Jak usunąć kleszcza u psa - prawidłowo i bezpiecznie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Jak usunąć kleszcza u psa - prawidłowo i bezpiecznie

Kleszcze mogą być nosicielami wielu groźnych dla życia psów chorób. Nieumiejętna próba wyciągnięcia kleszcza można bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przeczyta, jak usunąć go prawidłowo.

Spis treści

Każdy właściciel psa powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne jest zabezpieczenie go przeciwko pasożytom zewnętrznym. Niewinny spacer, nawet na osiedlu, może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje. Największym zagrożeniem dla naszym pupili są bowiem kleszcze. Sezon na te małe pasożyty trwa nawet cały rok. Co zrobić, jeżeli już znajdziemy kleszcza w sierści naszego psa? Jak go poprawnie usunąć?

Kleszcz u psa

Kleszcze żyją nie tylko w lasach czy na łąkach, ale również na małych skwerkach zieleni miejskiej. Samice są większe od samców i to one piją krew swoich ofiar.

Kleszcze lubią miejsca ciemne, wilgotne i z małą ilością włosów – najczęściej atakują:

  • pachwiny,
  • uszy,
  • przestrzenie między palcami
  • okolice odbytu.

Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia, zaleca się regularne zabezpieczanie zwierząt preparatami przeciwpasożytniczymi. Występują one w postaci kropel na kark, obroży czy tabletek. Trzeba przetestować, co najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego psa. W razie wątpliwości można poprosić o radę lekarza. Ukąszenie kleszcza nie powoduje na pierwszy rzut oka żadnych objawów u psa, dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie sierści psa po spacerze. Przydatne jest również dokładne przeczesywanie jej gęstym grzebieniem, aby usunąć kleszcze, które jeszcze nie zdążyły się wbić.

Choroby odkleszczowe u psa

Należy pamiętać, że kleszcze mogą przenosić rożnego rodzaju choroby, których objawy mogą się rozwijać nawet kilka miesięcy. Najważniejsze z nich to:

Babeszjoza (piroplazmoza) – występuje najczęściej i przebiega z reguły bardzo szybko i agresywnie. Nieleczona prowadzi do śmierci. Do głównych objawów należą gorączka nawet do 42 stopni, apatia i osowienie, bladość śluzówek. Zwierzę jest coraz słabsze. Charakterystyczny jest kolor moczu od czerwonego do zielonobrunatnego.

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) – okres inkubacji, czyli od zakażenia do wystąpienia objawów, jest bardzo długi (nawet 2-5 miesięcy!). Charakterystyczne objawy to wzrost temperatury ciała oraz kulawizna, spowodowana zapaleniem stawów. Mają one często charakter nawracający. Borelia może atakować także inne narządy, w tym nerki czy serce. Diagnostyka choroby jest dość trudna, głównie ze względu na późno występujące objawy. W Polsce dostępne jest szczepienie dla psów przeciwko Boreliozie.

Anaplazmoza – objawy są mało specyficzne, a patogeny znajdowane są często przypadkowo np. przy badaniach dawców krwi. Jeżeli jednak wystąpią są to między innymi: apatia, osowienie, gorączka, bladość błon śluzowych, kulawizny i sztywność chodu. Zwierzę może mieć powiększone węzły chłonne, a także problemy z krwawieniami spowodowane małą ilością płytek krwi.


Należy uważnie obserwować pokłutego przez kleszcze psa. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek z wymienionych objawów, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie badania, postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza u psa

Jeżeli już znajdziemy pasożyta w skórze naszego zwierzaka trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, kleszcz musi zostać usunięty ze skóry:

  1. jak najszybciej,
  2. bez rozrywania go,
  3. bez ściskania jego ciała, bez
  4. drażnienia lub prób zabijania go przed usunięciem.

 

Ściskanie czy rozrywanie kleszcza może spowodować wydostanie się z niego płynów ustrojowych i wydzielin wraz z patogenami. Problem przy usunięciu stanowi aparat gębowy pasożyta – hypostom, który pokryty jest małymi kolcami. Dzięki niemu kleszcz umocowuje się w skórze żywiciela, a przy próbie usunięcia kolce działają jak kotwica i blokują jego część gębową. Najskuteczniejszym sposobem bezpiecznego usunięcia jest ruch obrotowy. Dzięki niemu kolce hypostomu owijają się wokół jego osi, a pasożyt z łatwością wysuwa się ze skóry.

Jaki sprzęt potrzebujemy, by usunąć kleszcza?

Nie używajmy pęsety. Każda z nich, szczególnie te kosmetyczne, które zazwyczaj mamy w domu, ściska ciało kleszcza, a niewprawne manipulowanie nią może doprowadzić do rozerwania pasożyta. Lepsze w takim przypadku będą dostępne na rynku haczyki. Do wyboru mamy dwa rodzaje, których dobór zależy od wielkości kleszcza. Ich użycie jest bardzo proste – należy wsunąć je od strony bocznej pasożyta i przekręcić w dowolną stronę, najlepiej wykonując kilka obrotów. Po usunięciu powinniśmy zdezynfekować miejsce wkłucia i haczyki, a pasożyta zutylizować bądź przekazać lekarzowi do wykonania badania na obecność patogenów. Taki prosty w obsłudze przyrząd przyda się każdemu właścicielowi psa, a ze względu na niewielkie rozmiary można mieć go ze sobą na każdym spacerze.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek.wet. Magdalena Małchowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem

Potrzebujesz narzędzia do wyciągania kleszczy?

Reklama

Jak sobie poradzić z wbitym w skórę kleszczem?

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Jak usunąć kleszcza u psa - prawidłowo i bezpiecznie - Zoonews.pl
Article Name
Jak usunąć kleszcza u psa - prawidłowo i bezpiecznie - Zoonews.pl
Description
Kleszcze mogą być nosicielami wielu groźnych dla życia psów chorób. Nieumiejętna próba wyciągnięcia kleszcza można bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przeczyta, jak usunąć go prawidłowo.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 169

KANAŁ PUPILA

Tagged
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x