się od razu od łapek lub nie została od razu strzepnięta z futerka.

Jak podać kotu tabletkę – w niespodziance

Ideałem są koty, które bez większego problemu zjadają leki, które wystarczy dorzucić lub wsypać do karmy. Mimo intensywnego wąchania czy delektowania się każdym kąskiem nie przeszkadza im zmieniony smak i konsystencja karmy przez leki. Niestety takie koty są rzadkością, a większość opiekunów musi się natrudzić, by dać kotu leki. Kocia karma może nie wystarczyć, dlatego zaleca się przetestowanie ukrywanie pigułek w krokietach z nadzieniem, pastach odłączających, kulkach uformowanych z mielonego mięsa, kostkach żółtego sera, pachnących kocich kabanosach lub mięsolinach, dostępnych w sklepach weterynaryjnych i lecznicach.

Posmaruj tabletkę pastą dla kotów

Reklama

Jak podać kotu tabletkę strzykawką

Jeśli powyższe metody nie sprawdziły się przy twoim kocie, warto zapytać lekarza weterynarii o to, czy można tabletkę rozpuścić w wodzie lub rozkruszyć. Tabletka w takiej formie będzie łatwiejsza do aplikacji przez strzykawkę, w której umieścisz wodną zawiesinę.

Jak podać kotu tabletkę strzykawką?

  • Jedną ręką trzymaj głowę kota, pysk kota może pozostać zamknięty.
  • Wsuń nasadę strzykawki lub pipety przy torebce policzkowej kota i powoli wstrzyknij płyn. Nigdy nie aplikuj leku w płynie prosto do gardła i nie odchylaj głowy kota w tył, kot może się zakrztusić.
  • Przy bardziej opornych kotach można poprosić o pomoc drugą osobę i użyć ręcznika.

Aplikator tabletek dla kota

Ostatnia metoda to zakup specjalnego aplikatora, który stworzony został z myślą o opiekunach, zadających sobie pytanie, jak dać kotu tabletkę nie wkładając mu własnych palców do pyska? Rynek kocich akcesoriów oferuje aplikatory w formie plastikowych szczypiec z gumową końcówką, na których końcu w zagłębieniu umieszcza się pastylkę. Niektóre aplikatory do leków mają dwie komory, w jednej umieszcza się pigułkę, a drugą uzupełnia się wodą, by podczas jednej czynności podać zarówno lek, jak i pozwolić kotu popić go wodą. 

Jeśli żadna z metod nie działa, w ostateczności możesz poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Opcji jest kilka:

  • lekarz przeprowadzi z nami instruktarz krok po kroku, jak podać kotu tabletkę, byś poczuł się pewniej obserwując cały schemat
  • lekarz spróbuje wypisać receptę na leki w innej formie: syrop lub żel
  • lekarz sam będzie podawał leki
  • lub zaleci leki w zastrzyku

 

Redakcja

Bibliografia

R. Spangenberg, Choroby kotów, Bydgoszcz 2004.

Przeczytaj inne kocie porady

Summary
Jak podać kotu tabletkę – TO MOŻE SIĘ UDAĆ! | Zoonews.pl
Article Name
Jak podać kotu tabletkę – TO MOŻE SIĘ UDAĆ! | Zoonews.pl
Description
Podanie kotu tabletki to jedna z czynności, które spędzają sen z powiek opiekunów. Niestety większość kotów niechętnie poddaje się tej nieprzyjemności.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x