Reklama

Parson Russell Terrier – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Parson Russell Terrier to rasa psów, która powstała w XIX w. Anglii.

pixabay.com/images/id-3684792/

Parson Russell Terrier to kompaktowy pies o bardzo silnym charakterze, który nie będzie idealnym wyborem na pierwszego psa w domy. Dlaczego?

Spis treści - kliknij strzałkę

Parson Russell Terrier – historia rasy

Parson Russell Terrier to rasa psów, która powstała w XIX w. Anglii. Swą nazwę rasa dziedziczy po hodowcy i pastorze oraz pasjonacie myślistwa Iddesleighcie Johnie Russellu (nazywanym przez znajomych Jackiem). Pastor dokonał selekcji psów, wyodrębniając najbardziej pożądane cechy, podczas polowań: szybkość i zwinność. W ten sposób pojawiły się dwa terriery: długonogi parson russell terrier (ścigał zwierzynę) i krótkonogi jack russell terrier (wypłaszał zwierzęta z nor). Teriery z powodzeniem sprawdzały się w tępieniu szkodników z gospodarstw, targów i portów oraz w myślistwie.

Parson Russell Terrier w Polsce

Parson Russel Terrier to coraz bardziej popularna rasa psów w naszym kraju.

Jak wygląda Parson Russell Terrier?

Parson Russell Terrier to pies ruchliwy, o szerokiej budowie i harmonijnym obrysie. Długość tułowia parsona powinna być minimalnie większa od jego wysokości w kłębie. Parson Russel Terrier ma płaską czaszkę; czarny nos; migdałowate oczy i małe uszy w kształcie litery V. Parson Terrier to mały pies lecz o muskularnej budowie. Grzbiet psa jest mocny; klatka piersiowa średnio głęboka; ogon średniej długości i prosty, ale na tyle długi, by można było wyciągnąć psa, podczas polowania z nory.

Parson Russelll Terrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie Parson Russell Terriera

Pies: 36 cm

Suka: 33 cm

Waga Parson Russell Terriera

Pies oraz suka: 5-8 kg

Szata Parson Russell Terriera

Sierść Parson Terriera jest twarda, zwarta, prosta, przylegająca i gęsta zarówno u odmiany szorstkowłosej, jak i krótkowłosej.

Umaszczenie Parson Russell Terriera powinno być białe, z przewagą bieli, z łatami barwy płowej, cytrynowej lub czarnej.

Kategoria wielkości Parson Russell Terriera

Parson Terrier to pieś małej rasy.

Ile żyje Parson Russell Terrier?

Parson Russell Terrier żyje średnio od 12 do 16 lat.

Parson Russell Terrier – charakter

Parson Russell Terrier to według wzorca rasy pies pewny siebie, energiczny i pogodny, a z racji swoje budowy może być psem na zwierzęta żyjące w norach. Parson Terrier to pies przyjacielki, który lubi zabawy, a jednocześnie ceni sobie niezależność. Jest to pies bardzo inteligentny, stąd jego myśliwskie zastosowanie – to świetny łowca, która doskonale sprawdzał się w polowaniu na lisy.

Parson Russell Terrier nie jest psem strachliwym, wręcz przeciwnie. Pozostawiony na długo w domu w samotności może zacząć niszczyć przedmioty oraz nadmiernie wokalizować. Jest to pies trudny w ułożeniu i raczej nie nadaje się na pierwsze zwierzę w domu, zwłaszcza do opiekunów bez doświadczenia w układaniu psów.

Parson Russel Terrier to pies, który potrzebuje dużo ruchu, doskonale nada się dla osoby aktywnej, do towarzystwa, podczas biegania. Nie jest to pies dla domatorów. Wobec innych psów i kotów może przejawiać zachowania agresywne, no chyba, że będzie z nimi socjalizowany od szczeniaka.

Parson Russell Terrier nie jest psem strachliwym, wręcz przeciwnie.

pixabay.com/images/id-5204489/

Parson Russell Terrier – zdrowie

Parson Russel Terrier to pies, który może dożyć nawet 10 lat. Jest to rasa bardzo zdrowa, dobrze znosi upały, jest odporna na zimno. Energiczność tego psa powoduje, że nie grozi mu nadwaga.

Psy te chorują rzadko, a jeżeli mają jakieś problemy to najczęściej jest to choroba oczu: zaćma, zanik siatkówki bądź zwichnięcia.

Parson Russell Terrier – żywienie

Parson Russel Terrier może być karminy dwa do trzech razy dziennie gotową karmą dla psów, mokrą karmą dla psów bądź za pomocą diety BARF. Warto pamiętać, by dobierać karmę do etapu życia psa, by nie oszczędzać na jej jakości oraz stosować się do zapotrzebowania kalorycznego psa, które należy określić z dietetykiem.

Parson Russell Terrier – pielęgnacja

Parson Russell Terrier szorstkowłosy wymaga trymowania przynajmniej raz na trzy miesiące. Poza tym psy te nie są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Oczywiście nie oznacza to, że nie trzeba przy nich robić żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Raz  w tygodniu należy zrobić przegląd uszu, oczu, uzębienia i pazurów. Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu i zabezpieczaniu psa przed pasożytami zewnętrznymi, zwłaszcza gdy Parson Russell Terrier wyrusza na eksploracje leśnych gęstwin i podziemnych jam.

Parson Russell Terrier – szkolenie

Parson Russel Terrier to niezależny i samodzielny pies myśliwski o dosyć silnym charakterze.

pixabay.com/images/id-2798440/

Parson Russel Terrier to niezależny i samodzielny pies myśliwski o dosyć silnym charakterze. Z tego względu psa należy zapisać do psiego przedszkola, a po jego ukończeniu kontynuować dalszą naukę posłuszeństwa.

Parson Russel Terrier doskonale nada się do uprawiania psich sportów, które mogą pomóc zapanować nad jego aktywną naturą.

Zalety i wady Parson Russell Terriera

Zalety Parson Russell Terriera

 • Parson to bardzo inteligentna rasa psów
 • Psy tej rasy są bardzo towarzyskie i pozytywnie nastawione do ludzi
 • Parson może być doskonałym towarzyszem osoby, która lubi uprawiać sporty biegowe

 

Wady Parson Russell Terriera

 • Parson Russell Terrier to pies o upartym, silnym i niezależnym charakterze
 • Psy tej rasy mogą być agresywne względem innych psów – zwłaszcza samce
 • Jest to bardzo aktywny pies, który pozostawiony na długo samemu w domu może zacząć niszczyć otoczenie

Ciekawostki o Parson Russell Terierze

 • W przeszłości Jack Russel Terrier i Parson Russel Terrier były jedną rasą. Podział na dwie odrębne rasy psów nastąpił dopiero w 2001 roku.
 • Parson Russell Terrier to pies myśliwski, który powinien mieć na tyle długi ogon, by w razie niebezpieczeństwa można było za niego wyciągnąć psa z nory.
 • Parson Russel Terrier o imieniu Bothy to prawdziy pies podróżnik, należący do angielskiego podróżnika Ranulpha Fiennesa, dotarł ze swoim Panem na dwa bieguny!

Parson Russell Terrier hodowla

Kupując Parson Russell Terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczeniaki parson russel terriera oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Parson Russell Terrier cena

Cena Parson Russell Terriera z hodowla waha się od 3000 do 5000 zł. Za Parsona po rodzicach z osiągnięciami wystawowymi należy zapłacić nawet do 7000 zł.

Parson Russell Terrier a Jack Russell Terrier

Parson Russell Terrier i Jack Russell Terrier to rasy psów, które są do siebie bliźniaczo podobne. Różni je jednak kilka cech. Przede wszystkim Parson Russel Terrier jest psem o większej masie i zgodnie z klasyfikacją FCI należy do sekcji terierów dużych i średnich, podczas gdy Jack Russell Terrier to pies z sekcji terierów małych.

 • Parson Terrier jest wyższy od swojego kuzyna,
 • Parson Terrier ma bardziej kwadratową sylwetkę
 • Parson Russell Terrier sprawia wrażenie lżejszego.

 

Poza tym z charakteru oba terriery są do siebie bardzo podobne.

Imię dla Parson Russell Terriera

Ciekawe imię dla psa Parson Russell Terriera: Jack, Speede, Bingo

Ciekawe imię dla suczki Parson Russel Terriera: Carmi, Dixi, Holly

Dla kogo Parson Russell Terrier będzie idealny?

Parson Russell Terrier mimo swoich małych gabarytów to nie pies dla każdego. Ten myśliwski piesek jest bardzo inteligentny, potrafi postawić na swoim, ale przede wszystkim potrzebuje sporej dawki ruchu. Parson to pies bardzo aktywny, które bez odpowiedniego wydatku energetycznego w ciągu dnia wprowadzi do domu prawdziwe tornado. Zatem zastanów się, czy sprostasz aktywności tej rasy.

Klasyfikacja FCI Parson Russell Terriera

Grupa III: teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 339

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Parson Russell Terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Parson Russell Terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Parson Russell Terrier to kompaktowy pies o bardzo silnym charakterze, który nie będzie idealnym wyborem na pierwszego psa w domy. Dlaczego?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 450

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x